*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127336 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:09:38 μμ »
και γιατι να μην ισχυει το νουμερο;για να στο πανε αληθεια θα 'ναι, μη σου πω οτι σου κρυψανε και καποιους..τα λεφτα παντως πισω δεν θα στα δωσουνε.. για τα σεμιναρια δεν ξερω, αλλα απ οτι διαβασα στην περιγραφη τους λεει οτι θα μας δωθουν καποια κειμενα να μελετησουμε και να κανουμε εμεις παρουσιαση. δεν νομιζω να εχει εξετασεις.
Ναι μόλις το διάβασα..εχω θέμα με τις παρουσιάσεις μπροστά σε κόσμο...απο επιλογής σου δώσανε επιλογές εμένα μόνο το Ψυχοπαθολογία του παιδιού και θέλω τόσα άλλα...και στου κορμού το ίδιο...
Υ.Γ.δεν πληρώσαμε παράβολο για την αίτηση...

δυστυχως τα σεμιναρια δεν μπορεις να τα αποφυγεις εφοσον ειναι υποχρεωτικα.. απο επιλογης μου ειχαν δωσει μονο 2 αν θελω να διαλεξω. το ψυχοπαθολογια και το διδασκαλια παιδιων με ειδικες αναγκες στο συνηθισμενο σχολειο. μαλλον τοτε πως το δευτερο εξαντληθηκε και αυτο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:35:23 μμ »
Ειλικρινά κοιτάω τα μαθήματα που μου δίνουν να επιλέξω και είναι 1 από κάθε section!!!Δεν θέλω τα συγκεκριμένα μαθήματα εκτός απο το υποχρεωτικό..στην αναλυτική περιγραφή δεν έχει για όλα τα μαθήματα περιγραφή..θα είναι διαθέσιμα αργότερα ή υπάρχουν για να γεμίσουν τη σελίδα τους..π.χ. δεν έχει δωθεί σε κανέναν από ότι βλέπω το εφαρμογές τεχνολογίας στην εκπαίδευση.απαράδεκτο το συστημά τους...

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:19:14 πμ »
4.000 ΦΟΙΤΗΤΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WHOW!!!!!!!!!!!!!!!!

Καταρχήν αν και μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο δεν αποκλείεται να ισχύει.

Κατά δεύτερον πράγματι ίσως υπάρχει ένα θέμα εδώ. Δεν ξέρω αν ο ΔΟΑΤΑΠ έχει θέμα να αναγνωρίσει 4.000 άτομα,  μιας και το πανεπιστήμιο θα ισχυριστεί ότι είναι εξ ααποστάσεως και επομένως μπορεί να προσφέρει τα μαθήματα, αλλά σίγουρα θα κάνει πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ χρόνο για να δώσει την αναγνώριση, μόνο και λόγω όγκο αιτήσεων να το δείτε.

Σίγουρα είναι μπιζνες αν ισχύει αυτό το νούμερο και δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα και με τα κριτήρια εισδοχής που δέχτηκαν τόσα άτομα. Ο  ΔΟΑΤΑΠ αν δει για παράδειγμα ότι όλοι οι φοιτητές είχαν πτυχίο ΑΕΙ, μιας και θα το ζητήσει στην αναγνώριση, τότε δεν μπορεί ουσιαστικά να πει κάτι. Παρόλα αυτά όμως και εδώ είναι το σημαντικό, μπαίνει στο μάτι του κυκλώνα η αξιοπιστία του εν λόγω μάστερ και δεν ξέρω τι θέμα θα υπάρχει με ΔΟΑΤΑΠ. Και ξέρετε ότι αν κάτι μπει στραβά στο ΔΟΑΤΑΠ δεν ξεκολλάει εύκολα, αρχίζουν τα πράγματα πλέον να σοβαρεύουν. Δες Βουλγαρία.
 Επίσης δεν ξέρω πόσοι θα αντέξουν μέχρι τέλους.

Πάντως είναι τραγικό πραγματικά ένα πανεπιστήμιο να έχει δεχτεί 4.000 μεταπτυχιακούς φοιτητές από ελλάδα.

