*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127696 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9520 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 04:22:44 μμ »
Την έχω τώρα... Μου φάνηκε "επιεικώς" τοποθετώντας το... αυστηρή... Ελπίζω να μην βαθμολογεί κατά τον τρόπο που αντιμετωπίζει τους φοιτητές της.

Μου δημιούργησε κι εμένα αυτή την αίσθηση...Βέβαια από την τηλεδιάσκεψη μου άρεσε το μάθημά της...(μόνο το μάθημα  ωστόσο, γιατί όλο το υπόλοιπο ήταν πολύ βαρετό...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9521 στις: Φεβρουάριος 24, 2017, 06:15:45 μμ »
Μου δημιούργησε κι εμένα αυτή την αίσθηση...Βέβαια από την τηλεδιάσκεψη μου άρεσε το μάθημά της...(μόνο το μάθημα  ωστόσο, γιατί όλο το υπόλοιπο ήταν πολύ βαρετό...)

Μπορεί να φαίνεται κάπως "ψυχρή", όμως στις βαθμολογίες (εργασιών και εξετάσεων) είναι μια χαρά - και τις βγάζει και πολύ γρήγορα συγκριτικά με άλλους.
Απλά εννοείται ότι πρέπει να διαβάζεις αρκετά και να λαμβάνεις υπ' όψιν όσα ζητάει στις τηλεδιασκέψεις (π.χ. για τις εργασίες, δομή, περιεχόμενο κ.λπ.).
Επιπλέον, εγώ της είχα ζητήσει παράταση σε μια εργασία, της είχα εξηγήσει πολύ γενικά τον λόγο και είχε δείξει αμέσως κατανόηση χωρίς να κόψει μονάδες ή να με κουράσει μέχρι να δώσει το οκ.  Οπότε, δείχνει κατανόηση κι ας φαίνεται λιγάκι αυστηρή.
Το βασικό της αρνητικό θεωρώ πως είναι ότι στις εβδομαδιαίες δραστηριότητες δεν δίνει ποτέ ανατροφοδότηση. Σε εμάς τουλάχιστον δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτό το κομμάτι..

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9522 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 08:35:50 μμ »
Μπορεί να φαίνεται κάπως "ψυχρή", όμως στις βαθμολογίες (εργασιών και εξετάσεων) είναι μια χαρά - και τις βγάζει και πολύ γρήγορα συγκριτικά με άλλους.
Απλά εννοείται ότι πρέπει να διαβάζεις αρκετά και να λαμβάνεις υπ' όψιν όσα ζητάει στις τηλεδιασκέψεις (π.χ. για τις εργασίες, δομή, περιεχόμενο κ.λπ.).
Επιπλέον, εγώ της είχα ζητήσει παράταση σε μια εργασία, της είχα εξηγήσει πολύ γενικά τον λόγο και είχε δείξει αμέσως κατανόηση χωρίς να κόψει μονάδες ή να με κουράσει μέχρι να δώσει το οκ.  Οπότε, δείχνει κατανόηση κι ας φαίνεται λιγάκι αυστηρή.
Το βασικό της αρνητικό θεωρώ πως είναι ότι στις εβδομαδιαίες δραστηριότητες δεν δίνει ποτέ ανατροφοδότηση. Σε εμάς τουλάχιστον δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτό το κομμάτι..

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση  :)

Αποσυνδεδεμένος elentheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9523 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 11:20:21 πμ »
παιδιά καλημέρα ! έχει κανείς Παιδαγωγική της Συμπερίληψης ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9524 στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:41:08 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Καθοτι νεος στο πανεπιστημιο, γνωριζει κανεις να μου απαντησει αν πρεπει να ακολουθηθει καποια συγκεκριμενη δομη και τρόπος συγγραφης των εργασιων? σας εχουν δωσει εσας τετοιου ειδους οδηγιες?

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9525 στις: Μάρτιος 04, 2017, 10:57:23 πμ »
Καλησπερα σε ολους. Καθοτι νεος στο πανεπιστημιο, γνωριζει κανεις να μου απαντησει αν πρεπει να ακολουθηθει καποια συγκεκριμενη δομη και τρόπος συγγραφης των εργασιων? σας εχουν δωσει εσας τετοιου ειδους οδηγιες?

Συνήθως δίνουν οδηγίες οι καθηγητές. Επίσης κάποια πράγματα μπορείς να βρεις στο φόρουμ ανακοινώσεων (από το μουντλ, στην αρχική σελίδα πάνω πάνω).

