*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747180 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1834 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 12:09:09 μμ »
με ΑΕΔ θα πληρωθεις; αν ναι, 15ε την ωρα ειναι και αφαιρεσε το 20%

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:24 »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1835 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 03:54:00 μμ »
για 25 ωρες μαθηματα, με πτυχιο μονο,χωρις μαστερ, ποσα ειναι τα καθαρα που θα παρω?εχω μπερδευτει λιγο, ρωταω κ τους υπευθυνους κ με κοιτανε μονο!

Οι υπεύθυνοι είναι υποχρεωμένοι να σουν πουν το ωρομίσθιο από εκεί και πέρα κάνεις τον υπολογισμό μόνος σου. Μην τα περιμένουμε και όλα έτοιμα.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1836 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 04:17:17 μμ »
για 25 ωρες μαθηματα, με πτυχιο μονο,χωρις μαστερ, ποσα ειναι τα καθαρα που θα παρω?εχω μπερδευτει λιγο, ρωταω κ τους υπευθυνους κ με κοιτανε μονο!

Για πτυχίο 15 ευρώ την ώρα, μικτά. Από αυτά αφαιρείς το 20%.
Τα υπόλοιπα πιστεύω ότι ξέρεις να τα υπολογίσεις!!!
Είτε πληρωθείς με Τίτλο Κτήσης (πρώην ΑΕΔ) είτε πληρωθείς με τιμολόγιο (ΤΠΥ), το ίδιο είναι διότι στο τιμολόγιο που κόβει κάποιος εκπαιδευτής ΚΔΒΜ (εάν είναι ελεύθερος επαγγελματίας γενικά) δεν πληρώνει ΦΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος agnes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1837 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 04:38:27 μμ »
κι ομως ρωτησα την υπευθυνη και μου ειπε δε ξερω!!!
ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:24 »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1838 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 05:36:28 μμ »
πολύ περίεργο.... μπορεί να είχε τα νεύρα του και αυτός που είναι απλήρωτος 6 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1839 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 12:56:51 πμ »
Ρε παιδια βοήθεια!!! Μπήκαν στο λογαριασμό μου χρήματα !!! Περιμενω απο κδβμ και ΣΔΕ!!! Για τα ΣΔΕ ειναι πολυ λίγα σε σχέση με αυτά που περιμενω!!! Λέτε να πληρώνουν κδβμ;;; Το τμήμα το τελείωσα 15/06/2014 κεντρική Μακεδονία!!!! Ξερει κάποιος κατι;;;; Σημείωση : το τηλ δεν το συκωνουν για να μάθω απο τους " αρμόδιους"!!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1840 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 09:13:32 πμ »
Ρε παιδια βοήθεια!!! Μπήκαν στο λογαριασμό μου χρήματα !!! Περιμενω απο κδβμ και ΣΔΕ!!! Για τα ΣΔΕ ειναι πολυ λίγα σε σχέση με αυτά που περιμενω!!! Λέτε να πληρώνουν κδβμ;;; Το τμήμα το τελείωσα 15/06/2014 κεντρική Μακεδονία!!!! Ξερει κάποιος κατι;;;; Σημείωση : το τηλ δεν το συκωνουν για να μάθω απο τους " αρμόδιους"!!!!
Αν πας στην τράπεζα, μπορούν να δουν ποιος τα κατέθεσε. Όσο για τα τηλέφωνα, πού πήρες; Δοκίμασες στην οικονομική υπηρεσία στην Αθήνα;
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
213-1314599

213-1314608

213- 1314591
(τηλέφωνα από http://www.inedivim.gr/index.php/epikoinonia)
Τους έχω πάρει στο παρελθόν και με πληροφόρησαν κανονικά.
 
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1841 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 09:18:47 πμ »
Στην τράπεζα φαίνεται μόνο το ινεδιβιμ, όχι συγκεκριμένα από ποιο έργο.

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1842 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 12:46:11 μμ »
Μοίρασμα της ανεργίας για ΙΝΕΔΙΒΙΜ και Υπουργείο Παιδείας Ένωση Εκπαιδευτικών της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας
Έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο βρήκαν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το Υπουργείο Παιδείας προκειμένου να μοιράσουν την ανεργία.

