*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127422 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foteinipapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9758 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 07:48:17 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Εκτός από το 510 ποιο άλλο προτείνετε να επιλέξω για ολοκληρώσω το κυκλο Α?
Από κύκλο β κάποιο εύκολο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9759 στις: Ιανουάριος 03, 2018, 10:29:54 μμ »
Δεν εχεις επιλογη το 610 ειναι υποχρεωτικο οποτε...ειναι ομως βατο. απο β το 504 με Μαγο.

Αποσυνδεδεμένος Elen_s4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9760 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 11:13:02 πμ »
Καλημέρα σας και καλή χρονιά!
Σχετικά με τη δήλωση μαθημάτων, πρέπει κάθε φορά να καταθέτουμε 400 ευρώ προκαταβολή είτε δηλώσουμε ένα μάθημα είτε 3 μαθήματα?

Αποσυνδεδεμένος T.Pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9761 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 08:25:22 μμ »
καλησπέρα! γνωρίζει κάποιος την απάντηση στο θέμα του 504, γιατί το συγκριτικό επιχείρημα συμβάλλει στην απόδειξη της επαγγελματικής ικανότητας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9762 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 08:35:40 μμ »
Καλημέρα σας και καλή χρονιά!
Σχετικά με τη δήλωση μαθημάτων, πρέπει κάθε φορά να καταθέτουμε 400 ευρώ προκαταβολή είτε δηλώσουμε ένα μάθημα είτε 3 μαθήματα?
  Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!!  8)
Ναι 400 ευρώ είναι η προκαταβολή για όσα μαθήματα και να δηλώσεις!
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος emetzotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9763 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 01:53:27 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μπας και γνωρίζει κάποιος. Για το μάθημα 500 Φιλοσοφία της Εκπαίδευσης μας έχουν πεί ότι θα μας βάλουν 3 ερωτήσεις ανοιχτού τύπου όπου πρέπει να τις απαντησουμε και τις τρεις. Ξέρει κάποιος αν βάζουν ερωτήσεις όπως αυτές που είχαμε σαν δραστηριότητα κάθε εβδομάδα για το κάθε κεφάλαιο αντίστοιχα?

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9764 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 07:44:51 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

Ξεκινάω τώρα το Γενάρη το ΜΠΣ του Πανεπ. Λευκωσίας στην Ειδική Αγωγή και θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά στην επιλογή των τριών πρώτων μαθημάτων.

Το 521 είναι υποχρεωτικό για το 1ο εξάμηνο, και το 610 είναι το ένα από τα δύο υποχρεωτικά μαθήματα έρευνας του Ά κύκλου οπότε λέω να το επιλέξω.

Επιπλέον με υποχρεώνουν να παρακολουθήσω και το 400 (Εισαγωγή στις Επιστήμες Αγωγής) αλλά μου είπαν τηλεφωνικά ότι δε θα μετρήσει ο βαθμός και δεν χρεώνεται σαν μάθημα "Το συγκεκριμένο μάθημα προσφέρεται δωρεάν και δεν φέρει πιστωτικές μονάδες" οπότε μπορεί να επιλεγεί ως 4ο.

Δεν ξέρω τι να επιλέξω σαν 3ο, με ενδιαφέρει κάτι σχετικά εύκολο χωρίς πολλές απαιτήσεις σε εργασίες, καθότι ήδη δε διαθέτω πολύ ελεύθερο χρόνο (παρακολουθώ επιπλέον ένα σεμινάριο Ειδικής Αγωγής και ένα σεμινάριο Braille, έχω μωρό παιδί που συνέχεια θέλει χέρια και βόλτες, και τέλος χάνω χρόνο σε οδικές μετακινήσεις κάθε 2 μέρες)

