*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127868 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:07:38 μμ »
Το 18αμηνο πρόγραμμα έχει ήδη αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ. Για το 12αμηνο έχουνε καταθέσει τα χαρτιά και περιμένουνε την αναγνώριση. Είναι λένε τυπικό το θέμα. Επειδή όμως με τον ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι να παίζουμε...καλύτερα 6 μήνες παραπάνω και στα σίγουρα, παρά να τρέχουμε και να μη φτάνουμε μετά. Εφόσον όμως δεν έχουν επίσημη αναγνώριση, θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να το προσφέρουν με τόση σιγουριά υποστηρίζοντας ότι θα αναγνωριστεί. Εδώ ήδη αναγνωρισμένα πτυχία εξωτερικού, έχουν πάψει να αναγνωρίζονται για διάφορους λόγους. Πώς είναι τόσο σίγουροι ότι το δικό τους θα τους το αναγνωρίσει;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:08:33 μμ »
Οχι σε ενα χρόνο δεν παιρνεις αναγνωριση! Ενα άλλο θεμα που με ειχε απασχολήσει και τους ειχα πρηξει.
Οσο για την γνωση που αναφερει ο συναδελφος παραπανω (επειδη έχω κανει κ αλλο μεταπτυχιακο) ειναι πολυ απαιτητικό με εργασίες κ διαβασμα. Δηλαδη δεν ειναι του στιλ πληρωνω κ το παιρνω. Απλα αυτο που με απασχολει πολυ, πολυ ομως ειναι οτι ξεφυτρώνουν καινουργια πραγματα σαν μανιτάρια!

Δεν υποτιμω την εκπαιδευτικη διαδιακσια αλλα την οργανωση και τη διαχειριση διοικητικων θεματων του μαστερ λιιιγο την υποτιμω.Εχω παρακολουθησει και εγω μαστερ πριν 2 χρονια και σε γενικες γραμμες ξερω τι απαιτει για να το τελειωσεις.Οταν ομως οι ιδιοι καθε μερα πετανε και απο ενα νεο μαργαριταρι διατηρω επιφυλαξεις. Στο λινκ που παρεθεσ στο προηγουμενο μαιλ μου υπαρχει πινακας με τον προγραμματισμο των διδακτρων (ανα πιστωτικη μοναδα) μεχρι το 2015-2016.Και φυσικα καθε χρονο ειναι αυξανομενο το ποσο...Εχουμε ρωτησει κατι τετοιο εμεις??Καποιοι συναδελφοι απο το ειδικης ανεφεραν πως δεν πληρωσαν τα 55ευρω εγγραφης..

εγω για παραδειγμα δεν πληρωσα τα 55 ευρω
αρα τελικα ειναι 3 εξαμηνα και οχι 3 τετραμηνα αφου λετε οτι γραφει 18μηνες. το καλοκαιρι ομως σαν τι μετραει?

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:08:47 μμ »
Τα 55 ευρω ειναι μέσα στα  400. Οταν εγγραφεσαι στο αναφέρουν.


Ναι, μπορεις να το απλώσεις αν δεις οτι ζοριζεσαι μέχρι κ 4 έτη.

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:10:19 μμ »
"Αναγκαία Διευκρίνιση

Το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στις Επιστήμες Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει ελάχιστη διάρκεια 18 μήνες και μέγιστη 48 μήνες. Με αυτά τα δεδομένα το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό έχει εγκριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ."

Αυτό έγραφε κάπου μέσα στο moodle. Οπότε σε ένα χρόνο αναγνώριση τελικά δεν παίρνεις!!!



μπήκατε στο moodle;; βγάλατε άκρη;; έχω διαλέξει το 610 και 621. λίγο μπέρδεμα..και τώρα τι κάνουμε; αγοράζουμε βιβλία και διαβάζουμε;;

Δε μας λες βρε Αντωνία ποιο βιβλίο πρέπει να αγοράσουμε για το 621;Γιατί αν περιμένουμε να μας  στείλουνε κωδικούς για να μπούμε στην πλατφόρμα...θα φτάσει το Πάσχα!


