*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749107 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2212 στις: Ιούνιος 19, 2015, 09:40:32 μμ »
Βρε παιδιά συγγνώμη που εμπλέκομαι στην μεταξύ σας συζήτηση, αλλά δεν έχει κανένα νόημα να διαπληκτίζεται ο ένας με τον άλλον. Σαφώς και μπορεί να υπάρχουν υπεύθυνοι εκπαίδευσης ή υπάλληλοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που δεν έχουν την διάθεση να εξυπηρετήσουν ακόμα και αν κάτι εμπίπτει στις αρμοδιότητές τους. Που θα "πέσει" ο καθένας μας είναι τυχαίο, εγώ προσωπικά στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχω πετύχει και πρόθυμο αλλά και αδιάφορο υπάλληλο. Τέλος πάντων, Truth ανέφερες ότι σε ενημέρωσαν για τις πληρωμές. Επειδή σε προηγούμενο post μου, λίγο πιό πάνω ρωτάω αυτό ακριβώς θα μπορούσες να πεις και σε'μας τι έχεις μάθει; Ευχαριστώ.
Δεν είπα γιατί όλα είναι σχετικά. Θα πάνε χρονολογικά. Και μου είπαν για τέλη Ιουλίου πάντα για τα παλιά τμήματα. Και περιμένουν χρήματα για τα επόμενα
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:06 »

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2213 στις: Ιούνιος 26, 2015, 12:36:37 πμ »
τελευταία φορά που πλήρωσαν εκπαιδευτές ήταν τον Οκτώβρη. Υπομονή. Πρώτα θα καλύψουν τα οδοιπορικά..μέσα στο καλοκαίρι..και τα υπόλοιπα αργότερα. Αυτό που πραγματικά θα πρέπει να μας απασχολεί είναι το 26% που μας κρατάνε για το τίποτα. Φορολογική δήλωση , επιτηδευματίες κτλ... αυτά πρέπει να μας απασχολούν.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2214 στις: Ιούνιος 26, 2015, 09:21:50 πμ »
Φορολογική δήλωση , επιτηδευματίες κτλ... αυτά πρέπει να μας απασχολούν.

Αυτό δεν έχει να κάνει με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Με το φορολογικό σύστημα έχει να κάνει.

Αποσυνδεδεμένος theo1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2215 στις: Ιούνιος 26, 2015, 02:55:13 μμ »
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό που βρήκα. Αν μπορεί ας το εξηγήσει κάποιος...Ζητάνε παράταση του προγράμματος;;

https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%96%CE%9C%CE%A946%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%A9%CE%A14?inline=true

Οι τροποποιήσεις συνίστανται στην παράταση της λήξης των Πράξεων «ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ
ΜΑΘΗΣΗΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ»
στον ΑΠ 7 με κωδικό MIS 375686 και στον ΑΠ 8 με κωδικό MIS 375687 από 31/12/2015 στις
31/05/2016 και στην παράταση του φυσικού αντικειμένου από 30/06/2015 στις 29/02/2016
καθώς και στη μείωση του Προϋπολογισμού των Πράξεων «ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ-
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ & ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ» ΑΠ 7 και ΑΠ8
, ο οποίος ανέρχεται σε €13.912.293,32 στον ΑΠ 7 με κωδικό MIS 375686 και € 12.273.706,67
στον ΑΠ 8 με κωδικό MIS 375687.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:17:06 »

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2216 στις: Ιούνιος 26, 2015, 04:10:51 μμ »
τελευταία φορά που πλήρωσαν εκπαιδευτές ήταν τον Οκτώβρη. Υπομονή. Πρώτα θα καλύψουν τα οδοιπορικά..μέσα στο καλοκαίρι..και τα υπόλοιπα αργότερα. Αυτό που πραγματικά θα πρέπει να μας απασχολεί είναι το 26% που μας κρατάνε για το τίποτα. Φορολογική δήλωση , επιτηδευματίες κτλ... αυτά πρέπει να μας απασχολούν.
πεσ τα συναδελφε.... λες και να πληρωθουμε μας μενει τιποτα στην τσεπη με τοσα εξοδα που κανουμε... και τωρα προστεθηκε και το 26% της φορολογιας.... δεν αξιζει ουτε να ασχολεισαι πλεον..!!!  λες και ειναι δυσκολο να περασουν νομοθετικη πράξη να φορολογηθουμε οπως πέρυσι ως μισθωτοι και οχι ως ελ επαγγελματιες... τι να πω.....

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2217 στις: Ιούνιος 26, 2015, 07:37:59 μμ »
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό που βρήκα. Αν μπορεί ας το εξηγήσει κάποιος...Ζητάνε παράταση του προγράμματος;;

Ακριβώς το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ., μετά από απόφαση της Γ.Γ.Δ.Β.Μ., ζητάει απ' τη Διαχειριστική Αρχή παράταση της λειτουργίας των Κ.Δ.Β.Μ. μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2016. Αναμένεται η απόφαση της Αρχής και φυσικά η κατάληξη των διαπραγματεύσεων με τους θεσμούς.

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2218 στις: Ιούνιος 27, 2015, 01:52:20 μμ »
Αυτο σημαινει οτι θα ανανεωθουν  και οι πινακες των εκπαιδευτων μεχρι το Φλεβαρη του 2016???