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9526 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:27:47 μμ »
Να ρωτήσω κάτι...¨Οσοι τελειώνουν τον Μάιο προλαβαίνουν να γραφτουν στους πίνακες αναπληρωτών της ερχόμενης χρονιάς? Μου είπαν από το πανεπιστήμιο ότι από τη στιγμή που βγει η βαθμολογία στην διπλωματική μετά θέλει 2 μήνες για να βγει το πτυχίο...οπότε βάλε και το ΔΟΑΤΑΠ....ζήσε Μάη μου να φας τρυφύλλι...
Αν θυμάμαι καλά κάτι είχε γίνει δικαστικά με τους περσινούς απόφοιτους?

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9527 στις: Μάρτιος 08, 2017, 08:03:03 μμ »
Μπορεί να φαίνεται κάπως "ψυχρή", όμως στις βαθμολογίες (εργασιών και εξετάσεων) είναι μια χαρά - και τις βγάζει και πολύ γρήγορα συγκριτικά με άλλους.
Απλά εννοείται ότι πρέπει να διαβάζεις αρκετά και να λαμβάνεις υπ' όψιν όσα ζητάει στις τηλεδιασκέψεις (π.χ. για τις εργασίες, δομή, περιεχόμενο κ.λπ.).
Επιπλέον, εγώ της είχα ζητήσει παράταση σε μια εργασία, της είχα εξηγήσει πολύ γενικά τον λόγο και είχε δείξει αμέσως κατανόηση χωρίς να κόψει μονάδες ή να με κουράσει μέχρι να δώσει το οκ.  Οπότε, δείχνει κατανόηση κι ας φαίνεται λιγάκι αυστηρή.
Το βασικό της αρνητικό θεωρώ πως είναι ότι στις εβδομαδιαίες δραστηριότητες δεν δίνει ποτέ ανατροφοδότηση. Σε εμάς τουλάχιστον δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτό το κομμάτι..

Είχες δίκιο!! Σήμερα έβγαλε βαθμούς. Μέσα σε 8 μέρες από την τελική προθεσμία κατάθεσης. Και γρήγορη τελικά και πάρα πολύ καλή! Για να είμαι ειλικρινής περίμενα να είναι πολύ αυστηρή για να μην πω άδικη, αλλά τελικά πραγματικά είχα σχηματίσει τελείως λάθος εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9528 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:32:02 μμ »
Έχει ξεκινήσει κανείς την εργασία στο 624;; Βρήκατε βιβλιογραφικές αναφορές;

Αποσυνδεδεμένος GPI 113

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9529 στις: Μάρτιος 15, 2017, 12:01:44 μμ »
Καλησπέρα σας,
εχει κανείς το μάθημα της Ψυχοπαθολογίας (EDUC-623) και έχει σκοπό να κάνει την πρώτη εργασία με την βιβλιογραφική ανασκόπηση;
Αν ναι, μπορει κάποιος να μου εξηγήσει τι ειναι η strenght based, solution focused παρεμβάσεις; για παράδειγμα έχει να κανει με τις παρεμβάσεις/θεραπείες μιας διαταραχής που εχει και στις διαφάνειες; η ειναι κατι τελειως διαφορετικο?

Αποσυνδεδεμένος Dagreton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9530 στις: Μάρτιος 16, 2017, 03:35:16 μμ »
Ουσιαστικα strength-based interventions ειναι παρεμβασεις οι οποιες βασιζονται στα δυνατά/θετικά στοιχεία ενος ατόμου και στοχευουν να τα ενισχυσουν

Αποσυνδεδεμένος elenkath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9531 στις: Μάρτιος 18, 2017, 01:23:54 μμ »
Παιδιά καλησπέρα υπάρχει κάποιος ή κάποια που να έχει παρακολουθήσει στο παρελθόν το 623 και να έχει κάνει εργασία για την βιβλιογραφική ανασκόπηση? έχω κάποιες απορίες! Please help!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος GPI 113

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9532 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:37:44 πμ »
Ουσιαστικα strength-based interventions ειναι παρεμβασεις οι οποιες βασιζονται στα δυνατά/θετικά στοιχεία ενος ατόμου και στοχευουν να τα ενισχυσουν

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. ενα δειγμα εργασιας που εχει για παραδειγμα για τη παιδικη καταθλιψη με τη γνωστικη συμπεριφορικη θεραπεια αυτη θεωρειται strength based?

Αποσυνδεδεμένος EmilyS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9533 στις: Μάρτιος 21, 2017, 12:06:26 μμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την αποφοίτηση που γίνεται τον Ιούνιο. Παίρνουν μέρος όσοι τελείωσαν τον Ιανουάριο; Όσοι τελειώνουν το Μάϊο (εφόσον περάσουν τα μαθήματα) πότε ορκίζονται; Ευχαριστώ πολύ 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.