Είμαι ανάμεσα στα 500, 501, 525, 526, και 529.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2018, 07:52:47 μμ από sunn »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9765 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 08:47:05 μμ »
Πολυ δυσκολο να παρεις 3 μαθηματα και το 400 με τις συνθηκες που περιγραφεις λογω ελλειψης ελευθερου χρονου. Εγω ειχα 3 μαθηματα αυτο το εξαμηνο και με σχολειο και 2 μικρα στο σπιτι τα ειδα ολα, χωρις να θελω να σε επηρεασω, υπαρχουν αρκετες απαιτησεις το 521 εχει πολυ μεγαλη υλη. Αν το αποφασισεις παρε το 529 κατα τη γνωμη μου, καλη αρχη και καλη δυναμη,

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9766 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 08:56:21 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

Ξεκινάω τώρα το Γενάρη το ΜΠΣ του Πανεπ. Λευκωσίας στην Ειδική Αγωγή και θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά στην επιλογή των τριών πρώτων μαθημάτων.

Το 521 είναι υποχρεωτικό για το 1ο εξάμηνο, και το 610 είναι το ένα από τα δύο υποχρεωτικά μαθήματα έρευνας του Ά κύκλου οπότε λέω να το επιλέξω.

Επιπλέον με υποχρεώνουν να παρακολουθήσω και το 400 (Εισαγωγή στις Επιστήμες Αγωγής) αλλά μου είπαν τηλεφωνικά ότι δε θα μετρήσει ο βαθμός και δεν χρεώνεται σαν μάθημα "Το συγκεκριμένο μάθημα προσφέρεται δωρεάν και δεν φέρει πιστωτικές μονάδες" οπότε μπορεί να επιλεγεί ως 4ο.

Δεν ξέρω τι να επιλέξω σαν 3ο, με ενδιαφέρει κάτι σχετικά εύκολο χωρίς πολλές απαιτήσεις σε εργασίες, καθότι ήδη δε διαθέτω πολύ ελεύθερο χρόνο (παρακολουθώ επιπλέον ένα σεμινάριο Ειδικής Αγωγής και ένα σεμινάριο Braille, έχω μωρό παιδί που συνέχεια θέλει χέρια και βόλτες, και τέλος χάνω χρόνο σε οδικές μετακινήσεις κάθε 2 μέρες)

Είμαι ανάμεσα στα 500, 501, 525, 526, και 529.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα.
Μη το σκέφτεσαι για 4, δεν είναι σαν τα μαθήματα προπτυχιακών σπουδών στην Ελλάδα και νομίζω ότι με τις υποχρεώσεις που περιγράφεις ότι έχεις ενδεχομένως και τα 3 μαθήματα θα σου φανούν πολύ ζόρικα.
Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 2 για το 1ο τετράμηνο, να εγκλιματιστείς λίγο βλέποντας τι παίζει πάνω-κάτω με τη σχολή και το σύστημά της και από το επόμενο τετράμηνο κρίνεις ανάλογα και αποφασίζεις αν θα την πάλευες με 3 μαθήματα.
Επίσης, προτείνω να "εκμεταλλευτείς" την περίοδο προσθαφαίρεσης μαθημάτων. Δηλαδή, μέχρι να κλείσουν οι δηλώσεις μπορείς να επιλέξεις δοκιμαστικά μερικά μαθήματα και μόλις σου δοθεί πρόσβαση στην πλατφόρμα να ρίξεις μια ματιά στα διαγράμματά τους (εβδομαδιαίες υποχρεώσεις, αριθμός και μορφή εργασιών, κ.λπ.) ούτως ώστε να ξέρεις τι σε περιμένει κατά τη διάρκεια του τετραμήνου (μερικά δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται) και, σύμφωνα με τις απαιτήσεις τους και τον χρόνο που διαθέτεις, μπορείς να επιλέξεις τι θα κρατήσεις και τι θα αφήσεις. Απλά όλο αυτό πρέπει να το κάνεις σύντομα ώστε να μην κλείσουν τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν.
Ως προς τα μαθήματα τώρα, 610 αρκετά εύκολο, 521 αρκετά απαιτητικό και με μεγάλη ύλη αλλά έχει ενδιαφέρον.
Από τα επιλογής είναι εύκολα το 526 και το 529. Το 529 σχετίζεται με δυο διαταραχές που θα συναντήσεις στην ύλη του 521 οπότε αν θες να πάρεις 3 μαθήματα μπορείς να επιλέξεις αυτό. Γενικά, όμως, να ξέρεις ότι όπου βλέπεις τον Στασινό ως υπεύθυνο καθηγητή θα έχεις αρκετή δουλειά κάθε εβδομάδα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου.
Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9767 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 09:28:14 μμ »
ΚΑταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  :)

