*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127080 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5026 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:24:08 μμ »
Πριν λίγες μέρες καθορίστηκαν τα κριτήρια της συνάφειας και εκ τότε προκλήθηκε αναστάτωση στους χιλιάδες εκπαιδευτικούς που εργάζονται ως αναπληρωτές ή εκπονούν μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Ο κ. Κουρμπέτης μας διευκρίνισε ότι η απόφαση δεν έχει αναδρομική ισχύ και δεν αφορά όσους ήδη έχουν ενταχθεί στους πίνακες με το προσόν του μεταπτυχιακού ή διδακτορικού. Με αυτόν τον τρόπο δεν ανατρέπεται ο προγραμματισμός χιλιάδων εκπαιδευτικών, οι οποίοι τα τελευταία χρόνια στελεχώνουν τις δομές της Ειδικής Εκπαίδευσης. Ο κ. Κουρμπέτης δήλωσε στο news.gr ότι στην απόφαση υπάρχει πρόβλεψη για μεταβατικό στάδιο ενός έτους και συγκεκριμένα μέχρι τις 31 Αυγούστου 2016, για όσους εκπαιδευτικούς  δεν πληρούν το σύνολο των κριτηρίων  και στους οποίους δύναται να δοθεί προσωρινή συνάφεια, η οποία θα οδηγεί σε οριστική μετά από εξέτασή της για την πλήρη κάλυψη των κριτηρίων. Το μεταβατικό διάστημα και η προσωρινή συνάφεια αφορούν τους εκπαιδευτικούς λοιπόν, που θα ενταχθούν για πρώτη φορά στους πίνακες αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης με προσόν το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό, που έχουν εκπονήσει, εφόσον δεν συμφωνεί με τα αναγραφόμενα στην Υπουργική Απόφαση.
Μέχρι και τις 31 Αυγούστου, λοιπόν του 2016 οι εν λόγω εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να καλύψουν τα ελλείποντα κριτήρια.

Άρα δε θα έχουμε πρόβλημα σύμφωνα με την εν λόγω συνέντευξη.. Λέει πως αφορά τους εκπαιδευτικούς που πρώτη φορά θα ενταχθούν στους πίνακες...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Glt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5027 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:36:58 μμ »
αυτό είπαν χθές.... τέρμα το καλοκαίρι... έχουν θέμα με δοαταπ

Αυτό θα ισχύει και για εμάς που θα ξεκινήσουμε τώρα το νέο μεταπτυχιακό στη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης; Τέρμα το καλοκαίρι για όλους ή για την Ειδική εκπαίδευση μόνο;

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5028 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:39:44 μμ »
Όλοι οι μεταπτυχιακοί-διδακτορικοί τίτλοι των υποψηφίων αναπληρωτών για ένταξη
στους πίνακες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ) καθώς και του ΕΕΠ-ΕΒΠ εξετάζονται
ως προς τη συνάφειά τους με την ΕΑΕ, από την αρμόδια Επιτροπή του ΙΕΠ κατά το σχολικό
έτος 2015-2016. Προϋπηρεσίες οι οποίες αποκτήθηκαν από ένταξη στους πίνακες
αναπληρωτών ΕΑΕ, καθώς και του ΕΕΠ-ΕΒΠ, με μεταπτυχιακό- διδακτορικό τίτλο, έως και
το σχολικό έτος 2014-2015 δεν θίγονται.


Οταν στο ΦΕΚ γραφει ολοι εννοει όλοι Ο Κουρμπετης και ο καθε Κουρμπέτης μπορει να λεει ότι θελει οπως και προεκλογικα ταζαν διορισμους, και στο γραφειο του μονιμως μας έλεγε ότι οι παλιοι δεν θιγομαστε Μην τον ακουτε ΟΛΟΙ θιγομαστε

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5029 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 02:44:11 μμ »
Πότε θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα? Πότε θα μας πούνε αυτό και αυτό ισχύει και θα ισχύσει... Έλεος δλδ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5030 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:01:00 μμ »
κοντεύει να μου στρίψει με αυτά που διαβάζω.. αν είναι δυνατόν.. μας αλλάζουν την ζωή έτσι απλά? μου βγήκε η ψυχή να πάρω το καλοκαίρι 4 μαθήματα, έχω ξοδέψει όλη μου την άδεια για να διαβάζω, για εργασίεσ και εξετάσεις και πολλά λεφτά.και όλα αυτά για να τελειώσω άμεσα..και τώρα τι γίνεται? μας ρωτάει κανείς αν μπορούμε? εγώ δουλεύω και πρωί και απόγευμα.εκτός εκπαίδευσησ. έχω κενό στις 2-5.. και τότε αν μπορώ χώνω κανένα ιδιαίτερο. και δε το κάνω απο χόμπι.. το κάνω για τα λεφτά.. δε με ταίζει καμία τσέπη.. Αυτά πρέπει να τα σεβαστούν και να μην μας ταλαιπωρούν έτσι.. σέβομαι την απόφαση του πανεπιστημίου να ακολουθήσει την σωστή διαδικασία ώστε το μεταπτυχιακό μας να έχει συνάφεια αλλά απαιτώ να βρεθούν ευνοϊκοί τρόποι για όλους μας . και επίσης δε δέχτηκαν στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μόνο άτομα από Θεσσαλονίκη ή Αθήνα.. πρέπει να μεριμνήσουν και για εμάς από την επαρχία. Αναμένω την ανακοίνωση τους ώστε να μπορέσουμε να αποφασίσουμε για την πορεία της ζωής μας.

