*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135247 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9646 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 01:01:40 πμ »

για την Λυπουρλη εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για την βαθμολογια της κρατησε την , θα ρωτησω και για Βαρσαμη και θα σε πω, παντως το 526 ειναι δυσκολο ως προς την εργασια ειχα ακουσει απο φιλους στο προηγουμενο τετραμηνο.
Κρατησε και τον Βαρσαμη πολυ καλες συστασεις υπαρχουν και γι αυτον.

Έλα die σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Εγώ έψαξα δεξιά αριστερά αλλά δεν είχα βρει τίποτα από σχόλια. Να'σαι καλά! Είχα σκοπό να πάρω το 626 με τις στρατηγικές διαχείρισης συμπεριφορικών κ συναισθηματικών προβλημάτων αντί του 526 αλλά είδα μόνο ξένη βιβλιογραφία και δίστασα παρόλο που μου ακούγεται να'χει ενδιαφέρον. Το 526 το πήρα γιατί όλοι έλεγαν ότι είναι σίγουροι βαθμοί αλλιώς μου ακούγεται τελείως βαρετό. Δεν το πολυπροτείνεις ε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9647 στις: Σεπτέμβριος 11, 2017, 12:24:59 μμ »
Έλα die σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Εγώ έψαξα δεξιά αριστερά αλλά δεν είχα βρει τίποτα από σχόλια. Να'σαι καλά! Είχα σκοπό να πάρω το 626 με τις στρατηγικές διαχείρισης συμπεριφορικών κ συναισθηματικών προβλημάτων αντί του 526 αλλά είδα μόνο ξένη βιβλιογραφία και δίστασα παρόλο που μου ακούγεται να'χει ενδιαφέρον. Το 526 το πήρα γιατί όλοι έλεγαν ότι είναι σίγουροι βαθμοί αλλιώς μου ακούγεται τελείως βαρετό. Δεν το πολυπροτείνεις ε;
Το 526 ισως ειναι πιο βατο απο το 626, αλλα αν στο 626 μπορουσες να παρεις Χατζηχαραλαμπους ηταν αλλιως, λενε οσοι την ειχαν οτι ειναι ισως η καλυτερη καθηγητρια στο μεταπτυχιακο. Τελος παντων μη σε επηρεαζω δεν εχω εμπειρια απο τα συγκεκριμενα μαθηματα μονο σχολια που εχω διαβασει, αλλωστε ολα ειναι σχετικα για αυτο και ανεκτα κατα τον Βολταιρο. Για οτι πληροφοριες θελεις μπορεις να μου στειλεις και πμ.

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9648 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 04:22:34 μμ »
Καλησπέρα..

Έχει ξεκινήσει κάποιος την πρακτική άσκηση (απο το ΜΠΣ συνεργασίας Λευκωσία-Πάτρα)  για αυτό το εξάμηνο ή μήπως ξέρει κάποιος πως γίνεται, για πόσο χρονικό διάστημα κτλ..

Αποσυνδεδεμένος flo1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9649 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 06:27:41 μμ »
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες γι αυτό το μεταπτυχιακό. Πόσο απαιτητικό είναι?
Τα μαθήματα έχουν υποχρεωτικές εργασίες για να  μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις?
Οι εξετάσεις είναι με κλειστές σημειώσεις? Χρειάζεται αποστήθιση? Επίσης διαβάζω σε σχόλια για τον ακαδημαϊκό σύμβουλο, έχει κάθε φοιτητής κάποιον στον οποίο μπορεί ν απευθύνεται για δηλώσεις μαθημάτων?
Οι αιτήσεις λήγουν την επόμενη εβδομάδα και σκεφτομαι αν θα μπορω ν ανταπεξελθω, εφόσον δουλεύω αρκετες ώρες.

Καλησπέρα,
Εγώ με αρκετή δουλειά, το τελειώνω σε περίπου 2,5 χρόνια, με 1 μάθημα το τετράμηνο, και σε κάποια 3.
Θέλει δουλειά και δεν μπορείς να το αφήσεις για αρκετές μέρες γιατί έχει και εβδομαδιαίες εργασίες κτλ.
Δεν θέλει κατα τη γνωμη μου αποστηθιση, αν ασχοληθείς δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, καποια μαθηματα ειναι και αρκετα εύκολα.
Αλλα θέλει χρόνο, αν έχεις χρόνο θα τα καταφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2017, 06:31:34 μμ από flo1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9650 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 10:27:50 πμ »
Καλημέρα... κάποιος με πληροφορίες για την πρακτική...να ξέρουμε τι μας περιμένει..