Παιδαγωγικές της συμπερίληψης, Αγγελίδης, Π , Εκδόσεις Διάδραση ,2011
Αυτό είναι το υποχρεωτικό,γιατι έχει και ένα κάρο συμπληρωματικα..



Εμένα με ενημέρωσαν με mail (κ. Λοϊζίδου) πως το πλήρους φοίτησης είναι 12 μήνες! Και σ' ένα άλλο mail με τα μαθήματα, έχει το εξής χρονοδιάγραμμα:

Ακαδημαϊκά Τετράμηνα   Πλήρης φοίτησης - Ιανουάριος 2014

Εαρινό Τετράμηνο 2013   >3 μαθήματα + 1 σεμινάριο
Καλοκαιρινό Τετράμηνο 2013   >3 μαθήματα + 1 σεμινάριο
Φθινοπωρινό Τετράμηνο 2013    >3 μαθήματα + 1 σεμινάριο
ή
1 Μάθημα + Μεταπτυχιακή Εργασία + σεμινάριο

Δικαιολογημένα νομίζω πως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Εαν δεν έχει ξεκαθαρίσει αυτο το βασικό ζήτημα, απορώ τι συζητάμε συνάδελφοι.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:13:02 μμ »
Το 18αμηνο πρόγραμμα έχει ήδη αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ. Για το 12αμηνο έχουνε καταθέσει τα χαρτιά και περιμένουνε την αναγνώριση. Είναι λένε τυπικό το θέμα. Επειδή όμως με τον ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι να παίζουμε...καλύτερα 6 μήνες παραπάνω και στα σίγουρα, παρά να τρέχουμε και να μη φτάνουμε μετά. Εφόσον όμως δεν έχουν επίσημη αναγνώριση, θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να το προσφέρουν με τόση σιγουριά υποστηρίζοντας ότι θα αναγνωριστεί. Εδώ ήδη αναγνωρισμένα πτυχία εξωτερικού, έχουν πάψει να αναγνωρίζονται για διάφορους λόγους. Πώς είναι τόσο σίγουροι ότι το δικό τους θα τους το αναγνωρίσει;;;

Στο μαρκετινγκ υπαρχει ενα ''ρητο'' : the business of business is business

Eva 02 εμας στο ΜΒΑ μας ειπανε 500 προκαταβολη + 55 παραβολο εγγραφης. μαλλον δεν εχουν ενιαια τιμολογιακη πολιτικη τα δυο μαστερ.

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:13:33 μμ »
Το αντίθετο μόνο δε γίνεται. Να ξεκινήσεις δηλαδή για 18αμηνο με 2 μαθήματα και στη συνέχεια να θέλεις να το επισπεύσεις και να το κάνεις 12αμηνο. Επιτρέπουνε λέει το μέγιστο 3+1 σε κάθε τετράμηνο και αν δεν το ξεκινήσεις έτσι, δεν μπορείς μετά να αναπληρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:14:43 μμ »
"Αναγκαία Διευκρίνιση

Το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στις Επιστήμες Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει ελάχιστη διάρκεια 18 μήνες και μέγιστη 48 μήνες. Με αυτά τα δεδομένα το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό έχει εγκριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ."

Αυτό έγραφε κάπου μέσα στο moodle. Οπότε σε ένα χρόνο αναγνώριση τελικά δεν παίρνεις!!!



μπήκατε στο moodle;; βγάλατε άκρη;; έχω διαλέξει το 610 και 621. λίγο μπέρδεμα..και τώρα τι κάνουμε; αγοράζουμε βιβλία και διαβάζουμε;;

Δε μας λες βρε Αντωνία ποιο βιβλίο πρέπει να αγοράσουμε για το 621;Γιατί αν περιμένουμε να μας  στείλουνε κωδικούς για να μπούμε στην πλατφόρμα...θα φτάσει το Πάσχα!


