*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9828 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 11:54:03 πμ »
Δεν γίνεται πρακτική και μάθημα στο ίδιο 4μηνο απ'όσο γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος DIMITRONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9829 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 11:30:52 μμ »
Δεν γίνεται πρακτική και μάθημα στο ίδιο 4μηνο απ'όσο γνωρίζω.

χμμμ, ναι αλλα λεει στις οδηγιες οτι για να κανουμε πρακτικη πρεπει να εχουμε συμπληρωσει περιπτωσει 7 μαθηματα.ααρα τι κανεις πρακτικη και μετα σ μενουν πχ 2 μαθηματα για μετα?κακο αυτο... εστειλα μειλ να μου απαντησει μια συμβουλος..
και σε περιπτωση που κρατησω καιτ α 3 μαθηματα τωρα, εχει καποιος να μου πει για το 523?ψυχομετρικα τεστ κτλ.θελει βιβλίο η φτανει το υλικο στο moodle?

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9830 στις: Φεβρουάριος 03, 2018, 04:40:22 μμ »
Η πρακτικη ισουται σε πιστωτικες μοναδες με τρια μαθηματα, οποτε δε μπορεις να παρεις μαζι με μαθηματα. Οι σημειωσεις της πλατφορμας στο 523 αρκουν, δεν χρειαζεται βιβλιο υποστηριζουν οι πιο πολλοι.

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9831 στις: Φεβρουάριος 05, 2018, 08:08:07 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα! Ερώτηση προς όσους έχετε μεταπτυχιακό από το εξωτερικό! Μετά την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ και οταν καταθέσατε τον τίτλο στην Α'βαθμια, τί σας ζήτησαν για να το δεχτούν;
Κάποιοι συνάδελφοι μιλούν για αναγνώριση ισοτιμίας και κάποιοι πως σε ορισμένες διευθύνσεις ήθελαν και τη βαθμολογική αντιστοιχία. Σε περίπτωση που δεν έχεις βαθμολογική αντιστοιχία στο δέχονται απλά μπαίνει η βάση σαν βαθμός, δηλαδή το 5;
Και επίσης, μπορώ μεσούσης της χρονιάς να το καταθέσω ή πρέπει να ανοίξει ο ΟΠΣΥΔ; Κάποιοι λένε πως το καταθέτεις και στη μέση της χρονιάς και μάλιστα αναγνωρίζεται και μισθολογικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος μέλος79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9832 στις: Φεβρουάριος 05, 2018, 10:46:05 μμ »
Γεια σας,

Αν κάποιος φιλόλογος ξεκινήσει τώρα το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής και το τελειώσει σε 2-2,5 χρόνια, υπάρχει περίπτωση να τον καλέσουν ποτέ ως αναπληρωτή?

Να σκεφτούμε και όλους εκείνους τους φιλολόγους που θα βγούν με ειδική αγωγή νωρίτερα από τα 2 χρόνια, γιατί έχουν ξεκινήσει και νωρίτερα. Υπάρχει περίπτωση να τους καλέσουν ποτέ? Μήπως όσοι φιλόλογοι το κάνουν τώρα αυτό το μεταπτυχιακό, δε θα τους φωνάξουν ποτέ, γιατί άργησαν... 


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9833 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 07:41:14 πμ »
θα ήθελα να ρωτήσω..στο δοατάπ μπορούμε να πούμε να αναγράφεται ο βαθμός στην πράξη αναγνώρισης ..Ή πρέπει να υποβάλλουμε ξεχωριστη αίτηση για βαθμολογική αντιστοιχία???    επίσης στην αίτηση στα χρόνια  σπουδών τι βάζουμε πόσα χρόνια έχουμε φοιτήσει ή τα χρόνια που έιναι το πρόγραμμα? ... επίσης ημερομηνια αποφοίτησης τι βάζουμε ?? οποιος γνωρίζει ας απαντήσει..ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9834 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 03:51:44 μμ »
χμμμ, ναι αλλα λεει στις οδηγιες οτι για να κανουμε πρακτικη πρεπει να εχουμε συμπληρωσει περιπτωσει 7 μαθηματα.ααρα τι κανεις πρακτικη και μετα σ μενουν πχ 2 μαθηματα για μετα?κακο αυτο... εστειλα μειλ να μου απαντησει μια συμβουλος..
και σε περιπτωση που κρατησω καιτ α 3 μαθηματα τωρα, εχει καποιος να μου πει για το 523?ψυχομετρικα τεστ κτλ.θελει βιβλίο η φτανει το υλικο στο moodle?
523 παπαγαλία τις σημειώσεις. Το βιβλίο δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Με πολλαπλής θα εξεταστείτε κι εσείς?