Επίσης, υπάρχει περίπτωση στην αναγνώριση του Δοαταπ να έχουμε πρόβλημα με τις διδακτικές μονάδεσ του καλοκαιρινού εξαμήνου..? όπως είπα είχα πάρει 4  μαθήματα.. έχει φοβηθεί το μάτι μου.

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5031 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:02:43 μμ »
o περιορισμος των 15 ECTS το καλοκαιρινο εξαμηνο ισχυει για το ακαδημαικο ετος 15-16 και μετα.

συμπασχω μαζι σου
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:15:30 μμ από hkoukas »

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5032 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:19:06 μμ »
o περιορισμος των 15 ECTS το καλοκαιρινο εξαμηνο ισχυει για το ακαδημαικο ετος 15-16 και μετα.

συμπασχω μαζι σου
Καλά όντως τωρα??????? εγω 4 μαθήματα ρε πανε καλα????????? γτ τα βγαζουνε όλα μετα???? ποτε βγηκε αυτό??

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5033 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:22:24 μμ »
στις 22/7
http://www.doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=537

για το καλοκαιρι που μολις τελειωσε δεν εχεις προβλημα. Ισχυει για το ακαδημαικο ετος 15-16 και μετα

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5034 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:24:26 μμ »
στις 22/7
http://www.doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=537

για το καλοκαιρι που μολις τελειωσε δεν εχεις προβλημα. Ισχυει για το ακαδημαικο ετος 15-16 και μετα
Εισαι σιγουρος????? δηλ απο το αλλο καλοκαιρι??

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5035 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:25:08 μμ »
Απλα μεταφερω οτι αναφερει ο ΔΟΑΤΑΠ
 :)

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5036 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:56:19 μμ »
Συνάδελφοι είμαι λίγο πριν τα την κρίση πανικού. Δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ, πήρα πρωί πρωί τις ακαδημαϊκές συμβούλους για να ξανακούσω ότι πρέπει να περιμένω τις αποφάσεις του πανεπιστημίου. Μετά άρχισα να κοιτάζω τις δομές ειδικής αγωγής της περιοχής μου να δω αν λειτουργεί καμία απογεύματα (καμία δεν υπάρχει. είναι όλες μέχρι 4 το απόγευμα που είναι και το δικό μου ωράριο).  Πως είναι δυνατόν; Πώς είναι δυνατόν να καταστρέφουν ανθρώπους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πώς να το σταματήσω τώρα;Τον Γενάρη τελείωνα κανονικά. Αλλά και πως να το συνεχίσω αφού δεν γίνεται με τίποτε να κάνω πρακτική. Προσωπικά θα ήθελα να το τελειώσω έστω και χωρίς συνάφεια.

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5037 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 03:58:46 μμ »
που βρισκεσαι;...χωρις συναφεια τι να το κανεις το μεταπτυχιακο;

Αποσυνδεδεμένος AngMar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5038 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:05:03 μμ »
θα πρέπει να πιέσουμε το πανεπιστήμιο να κινηθεί νομικά. Πρέπει να μας υπερασπιστεί. Έλεος κάπου. 6000 τους έχουμε σκάσει, έχουμε το δικαίωμα.

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5039 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:20:52 μμ »
Συνάδελφοι είμαι λίγο πριν τα την κρίση πανικού. Δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ, πήρα πρωί πρωί τις ακαδημαϊκές συμβούλους για να ξανακούσω ότι πρέπει να περιμένω τις αποφάσεις του πανεπιστημίου. Μετά άρχισα να κοιτάζω τις δομές ειδικής αγωγής της περιοχής μου να δω αν λειτουργεί καμία απογεύματα (καμία δεν υπάρχει. είναι όλες μέχρι 4 το απόγευμα που είναι και το δικό μου ωράριο).  Πως είναι δυνατόν; Πώς είναι δυνατόν να καταστρέφουν ανθρώπους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πώς να το σταματήσω τώρα;Τον Γενάρη τελείωνα κανονικά. Αλλά και πως να το συνεχίσω αφού δεν γίνεται με τίποτε να κάνω πρακτική. Προσωπικά θα ήθελα να το τελειώσω έστω και χωρίς συνάφεια.
Αυτ΄θελουν να μη συνεχίσουμε.. ηρεμα και αποφασιστικάθα δούμε τι θ κανουμε παιδιά γτ θα τρελαθούμε τελειως... ολοι μαζί το τραβαμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.