Παιδαγωγικές της συμπερίληψης, Αγγελίδης, Π , Εκδόσεις Διάδραση ,2011
Αυτό είναι το υποχρεωτικό,γιατι έχει και ένα κάρο συμπληρωματικα..



Εμένα με ενημέρωσαν με mail (κ. Λοϊζίδου) πως το πλήρους φοίτησης είναι 12 μήνες! Και σ' ένα άλλο mail με τα μαθήματα, έχει το εξής χρονοδιάγραμμα:

Ακαδημαϊκά Τετράμηνα   Πλήρης φοίτησης - Ιανουάριος 2014

Εαρινό Τετράμηνο 2013   >3 μαθήματα + 1 σεμινάριο
Καλοκαιρινό Τετράμηνο 2013   >3 μαθήματα + 1 σεμινάριο
Φθινοπωρινό Τετράμηνο 2013    >3 μαθήματα + 1 σεμινάριο
ή
1 Μάθημα + Μεταπτυχιακή Εργασία + σεμινάριο

Δικαιολογημένα νομίζω πως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Εαν δεν έχει ξεκαθαρίσει αυτο το βασικό ζήτημα, απορώ τι συζητάμε συνάδελφοι.

συναδελφοι ειμαστε τωρα για να παιζουμε στην τυχη για το αν ειναι αναγνωρισμενο το 12μηνο η οχι?? με αυτη τη λογικη να κανουμε το 18μηνο.... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ....

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:17:34 μμ »
Ariadni αυτο είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις νομίζω. Πήγαινε στα σίγουρα. Κι εγώ για 12αμηνο είχα αποφασίσει αρχικά αλλά τελικά δήλωσα 18αμηνο. Είναι λίγο ρίσκο νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:31:16 μμ »
"Αναγκαία Διευκρίνιση

Το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στις Επιστήμες Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει ελάχιστη διάρκεια 18 μήνες και μέγιστη 48 μήνες. Με αυτά τα δεδομένα το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό έχει εγκριθεί από τον ΔΟΑΤΑΠ."

Αυτό έγραφε κάπου μέσα στο moodle. Οπότε σε ένα χρόνο αναγνώριση τελικά δεν παίρνεις!!!

επιπλέον στο έγγραφο που ήρθς για την ολοκλήρωση της εεγραφής και ζητά να δηλώσουμε την επιθυμητή διάρκεια, αναφέρει:
 
Τονίζουμε ότι η Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συστήνει το Παράδειγμα 2 (δηλαδή 2 μαθήματα + 1 σεμινάριο κάθε τετράμηνο) ως το ιδανικό πρόγραμμα για ένα εργαζόμενο μεταπτυχιακό φοιτητή.

 
μήπως κάτι θελουν να πουν;;;;
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:45:54 μμ »
Eγώ προσωπικά θέλω να το ολοκληρώσω σε 18 μήνες, αλλά επειδή ξέρω ότι του χρόνου θα έχω πολύ αυξημένες υποχρεώσεις, ενώ φέτος όχι, επέλεξα 3+1 αυτό το τετράμηνο και το ίδιο μπορεί να κάνω και στο επόμενο ώστε στα 2 τελευταία τετράμηνα να έχω λίγα μαθήματα μόνο. Ρώτησα τους υπεύθυνους αν γίνεται αυτό , αλλά δε μου απάντησαν. Υποθέτω πως ναι, όπως μου είπε εδώ και η annap.
Τους έστειλα και e-mail πριν λίγο ρωτώντας για τις δια ζώσης συναντήσεις. Μόλις έχω απάντηση θα σας πω.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 01:20:22 πμ »
Το 18αμηνο πρόγραμμα έχει ήδη αναγνωριστεί από τον ΔΟΑΤΑΠ. Για το 12αμηνο έχουνε καταθέσει τα χαρτιά και περιμένουνε την αναγνώριση. Είναι λένε τυπικό το θέμα. Επειδή όμως με τον ΔΟΑΤΑΠ δεν είναι να παίζουμε...καλύτερα 6 μήνες παραπάνω και στα σίγουρα, παρά να τρέχουμε και να μη φτάνουμε μετά. Εφόσον όμως δεν έχουν επίσημη αναγνώριση, θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να το προσφέρουν με τόση σιγουριά υποστηρίζοντας ότι θα αναγνωριστεί. Εδώ ήδη αναγνωρισμένα πτυχία εξωτερικού, έχουν πάψει να αναγνωρίζονται για διάφορους λόγους. Πώς είναι τόσο σίγουροι ότι το δικό τους θα τους το αναγνωρίσει;;;