Αποσυνδεδεμένος leftko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9651 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 12:36:21 πμ »
Θα εκτιμουσα αν καποιος ειχε πληροφοριες για τα ακόλουθα μαθηματα, δυσκολια, εργασιες (ειδος, απαιτησεις), τελικη εξεταση (ανοικτα βιβλια, ανοικτου τυπου κτλ?)

EDUG-526 Διδασκαλία Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες στο Συνηθισμένο Σχολείο
EDUG-529 Νοητική Υστέρηση - Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος
EDUG-552 Εφαρμογές της Τεχνολογίας στην Ειδική Εκπαίδευση
EDUG-623 Ψυχοπαθολογία του Παιδιού
EDUG-624 Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις
EDUG-626 Στρατηγικές Διαχείρισης Συναισθηματικών και Συμπεριφορικών Προβλημάτων

ολα αφορουν τον τριτο κυκλο, και θα επιλέξω 2 απο αυτά ( τελευταιο εξαμηνο). Αν μπορουσε καποιος να παραθεσει τι γνωριζει για τα μαθηματα αυτά θα βοηθούσε πολυ.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9652 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 08:48:43 πμ »
Καλημέρα... κάποιος με πληροφορίες για την πρακτική...να ξέρουμε τι μας περιμένει..
  Καλημέρα  8),
μακάρι να γνωρίζει κάποιος, θα ήταν ιδιαιτέρως διαφωτιστικό...πρώτη φορά γίνεται..ρώτησα στο Πανεπιστήμιο το προηγούμενο τετράμηνο και μου ανέφεραν τις γενικότητες που επισημαίνει και το πρόγραμμα σπουδών...συνεπώς και οι ίδιοι στα χαμένα είναι...Το μόνο αξιοσημείωτο είναι ότι έχουν την πρόθεση να πάμε σε σχολείο εγγύτητας μας... Κατά τα άλλα δεν ήξεραν να μου πουν λεπτομέρειες... ;)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9653 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 10:58:49 πμ »
  Καλημέρα  8),
μακάρι να γνωρίζει κάποιος, θα ήταν ιδιαιτέρως διαφωτιστικό...πρώτη φορά γίνεται..ρώτησα στο Πανεπιστήμιο το προηγούμενο τετράμηνο και μου ανέφεραν τις γενικότητες που επισημαίνει και το πρόγραμμα σπουδών...συνεπώς και οι ίδιοι στα χαμένα είναι...Το μόνο αξιοσημείωτο είναι ότι έχουν την πρόθεση να πάμε σε σχολείο εγγύτητας μας... Κατά τα άλλα δεν ήξεραν να μου πουν λεπτομέρειες... ;)
Καλημέρα..
Εγώ ρώτησα (στην Θεσσαλονίκη) το Σ-Κ που μας πέρασε μετά τις εξετάσεις, η υπεύθυνη εκεί δεν ήξερε τίποτα...όποιος ξέρει μας ενημερώνει...

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9654 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 04:42:19 μμ »
καλησπερα σε ολους. Αυτο το τοπικ αφορα την ειδικη αγωγη στο ιδιωτικο   πανεπιστημιο της κυπρου? αν ναι  ηθελα να σας ρωτησω για το επιπεδο δυσκολιας των μαθηματων, αν κοβουν οι καθηγητες στις εξετασεις κτλ Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9655 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 12:20:13 μμ »
Το 526 ισως ειναι πιο βατο απο το 626, αλλα αν στο 626 μπορουσες να παρεις Χατζηχαραλαμπους ηταν αλλιως, λενε οσοι την ειχαν οτι ειναι ισως η καλυτερη καθηγητρια στο μεταπτυχιακο. Τελος παντων μη σε επηρεαζω δεν εχω εμπειρια απο τα συγκεκριμενα μαθηματα μονο σχολια που εχω διαβασει, αλλωστε ολα ειναι σχετικα για αυτο και ανεκτα κατα τον Βολταιρο. Για οτι πληροφοριες θελεις μπορεις να μου στειλεις και πμ.

Δυστυχώς έχουν κλείσει τα ακροατήριά της :/ Είδα το βιβλίο του 526 και ήταν βατό πράγματι αλλά βαρετό και "παλιό". Μόνο η εργασία του πρέπει να είναι το πρόβλημα. Βασικά είναι τα τελευταία μου μαθήματα και γι'αυτό το σκέφτομαι αρκετά... Οψόμεθα!

Αποσυνδεδεμένος leftko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9656 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:33:18 μμ »
Δυστυχώς έχουν κλείσει τα ακροατήριά της :/ Είδα το βιβλίο του 526 και ήταν βατό πράγματι αλλά βαρετό και "παλιό". Μόνο η εργασία του πρέπει να είναι το πρόβλημα. Βασικά είναι τα τελευταία μου μαθήματα και γι'αυτό το σκέφτομαι αρκετά... Οψόμεθα!

