*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127078 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #308 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:43:57 μμ »
Και στο 526!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:44:28 μμ »
Μολις το εθεσα σαν ερωτημα στο μαθημα γιατι θα τρελαθουμε τελειως!
Στο προηγουμενο μαθημα που παρακολουθησα ηταν δια ζωσης αλλα διαδικτυακα...τωρα λεει χώρος:Αθηνα!!!!
Εννοειται πως δε μπορω να παω...ειμαι σε νησι κ ειμαι απο Β. Ελλαδα...δε μπορω να φάω όλα μου τα λεφτα στα μεταφορικα και στα βιβλια!

ποιο μαθημα ειχες το προηγουμενο τερταμηνο??
κ τωρα για ποιο μαθημα λες οτι ειναι δια ζωσης στην Αθηνα? για ποσα μαθηματα μιλαμε?

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:44:58 μμ »
μπήκατε στο moodle;; βγάλατε άκρη;; έχω διαλέξει το 610 και 621. λίγο μπέρδεμα..και τώρα τι κάνουμε; αγοράζουμε βιβλία και διαβάζουμε;;

Δε μας λες βρε Αντωνία ποιο βιβλίο πρέπει να αγοράσουμε για το 621;Γιατί αν περιμένουμε να μας  στείλουνε κωδικούς για να μπούμε στην πλατφόρμα...θα φτάσει το Πάσχα!


Παιδαγωγικές της συμπερίληψης, Αγγελίδης, Π , Εκδόσεις Διάδραση ,2011
Αυτό είναι το υποχρεωτικό,γιατι έχει και ένα κάρο συμπληρωματικα..


Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #311 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:45:19 μμ »
θα τηλεφωνήσω και γι αυτό..άμα σου απαντήσουν στο μήνυμα σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #312 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:46:54 μμ »
Μολις το εθεσα σαν ερωτημα στο μαθημα γιατι θα τρελαθουμε τελειως!
Στο προηγουμενο μαθημα που παρακολουθησα ηταν δια ζωσης αλλα διαδικτυακα...τωρα λεει χώρος:Αθηνα!!!!
Εννοειται πως δε μπορω να παω...ειμαι σε νησι κ ειμαι απο Β. Ελλαδα...δε μπορω να φάω όλα μου τα λεφτα στα μεταφορικα και στα βιβλια!

ποιο μαθημα ειχες το προηγουμενο τερταμηνο??
κ τωρα για ποιο μαθημα λες οτι ειναι δια ζωσης στην Αθηνα? για ποσα μαθηματα μιλαμε?

Στο προηγουμενο ειχαμε ενα επιλεγομενο...που μας το κανανε υποχρεωτικο!Το 511!
Αν εννοεις για το ποσα μαθηματα αναφέρει δια ζώσης νομιζω 2, ίσως κ 3!Παντως 2 σιγουρα!

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #313 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:47:27 μμ »
Eva, μόλις μάθεις κάτι σχετικό ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ!

Να κάνω και κάποιες άλλες ερώτησεις. Εγώ δήλωσα μαθήματα, αλλά ακόμα δε με έχουν ενημερώσει ότι έγινε η εγγραφή μου σε αυτά. Τώρα το επόμενο βήμα ποιο είναι; Θα μου στείλουν κωδικούς και μετά θα χρειαστεί να πληρώσω κι άλλα χρήματα; Εσείς πληρώσατε κι άλλα εκτός από τα 400 ευρώ της προκαταβολής; Επίσης, αυτό με τις φωτογραφίες διαβατηρίου το κάνατε όλοι; Εγώ δεν έστειλα τίποτα ούτε μου ζήτησαν!

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #314 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:48:36 μμ »
θα τηλεφωνήσω και γι αυτό..άμα σου απαντήσουν στο μήνυμα σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

Nαι θα σας ενημερωσω!

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #315 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:50:08 μμ »
"Αναγκαία Διευκρίνιση

Το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στις Επιστήμες Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει ελάχιστη διάρκεια 18 μήνες και μέγιστη 48 μήνες. Με αυτά τα δεδομένα το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό έχει εγκριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ."

Αυτό έγραφε κάπου μέσα στο moodle. Οπότε σε ένα χρόνο αναγνώριση τελικά δεν παίρνεις!!!


Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #316 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:50:30 μμ »
Εγω παρακολουθω απο το προηγουμενο τετραμηνο. Αυτο που παρατηρησα αυτο το τετραμηνο (σημερα δηλαδη) ειναι οτι γράφει πως θα γίνουν δια ζώσης μαθηματα στην Αθηνα ( 1 σε κάθε μάθημα)....σοκαρίστηκα!!! Πληρ'ωνουμε 6000, + τα βιβλία (το προηγουμενο ήταν 50 ευρω) + τα 'εξοδα μετακίνησης και διαμονης για τις εξετασεις.....δε ειναι δυνατον!!!
Ας μας δίνανε τα βιβλια σαν ebooks κ ας ενημέρωναν οτι έχει παρακολουθησεις....δε ειναι δυνατον αυτο!

Υπαρχουν υποχρεωτικες συναντησεις στο τετραμηνο με φυσικη παρουσια???????????????????????Εμενα μου ειπανε πως ποτε δεν συναντιομαστε με φυσικη παρουσια παρα μονο στις εξετασεις..
Δυστυχως τα χρηματα ειναι αρκετα..Σκεψου πως τα περισσοτερα βιβλια στο ΜΒΑ κανουν γυρω στα 100 ευρω. Και εγω παλαιοτερα ειχα αναφερει τα e-books σαν λυση.
Στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου βρηκα και αυτο το λινκ το οποιο στην ελληνικη εκδοση του site δεν υπαρχει. http://unic.ac.cy/study-with-us/financial-information/tuition-and-fees/
Συνοπτικα αναφερονται:
εξοδα αιτησης εισαγωης 55ευρω
εγγραφη για καθε εξαμηνο 26ευρω
αναλυτικη βαθμολογια ανα αντιγραφο 5ευρω το ενα
παραβολο επανεξετασης 35 ευρω
παραβολο αποφοιτησης 85 ευρω κλπ κλπ κλπ κλπ
Ενα πανεπιστημιακο ιδρυμα απο την στιγμη που παρεχει ιδιωτικα το αγαθο της εκπαιδευσης ειναι υποχρεωμενο να τιμα τον αγωνα και τα χρηματα που καταβαλει καθε ανθρωπος για να παρακολουθησει σπουδες. Δικαιολογιες, του στυλ ''ελα μωρε δεν εχασες και τιπτοα θα τα δεις τα βιντεο μαζεμενα κτλ ''δεν μου αρκουν και φυσικα στην ''φτωχη μου'' λογικη δεν συναδουν με επιχειρηματα πανεπιστημιακου ιδρυματος.
Το προγραμμα σπουδων, οι ημερομηνιες, οι εργασιες κτλ ειναι ευαγγελιο για καθε πανεπιστημιο. Τωρα γιατι λενε τοσο χυμα τετοιες εκφρασεις απο το πανεπιστημιο δεν το ξερω.
Επισης, θεωρω απαραδεκτο καποια ατομα ηδη να εχουν παρακολουθησει το πρωτα μαθημα και καποια αλλα να αναρωτιουνται ποτε θα εχουν προσβαση στο moodle. Δεν ξερω βρε παιδια... Ολα αυτα εμενα δεν μου αρεσουν..Και για να μην παρεξηγηθω ειμαι και εγω υποψηφιος φοιτητης του πανεπιστημιου απλα με ολα αυτα που βλεπω λεω να τρεναρω την εγγραφη μου...Το κοστος ετσι και αλλιως θα το καναμε οπου και να σπουδαζαμε..Απο μορφωση ομως??????Θα κερδισουμε κατι ή απλα θα μιλαμε για το ποτε θα ανοιξει το συστημα μαθηματων??Σημερα θα επρεπε να εχουν ξεκινησει μαθηματα και οχι ακομα να αναρωτιομαστε...ειμαι πολυ μπερδεμενοςςςςςς :-\

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #317 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:51:35 μμ »
Eva, μόλις μάθεις κάτι σχετικό ενημέρωσέ μας, σε παρακαλώ!