Ίσως έχει ήδη αναγνωριστεί από το ΔΟΑΤΑΠ το 12μηνο, απλά ξέχασαν να το βάλουν. Υπάρχει νέα απόφαση, αν δεν κάνω λάθος. Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς. Συνήθως όλα τα εξαποστάσεως έχουν και κάποιες φυσικές παρουσίες διδασκαλίας, χωρίς όμως να τις έχει ο ΔΟΑΤΑΠ ως υποχρεωτικές, μιας και μπορούν να γίνουν μέσω webconference. Yποχρεωτικές είναι οι τελικές εξετάσεις. Συνήθως τα ίδια πράγματα, που σας φαίνονται περίεργα εδώ, ισχύουν σε όλα τα εξ' αποστάσεως μαστερ, όπου και να πάτε. Εννοείται τα έξοδα είναι περισσότερα και λόγω αγοράς βιβλίων και εξετάσεων δια ζώσης.

Bέβαια μην θεωρείτε τίποτα δεδομένο, αν δεν λάβετε επίσημες απαντήσεις. Και τώρα σκέφτηκα και το εξής: 90 ΕCTS που απαιτεί το πρόγραμμα, αντιστοιχούν σύμφωνα με την Mπολόνια κανονικά σε 1,5 χρόνο σπουδές, ενώ 60 ECTS σε 1 χρόνο. Πως είναι δυνατόν 90 ECTS να ολοκληρωθούν σε 1 έτος;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2013, 11:19:42 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:04:47 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με το Πανεπιστήμιο: 1.είναι προτεραιότητά τους να γίνουν εξεταστικά κέντρα στη Θεσσαλονίκη και ίσως μετά στην Κρήτη 2.Το ποσό τον διδάκτρων δεν υπερβαίνει τα 5900 πληρώνουμε ανάλογα με τα μαθήματα που πέρνουμε το κάθε μάθημα κοστίζει 595 και το σεμινάριο 195 το οποίο βγαίνει 5940 θα το κοιτάξει μου είπε.καμία επιβάρυνση επιπλέον εκτός εαν κοπούμε σε κάποιο μάθημα 35 ευρώ. 3.δεν υπάρχει δια ζώσης συνάντηση, ίσως να έχει γίνει κάποιο λάθος στο moodle θα το κοιτάξει συγκεκριμένα για το 521 και θα με πάρει τηλέφωνο. 4. η διαδικασία με τους κωδικούς έχει καθυστερήσει γιατί προσπαθούν να δούνε τι θα γίνει με τα μαθήματα που έχουν κλείσει εντός της ημέρας ίσως να λάβουμε την επιβεβαίωση και τους κωδικούς.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:07:42 μμ »
ΑΑΑΑ και για τα βιβλία ναι τα αγοράζουμε αλλά μπορούμε να τους στείλουμε mail με τα βιβλία που θέλουμε και μπορούμε να τα αγοράσουμε απο το Πανεπιστήμιο ίσως πιο φθηνά...βέβαια με τα μεταφορικά δεν ξέρω τι γίνετε εαν συμφέρει...

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 12:16:19 μμ »
όσον αφορά τα μαθήματα θα ανοίγουν και άλλα μαθήματα στα επόμενα τετράμηνα..στο προηγούμενο είχε 1 τωρα περισσότερα...ρώτησα για 3 συγκεκριμένα επιλογής και θα μου απαντήσει και γι αυτό αφού πρώτα μιλήσει με την υπεύθυνη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158564
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.