*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #476 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 08:40:26 μμ »
Γεια σας ! σημερα πηρα τηλ στον δοαταπ και ρωτησα για το θεμα αναγνωρησης 12μηνου η 18 μηνου , μου ειπε ειτε το ενα ειτε το αλλο ειναι αναγνωρισμενο δε θα υπαρχει καποιο προβλημα. Τωρα θα ήθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενα νεο σχετικα με τισ εξετεσασεις στη Θεσσαλονίκη Επιπλέον θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι είναι εκεινο που λεει στα σεμιναρια 4 3ςρες συναντήσεις ???
μάλλον εννοεί on line live.όσον αφορά το θέμα της Θεσσαλονίκης μαζεύω ονόματα ακόμα!όποιος δεν έχει το μάθημα 511 και 621 ας στείλει μήνυμα από το moodle στους participants(συμμετέχοντες) του μαθήματός του που είναι από Βόρειο Ελλάδα εξηγώντας τους ότι μαζεύουμε ονόματα για το αίτημά μας.Και να το στείλουν στο mail mou karvoynidoy@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #477 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 08:43:48 μμ »
Γεια σας παιδιά!!!! Μόλις βρήκα στο pde το θέμα συζήτησης για το μεταπτυχιακό μας και πολύ χάρηκα γιατί είχα απελπιστεί μέσα στην μοναξιά μου!!!! Το θέμα με τους κωδικούς μάλλον δεν έχει τελειώσει γιατί σε μένα για παράδειγμα.. ακόμα δεν έχουν στείλει ούτε κωδικούς ούτε μαθήματα προς επιλογή..!!! Βέβαια όσες  φορές επικοινώνησα, με διαβεβαιώνουν ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τα μαθήματα κ τις δηλώσεις..... Ξεκίνησα με το σκεπτικό του 12μηνου αλλά με αυτά που βλέπω μάλλον θα το κάνω 18μηνο!!! (-η διαφορά τους μου είχαν πει πως είναι το καλοκαίρι.. όποιος δεν θέλει να κάνει μαθήματα τότε, το κάνει 18μηνο, αλλιώς αν κάνει..12μηνο και ότι είναι το ίδιο πράγμα-)  Ερώτηση: Πόσο πίσω είμαι σε σχέση με όσους έχετε πάρει ήδη κωδικούς??? Υπάρχουν μαθήματα που όντως δεν θα μπορώ να επιλέξω???
υπάρχουν αλλά ούτως ή αλλως και σε εμάς δεν είχε πολλές επιλογές.Δεν είσαι πολύ πίσω γιατί μας έχουν ξεκινήσει χαλαρά επειδή ξέρουν πως υπάρχουν και άλλοι σαν εσένα.και στο 18μηνο νομίζω κάνουμε καλοκαίρι μάθημα απλά πέρνουμε λιγότερα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #478 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 09:19:26 μμ »
κατάφερα να μπω στο intranet τελικά!!!και τι βλέπω ενώ με έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχουν εξτρα χρεώσεις 2 φορές τηλεφωνικά, στην ανάλυση των διδάκτρων υπάρχουν τα 55 ευρώ της αίτησης...τα έχω πάρει τώρα!!!γιατί δεν μου το είπαν από την αρχή?ή μηπως θεωρούν ότι είμαστε ηλίθιοι και δεν θα το προσέξουμε?μας βάζουν να πληρώσουμε τα βιβλία και να δούμε και τι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #479 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 11:36:46 πμ »
Καλημέρα!! Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι και λίγο χαζό...
Λέμε για 18 μήνο, αλλά ουσιαστικά είναι 16 μήνο μιας και αναφερόμαστε σε τετράμηνα. (4 τετράμηνα) Το ίδιο πράγμα είναι ή πρέπει τελικά να το κάνουμε σε 5 τετράμηνα (20 μήνες) για να είμαστε σίγουρα εντάξει να την αναγνώριση.;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #480 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 12:16:33 μμ »
 
Καλημέρα!! Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι και λίγο χαζό...
Λέμε για 18 μήνο, αλλά ουσιαστικά είναι 16 μήνο μιας και αναφερόμαστε σε τετράμηνα. (4 τετράμηνα) Το ίδιο πράγμα είναι ή πρέπει τελικά να το κάνουμε σε 5 τετράμηνα (20 μήνες) για να είμαστε σίγουρα εντάξει να την αναγνώριση.;;
;D ;D Αντωνία πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου!Μιλάμε τόσο καιρό για 18άμηνο και ουσιαστικά είναι 16άμηνο!!!!Άντε να βγάλεις άκρη τώρα! :o 8) ???