Καλησπέρα, επειδη ειναι κ εμενα απο τα τελευταία μου μαθήματα, και ειμαι σε δίλημμα, ποια σκεφτεσαι να παρεις? Την εργασία που την ειδες? Διοτι εγω ακομα δεν εχω προσβαση στο moodlle και με ενημερωσαν οτι θα εχω απο 25 Σεπτεμβρίου που ξεκινάει το εξάμηνο.
Γνωρίζεις ποια ειναι τα περισσότερο βατα (εργασιες, τροπος εξέτασης κτλ) απο τον κύκλο C? (Απο αυτα που εχω γραψει σε λιγα πιο ποστ παραπανω).

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9657 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:50:43 μμ »
Καλησπέρα, επειδη ειναι κ εμενα απο τα τελευταία μου μαθήματα, και ειμαι σε δίλημμα, ποια σκεφτεσαι να παρεις? Την εργασία που την ειδες? Διοτι εγω ακομα δεν εχω προσβαση στο moodlle και με ενημερωσαν οτι θα εχω απο 25 Σεπτεμβρίου που ξεκινάει το εξάμηνο.
Γνωρίζεις ποια ειναι τα περισσότερο βατα (εργασιες, τροπος εξέτασης κτλ) απο τον κύκλο C? (Απο αυτα που εχω γραψει σε λιγα πιο ποστ παραπανω).
Απ' αυτα που λενε το 529 ειναι το πιο βατο ολων. Προσωπικα δεν εχω παρει ακομα κανενα αλλα εχω καταληξει στα 529, 623 μεγαλη υλη αλλα πολυ ενδιαφερον μαθημα, και 624 λιγο πιο δυσκολο του 623. Αλλοι λενε βατο και το 526 ομως προβληματισε στο εαρινο πολυ κοσμο η εργασια του.
Πιο δυσκολο λενε το 552 εκτος αν εισαι πληροφορικος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2017, 06:52:31 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9658 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 08:18:24 μμ »
Καλησπέρα, επειδη ειναι κ εμενα απο τα τελευταία μου μαθήματα, και ειμαι σε δίλημμα, ποια σκεφτεσαι να παρεις? Την εργασία που την ειδες? Διοτι εγω ακομα δεν εχω προσβαση στο moodlle και με ενημερωσαν οτι θα εχω απο 25 Σεπτεμβρίου που ξεκινάει το εξάμηνο.
Γνωρίζεις ποια ειναι τα περισσότερο βατα (εργασιες, τροπος εξέτασης κτλ) απο τον κύκλο C? (Απο αυτα που εχω γραψει σε λιγα πιο ποστ παραπανω).

Καλησπέρα! Από το forum σε προηγούμενες αναρτήσεις διάβασα ότι για το 526 η εργασία είναι πολύ βαρετή, μεγάλη (κάπου στις 50 σελίδες) αλλά κυρίως αντιγραφή από το βιβλίο. Το βιβλίο δε του μαθήματος που το είδα μου φάνηκε "παλιό", παραδοσιακά πράγματα για το πώς αλλάζουμε τη διδασκαλία μας κλπ. Δεν μου φάνηκε καθόλου ενδιαφέρον αλλά το πήρα το μάθημα γιατί άκουσα ότι είναι εύκολο.

Για το 529 θα σου πω κι εγώ που το πήρα σε προηγούμενο 6μηνο (με Τραγουλιά) ότι είναι εύκολο και με μικρή ύλη. Επίσης θα σου πω κι εγώ μακριά από το 552!!! Δεν το έχω πάρει αλλά ξέρω τον Κουρουπέτρογλου από κάποια σεμινάρια που τον έχω δει και πραγματικά ΜΑΚΡΙΑ!! Το 624 το πήρα κι αυτό τώρα, αγόρασα και το βιβλίο αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω, απλά το πήρα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα (το βιβλίο του πάντως τεράστιο..)

Αποσυνδεδεμένος leftko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9659 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 09:18:46 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Για το 526 ειχα διαβασει και εγω στο φορουμ αυτα που λες.
τα 529 και το 624, εχουν ενδιαφερον θεμα, αλλα δεν ξερω καθολου για τις εργασιες τι ζηταει, και τροπο εξετασης, γνωρίζει καποιος? ευχαριστω

υγ. το βιβλιο του 624 το εχω και οντως ειναι τεραστιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2017, 09:23:10 μμ από leftko »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159442
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.