Αλλά κάποιοι επέμεναν από την αρχή όταν τα έλεγα να λένε τα δικά τους.....αλλά έτσι είναι η ζωή, τα παθήματα-μαθήματα

Καλά και στην Βουλγαρί μην νομίζετε και εκεί 4.000 θα είναι. Aπορώ πραγματικά πως είναι δυνατόν 4.000 άτομα από ελλάδα να ασχοληθούν με ειδική αγωγή, είναι τρελό και δεν βγάζεις και νόημα. Είναι μα τελείως τρελό λέμε, για ένα τομέα που έχει πάμπολες δυσκολίες στο καθημερινό επάγγελμα

Στο moodle πόσους βλέπετε να είναι γραμμένοι; Διότι προφανώς φαίνονται και εκεί και επομένως αν ισχύει το νούμερο το βλέπετε στο moodle. Δεν χρησιμοποιείτε το moodle?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:40:48 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:58:31 πμ »
A και να μην μας διαφεύγει το γεγονός ότι τους επόμενους μήνες ετοιμάζεται νομοσχέδιο νέο για ειδική αγωγή. Το δήλωσε σήμερα ο υφυπουργός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:03:42 πμ »
πανω σε τι?τα μεταπτυχιακά?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:09:36 πμ »
Δεν ανέφερε τι θα αλλάξει και αν. Ετοιμάζουν κάποιες τροποιήσεις ή νέο νομοσχέδιο για την ειδική πάντως και θα καταταθεί τους επόμενους μήνες. Το έχει αναλάβει αυτό το κομμάτι ο  Υφυπουργός. Ίσως να αφορά και τα μαστερ, ίσως και να μην τα αφορά

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:10:18 πμ »
Ουτε το 4.000 παιζει να ισχυει ουτε καινουριο νομοσχεδιο ετοιμαζεται. Απλα το κολπο με την ειδικη τελειωσε. Οποιος προλαβει τις φετινες αιτησεις ισως ειναι και απο τους τελευταιους τυχερους. Εκτος κι αν ειναι μαθηματικος ή εχει υψηλη προυπηρεσια οποτε ειναι σε καλυτερη μοιρα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:21:55 πμ »
Ετοιμάζεται κανονικότατα νέο νομοσχέδιο. Υπάρχουν σημερινές δηλώσεις Υπουργού και υφυπουργού, για αυτό έκλεισαν και την Διεύθυνση ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:26:01 πμ »
κ εγώ museum το ίδιο αισθάνομαι. ότι δεν θα μπορέσω όλα όσα μου αρέσουν να τα παρακολουθήσω κ ίσως για αυτό να διαλέξω κιόλας τα 9 μαθήματα κ όχι τα 7 συν τη διπλωματική. αρχίζουμε κ βλεπουμε

Καλησπέρα, μου κάνει πολλή εντύπωση να υπάρχει μεταπτυχιακό που δίνει την επιλογή να μην κάνεις διπλωματική.
Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης & μιας & είμαι ήδη σε διαδικασία εκπόνησης διπλωματικής, θα ήθελα να πω ότι θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να κάνετε τη διπλωματική.

Το μεταπτυχιακό δεν είναι προπτυχιακό. Όσο και να μας ενδιαφέρουν τα προσφερόμενα μαθήματα, πρέπει να υπάρξει κάποια ειδίκευση, η οποία σε καμία περίπτωση δεν αποκτάται με την παρακολούθηση μαθημάτων.

Αναφορικά με τα προσφερόμενα μαθήματα, δυστυχώς διακρίνω έλλειψη οργανωτικότητας, μάλλον λόγω της μεγάλης ζήτησης φέτος. Νομίζω πως θα έπρεπε συλλογικά να ζητήσετε να υπάρξει ένα σταθερό πλάνο μαθημάτων, ώστε να οργανώσετε τις σπουδές σας αποτελεσματικά, μιας & έχετε & άλλες υποχρεώσεις.

Ίσως στα εξαποστάσεως μάστερ να μην είναι υποχρεωτική η μεταπτυχιακή διατριβή. Παίζει αυτό. Ο ΔΟΑΤΑΠ προφανώς όταν αναγνώρισε τη δομή του εν λόγω μαστερ το ήξερε αυτό. Δεν νομίζω να αναγνώρισε εν μέρη το μαστερ. Εκτός και αν του είπαν ψέματα, αλλά δεν νομίζω να παίζει

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:26:56 πμ »
Ετοιμαζεται νομοσχεδιο γενικα για τη παιδεια (αει-τει) καμια σχεση με μοριοδοτησεις μαστερ και ειδικη αγωγη. Αν εχεις συνδεσμο κανε post να διαβασουμε κι εμεις.


Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:38:48 πμ »
Ναι ακουγεται εδω και καιρο. Αφορα ΚΕΔΔΥ και τα σχετικα... Δεν εχει σχεση με τα μαστερ παντως!!! Παιζονται εκατομμυρια!!!

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 02:33:57 πμ »
Έχουμε και λέμε:

5.000 είναι συνολικά οι φοιτητές στο πανεπιστήμιο!
Από αυτούς οι 26 είμαστε του online MBA.
Αν οι 4.000 είναι online ειδικής αγωγής,

τότε οι 974 είναι οι υπόλοιποι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί σε όλες τις ειδικότητες!!!

Μπράβο ειδικής αγωγής, ξεπεράσατε κάθε προσδοκία!!!  :P


Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 02:48:35 πμ »
Tηλεφώνησα σήμερα το απόγευμα στο Πανεπιστήμιο θέτωντας κάποια ερωτήματα.Οι απαντήσεις που πήρα όχι ικανοποιητικές...
Για αρχή ρώτησα γιατί δεν έχουμε ειδοποιηθεί όλοι αφού τα μαθήματα αρχίζουν υποτίθεται τη Δευτερα? "Οι πρώτες 2 εβδομάδες δεν είναι σημαντικές". Με ποιο κριτήριο δίνεται σε κάποιους το δικαίωμα να επιλέξουν μαθήματα και οι υπόλοιποι ότι περισσέψει? "Ανάλογα με το πότε έκανες την αίτηση". Γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση?"είσαστε πάρα πάρα πολlοί και εμείς 3,4". Πόσοι είμαστε? "4000".Για την ειδική αγωγή? "Στην εκπαίδευση γενικά". Τους αποδεχτήκατε όλους? "ναι είναι κρίμα κάποιος που έκανε αίτηση να μη γίνει δεκτός". Ναι αλλά εάν δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε στον μεγάλο όγκο φοιτητών δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια κριτήρια? "καμία απάντηση". Αρχίζω να έχω δεύτερες σκέψεις για το μεταπτυχιακό αυτό...μιλάμε για ένα εξωφρενικό νούμερο χρημάτων 24.000.000 ευρώ απο την Ελλάδα που βογκάει...Υπάρχει κάποιος που δεν έχει λάβει ακόμα απάντηση?

Αυτό το μήνυμα τώρα το είδα!!
Τι ενοεί στην εκπαίδευση γενικά? ? ? ? ? Αφού γράφει ότι το παν/μιο έχει 5.000 φοιτητές!
Το άρχισες εσύ το μάστερ? Έδωσες την προκαταβολή?

Κάτι άλλο.... στον δοαταπ που είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει άρση της αναγνώρισης ενός ιδρύματος κ )μετα)πτυχιακού τίτλου. Κ θα γινόταν μόνο σε περίπτωση που κάποιος καθηγητής έκανε ένσταση για το πρόγραμμα κ φυσικά έπειτα από επεξεργασία της ένστασης αυτής. Κ γενικά αφού αναγνωρίστηκε, μένει ως έχει.

Τώρα το "είναι κρίμα κάποιος που έκανε αίτηση να μη γίνει δεκτός" κ μένα δεν θα μου ακουγόταν καλό!  :-\

                      *           *           *

Ας ρωτήσει κπος κ ας μάθει στα σίγουρα... πως γίνεται να φοίτησαν σ'αυτό το 4μηνο 26 online MBA έλληνες κ στης αγωγής 4000? Μήπως η υπεύθυνη ενοούσε όλους τους φοιτητές του παν/μιου?

Επίσης....... εάν είναι πολλοί της αγωγής κ καθυστερήσουν την ονομαστική αναγνώριση γι'αυτό το λόγο, θα πάρει η μπάλα κ τους ΜΒΑ? ? ?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:01:27 πμ από JulieJulie »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.