*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127424 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:42:20 πμ »
Μπορεί να πάρει η μπάλα όλους του πανεπιστημίου που τελειώνουν. Σε λίγο θα πουν ότι είναι 10.000 γιατί έκαναν τη τελευταίά εβδομάδα αίτηση άλλοι 5.000 και τους δεχτήκαμε. Καλά moodle δεν χρησιμοποιείτε? Σε όλα τα εξαποστάσεως χρησιμοποείται moodle. Eκεί φαίνονται πόσοι είναι προς στιγμήν. Αύριο βέβαια μπορεί να αλλάξει το νούμερο, λόγω νέων εγγραφών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 08:02:04 πμ »
4.000 εισακτέοι σε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής - και σε οποιοδήποτε μεταπτυχιακό- με συγχωρείτε, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα. Το εμπόριο ελπίδας με την ειδική αγωγή αντί να περιορίζεται, γιγαντώνεται όλο και περισσότερο. Καταρχάς μιλάμε για πλήρη ανατροπή των πινάκων ειδικής σε μερικούς μήνες (οι οποίοι μην ξεχνάμε, επίσης διαμορφώθηκαν με βάση το εμπόριο των σεμιναρίων κάποτε) και όπως εγινε και τότε, η πλειοψηφία των κατόχων μεταπτυχιακών δεν θα μπορέσει να δουλέψει ποτέ. Το νέο νομοσχέδιο για την ειδική αγωγή θα αλλάζει και τα κριτήρια κατάταξης του πίνακα αναπληρωτών (όπως έχουν πει)? Θα το δούμε σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 08:45:57 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, καινουρια εδω, χθες βρηκα το forum κατα τυχη. Εκανα κι εγω αιτηση, χωρις συστατικες ή συνέντευξη βεβαια, απλή αποστολη πτυχιου, αιτησης και εκθεσης προσωπικων στοχων και με πηραν πριν ολοκληρωθει 24ωρο απο την αποστολη των εγγραφων.....απο ο,τι διαβαζω εδω η εκπληξη θα ηταν να μην με παρουν!!! Αναγνωριζεται αυτο το μεταπτυχιακο ;
4000 ατομα μονο στις επιστημες της Αγωγης; Και ποσες χιλιαδες στους αλλους τομεις; 4000 για το εαρινο τετραμηνο μονο ή για ολο το ετος; 4000 ειναι μια ολοκληρη πολη...σαν τα συλλαλητηρια εξω απο τη βουλη.... ;D ;D ;DΣτο Πανεπιστημιο θυμαμαι 300 ημασταν ανα ετος και αργουσαν πολυ να βγουν οι βαθμολογιες, 5 το πρωι να εχω τον αριθμο 24 για  να δηλωσω μαθημα πριν κλεισει...Πλακα κανουμε;Μηπως να στειλει καποιος το πτυχιο (με τροποποιημενο το ονομα... ) και στην εκθεση προσωπικων στοχων να βαλει μια φωτοτυπια του τραπεζικου του λογαριασμου ή της φορολογικής δηλωσης;...Στοιχημα οτι θα τον παρουνε ::) Ασε που απο οταν εκανα κλικ στην ιστοσελιδα τους για να δω το μεταπτυχιακο τους για πρωτη φορα, επειτα οπου και να εμπαινα στο ιντερνετ, για κουτσομπολιο-ρουχα-ασχετα πραγματα δηλαδη, να σου και η διαφημιση στο πλαι της σελιδας...Με ολο το σεβασμο προς το πανεπιστημιο, αλλα με αυτα που διαβαζω εδω αγχωνομαι...που βρισκεται η αληθεια;
Δεν θελω να απογοτευσω κανεναν αλλα ανησυχω και προβληματιζομαι για το αν επραξα σωστα που το ξεκινησα...Υπαρχει καποιος αποφοιτος απο εκει που του εχει ηδη αναγνωριστει το μεταπτυχιακο του;
Υ.Γ. Δεν εχω ειλικρινα την προθεση να αποθαρρυνω ή να στενοχωρησω καποιον απο οσους (σαν κι εμενα ξεκινησαν) και ουτε να διαβαλλω το πανεπιστημο γιατι δεν εχω απτες αποδειξεις για κατι, τα σχολια σας ομως μου γεννουν προβληματισμους...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:13:32 πμ από worried but optimistic »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 10:35:31 πμ »
Καλημέρα! Γνωρίζει κάνεις αν τελικά  θα βάλουν εξετάσεις και Θεσσαλονίκη??? Πρέπει να πιέσουμε ...!!! πόσοι απο εδώ είστε απο Β Ελλάσα???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 10:46:29 πμ »
Καλημέρα! Γνωρίζει κάνεις αν τελικά  θα βάλουν εξετάσεις και Θεσσαλονίκη??? Πρέπει να πιέσουμε ...!!! πόσοι απο εδώ είστε απο Β Ελλάσα???

