*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9786 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 01:44:26 μμ »
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εάν γνωρίζει κάποιος...ποιό μάθημα είναι πιο βατό να πάρω από τον Α κύκλο εκτός από το 610...είμαι ανάμεσα στο 510, 511 και 512 . Είμαι από καθαρά θεωρητική σχολή και φοβάμαι μήπως περιλαμβάνει κανένα μαθηματικά και στατιστικές στην ύλη...Ευχαριστώ πολύ!
Mακρια απο το 511 που εχει τρελες απαιτησεις. Εγω ειχα παρει το 510 που εχει πολυ μεγαλη εργασια και ειναι δυσκολο στις εξετασεις γιατι δεν το εχω καθολου με τα στατιστικα που εχει το 512. Αν εχεις ομως βασικες γνωσεις μαθηματικων λενε οτι το 512 ειναι πιο βατο απο 510 και 511.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9787 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 03:13:26 μμ »
Δηλαδή εξετάζεσαι και στα μαθηματικά στο 512?βασικά εγώ φιλόλογος είμαι , οάντρας μου που είναι οικονομολόγος αρκεί για να με βοηθήσει?αλλιώς θα πάρω αναγκαστικα το 510....απο ασκησεις εβδομαδιαιες πως ειναι το 512?έχει πολλά?

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9788 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 06:50:21 μμ »
Το 512 δεν το ειχα παρει λογω στατιστικης (κυριως πινακες), ετσι ελεγαν αυτοι που το ειχαν γι αυτο το απεφυγα, δεν ξερω να σου πω πολλα για το συγκεκριμενο, ουτε αν αρκει η βοηθεια του συζυγου σου γιατι δεν ξερω τι θεματα βαζουν στις τελικες εξετασεις. Στο fb υπαρχει καποιος συνδεσμος για την ειδικη εκπαιδευση στο μεταπτυχιακο και ισως μπορεσεις να πληροφορηθεις καλυτερα απο συναδελφους που εχουν εμπειρια απο το 512 και για την εβδομαδιαια ενασχοληση, ΄΄μη σε παρω στο λαιμο μου΄΄.
Το 510 εχει μια εργασια 5000 λεξεων σε θεμα που επιλεγεις με εγκριση του διδασκοντα με ερωτηματολογιο και ερευνα που θα κανεις σε μικρο δειγμα. Τελικες εξετασεις σε 75 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης οι οποιες δεν ειναι και ευκολες, θελει αρκετη δουλεια το συγκεκριμενο και θα σου συνιστουσα ως διδασκοντα τον Γιασεμη, αν τελικα το αποφασισεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2018, 06:53:12 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9789 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 07:43:20 μμ »
Δηλαδή εξετάζεσαι και στα μαθηματικά στο 512?βασικά εγώ φιλόλογος είμαι , οάντρας μου που είναι οικονομολόγος αρκεί για να με βοηθήσει?αλλιώς θα πάρω αναγκαστικα το 510....απο ασκησεις εβδομαδιαιες πως ειναι το 512?έχει πολλά?

510 και 511 είναι ΠΟΛΥ απαιτητικά μαθήματα, ενδεχομένως από τα πιο απαιτητικά του προγράμματος.
Αντίθετα, το 512 είναι από τα πιο βατά και σε καμία περίπτωση δεν εξετάζεσαι στα μαθηματικά, ούτε χρειάζεσαι ιδιαίτερες μαθηματικές γνώσεις για να επιτύχεις σε αυτό το μάθημα. Δεν πρόκειται να ασχοληθείτε ας πούμε με εξισώσεις ή ολοκληρώματα, όμως το να κάνεις π.χ. μια απλή πρόσθεση για να δώσεις μια ερμηνεία σε έναν πίνακα με ποσοστά νομίζω ότι δεν είναι κάτι δύσκολο ακόμα και αν έχεις χρόνια να ασχοληθείς με αριθμούς.
Επίσης, προσπάθησε να επιλέξεις την Παπαϊερωνύμου η οποία είναι εξαιρετική σαν καθηγήτρια. Εξηγεί ξανά και ξανά τα σημεία στα οποία πρέπει να επικεντρωθείς και αυτά είναι που εξετάζει και στο τέλος (άρα ξέρεις ακριβώς σε τι πρέπει να δώσεις έμφαση για τις εξετάσεις), ενώ και στις τηλεδιασκέψεις σε καθοδηγεί με απίστευτη λεπτομέρεια σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις στην τελική εργασία. Νομίζω πως είναι από τα μαθήματα που άνετα το ολοκληρώνεις με 90+ και χωρίς ιδιαίτερο κόπο, καθώς και κατά τη διάρκεια του τετραμήνου δεν έχει πολύ ζόρι. Απ' ό,τι θυμάμαι είχε μόνο 3 κουίζ (μικρά τεστάκια πολλαπλής επιλογής) και 1 μικρή εργασία που ήταν βοηθητική (σε μορφή εξάσκησης) για τη μεγάλη τελική εργασία (η οποία επίσης ήταν σε μορφή ασκήσεων).