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2219 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:38:21 πμ »
Αυτο σημαινει οτι θα ανανεωθουν  και οι πινακες των εκπαιδευτων μεχρι το Φλεβαρη του 2016???

Αυτό σημαίνει ότι η λίστα εκπαιδευτών μένει η ίδια και δεν γίνεται εκ νέου προκήρυξη εκπαιδευτών.
Τα ΚΔΒΜ για να λειτουργήσουν θα πρέπει να χρηματοδοτηθούν από το ΕΣΠΑ, δηλαδή από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Αν δεν χρηματοδοτηθούν από το ΕΣΠΑ, δεν μπορούν να χρηματοδοτηθούν από εθνικούς πόρους γιατί το λειτουργικό τους κόστος είναι υπέρογκο, οπότε το πιθανότερο είναι να μην ξαναλειτουργήσουν.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2220 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:16:18 μμ »
Αν με όλα αυτά που γίνονται καταφέρουμε να πληρωθούμε κάποτε νομίζω ότι θα είναι θαύμα....

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2221 στις: Ιούνιος 30, 2015, 10:43:27 μμ »
Γίνονται καινούριες αιτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2222 στις: Ιούλιος 09, 2015, 01:01:09 μμ »
Αν με όλα αυτά που γίνονται καταφέρουμε να πληρωθούμε κάποτε νομίζω ότι θα είναι θαύμα....
:'(

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2223 στις: Ιούλιος 12, 2015, 10:00:45 πμ »
Τι λέτε γι'αυτό το κείμενο; Σκέφτομαι να το στείλω σε κάποιον από την εκπαίδευση ενηλίκων.
 
"Να είστε καλά για την ενημέρωση και το ενδιαφέρον. Παρακολούθησα το σεμινάριο 100 ωρών του ΙΔΕΚΕ το 2010, μελέτησα όσα διδάσκετε και χαίρομαι που σας βλέπω ενεργό και σε πιο «προσωπικό» επίπεδο.

Δράττομαι όμως της ευκαιρίας να σας πω ότι τελευταία αισθάνομαι ότι όσα λέει η θεωρία της εκπαίδευσης ενηλίκων περί ευπαθών ομάδων και ρόλο και εμψυχωτή από τη μεριά του εκπαιδευτή με εμπαίζουν. Νιώθω να εμπαίζομαι γιατί ως εκπαιδεύτρια ανήκω κι εγώ πλέον στις ευπαθείς ομάδες, καθώς ΥΠΟαπασχολούμαι, ΥΠΕΡφορολογούμαι και παρέχω τις υπηρεσίες μου χωρίς ασφάλιση. Πολλοί από τους  εκπαιδευτές είμαστε εργαζόμενοι σε καθεστώς ασφάλισης ΙΚΑ αλλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε μας ασφαλίζει, παρά μας υποχρεώνει να υπογράφουμε συμβάσεις έργου. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τους ξενόγλωσσους. Κάνω τη διευκρίνιση γιατί νομίζω σε άλλες ειδικότητες αλλά και σε άλλες δομές, όπως στα ΣΔΕ, οι εκπαιδευτές ασφαλίζονται από το ΙΚΑ.

Οι ξενόγλωσσοι στα ΚΔΒΜ (και δεν ξέρω ποιοι άλλοι) υποχρεωνόμαστε να υπογράφουμε συμβάσεις έργου και το μόνο που παίρνουμε είναι τα χρήματα. Δεν παίρνουμε ούτε για ασφάλιση ούτε για συνταξιοδότηση ούτε για να τα χρησιμοποιήσουμε στον ΟΑΕΔ. Και φορολογούμαστε και υπερβολικά.

Κάτω απ’αυτές τις συνθήκες, νιώθω πως είμαι αντικείμενο εκμετάλλευσης και είμαι που είμαι χάλια λόγω της γενικότερης κατάστασης, γίνομαι ακόμη πιο άσχημα κάτω απ’αυτές ειδικά τις συνθήκες στο ΙΝΔΙΒΙΜ. Πώς εγώ θα εμψυχώσω τον της ευπαθούς ομάδας; Εμένα ποιος θα με εμψυχώσει; Το κίνητρό μου ποιο θα είναι; Οι εκπαιδευτές, όσο κι αν αγαπούν τη δουλειά τους, είναι πάνω απ’όλα εργαζόμενοι, δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση (και ενηλίκων) για τα ψυχικά κίνητρα.

Όταν παρακολούθησα τα σεμινάρια, είχα ενθουσιαστεί και μάλιστα σκέφτηκα πως αυτό θα ήθελα να είναι το αντικείμενό μου για το μέλλον. Τώρα πια δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ. Σίγουρα και η υψηλή φορολόγηση, η οποία επίσης οφείλεται στο ότι δεν προσλαμβανόμαστε ως εργαζόμενοι ικα, αποτελεί ένα αντικίνητρο. Ταυτόχρονα το βρίσκω ταπεινωτικό για έναν εργαζόμενο να εργάζεται χωρίς ασφάλιση. "
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2224 στις: Ιούλιος 13, 2015, 08:48:18 πμ »
Σε κανενα εργο του ινεδιβιμ δεν υπαρχει ικα, εκτός του ιεκ

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2225 στις: Ιούλιος 13, 2015, 11:01:03 πμ »
merci!
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.