*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127527 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #588 στις: Απρίλιος 09, 2013, 10:57:44 μμ »
Ευχαριστώ πολύ annap για την απάντηση,με βοηθάς αρκετά.Όσον αφορά τις επιμέρους δραστηριότητες σε κάθε ενότητα,τι ακριβώς εννοείς;Τις εργασίες χρειάζεται να τις παρουσιάσεις κιόλας.Επίσης σχετικά με την πληρωμή, χρεώνεσαι κάθε εξάμηνο ανάλογα με τα μαθήματα που έχεις πάρει ή πληρώνεις πάγια κάποιο ποσό κάθε μήνα.Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν σε κούρασα.
Σε ένα μάθημα για παράδειγμα, με το που μπαίνουμε σε καινούρια ενότητα, μας δίνεται ένα ερώτημα σχετικό με το θέμα της ενότητας, το οποίο πρέπει σε συνεργασία με κάποια άτομα, τα οποία ορίζει ο καθηγητής κάθε φορά, πρέπει να γράψουμε μία απάντηση και να την παραδώσουμε ως ομάδα στο τέλος της ενότητας. Ομαδικές εργασίες με λίγα λόγια 300 λέξεων περίπου. Οι εργασίες, αυτές που μέχρι τώρα έχω τουλάχιστον, δεν απαιτούν παρουσίαση. Όσον αφορά στην πληρωμή, εγώ που παρακολουθώ το δεκαοχτάμηνο πρόγραμμα, πληρώνω τα μαθήματα στα οποία είμαι εγγεγραμμένη. Επέλεξα 2 για αρχή και δίνω συνολικά 274 ευρώ το μήνα. Στο επόμενο τετράμηνο θα δίνω περισσότερα γιατί επέλεξα 2 μαθήματα και 1 σεμινάριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #589 στις: Απρίλιος 10, 2013, 08:49:35 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Βοηθάτε πάρα πολύ με όσα γράφετε.
Μήπως γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαστε εκπαιδευτική άδεια για να διαβάσουμε; Μια συνάδελφος στο σχολείο μου είπε ότι λογικά δικαιούμαστε 20 μέρες πριν τις εξετάσεις, εγώ 1 εβδομάδα θα ήθελα να πάρω βέβαια... Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μόνο για μεταπτυχιακά σε Ελληνικά πανεπιστήμια;

Επίσης, υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει πάρει το σεμινάριο 3 αυτό το εξάμηνο; Επειδή θέλω να το πάρω από Σεπτέμβριο, θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου στείλει το υλικό που ανέβασε ο καθηγητής ( από ό,τι κατάλαβα, στο σεμινάριο 1 είναι το ίδιο υλικό για όλους, ανεξαρτήτως καθηγητή ) έτσι ώστε να ετοιμάσω τις εργασίες το καλοκαίρι, γιατί δεν είναι πολύ δύσκολο να διαβάζεις για το σχολείο και να πρέπει να κάνεις κι εργασίες...
( Εννοείται, αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο, μπορώ να του στείλω τώρα το υλικό από το σεμινάριο 1 και το καλοκαίρι θα έχω πρόσβαση στο σεμινάριο 2... )
                                                                                                    Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2013, 09:32:32 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #590 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:00:49 πμ »
Άδεια δικαιούσαι 2 ημέρες για κάθε μάθημα, αλλά όχι για να διαβάσεις

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #591 στις: Απρίλιος 10, 2013, 12:23:10 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Βοηθάτε πάρα πολύ με όσα γράφετε.
Μήπως γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαστε εκπαιδευτική άδεια για να διαβάσουμε; Μια συνάδελφος στο σχολείο μου είπε ότι λογικά δικαιούμαστε 20 μέρες πριν τις εξετάσεις, εγώ 1 εβδομάδα θα ήθελα να πάρω βέβαια... Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μόνο για μεταπτυχιακά σε Ελληνικά πανεπιστήμια;