 Βαφτίζοντας «εργαζόμενους» όσους και όσες απασχολούνται για λίγες ώρες την εβδομάδα, αποφάσισαν και υποχρεώνουν τους εκπαιδευτικούς να υπογράφουν δήλωση σύμφωνα με την οποία «δεν απασχολούνται σε άλλο πρόγραμμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ». Βάσει της δήλωσης αυτής, εκπαιδευτικοί οι οποίοι απασχολούνται με 4 ώρες εβδομαδιαίως δεν μπορούν να αναλάβουν άλλο τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Από πότε οι 4 ώρες/εβδομάδα και το χαρτζιλίκι των 200 ευρώ ανά μήνα θεωρείται μισθός ικανός να συντηρήσει έναν άνθρωπο; Από πότε οι 4 ώρες/εβδομάδα βαφτίστηκαν πλήρης απασχόληση σύμφωνα με την οποία αυτός ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να αναλάβει άλλο τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων; Πραγματικά, πολύ πρωτότυπος ο τρόπος για την μείωση των ποσοστών ανεργίας. Στα ερωτήματα εκπαιδευτικών προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, η απάντηση που πήραμε αναφέρει ανάμεσα σε άλλα: Για να μπορέσει ένας εκπαιδευτής να πληρωθεί στα ΙΕΚ με Τίτλο Κτήσης (ΑΕΔ) θα πρέπει να έχει 25 ένσημα από άλλη απασχόληση». Οι εκπαιδευτικοί που κυνηγούν ώρες δεξιά και αριστερά κάνοντας αιτήσεις παντού θα βρεθούν άλλη μια φορά «άνεργοι» και «παράνομοι» κατά αυτούς ή θα αρνηθούν να διδάξουν για ένα αντικείμενο που έχουν δικαίωμα σύμφωνα με την μοριοδότησή τους επειδή το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν μπορεί να ασφαλίσει όλους τους εργαζόμενους τους με τον ίδιο τρόπο; Ποιος τελικά είναι ο παράνομος; Το ζήτημα δε θα προέκυπτε φυσικά, αν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπως και όλοι οι σχετικοί φορείς ασφάλιζαν τους εργαζόμενους/ες με ΙΚΑ και δεν κατέφευγαν στη λύση της ΑΕΔ ή ακόμη χειρότερα στο μπλοκάκι. Ζητούμε άμεση λύση! Ζητάμε να ασφαλιζόμαστε σε όλα τα προγράμματα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΙΚΑ, ανεξάρτητα από τις ώρες απασχόλησης.

Αποσυνδεδεμένος chrisman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1843 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 06:52:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος POP999999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1844 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 09:04:29 μμ »
Μοίρασμα της ανεργίας για ΙΝΕΔΙΒΙΜ και Υπουργείο Παιδείας Ένωση Εκπαιδευτικών της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας
Έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο βρήκαν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και το Υπουργείο Παιδείας προκειμένου να μοιράσουν την ανεργία.

