*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2128 στις: Μάιος 18, 2015, 02:40:29 μμ »
Ενώ πέρυσι μας έδωσαν πίσω το 20% της παρακράτησης φόρου (όσοι είμαστε μισθωτοί με εισοδήματα από ΑΕΔ και συνολικά κάτω από 9500 εισόδημα το χρόνο), φέτος όχι μόνο δεν το παίρνουμε πίσω αλλά πληρώνουμε και το 6%. Για 1300 ευρώ από ΑΕΔ, πέρυσι πήρα πίσω 260 και φέτος για το ίδιο ποσό μου ζητάει να πληρώσω 80. Απώλεια δηλαδή 340 ευρώ! Για εισόδημα από ΑΕΔ 2600, η απώλεια θα είναι δηλαδή 680 ευρώ!
Δείτε το στη φορολογική σας δήλωση. Εγώ δεν έκανα ακόμα οριστική δήλωση μήπως και διορθώσουν αυτό το απαράδεκτο πράγμα. Είναι δυνατόν η νυν αριστερή κυβέρνηση να μας σφαλιαρώνει τόσο άγρια, ενώ νομίζαμε ότι γλυτώσαμε από τους τέως κακούς δεξιούς;

εισαι σιγουρος; περασα σημερα απο τον λογιστη, μιας που ειδα το μηνυμα σου, εχω και εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες (φροντιστηριο) που το συνολικο τους ποσο ξεπερνα το εισοδημα απο ΑΕΔ (ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ενας ακομη φορεας) και δεν μου βγαζει να πληρωσω κατι.
καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη και ισως παιζουν ρολο και αλλα κριτηρια...τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:51 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2129 στις: Μάιος 18, 2015, 02:53:13 μμ »
http://www.taxspirit.gr/news/1579-poioi-tha-plhrosoun-perissoteor-foro-to-2015.html
Ιδού η εξήγηση για τη φετινή "αριστερή" φορολογική σφαλιάρα για όσους είχαμε το 2014 εισοδήματα από Αποδείξεις Δαπάνης ή από Α.Π.Υ. και ταυτόχρονα ήμασταν μισθωτοί (έστω και με 300 ευρώ το μήνα). Ακόμα δεν έχετε κάνει δήλωση και δεν έχετε καταλάβει για τί σφαλιάρα μιλάμε. Όταν κάνετε, θα το καταλάβετε!

Πράγματι έτσι είναι αν έχεις και μισθωτή υπηρεσία και μπλοκάκι κλάφτα. Π.Χ. δούλεψες σε κάποιο φροντιστήρι ή σε ΕΠΑΣ-ΙΕΚ ΟΑΕΔ και έχεις και μπλοκάκι.
Θα φορολογηθείς με 26% από το πρώτο ευρώ στα μπλοκάκια και μάλιστα δε θα φορολογηθείς σαν μισθωτός όπως περσι όπου είχες και το αφορολόγητο και ουσιαστικά θα έπαιρνες και επιστροφή φέτος θα δώσεις κιόλας αφού αυτοί κράτησαν 20% και όχι 26%. Και αν το φροντιστήριο ή η ΕΠΑΣ δεν έκαναν καθόλου κρατήσεις που συνήθως δεν κάνουν άστα να πάνε.
Εγώ πέρσι είχα επιστροφή 800 Ευρώ και φέτος δίνω 200 ήδη μου κράτησαν τόσα και είχα και μικρότερο εσόδημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 02:58:39 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2130 στις: Μάιος 18, 2015, 02:59:40 μμ »
Πέρυσι είχε ξεσηκωθεί ο κόσμος (και οι λογιστές μαζί) και τη γλυτώσαμε παίρνοντας και πίσω την παρακράτηση 20% των ΑΕΔ. Φέτος να δούμε τί θα γίνει. Δεν κάνω οριστική δήλωση ακόμα έχοντας μια ("αριστερή") ελπίδα. Evi06, ρώτα το λογιστή σου αν παίρνεις πίσω την παρακράτηση 20% των ΑΕΔ. Πέρυσι δεν την πήρες πίσω;

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2131 στις: Μάιος 18, 2015, 03:59:04 μμ »
Πέρυσι είχε ξεσηκωθεί ο κόσμος (και οι λογιστές μαζί) και τη γλυτώσαμε παίρνοντας και πίσω την παρακράτηση 20% των ΑΕΔ. Φέτος να δούμε τί θα γίνει. Δεν κάνω οριστική δήλωση ακόμα έχοντας μια ("αριστερή") ελπίδα. Evi06, ρώτα το λογιστή σου αν παίρνεις πίσω την παρακράτηση 20% των ΑΕΔ. Πέρυσι δεν την πήρες πίσω;