Επίσης, υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει πάρει το σεμινάριο 3 αυτό το εξάμηνο; Επειδή θέλω να το πάρω από Σεπτέμβριο, θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου στείλει το υλικό που ανέβασε ο καθηγητής ( από ό,τι κατάλαβα, στο σεμινάριο 1 είναι το ίδιο υλικό για όλους, ανεξαρτήτως καθηγητή ) έτσι ώστε να ετοιμάσω τις εργασίες το καλοκαίρι, γιατί δεν είναι πολύ δύσκολο να διαβάζεις για το σχολείο και να πρέπει να κάνεις κι εργασίες...
( Εννοείται, αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο, μπορώ να του στείλω τώρα το υλικό από το σεμινάριο 1 και το καλοκαίρι θα έχω πρόσβαση στο σεμινάριο 2... )
                                                                                                    Ευχαριστώ
Μαρία, δυστυχώς δεν έχω παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο μέχρι τώρα για να σε εξυπηρετήσω. Το θερινό τετράμηνο όμως θα παρακολουθήσω το Σεμινάριο 1. Οπότε ίσως να με βοηθούσε αν μου έστελνες στο email μου το υλικό που έχεις. Δεν ήξερα ότι τα σεμινάρια έχουνε και εργασίες ??? Νόμιζα ότι μόνο online συναντήσεις περιλαμβάνουν! Πώς σου φάνηκε γενικώς το σεμινάριο 1?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #592 στις: Απρίλιος 10, 2013, 07:03:01 μμ »
Παιδιά είναι κανείς που να ξεκινάει το μεταπτυχιακό τώρα τον Ιούνιο; Αν ναι ξέρετε μέχρι πότε πρέπει να βάλουμε τα χρήματα, πότε μας δίνουν κωδικούς κ πότε γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων; Στέλνω email στην γραμματεία και δεν μου απαντάνε.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #593 στις: Απρίλιος 10, 2013, 07:52:22 μμ »
Annap, ευχαριστως να σου στειλω απο τωρα το υλικο. Αν θέλεις στειλε μου το e-mail σου  σε προσωπικο μηνυμα και θα σου επισυναψω όλο το υλικό. Δεν εχει online συναντήσεις το σεμινάριο ούτε παρακολουθεις κάποια διαλεξη, κι εγω νόμιζα ότι θα είναι κάτι σαν webinar, 3 φορές ανεβάζουν υλικό στην πλατφορμα, word και powerpoint, το διαβαζεις και κανεις 3 αντιστοιχες εργασιες. Η πρωτη και η δευτερη πιανουν απο 2 βαθμους και η τριτη 6.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2013, 08:46:22 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #594 στις: Απρίλιος 10, 2013, 08:07:03 μμ »
Annap, ευχαριστως να σου στειλω απο τωρα το υλικο. Αν θέλεις στειλε μου το e-mail σου  σε προσωπικο μηνυμα και θα σου επισυναψω όλο το υλικό. Δεν εχει online συναντήσεις το σεμινάριο ούτε παρακολουθεις κάποια διαλεξη, 3 φορές ανεβάζουν υλικό στην πλατφορμα, word και powerpoint, το διαβαζεις και κανεις 3 αντιστοιχες εργασιες. Η πρωτη και η δευτερη πιανουν απο 2 βαθμους και η τριτη 6. Ευκολο ειναι, μην αγχωνεσαι για αυτο.
Μαρία ποια μαθηματα εχεις πάρει σε αυτό το εξαμηνο;;
Στην τριτη εργασια σου εχουν ανοιξει τα σχολια - εννοω στο σεμιναριο;;

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #595 στις: Απρίλιος 10, 2013, 08:52:15 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα να ρωτήσω όσους παρακολουθούνε ήδη το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό,τί γνωρίζουνε σχετικά με την αναγνώρισή του από το ΔΟΑΤΑΠ..Υπάρχει κάποιος που το έκανε και του αναγνωρίστηκε;Γιατί ενδιαφερόμουν κι εγώ να το παρακολουθήσω,αλλά από το ΔΟΑΤΑΠ μου είπανε ότι δεν αναγνωρίζεται πάντα και από το Υπουργείο πως δεν έχει αναγνωριστεί σε εκπαιδευτικούς που το έκαναν..Τί ισχύει άραγε;Ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #596 στις: Απρίλιος 10, 2013, 09:13:50 μμ »
Οι εργασίες στα σεμινάρια maria2013 πόσες λέξεις είναι;Γίνονται με χρήση powerpoint;

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #597 στις: Απρίλιος 11, 2013, 06:36:36 πμ »
Ariadni, στην τριτη εργασια δεν εχουν υποβαλλει ακομη σχολια, σωστα;Έβαλαν επιπρόσθετα σχολια για την εργασία 2 κι έπειτα στην ενότητα 3 υπάρχουν μόνο 3 αρχεία και αναμένεται να ανεβάσουμε την εργασία μας. Baronos, δεν δινεται αριθμός λέξεων στις 3 εργασιες, τεκμηρίωση απαιτείται αλλά σου δίνουν επαρκείς κατευθυντήριες γραμμές. Μπορείς να χρησιμοποιείσεις word, power point ή να το σαρώσεις και να το ανεβάσεις σε  pdf. Σου δίνουν όλες τις επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #598 στις: Απρίλιος 11, 2013, 01:36:17 μμ »
Περιλαμβάνονται στα 400. Θα σου δώσουν σύντομα σαφείς οδηγίες από το Πανεπιστήμιο. Καλή αρχή!
Το λέει κάπου αυτό, ότι περιλαμβάνονται;

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Απλά μου είπαν ότι πρέπει να βάλω 55 ευρώ + τα 400 κ διάβασα εδώ στο forum οτι συμπεριλαμβάνονται γι'αυτό δεν ξέρω τι να κάνω!