Από Βόρεια Ελλάδα είμαι. Σαφώς και πρέπει να πιέσουμε, για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε. Εξάλλου με τόσο μεγάλο αριθμό φοιτητών που εισήχθη ως φαίνεται, δεν έχουν την διακαιολογία ότι δεν μαζεύτηκαν αρκετοί φοιτητές για να διεξαχθούν εξετάσεις και στη Θεσσαλονίκη. Άρα πρέπει να πιέσουμε από τώρα, για να μην μας πουν αργότερα ότι δεν προλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:43:04 πμ »
Καλημέρα! Γνωρίζει κάνεις αν τελικά  θα βάλουν εξετάσεις και Θεσσαλονίκη??? Πρέπει να πιέσουμε ...!!! πόσοι απο εδώ είστε απο Β Ελλάσα???

Από Βόρεια Ελλάδα είμαι. Σαφώς και πρέπει να πιέσουμε, για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε. Εξάλλου με τόσο μεγάλο αριθμό φοιτητών που εισήχθη ως φαίνεται, δεν έχουν την διακαιολογία ότι δεν μαζεύτηκαν αρκετοί φοιτητές για να διεξαχθούν εξετάσεις και στη Θεσσαλονίκη. Άρα πρέπει να πιέσουμε από τώρα, για να μην μας πουν αργότερα ότι δεν προλαβαίνουν.
και εγω από Θεσσαλονίκη είμαι οπότε τηε Δευτέρα θα τους το θέσω ως Θέμα. Έθεσα ήδη με mail το θέμα των περιορισμένων επιλογών σε μαθήματα. Είναι δυνατόν να μην είναι διαθέσιμα όλα τα μαθήματα και να με υποχρεώνεις να επιλέξω κάποια που δεν με ενδιαφέρουν?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:47:41 πμ »
Εγώ πιστεύω πάντως ότι χαλαρά είναι 10.000 τα άτομα που παρακολουθούν εξ αποστάσεως το εν λόγω μαστερ. Να παίξουμε και στοίχημα. Και επειδή κάθε μέρα γεμίζει το σακούλι με τις νέες εγγραφές μπορεί να φτάσουν στο τέλος και στα 20.000 !!!!! Μοια κανονική πόλη

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:49:05 πμ »
Tηλεφώνησα σήμερα το απόγευμα στο Πανεπιστήμιο θέτωντας κάποια ερωτήματα.Οι απαντήσεις που πήρα όχι ικανοποιητικές...
Για αρχή ρώτησα γιατί δεν έχουμε ειδοποιηθεί όλοι αφού τα μαθήματα αρχίζουν υποτίθεται τη Δευτερα? "Οι πρώτες 2 εβδομάδες δεν είναι σημαντικές". Με ποιο κριτήριο δίνεται σε κάποιους το δικαίωμα να επιλέξουν μαθήματα και οι υπόλοιποι ότι περισσέψει? "Ανάλογα με το πότε έκανες την αίτηση". Γιατί υπάρχει αυτή η καθυστέρηση?"είσαστε πάρα πάρα πολlοί και εμείς 3,4". Πόσοι είμαστε? "4000".Για την ειδική αγωγή? "Στην εκπαίδευση γενικά". Τους αποδεχτήκατε όλους? "ναι είναι κρίμα κάποιος που έκανε αίτηση να μη γίνει δεκτός". Ναι αλλά εάν δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε στον μεγάλο όγκο φοιτητών δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια κριτήρια? "καμία απάντηση". Αρχίζω να έχω δεύτερες σκέψεις για το μεταπτυχιακό αυτό...μιλάμε για ένα εξωφρενικό νούμερο χρημάτων 24.000.000 ευρώ απο την Ελλάδα που βογκάει...Υπάρχει κάποιος που δεν έχει λάβει ακόμα απάντηση?

Αυτό το μήνυμα τώρα το είδα!!
Τι ενοεί στην εκπαίδευση γενικά? ? ? ? ? Αφού γράφει ότι το παν/μιο έχει 5.000 φοιτητές!
Το άρχισες εσύ το μάστερ? Έδωσες την προκαταβολή?

Κάτι άλλο.... στον δοαταπ που είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει άρση της αναγνώρισης ενός ιδρύματος κ )μετα)πτυχιακού τίτλου. Κ θα γινόταν μόνο σε περίπτωση που κάποιος καθηγητής έκανε ένσταση για το πρόγραμμα κ φυσικά έπειτα από επεξεργασία της ένστασης αυτής. Κ γενικά αφού αναγνωρίστηκε, μένει ως έχει.

Τώρα το "είναι κρίμα κάποιος που έκανε αίτηση να μη γίνει δεκτός" κ μένα δεν θα μου ακουγόταν καλό!  :-\

                      *           *           *

Ας ρωτήσει κπος κ ας μάθει στα σίγουρα... πως γίνεται να φοίτησαν σ'αυτό το 4μηνο 26 online MBA έλληνες κ στης αγωγής 4000? Μήπως η υπεύθυνη ενοούσε όλους τους φοιτητές του παν/μιου?