Πάντως να ξέρεις ότι ίσως αρχικά να σε "τρομάξει" το 512 επειδή είναι ένα μάθημα στο οποίο σίγουρα θα συναντήσεις εντελώς καινούρια πράγματα και έχεις και τον επιπρόσθετο "φόβο" των φιλολόγων σχετικά με τους αριθμούς (σε νιώθω ως ένα βαθμό μιας και είμαι κι εγώ φιλόλογος). Όμως καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο, στο οποίο ναι μεν θα χρειαστείς λίγο χρόνο παραπάνω μέχρι να μπεις στο πνεύμα αλλά μετά από ελάχιστη ενασχόληση θα καταλάβεις πως δεν ήταν τίποτα και το τετράμηνό σου θα κυλήσει αρκετά χαλαρά και ξεκούραστα, παρά να πρέπει να κάνεις ολόκληρη εργασία-έρευνα στην οποία απαιτείται να βρεις ένα καλό θέμα, να κάνεις ανασκόπηση βιβλιογραφίας, να φτιάξεις δικό σου ερωτηματολόγιο, να το χορηγήσεις σε 20-30 άτομα, να αναλύσεις τα δεδομένα που θα συλλέξεις, να καταλήξεις σε συμπεράσματα, να συγκρίνεις αυτά τα συμπεράσματα με τη βιβλιογραφία και όλα αυτά να πρέπει να τα περιγράψεις σε μια εργασία 5000 λέξεων. Συνεπώς, θεωρώ ότι ο πονοκέφαλος που (ίσως) σου προκαλούν οι αριθμοί και η νέα ύλη του 512 μπορεί να καταπολεμηθεί πολύ πιο εύκολα συγκριτικά με τον πονοκέφαλο που προκαλείται από την εργασία του 510, για αυτό και σου προτείνω το 1ο.

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9790 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 10:48:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!!!!!Νομιζω το 512 θα επιλέξω τελικά. Μια τελευταία ερώτηση η τελική εργασία πώς είναι?έχει αρκετή δουλεια?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2018, 10:57:37 μμ από Mandy@ »

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9791 στις: Ιανουάριος 23, 2018, 11:18:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!!!!!Νομιζω το 512 θα επιλέξω τελικά. Μια τελευταία ερώτηση η τελική εργασία πώς είναι?έχει αρκετή δουλεια?

Ουσιαστικά είναι ασκήσεις, γύρω στις 8 σελίδες. Δε θα χρειαστείς ας πούμε βιβλιογραφία ή δόμηση της εργασίας σε κεφάλαια όπως στα υπόλοιπα μαθήματα, απλά με βάση την ύλη όλων των εβδομάδων θα σου έχει μερικές ασκησούλες (π.χ. ερμηνεία πινάκων). Εγώ που είχα την Παπαϊερωνύμου θυμάμαι ότι στις τηλεδιασκέψεις μάς έδινε τόσα παραδείγματα που προσωπικά ένιωθα λες και μου έδινε ταυτόχρονα και τις απαντήσεις (δίνει παραδείγματά σχεδόν ίδια με της εργασίας αλλά με διαφορετικούς αριθμούς). Πάντως σαν εργασία έχει δουλίτσα, δε λέω πως είναι και τόσο απλή, όμως θεωρώ ότι αν έχεις αφομοιώσει την ύλη όλων των εβδομάδων όπως πρέπει, τότε η εργασία βγαίνει άνετα σε μια βδομάδα (εμένα κάπου τόσο μου είχε πάρει).

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9792 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 12:35:48 πμ »
Καλησπέρα σας. Ξεκινάω κι εγώ φοίτηση στο εαρινό εξάμηνο. Ήθελα να ρωτήσω, πόσες μέρες μετά την κατάθεση της προκαταβολής σας έστειλαν με e-mail τους προσωρινούς κωδικούς, ώστε να μπορέσετε να δηλώσετε μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος tsoude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9793 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:25:41 πμ »
Γεια σας παιδιά! Τι να επιλέξω από επιλογής που να αξίζει και να είναι και νορμάλ; Ψυχοπαθολογία παιδιού (623) ή 525-Δυσκολίες Μάθησης; Επίσης τι γνώμη έχετε για την Παιδαγωγική της Συμπερίληψης;(621)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9794 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:28:34 μμ »
Παιδιά μέχρι πότε είναι η δήλωση μαθημάτων? .. ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9795 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:49:02 μμ »
Παιδιά μέχρι πότε είναι η δήλωση μαθημάτων? .. ευχαριστώ

Καλησπέρα! Το συντομότερο δυνατό πρέπει να δηλωθούν τα μαθήματα, καθώς το εξάμηνο ξεκινά στις 29/01. Έχεις όμως το δικαίωμα να κάνεις αλλαγές στα μαθήματα που επέλεξες μέχρι τις 12/02 (νομίζω). Καλό θα ήταν όμως κατά τη γνώμη μου να τηλεφωνήσεις στη γραμματεία για να ενημερωθείς πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9796 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 11:53:35 πμ »
Καλημέρα!

Από 501 και 504 ποιό είναι το πιο βατό / λιγότερο απαιτητικό?

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9797 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 01:35:54 μμ »
Εγω ειχα με Μαγο το 504 μια χαρα μου φανηκε το μαθημα, αν κατανοησεις τις βασικες του εννοιες θα γραψεις και πολυ καλα. Για το 501 δεν εχω αποψη λογω της επιλογης του 504.

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9798 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 07:44:24 μμ »
die ευχαριστώ για την πληροφόρηση!  :)

Συνάδελφοι τα υποχρεωτικά βιβλία στο 521 του Στασινού είναι δύο?
Και το "Η Ειδική Εκπαίδευση 2020plus" εκδ. Παπαζήσης και το "Ψυχολογία του λόγου και της γλώσσας" εκδ. Gutenberg??

Γενικά και στα άλλα μαθήματα αγοράζουμε τα βιβλία που αναφέρονται ως βασικά ακόμα και αν είναι παραπάνω από ένα?

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9799 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 08:00:07 μμ »
Ξερει κανεις τι γινεται με την πρακτικη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159532
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 224
Σύνολο: 232

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.