 Βαφτίζοντας «εργαζόμενους» όσους και όσες απασχολούνται για λίγες ώρες την εβδομάδα, αποφάσισαν και υποχρεώνουν τους εκπαιδευτικούς να υπογράφουν δήλωση σύμφωνα με την οποία «δεν απασχολούνται σε άλλο πρόγραμμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ». Βάσει της δήλωσης αυτής, εκπαιδευτικοί οι οποίοι απασχολούνται με 4 ώρες εβδομαδιαίως δεν μπορούν να αναλάβουν άλλο τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Από πότε οι 4 ώρες/εβδομάδα και το χαρτζιλίκι των 200 ευρώ ανά μήνα θεωρείται μισθός ικανός να συντηρήσει έναν άνθρωπο; Από πότε οι 4 ώρες/εβδομάδα βαφτίστηκαν πλήρης απασχόληση σύμφωνα με την οποία αυτός ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να αναλάβει άλλο τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων; Πραγματικά, πολύ πρωτότυπος ο τρόπος για την μείωση των ποσοστών ανεργίας. Στα ερωτήματα εκπαιδευτικών προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, η απάντηση που πήραμε αναφέρει ανάμεσα σε άλλα: Για να μπορέσει ένας εκπαιδευτής να πληρωθεί στα ΙΕΚ με Τίτλο Κτήσης (ΑΕΔ) θα πρέπει να έχει 25 ένσημα από άλλη απασχόληση». Οι εκπαιδευτικοί που κυνηγούν ώρες δεξιά και αριστερά κάνοντας αιτήσεις παντού θα βρεθούν άλλη μια φορά «άνεργοι» και «παράνομοι» κατά αυτούς ή θα αρνηθούν να διδάξουν για ένα αντικείμενο που έχουν δικαίωμα σύμφωνα με την μοριοδότησή τους επειδή το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν μπορεί να ασφαλίσει όλους τους εργαζόμενους τους με τον ίδιο τρόπο; Ποιος τελικά είναι ο παράνομος; Το ζήτημα δε θα προέκυπτε φυσικά, αν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπως και όλοι οι σχετικοί φορείς ασφάλιζαν τους εργαζόμενους/ες με ΙΚΑ και δεν κατέφευγαν στη λύση της ΑΕΔ ή ακόμη χειρότερα στο μπλοκάκι. Ζητούμε άμεση λύση! Ζητάμε να ασφαλιζόμαστε σε όλα τα προγράμματα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με ΙΚΑ, ανεξάρτητα από τις ώρες απασχόλησης.
Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν έχεις κανένα πρόβλημα, μπορείς να είσαι σε δημόσια σχολεία, σε ΙΕΚ ,σε ΔΙΕΚ και όπου αλλού γουστάρεις και άσε τους άλλους να ψοφήσουν .

Αποσυνδεδεμένος kyriakosx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1845 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 01:51:44 μμ »
Εχει πληρωθει ποτε κανεις τα οδοιπορικα (ακτοπλοικα εισητηρια) και τη διαμονη ?? Η' στο τελος θα τα βαλουμε κ απο τη τζεπη μας?