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #481 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 01:34:59 μμ »
H αναγωριση ειναι σιγουρη ειτε παρετε το 12μηνο ειτε το 18μηνο ( 16 μηνο στην πραγματικοτητα ) , ρωτησα τον Δοαταπ . Το μονο που μπορει να γινει αν παρετε το 16 μηνο ειναι να μην προλαβετε να κανετε χαρτια στισ διευθυνσεις για αναπληρωτες , γιατι θελει απο εναν μεχρι και 3 μηνες για να παρει την αναγνωριση το μεταπτυχιακο ασχετα αν εχει ηδη αναγνωριστει . Ετσι ειναι η διαδικασια

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #482 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 02:03:27 μμ »
H αναγωριση ειναι σιγουρη ειτε παρετε το 12μηνο ειτε το 18μηνο ( 16 μηνο στην πραγματικοτητα ) , ρωτησα τον Δοαταπ . Το μονο που μπορει να γινει αν παρετε το 16 μηνο ειναι να μην προλαβετε να κανετε χαρτια στισ διευθυνσεις για αναπληρωτες , γιατι θελει απο εναν μεχρι και 3 μηνες για να παρει την αναγνωριση το μεταπτυχιακο ασχετα αν εχει ηδη αναγνωριστει . Ετσι ειναι η διαδικασια
έχω την εντύπωση ότι σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να πας στη διεύθυνση όπου ανήκεις και να δηλώσεις ότι πήρες παιδαγωγική επάρκεια και ειδική αγωγή έστω και αν είναι στη μέση της χρονιάς...κάτι τέτοιο μου είχανε πει κάποτε στη Β Αθήνας.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #483 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 02:12:10 μμ »
H αναγωριση ειναι σιγουρη ειτε παρετε το 12μηνο ειτε το 18μηνο ( 16 μηνο στην πραγματικοτητα ) , ρωτησα τον Δοαταπ . Το μονο που μπορει να γινει αν παρετε το 16 μηνο ειναι να μην προλαβετε να κανετε χαρτια στισ διευθυνσεις για αναπληρωτες , γιατι θελει απο εναν μεχρι και 3 μηνες για να παρει την αναγνωριση το μεταπτυχιακο ασχετα αν εχει ηδη αναγνωριστει . Ετσι ειναι η διαδικασια
έχω την εντύπωση ότι σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να πας στη διεύθυνση όπου ανήκεις και να δηλώσεις ότι πήρες παιδαγωγική επάρκεια και ειδική αγωγή έστω και αν είναι στη μέση της χρονιάς...κάτι τέτοιο μου είχανε πει κάποτε στη Β Αθήνας.
μακαρι να ισχυει αυτο..τοτε δε θα παιζει και πολυ ρολο ποτε θα παρουμε το πτυχίο για να μπουμε στους πινακες . Ρωτησα χθες που πηρα τηλ αν θα γινουν εξετασεις στην Θεσσαλονικη και μου ειπανε ναι. Μια φλιλη που πηρε ομως τηλ κ αυτη  της ειπανε πως δε θα γινουν θεσσαλονικη   δε ξέρω τι γινεται με το θέμα αυτο τελικα . ..

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #484 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 02:14:37 μμ »
Για να κανεις αιτηση χρειαζεσαι οπωσδηποτε το πτυχιο.

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #485 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 04:26:22 μμ »
Αν ,δε, το κανουμε 6 τετραμηνα, θα εχει ακομη μεγαλυτερη αναγνωριση!!!!Για παράδειγμα αν περασω στο ΤΕΙ Νοσηλευτικης αλλα γυρναω στα μπαρ και μπεκρουλιαζω και το τελειωσω σε 6 χρονια, αντι για τρια, τοτε θα μου δωσουν πτυχιο Ιατρικής γιατι παρετεινα τις σπουδες μου !!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2013, 04:30:09 μμ από worried but optimistic »