Πρέπει αναγκαστικά να επιλέξω 3 μαθήματα μιας και ο βασικός λόγος που κάνω το ΜΠΣ είναι γιατί δεν παλεύεται η παρατεταμένη ανεργία και η ημιαπασχόληση (κανα-δυο ιδιαίτερα και συνήθως Γυμνάσιο που σημαίνει λίγες ώρες και χαμηλή τιμή/ώρα). Οπότε δε με παίρνει να καθυστερήσω ένα επιπλέον 4μηνο γιατί θα χάσω τις αιτήσεις για τα σχολεία.

Μπορώ το 400 να το πάρω το τελευταίο 4μηνο που θα έχω ξεμπερδέψει από όλα μαθήματα και θα κάνω μόνο την πρακτική εργασία? Η ξεπερνάνε μαζί το άθροισμα των διδακτικών μονάδων που επιτρέπεται ανά περίοδο?

Έχω τελειώσει Φυσικό οπότε γνωρίζω από ζόρικο και μακροχρόνιο διάβασμα (τα περισσότερα μαθήματα χρειάζονταν τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες διάβασμα) αλλά είναι επίσης αλήθεια ότι πάνε αρκετά χρόνια από τότε.

Μόνη επιλογή λοιπόν είναι να διαλέξω 3 μαθήματα, οπότε καταλήγω στο 521 που είναι υποχρεωτικό για το 1ο εξάμηνο, το 610, και μάλλον από αυτά που λέτε καλύτερα θα είναι για 3ο να πάρω το 529, και να αφήσω το 400 για αργότερα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω το 400? Ρώτησα στο τηλ αλλά μου είπαν ότι πρέπει να το παρακολουθήσω.

Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αντί για το 610 για 1ο 4μηνο, μαζί με τα 521 και 529?

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9768 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 10:11:29 μμ »
ΚΑταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  :)

Πρέπει αναγκαστικά να επιλέξω 3 μαθήματα μιας και ο βασικός λόγος που κάνω το ΜΠΣ είναι γιατί δεν παλεύεται η παρατεταμένη ανεργία και η ημιαπασχόληση (κανα-δυο ιδιαίτερα και συνήθως Γυμνάσιο που σημαίνει λίγες ώρες και χαμηλή τιμή/ώρα). Οπότε δε με παίρνει να καθυστερήσω ένα επιπλέον 4μηνο γιατί θα χάσω τις αιτήσεις για τα σχολεία.

Μπορώ το 400 να το πάρω το τελευταίο 4μηνο που θα έχω ξεμπερδέψει από όλα μαθήματα και θα κάνω μόνο την πρακτική εργασία? Η ξεπερνάνε μαζί το άθροισμα των διδακτικών μονάδων που επιτρέπεται ανά περίοδο?

Έχω τελειώσει Φυσικό οπότε γνωρίζω από ζόρικο και μακροχρόνιο διάβασμα (τα περισσότερα μαθήματα χρειάζονταν τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες διάβασμα) αλλά είναι επίσης αλήθεια ότι πάνε αρκετά χρόνια από τότε.