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1846 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:08:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Θα επανέλθω στο ζήτημα της κάρτας ανεργίας γιατί είναι κάτι για το οποίο νομίζω κανένας μας δεν έχει πάρει μέχρι σήμερα μιά σαφή και σοβαρή απάντηση. Όταν πέρσι επιλέχθηκα από ένα κδβμ για διδασκαλία μόλις 25 ωρών θεώρησα απόλυτα λογικό ότι δεν θα έκοβα την κάρτα ανεργίας η οποία ήδη μετρούσε 1,5 χρόνο. Εξακολουθώ φυσικά και αναρωτιέμαι για ποιό λόγο οι συμβάσεις ήταν για όλη την σχολική σεζόν από την στιγμή που η επόμενη συνεργασία μας μπορεί να ήταν κάποιους μήνες μετά και μάλιστα ίσως σε άλλο κδβμ (στην Αθήνα οι περιοχές είναι πάρα πολλές όπως και τα αντίχτοιχα κδβμ). Όταν κάποια στιγμή μέσα στον Μάϊο του 2014 πήγα στον ΟΑΕΔ για ανανέωση μου ζήτησαν το εκκαθαριστικό μου, το εκκαθαριστικό του 2013 δηλαδή. Η δηλωσή μου ήταν μηδενική και από το κβδμ ούτως ή άλλως τα χρήματα θα φαίνονταν στην επόμενη δήλωση. Πρόβλημα δεν υπήρξε αλλά όπως καταλαβαίνετε όλο αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Αποφάσισα να το ψάξω λίγο περισσότερο. Στον ΟΑΕΔ λοιπόν μου είπαν ότι δεν νοείται να πληρώνεται κάποιος από οποιαδήποτε έργασία και να διατηρεί την κάρτα ανεργίας. Μάλιστα ο υπάλληλος ήταν αρκετά εριστικός μαζί μου μιλώντας για μάυρη εργασία κλπ και όταν του ανέφερα ότι η συνεργασία αυτή δεν περιλαμβάνει ασφάλιση μου απάντησε ότι αυτό δεν έχει καμία σημασία... Τηλεφώνησα και σε ΟΑΕΔ άλλων περιοχών και είτε δεν ήξεραν να μου απαντήσουν είτε κατέληγαν στο ότι η κάρτα ανεργίας πρέπει να κόβεται. Ξέρω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ παρακολουθούν και υπεύθυνοι κδβμ, θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν από τα κεντρικά του inedivim υπάρχει κάποια συγκεκριμένη γραμμή σχετικά με αυτό το θέμα. Και αν υπάρχει τέλος πάντων κάποιος που με σοβαρότητα και υπευθυνότητα να μπορεί να απαντήσει. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1847 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:21:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Θα επανέλθω στο ζήτημα της κάρτας ανεργίας γιατί είναι κάτι για το οποίο νομίζω κανένας μας δεν έχει πάρει μέχρι σήμερα μιά σαφή και σοβαρή απάντηση. Όταν πέρσι επιλέχθηκα από ένα κδβμ για διδασκαλία μόλις 25 ωρών θεώρησα απόλυτα λογικό ότι δεν θα έκοβα την κάρτα ανεργίας η οποία ήδη μετρούσε 1,5 χρόνο. Εξακολουθώ φυσικά και αναρωτιέμαι για ποιό λόγο οι συμβάσεις ήταν για όλη την σχολική σεζόν από την στιγμή που η επόμενη συνεργασία μας μπορεί να ήταν κάποιους μήνες μετά και μάλιστα ίσως σε άλλο κδβμ (στην Αθήνα οι περιοχές είναι πάρα πολλές όπως και τα αντίχτοιχα κδβμ). Όταν κάποια στιγμή μέσα στον Μάϊο του 2014 πήγα στον ΟΑΕΔ για ανανέωση μου ζήτησαν το εκκαθαριστικό μου, το εκκαθαριστικό του 2013 δηλαδή. Η δηλωσή μου ήταν μηδενική και από το κβδμ ούτως ή άλλως τα χρήματα θα φαίνονταν στην επόμενη δήλωση. Πρόβλημα δεν υπήρξε αλλά όπως καταλαβαίνετε όλο αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Αποφάσισα να το ψάξω λίγο περισσότερο. Στον ΟΑΕΔ λοιπόν μου είπαν ότι δεν νοείται να πληρώνεται κάποιος από οποιαδήποτε έργασία και να διατηρεί την κάρτα ανεργίας. Μάλιστα ο υπάλληλος ήταν αρκετά εριστικός μαζί μου μιλώντας για μάυρη εργασία κλπ και όταν του ανέφερα ότι η συνεργασία αυτή δεν περιλαμβάνει ασφάλιση μου απάντησε ότι αυτό δεν έχει καμία σημασία... Τηλεφώνησα και σε ΟΑΕΔ άλλων περιοχών και είτε δεν ήξεραν να μου απαντήσουν είτε κατέληγαν στο ότι η κάρτα ανεργίας πρέπει να κόβεται. Ξέρω ότι το συγκεκριμένο φόρουμ παρακολουθούν και υπεύθυνοι κδβμ, θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν από τα κεντρικά του inedivim υπάρχει κάποια συγκεκριμένη γραμμή σχετικά με αυτό το θέμα. Και αν υπάρχει τέλος πάντων κάποιος που με σοβαρότητα και υπευθυνότητα να μπορεί να απαντήσει. Ευχαριστώ.
Δεν ανήκω στα κεντρικά αλλά δυστυχώς θα επιβεβαιώσω όσα λες. Νομίζω πάντως πως πρέπει να διαμαρτυρηθούμε γιατί δε μας κολλούν ένσημα. Δεν είναι μόνο η ασφάλιση, δεν μπορούμε και να αποδείξουμε ότι δουλέψαμε γιατί σε κάποιες προκηρύξεις ζητούν κατάσταση ενσήμων ως απόδειξη. Αλλά και γιατί να δουλεύουμε ανασφάλιστοι; Και θέλω να προσθέσω κάτι. Έπεσε στην αντίληψή μου ότι όσοι εργάζονται σε σχολές γονέων έχουν ένσημα. Αυτό μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κάποιος; Αν ναι, γιατί υπάρχει διαφορετική σύμβαση;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.189 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.