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #486 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:05:33 πμ »
H αναγωριση ειναι σιγουρη ειτε παρετε το 12μηνο ειτε το 18μηνο ( 16 μηνο στην πραγματικοτητα ) , ρωτησα τον Δοαταπ . Το μονο που μπορει να γινει αν παρετε το 16 μηνο ειναι να μην προλαβετε να κανετε χαρτια στισ διευθυνσεις για αναπληρωτες , γιατι θελει απο εναν μεχρι και 3 μηνες για να παρει την αναγνωριση το μεταπτυχιακο ασχετα αν εχει ηδη αναγνωριστει . Ετσι ειναι η διαδικασια
Ακου σιγουρα..μην παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου.Οταν ρωτας απο το τηλεφωνο παιρνεις απαντησεις σαν της Πυθιας. Αοριστες,του τυπου σημασια εχουν οι μοναδες, απο ενα χρονο και πανω εχουν ισχυ και τετοια χαριτωμενα γενικολογα. Αν πας 1η και 3η Παρασκευη του μηνα και κανεις αιτηση να σου δωσουν την με αρ.πρωτ.αποφαση αναγνωρισης κι επειτα τους παραθεσεις και το νεο πλανο σπουδων,ελα να μου πεις τα μαντατα...

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #487 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:34:01 μμ »
H αναγωριση ειναι σιγουρη ειτε παρετε το 12μηνο ειτε το 18μηνο ( 16 μηνο στην πραγματικοτητα ) , ρωτησα τον Δοαταπ . Το μονο που μπορει να γινει αν παρετε το 16 μηνο ειναι να μην προλαβετε να κανετε χαρτια στισ διευθυνσεις για αναπληρωτες , γιατι θελει απο εναν μεχρι και 3 μηνες για να παρει την αναγνωριση το μεταπτυχιακο ασχετα αν εχει ηδη αναγνωριστει . Ετσι ειναι η διαδικασια
Ακου σιγουρα..μην παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου.Οταν ρωτας απο το τηλεφωνο παιρνεις απαντησεις σαν της Πυθιας. Αοριστες,του τυπου σημασια εχουν οι μοναδες, απο ενα χρονο και πανω εχουν ισχυ και τετοια χαριτωμενα γενικολογα. Αν πας 1η και 3η Παρασκευη του μηνα και κανεις αιτηση να σου δωσουν την με αρ.πρωτ.αποφαση αναγνωρισης κι επειτα τους παραθεσεις και το νεο πλανο σπουδων,ελα να μου πεις τα μαντατα...

Κοιταξε επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα με τον ΔΟΑΤΑΠ και με αλλα μεταπτυχιακα ...εχω μιλησει με απειρους υπαλληλους απο εκει μεσα γι ατο μονο που αναφερθηκαν πως αναγνωριζεται ειναι της Κυπρου  εξ αποστασεως παντα μιλαμε . Ειπα πως αναγνωριζεται σιγουρα γτι εχει εγκριθεί και η αναγνωριση του γινεται βασει τιτλου , προγραμματος και διδακτικων μονάδων. Εμενα με διαβεβαιωσαν οι υπάλληλοι οτι  προυποθεση αναγνωρισης ειναι να εχει χρονο και πανω...Δεν θελω να παρω καποιον στον λαιμο μου ..ο καθενας μπορει να παρει τηλ εκει και να κανει την επιλογη του με δικη του ευθυνη και να το ψαξει οσο θελει . 