Μόνη επιλογή λοιπόν είναι να διαλέξω 3 μαθήματα, οπότε καταλήγω στο 521 που είναι υποχρεωτικό για το 1ο εξάμηνο, το 610, και μάλλον από αυτά που λέτε καλύτερα θα είναι για 3ο να πάρω το 529, και να αφήσω το 400 για αργότερα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω το 400? Ρώτησα στο τηλ αλλά μου είπαν ότι πρέπει να το παρακολουθήσω.

Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αντί για το 610 για 1ο 4μηνο, μαζί με τα 521 και 529?

Τουλάχιστον πριν κλείσεις τα 3 μαθήματα μπες και μελέτησε προσεκτικά τα διαγράμματά τους ώστε να ξέρεις ακριβώς τι υποχρεώσεις θα έχεις καθ' όλη τη διάρκεια του τετραμήνου στο καθένα και να οργανωθείς ανάλογα από την αρχή.
Σχετικά με το 400 δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω επειδή είμαι πιο παλιάς φουρνιάς και δε γνωρίζω κάτι για αυτό.   
Για εμένα τα πιο εύκολα μαθήματα ήταν: 610, 512, 523 και 526.
Μετά πάει το 529 και ακολουθεί οριακά το 624, το οποίο επίσης θα συναντήσεις στην ύλη του 521 (του Στασινού και τα 3 αυτά).

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9769 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 10:55:34 μμ »
Εκανα δοκιμαστικά add το 521 αλλά δεν καταλαβαίνω που βλέπω το διάγραμμα του μαθήματος.

Λίγη βοήθεια στον αρχάριο κάποιος?  ::)

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9770 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 08:08:13 πμ »
Εκανα δοκιμαστικά add το 521 αλλά δεν καταλαβαίνω που βλέπω το διάγραμμα του μαθήματος.

Λίγη βοήθεια στον αρχάριο κάποιος?  ::)

Θα το δεις μόλις πάρεις πρόσβαση για το μάθημα στο moodle, δηλαδή όταν λάβεις το συναφές email από κάποια ακαδημαϊκή σύμβουλο. Αυτό συνήθως γίνεται με την έναρξη των μαθημάτων του τετραμήνου, οπότε έχεις αρκετό χρόνο ακόμα.
Στη δεδομένη φάση, μπορείς να διαβάσεις κάποιες γενικές πληροφορίες για τα διάφορα μαθήματα στα διαγράμματα που υπάρχουν εκεί που μπαίνεις για τις δηλώσεις και να επιλέξεις ανάλογα. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα: 521, 610, 526 (1 πιο απαιτητικό, 2 πιο χαλαρά).
Εναλλακτικά, αντί για το 610 πάρε το 512 με Παπαϊερωνύμου (εξαιρετική). Για εμένα ήταν μακράν το πιο εύκολο μάθημα, όμως ίσως σε αυτό έπαιξε ρόλο και το ότι είχα παρακολουθήσει ένα ανάλογο (υποχρεωτικό τότε) σεμινάριο του μεταπτυχιακού κι έτσι μεγάλο μέρος της ύλης μού ήταν ήδη γνωστό. Άλλους τους έχει δυσκολέψει πολύ το 512, όμως έχω την αίσθηση ότι συνήθως αυτό γίνεται απλά επειδή είναι των θεωρητικών σπουδών και βλέπουν τον όρο "στατιστική" και μπλοκάρουν. Εσύ δε θα 'χεις πρόβλημα με αυτό.

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9771 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 01:48:13 μμ »
Επικοινώνησα με το Πανεπ. και τελικά και το 400 είναι υποχρεωτικό για το 1ο 4μηνο, όπως και το 521.

Οπότε το 3ο θα είναι ή το 610 ή το 512 (που λογικά θα μου φανεί εύκολο) ή το 526.

Έχει κανείς εμπειρία από το 400? Χρειάζονται εργασίες κάθε βδομάδα? Έχει και τελική εργασία?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.