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9835 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 03:59:30 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα! Ερώτηση προς όσους έχετε μεταπτυχιακό από το εξωτερικό! Μετά την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ και οταν καταθέσατε τον τίτλο στην Α'βαθμια, τί σας ζήτησαν για να το δεχτούν;
Κάποιοι συνάδελφοι μιλούν για αναγνώριση ισοτιμίας και κάποιοι πως σε ορισμένες διευθύνσεις ήθελαν και τη βαθμολογική αντιστοιχία. Σε περίπτωση που δεν έχεις βαθμολογική αντιστοιχία στο δέχονται απλά μπαίνει η βάση σαν βαθμός, δηλαδή το 5;
Και επίσης, μπορώ μεσούσης της χρονιάς να το καταθέσω ή πρέπει να ανοίξει ο ΟΠΣΥΔ; Κάποιοι λένε πως το καταθέτεις και στη μέση της χρονιάς και μάλιστα αναγνωρίζεται και μισθολογικά
Την αναγνώριση του δοατάπ να την καταθέσεις γιατί θα ανέβεις έτσι 2 μισθολογικά κλιμάκια. Η αντιστοιχία του βαθμού είναι κάτι διαφορετικό και καλύτερα να μιλήσεις με τη δευτεροβάθμια που θα πας. Εμένα μου τη ζήτησαν και έχω κάνει αίτηση στο δοατάπ και κανά μήνα να βγει. Το μεταπτυχιακό το καταθέτεις στα προσόντα σου ώστε να μπεις στον κύριο πίνακα, όταν ανοίξει ο ΟΠΣΥΔ.  Επίσης, θα σου ζητήσουν ό,τι έχει με μετάφραση και θέλουν να έχουν τα εγγραφα και τη σφραγίδα της Χάγης. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, από το ΥΠΕΞ το ζήτησαν, αλλά πάρε και ρώτα κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9836 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 04:00:55 μμ »
Η πρακτικη ισουται σε πιστωτικες μοναδες με τρια μαθηματα, οποτε δε μπορεις να παρεις μαζι με μαθηματα. Οι σημειωσεις της πλατφορμας στο 523 αρκουν, δεν χρειαζεται βιβλιο υποστηριζουν οι πιο πολλοι.
Δεν είναι από το ΙΕΠ υποχρεωτική η πρακτική? Να το τσεκάρετε.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9837 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 04:02:27 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω..στο δοατάπ μπορούμε να πούμε να αναγράφεται ο βαθμός στην πράξη αναγνώρισης ..Ή πρέπει να υποβάλλουμε ξεχωριστη αίτηση για βαθμολογική αντιστοιχία???    επίσης στην αίτηση στα χρόνια  σπουδών τι βάζουμε πόσα χρόνια έχουμε φοιτήσει ή τα χρόνια που έιναι το πρόγραμμα? ... επίσης ημερομηνια αποφοίτησης τι βάζουμε ?? οποιος γνωρίζει ας απαντήσει..ευχαριστώ
Ξεχωριστή αίτηση και 50+ ευρώ παράβολο και ένα μήνα αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9838 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 04:34:11 μμ »
Ξεχωριστή αίτηση και 50+ ευρώ παράβολο και ένα μήνα αναμονή.
Βασικά, ρώτα κιόλας μη σε πάρω στο λαιμό μου. Το καλοκαίαι που έκανα αίτηση για αναγνώριση με είχαν ρωτήσει αν θα κάνω αίτηση και για το βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9839 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 04:39:07 μμ »
Απευθύνομαι σε κάποιον που έχει καταθέσει σε κάποια διεύθυνση δευτεροβάθμιας τα "χαρτιά" του από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για την εντάξη του στους πίνακες ειδικής αγωγής.
Τελείωσα το μεταπτυχιακό το καλοκαίρι και πριν ένα μήνα μου πήρα και την αναγνώριση από δοατάπ. Όταν ανοίξει ο ΟΠΣΥΔ για τις αιτήσεις τα χαρτιά από το Λευκωσίας (αναλύτική βαθμολογία κ.τ.λ)  επειδή περιέχουν και αγγλικές λέξεις  (semester, course, grade ) τα είχατε παέι για μετάφραση ή σας τα έκαναν δεκτά όπως είναι?

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9840 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 08:50:21 μμ »
Demy σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τι εννοείς οτι οταν ανοιξει ο οπσυδ καταθετω το Μεταπτυχιακο; Αν κανω απο τωρα την διαδικασια στην Α'βαθμια που ανηκω μετα απλα το περναω στον οπσυδ ή πρεπει να ξανακατατεθεί και στην Α'βαθμια; Ακομη, αν δεν εχω την βαθμολογικη αντιστοιχια αλλά μόνο την ισοτιμια για τις αιτησεις των αναπληρωτών ειμαι οκ ή χρειάζονται και τα 2;;
Επίσης, ειναι απο Πανεπιστημιου Κυπρου δεν ειναι σε αλλη γλωσσα δηλαδη, χρειάζεται μεταφραση ή οτιδηποτε αλλο απο δικηγορο; Ειχα ρωτησει για τη μεταφραση στο Υπουργειο και ειπαν εφοσον ειναι ελληνικο δε θελει μεταφραση. Η εμπειρια σας ομως τι λεει; Εμπλεκεται καπου ο δικηγορος;
 Την αναγνώριση του δοατάπ να την καταθέσεις γιατί θα ανέβεις έτσι 2 μισθολογικά κλιμάκια. Η αντιστοιχία του βαθμού είναι κάτι διαφορετικό και καλύτερα να μιλήσεις με τη δευτεροβάθμια που θα πας. Εμένα μου τη ζήτησαν και έχω κάνει αίτηση στο δοατάπ και κανά μήνα να βγει. Το μεταπτυχιακό το καταθέτεις στα προσόντα σου ώστε να μπεις στον κύριο πίνακα, όταν ανοίξει ο ΟΠΣΥΔ.  Επίσης, θα σου ζητήσουν ό,τι έχει με μετάφραση και θέλουν να έχουν τα εγγραφα και τη σφραγίδα της Χάγης. Δεν ξέρω τι είναι αυτό, από το ΥΠΕΞ το ζήτησαν, αλλά πάρε και ρώτα κι εσύ.
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9841 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 08:52:10 μμ »
Ωπ! Σορυ επικολλήθηκε και η απάντησή σου από κάτω!  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.