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #488 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:12:34 μμ »
Το οτι δεν εχεις την παραμικρη προθεση να παρεις κοσμο στο λαιμο σου,προς Θεου, ειναι δεδομενο κι αναμφισβητητο. Απο την αγωνια σου να δικαιωθουν οι κοποι σου το γραφεις και ειναι σεβαστο. Απο εκει και περα, για να μιλας με σιγουρια θα πρεπει να εχεις γραπτη,ενυπογραφη απαντηση απο δημοσια υπηρεσια .
Δε θα στο δωσω στο πιατο θα σε πονηρεψω ομως για να σκεφτεις...Αναγνωριστηκε το προγραμμα των 18 μηνων. Μαλιστα,καμμια αντιρρηση ως εδω. Και ρωτω:Με τι διαιρειται το 18 για να βγαλει ακεραιο αριθμο;;; Παντως οχι με το 4! ...
Κι εχω κι αλλη ερωτηση:σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξεις πληρη φοιτηση=12 μηνες ή μερική=16 μηνες. 18 μηνες που ειναι το αναγνωρισμενο σου δινουν;....η απαντηση τυπου θα το καθυστερησω 3-4μηνες και θα γινουν 18 ειναι για 3χρονα γιατι στο πανεπιστημιο η κολλητη μου πηρε πτυχιο στα 7,5 χρονια αλλα πανω γραφει ολοκληρωσε κυκλο σπουδων 8 εξαμηνων κι εγενετω πτυχιουχος τις ταδε του μηνος,δεν γραφει κυκλο σπουδων 15 εξαμηνων επειδη το καθυστερησε.Τσεκαρετε και τα δικα σας πτυχια για να βεβαιωθειτε.
Αλλα οπως ειπες κι εσυ ,ενηλικας ειναι ο καθενας ας παρει την ευθυνη των πραξεων του. Αραγε, πως μπορει να θεωρειται αναγνωρισμενο ενα μεταπτυχιακο του οποιου κανενας αποφοιτος 3 ή 4 τετραμηνων δεν εχει παρει αναγνωριση; Ειναι σαν να δηλωνεις το παιδι στο ληξιαρχειο οταν εισαι 3 μηνων εγγυος,πριν γεννηθει ακομη...φαινεται λογικο; Αν θα αναγνωριστει; Πιθανως. Ειναι ομως;;; Μηπως προς το παρον στην Ελλαδα εχει μονο ισχυ σεμιναριου;...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:29:42 μμ από worried but optimistic »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #489 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:36:45 μμ »
Το οτι δεν εχεις την παραμικρη προθεση να παρεις κοσμο στο λαιμο σου,προς Θεου, ειναι δεδομενο κι αναμφισβητητο. Απο την αγωνια σου να δικαιωθουν οι κοποι σου το γραφεις και ειναι σεβαστο. Απο εκει και περα, για να μιλας με σιγουρια θα πρεπει να εχεις γραπτη,ενυπογραφη απαντηση απο δημοσια υπηρεσια .
Δε θα στο δωσω στο πιατο θα σε πονηρεψω ομως για να σκεφτεις...Αναγνωριστηκε το προγραμμα των 18 μηνων. Μαλιστα,καμμια αντιρρηση ως εδω. Και ρωτω:Με τι διαιρειται το 18 για να βγαλει ακεραιο αριθμο;;; Παντως οχι με το 4! ...
Κι εχω κι αλλη ερωτηση:σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξεις πληρη φοιτηση=12 μηνες ή μερική=16 μηνες. 18 μηνες που ειναι το αναγνωρισμενο σου δινουν;....η απαντηση τυπου θα το καθυστερησω 3-4μηνες και θα γινουν 18 ειναι για 3χρονα γιατι στο πανεπιστημιο η κολλητη μου πηρε πτυχιο στα 7,5 χρονια αλλα πανω γραφει ολοκληρωσε κυκλο σπουδων 8 εξαμηνων κι εγενετω πτυχιουχος τις ταδε του μηνος,δεν γραφει κυκλο σπουδων 15 εξαμηνων επειδη το καθυστερησε.Τσεκαρετε και τα δικα σας πτυχια για να βεβαιωθειτε.
Αλλα οπως ειπες κι εσυ ,ενηλικας ειναι ο καθενας ας παρει την ευθυνη των πραξεων του. Αραγε, πως μπορει να θεωρειται αναγνωρισμενο ενα μεταπτυχιακο του οποιου κανενας αποφοιτος 3 ή 4 τετραμηνων δεν εχει παρει αναγνωριση; Ειναι σαν να δηλωνεις το παιδι στο ληξιαρχειο οταν εισαι 3 μηνων εγγυος,πριν γεννηθει ακομη...φαινεται λογικο; Αν θα αναγνωριστει; Πιθανως. Ειναι ομως;;; Μηπως προς το παρον στην Ελλαδα εχει μονο ισχυ σεμιναριου;...

ομολογω πως με εβαλες σε σκεψεις τωρα .....όμως το ξεκινησα ηδη  εγω οποτε .. :P Ελπιζω να αναγνωριστει  :P :P!!! πως μπορει να βγει ακρη με ολο ?? υπαρχει τροποσ να μαθω σιγουρα? μαλλον μονο οταν τελειωσν θα μαθω την αληθεια  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.