Να κάνω και κάποιες άλλες ερώτησεις. Εγώ δήλωσα μαθήματα, αλλά ακόμα δε με έχουν ενημερώσει ότι έγινε η εγγραφή μου σε αυτά. Τώρα το επόμενο βήμα ποιο είναι; Θα μου στείλουν κωδικούς και μετά θα χρειαστεί να πληρώσω κι άλλα χρήματα; Εσείς πληρώσατε κι άλλα εκτός από τα 400 ευρώ της προκαταβολής; Επίσης, αυτό με τις φωτογραφίες διαβατηρίου το κάνατε όλοι; Εγώ δεν έστειλα τίποτα ούτε μου ζήτησαν!

Μην αγχωνεστε για τις φώτο. Οταν παρετε κωδικους θα σου ζητησουν να γραψεις ενα μινι βιογραφικό κ θα στειλεις μια φώτο για να φαίνεται στο προφιλ σου. Στην πορεια θα σου ζητησουν κ την φώτο που δεν εστειλες με τα χαρτια σου για το πάσο(ετσι έλεγε...πασο δεν έχω πάρει ακομη).
Οσο για τα λεφτα, μη βαλεις τπτ ακομη. Οταν παρεις τους κωδικους παρε τηλ. να συνεννοηθεις για καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #318 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 10:55:04 μμ »
Οχι σε ενα χρόνο δεν παιρνεις αναγνωριση! Ενα άλλο θεμα που με ειχε απασχολήσει και τους ειχα πρηξει.
Οσο για την γνωση που αναφερει ο συναδελφος παραπανω (επειδη έχω κανει κ αλλο μεταπτυχιακο) ειναι πολυ απαιτητικό με εργασίες κ διαβασμα. Δηλαδη δεν ειναι του στιλ πληρωνω κ το παιρνω. Απλα αυτο που με απασχολει πολυ, πολυ ομως ειναι οτι ξεφυτρώνουν καινουργια πραγματα σαν μανιτάρια!

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #319 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:00:52 μμ »
Οχι σε ενα χρόνο δεν παιρνεις αναγνωριση! Ενα άλλο θεμα που με ειχε απασχολήσει και τους ειχα πρηξει.
Οσο για την γνωση που αναφερει ο συναδελφος παραπανω (επειδη έχω κανει κ αλλο μεταπτυχιακο) ειναι πολυ απαιτητικό με εργασίες κ διαβασμα. Δηλαδη δεν ειναι του στιλ πληρωνω κ το παιρνω. Απλα αυτο που με απασχολει πολυ, πολυ ομως ειναι οτι ξεφυτρώνουν καινουργια πραγματα σαν μανιτάρια!

Δεν υποτιμω την εκπαιδευτικη διαδιακσια αλλα την οργανωση και τη διαχειριση διοικητικων θεματων του μαστερ λιιιγο την υποτιμω.Εχω παρακολουθησει και εγω μαστερ πριν 2 χρονια και σε γενικες γραμμες ξερω τι απαιτει για να το τελειωσεις.Οταν ομως οι ιδιοι καθε μερα πετανε και απο ενα νεο μαργαριταρι διατηρω επιφυλαξεις. Στο λινκ που παρεθεσ στο προηγουμενο μαιλ μου υπαρχει πινακας με τον προγραμματισμο των διδακτρων (ανα πιστωτικη μοναδα) μεχρι το 2015-2016.Και φυσικα καθε χρονο ειναι αυξανομενο το ποσο...Εχουμε ρωτησει κατι τετοιο εμεις??Καποιοι συναδελφοι απο το ειδικης ανεφεραν πως δεν πληρωσαν τα 55ευρω εγγραφης..

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:01:53 μμ »
Ευχαριστώ, Εύα! Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Μπορεί κανείς να ξεκινήσει με προοπτική πλήρους φοίτησης και να επιλεξει 3+1 μαθήματα αυτό τετράμηνο και μετά να το "γυρίσει" σε μερική; Ώστε τα υπόλοιπα τετράμηνα να μην είναι τόσο επιβαρυμένα με μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:06:05 μμ »
"Αναγκαία Διευκρίνιση

Το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στις Επιστήμες Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει ελάχιστη διάρκεια 18 μήνες και μέγιστη 48 μήνες. Με αυτά τα δεδομένα το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό έχει εγκριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ."

Αυτό έγραφε κάπου μέσα στο moodle. Οπότε σε ένα χρόνο αναγνώριση τελικά δεν παίρνεις!!!
Εχω την εντυπωση πως τα εξ αποστασεως πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2,5 χρονια οπως του ΕΑΠ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.