Επίσης....... εάν είναι πολλοί της αγωγής κ καθυστερήσουν την ονομαστική αναγνώριση γι'αυτό το λόγο, θα πάρει η μπάλα κ τους ΜΒΑ? ? ?
Έδωσα την προκαταβολή και περίμενε μέρες για να δηλώσω μαθήματα και έβλεπα να κλειδώνουν μαθήματα οπότε πήρα τηλ. Μίλησα με μία κοπέλα η οποία δεν είναι συμβουλος και μουυ είπε ακριβώς αυτό...είσαστε πάρα πάρα πολύ και εμεις 3, 4.Πόσοι? 4000...Τι να πω ειλικρινά ελπίζω να έκανε λάθος και να ήθελε να υπερβάλει για να δικαιολογήσει την καθυστέρηση γενικώς.,,πάντως και παλιότερα που τους ρώτησα πόσους θα πάρετε, δεν πήρα απάντηση απο την αρρχή ήξεραν ότι θα πάρουν όποιον κάνει αίτηση. Και συγκέντρωσα και όλα τα δικαιολογητικά!!έψαχνα καθηγητές έπειτα απο 8 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:50:28 πμ »
Εγώ σας απάντησα πβς μπορείτε να βρειτε αν ειναι 4.000 τα άτομα. Προφανώς είστε όλο νέοι και δεν χρησιμοποιείται ακόμα το moodle. Δεν εξηγείται αλλιώς. Εκτός και αν σας πουλάει τρέλα το πανεπιστήμιο

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:53:38 πμ »
υποτίθεται ότι θα μας στείλουν τους κωδικούς απο εβδομάδα που θα ξεκινήσουμε. δεν το χρησιμοποιούμε ακόμα

Αποσυνδεδεμένος sotiria84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:48:18 μμ »
καλησπέρα μου έστειλαν χθες τους κωδικούς.... αν μπείτε μέσα υπάρχουν γύρω στα 1000 άτομα ! Όσο για το νομοσχέδιο είναι γνωστά τα προβλήματα με τα  ΚΔΑΥ , την έλλειψη καθηγητών λόγω κρίσης .... βέβαια δεν αποκλείεται να αλλάξει κάτι και σε σχέση με τα μεταπτυχιακά κανείς δεν ξέρει..... 

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:58:20 μμ »
'Εχω ή μάλλον είχα (ειλικρινά 'έχω αποθαρρυνθεί απο αυτά που διαβάζω) να παρακολουθήσω και εγώ το εν λόγω μάστερ από το επόμενο όμως εξάμηνο καθώς ήθελα να βεβαιωθώ  για την  επιλογή μου. Είχα λοιπόν μπει στην σελίδα των αιτήσεων απλά για να δω πως είναι τι χρειάζεται κτλ. Είχα κάνει μόνο το πρώτο βήμα, δήλωσα το πρόγραμμα που ενδιαφέρομαι, ποιο εξάμηνο (είχα δηλώσει εαρινό), στοιχεία κτλ. Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι αν είχα δηλώσει τη σχολή που ΄έχω τελειώσει. Και σταμάτησα εκεί. Μετά από 3-4 μέρες λοιπόν με πήραν τηλέφωνο από το πανεπιστήμιο. Επειδή τυχαίνει να έχω συγγενείς στην Κύπρο, ξέρω τους τηλεφωνικούς κωδικούς αλλά δεν το σήκωσα. Κοίταξα στην σελίδα του πανεπιστημίου και ήταν όντως αυτό το τηλέφωνο. Προφανώς επειδή είχα διαβάσει οτι και σε άλλους τηλεφωνούσαν με μισοτελειωμένη αίτηση για να γραφτούν συνέβη το ίδιο και με μένα. Και μιλάμε όχι για μια φορά αλλά 2-3 τηλέφωνα 2 μέρες συνεχόμενα. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 02:02:48 μμ από elenaki! »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 02:00:58 μμ »
καλησπέρα μου έστειλαν χθες τους κωδικούς.... αν μπείτε μέσα υπάρχουν γύρω στα 1000 άτομα ! Όσο για το νομοσχέδιο είναι γνωστά τα προβλήματα με τα  ΚΔΑΥ , την έλλειψη καθηγητών λόγω κρίσης .... βέβαια δεν αποκλείεται να αλλάξει κάτι και σε σχέση με τα μεταπτυχιακά κανείς δεν ξέρει.....

1000 άτομα μόνο της ειδικης??

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 02:14:33 μμ »
μηπως πρεπει να παιρνουμε στο ιδιο τηλεφωνο ολοι για να διαμαρτηρηθουμε σχετικα με την Θεσσαλονικη???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.