και εγώ τελευταία μέρα θα την κάνω. Έτσι και αλλιώς θα δώσουν παράταση κανα μήνα πάλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:51 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2132 στις: Μάιος 20, 2015, 10:45:08 πμ »
pipis75, δεν ειχα περσι ΑΕΔ. για φετος δεν την ειδαμε αναλυτικα γιατι ο αλλος φορεας (επισης με ΑΕΔ)μου εχει κανει ενα λαθος που πρεπει να δορθωσουν. απλα με μια ματια μου ειπε οτι δεν θα πληρωσω. θα φανει σε λιγες βδομαδες αν ειχε δικιο ή οχι και θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος mary.kdvm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2133 στις: Μάιος 21, 2015, 11:48:47 πμ »
Φέτος υπάρχει ένας διαχωρισμός, μπορούν να στείλουν τις αποδείξεις δαπάνης σε
βεβαίωση αποδοχών/συντάξεων (Κωδικός 4: Αμοιβές ασκούμενων δικηγόρων, πρακτική άσκηση φοιτητών, συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια, περιστασιακά απασχολούμενοι κτλ)
ή σε βεβαίωση αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα(Κωδικός 6: Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα απαλλασσομένων, μη υπόχρεων σε τήρηση βιβλίων (ελεγκτές ΑΕ, εισηγητές σεμιναρίων, συγγραφείς δημόσιοι υπάλληλοι, κτλ) ).
Εμάς που δεν έχουμε έναρξη δραστηριότητας, μπορούν να μας τα στείλουν με την πρώτη περίπτωση για να φορολογηθούμε με την κλίμακα των μισθωτών. Πρέπει να αρχίσουμε τα τηλέφωνα να ξαναστείλουν τις βεβαιώσεις μας έτσι.
(ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΜΙΣΘΩΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΠΛΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ -- Κωδικός 4: Αμοιβές ασκούμενων δικηγόρων, πρακτική άσκηση φοιτητών, συμμετοχή σε επιδοτούμενα σεμινάρια, περιστασιακά απασχολούμενοι κτλ)
Εγώ δεν μπόρεσα να πιάσω γραμμή ακόμα, για λογιστήριο μου είπαν 213 131 4579.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2134 στις: Μάιος 21, 2015, 11:58:26 πμ »
αχ δεν τα καταλαβαινω τα λογιστικα κτλπ καλα αλλα mary.kvdm αυτο το λαθος μου εχει κανει ο αλλος φορεας που εχω πληρωμη με ΑΕΔ και ενω πρεπει να εμφανιζεται στο κωδικο 6 εμφανιζεται στο κωδικο 4. ενω η πληρωμη απο ΙΝΕΔΙΒΙΜ εμφανιζεται κανονικα στο 6.
το θεμα ειναι, απο ο,τι μου ειπε ο λογιστης οτι αν μπουν στο 4 θα πρεπει να συμπληρωσω το Ε3 που αφορα ομως αυτους με μπλοκακι.
με καθε επιφυλαξη οσα σας λεω, ειναι οπως τα καταλαβα απο τον λογιστη.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2135 στις: Μάιος 23, 2015, 04:49:35 μμ »
Οι εκπαιδευτές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ καλώς καταχωρούνται στη φορολογική δήλωση ως "αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα μη επιτηδευματιών" αφού είναι εισηγητές σεμιναρίων με σύμβαση έργου και πληρώνονται με απόδειξη δαπάνης. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι, αν έχεις και εισοδήματα από μισθωτή εργασία, τότε, αντί να σου δίνουν πίσω το 20% των αποδείξεων δαπάνης που σου έχουν παρακρατήσει, σου ζητάνε από πάνω να πληρώσεις και 6%. Ενώ, πέρυσι, έχοντες και μη έχοντες εισοδήματα από μισθωτή εργασία πήραμε το 20% πίσω. Η σφαλιάρα μπορεί να φτάσει ακόμα και πάνω από 1000 ευρώ σε σχέση με πέρυσι!

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2136 στις: Μάιος 26, 2015, 03:46:43 μμ »
Μία ερώτηση σχετικά με τις προκηρύξεις : γράφουν πτυχίο ή μεταπτυχιακό... δηλ. μπορώ να διδάξω μόνο με το μεταπτυχιακό μου (που ταιριάζει στο αντικείμενο) ακόμη κι αν το βασικό πτυχίο ειναι σε άλλο αντικείμενο;;
σημείωση: δεν έχει τύχει να δω σε αποτελέσματα να εχει επιλεγεί κάποιος μόνο με μεταπτυχιακό
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2137 στις: Μάιος 26, 2015, 04:16:20 μμ »
Μία ερώτηση σχετικά με τις προκηρύξεις : γράφουν πτυχίο ή μεταπτυχιακό... δηλ. μπορώ να διδάξω μόνο με το μεταπτυχιακό μου (που ταιριάζει στο αντικείμενο) ακόμη κι αν το βασικό πτυχίο ειναι σε άλλο αντικείμενο;;
σημείωση: δεν έχει τύχει να δω σε αποτελέσματα να εχει επιλεγεί κάποιος μόνο με μεταπτυχιακό
ευχαριστώ

Μπορείς, αλλά θα μοριοδοτηθεί το ένα από τα 2.
Δηλαδή σε αντίστοιχη περίπτωση (πτυχίο και μεταπτυχιακό στο ίδιο αντικείμενο) θα μοριοδοτούνταν και το πτυχίο και το μεταπτυχιακό.

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2138 στις: Μάιος 27, 2015, 04:15:11 μμ »
ωραία, ευχαριστώ
 :)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2139 στις: Μάιος 28, 2015, 07:50:48 πμ »
Οι εκπαιδευτές των κδβμ δε συμπεριλαμβάνονται, ε;
Με αφορμή "Οι πρώτες πληρωμές του ΕΣΠΑ σήμερα!"
 http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/10365-2015-05-27-16-17-40
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2140 στις: Μάιος 28, 2015, 10:25:40 μμ »
εμείς μετά από 6 μήνες και αν...

Αποσυνδεδεμένος theo1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2141 στις: Ιούνιος 03, 2015, 05:00:51 μμ »
Δειλά δειλά κάτι αχνοφαίνεται.....(Χωρίς να σημαίνει και πολλά αυτή η λίστα).....
https://diavgeia.gov.gr/doc/79%CE%A1%CE%9846%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%A11%CE%94?inline=true

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.