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #599 στις: Απρίλιος 11, 2013, 03:00:25 μμ »
Παιδιά είναι κανείς που να ξεκινάει το μεταπτυχιακό τώρα τον Ιούνιο; Αν ναι ξέρετε μέχρι πότε πρέπει να βάλουμε τα χρήματα, πότε μας δίνουν κωδικούς κ πότε γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων; Στέλνω email στην γραμματεία και δεν μου απαντάνε.
Εγώ ξεκίνησα το πρόγραμμα τον Φλεβάρη αλλά έχω να σου πω ότι εκείνοι δίνουν μία προθεσμία στον καθένα η οποία μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Όσο γρηγορότερα βάλεις τα χρήματα, τόσο το καλύτερο για σένα γιατί η δήλωση των μαθημάτων γίνεται με σειρά προτεραιότητας. Οπότε πρώτα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μαθήματα κάποιος που πλήρωσε νωρίτερα από τους υπόλοιπους. Το κάθε μάθημα δέχεται συγκεκριμένο αριθμό ατόμων, με αποτέλεσμα όταν συμπληρωθεί αυτός να μη δίνεται η δυνατότητα σε άλλους  να το παρακολουθήσουν. Αν με λίγα λόγια θέλεις να επιλέξεις μαθήματα από την πλήρη λίστα, καλύτερα να επισπέυσεις τη διαδικασία πληρωμής. Διαφορετικά κάποια μαθήματα ίσως να συμπληρωθούν και να μην μπορείς να τα επιλέξεις πια. Εγώ έτσι την πάτησα και μου δώσανε μια λίστα που περιελάμβανε 5 μόνο μαθήματα (γιατί αυτά είχανε μείνει) και αναγκάστηκα να παρακολουθήσω μαθήματα που δεν είχα σκοπό να επιλέξω σε αυτό το τετράμηνο. Κωδικούς θα σου δώσουν την ημέρα που ξεκινάει επίσημα το τετράμηνο. 4 Ιουνίου αν δεν κάνω λάθος!

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #600 στις: Απρίλιος 11, 2013, 06:55:16 μμ »
Η περίοδος που ξεκινάει τον Ιούνιο ξέρετε πότε τελειώνει;

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #601 στις: Απρίλιος 11, 2013, 07:56:16 μμ »
Παιδιά είναι κανείς που να ξεκινάει το μεταπτυχιακό τώρα τον Ιούνιο; Αν ναι ξέρετε μέχρι πότε πρέπει να βάλουμε τα χρήματα, πότε μας δίνουν κωδικούς κ πότε γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων; Στέλνω email στην γραμματεία και δεν μου απαντάνε.
Εγώ ξεκίνησα το πρόγραμμα τον Φλεβάρη αλλά έχω να σου πω ότι εκείνοι δίνουν μία προθεσμία στον καθένα η οποία μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Όσο γρηγορότερα βάλεις τα χρήματα, τόσο το καλύτερο για σένα γιατί η δήλωση των μαθημάτων γίνεται με σειρά προτεραιότητας. Οπότε πρώτα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μαθήματα κάποιος που πλήρωσε νωρίτερα από τους υπόλοιπους. Το κάθε μάθημα δέχεται συγκεκριμένο αριθμό ατόμων, με αποτέλεσμα όταν συμπληρωθεί αυτός να μη δίνεται η δυνατότητα σε άλλους  να το παρακολουθήσουν. Αν με λίγα λόγια θέλεις να επιλέξεις μαθήματα από την πλήρη λίστα, καλύτερα να επισπέυσεις τη διαδικασία πληρωμής. Διαφορετικά κάποια μαθήματα ίσως να συμπληρωθούν και να μην μπορείς να τα επιλέξεις πια. Εγώ έτσι την πάτησα και μου δώσανε μια λίστα που περιελάμβανε 5 μόνο μαθήματα (γιατί αυτά είχανε μείνει) και αναγκάστηκα να παρακολουθήσω μαθήματα που δεν είχα σκοπό να επιλέξω σε αυτό το τετράμηνο. Κωδικούς θα σου δώσουν την ημέρα που ξεκινάει επίσημα το τετράμηνο. 4 Ιουνίου αν δεν κάνω λάθος!



Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γενικά οι εντυπώσεις σου ποιες είναι; Είναι απαιτητικό πρόγραμμα; Το υλικό που έχουμε για διάβασμα και οι εργασίες είναι πολύ δύσκολες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.