*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127421 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #602 στις: Απρίλιος 11, 2013, 11:13:01 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα να ρωτήσω όσους παρακολουθούνε ήδη το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό,τί γνωρίζουνε σχετικά με την αναγνώρισή του από το ΔΟΑΤΑΠ..Υπάρχει κάποιος που το έκανε και του αναγνωρίστηκε;Γιατί ενδιαφερόμουν κι εγώ να το παρακολουθήσω,αλλά από το ΔΟΑΤΑΠ μου είπανε ότι δεν αναγνωρίζεται πάντα και από το Υπουργείο πως δεν έχει αναγνωριστεί σε εκπαιδευτικούς που το έκαναν..Τί ισχύει άραγε;Ευχαριστώ! :)
Εχω την εντύπωση ότι είναι καινούργιο και δεν έχει ακόμα βγει κάποια φουρνιά. Αναγνωρίστηκε απο τον ΔΟΑΤΑΠ τον Σεπτέμβριο του 2012 ως 18 μηνης φοίτησης έως και 48 μήνες. Αυτό μας το γράφουν και απο το πανεπιστήμιο ότι έτσι έχει αναγνωριστεί. Δεν θα αναγνωριστεί σε περίπτωση που οι προυποθέσεις της αναγνώρισης δεν τηρηθούν απο το πανεπιστήμιο. Στον ΔΟΑΤΑΠ υπάρχει κ επίσημη πράξη αναγώρισης την οποία μπορείς να λάβεις έπειτα απο αιτημά σου στον ΔΟΑΤΑΠ και αφού καταβάλεις 20€ στην  τράπεζα Ελλάδος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #603 στις: Απρίλιος 12, 2013, 09:12:38 πμ »
Παιδιά είναι κανείς που να ξεκινάει το μεταπτυχιακό τώρα τον Ιούνιο; Αν ναι ξέρετε μέχρι πότε πρέπει να βάλουμε τα χρήματα, πότε μας δίνουν κωδικούς κ πότε γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων; Στέλνω email στην γραμματεία και δεν μου απαντάνε.
Εγώ ξεκίνησα το πρόγραμμα τον Φλεβάρη αλλά έχω να σου πω ότι εκείνοι δίνουν μία προθεσμία στον καθένα η οποία μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Όσο γρηγορότερα βάλεις τα χρήματα, τόσο το καλύτερο για σένα γιατί η δήλωση των μαθημάτων γίνεται με σειρά προτεραιότητας. Οπότε πρώτα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μαθήματα κάποιος που πλήρωσε νωρίτερα από τους υπόλοιπους. Το κάθε μάθημα δέχεται συγκεκριμένο αριθμό ατόμων, με αποτέλεσμα όταν συμπληρωθεί αυτός να μη δίνεται η δυνατότητα σε άλλους  να το παρακολουθήσουν. Αν με λίγα λόγια θέλεις να επιλέξεις μαθήματα από την πλήρη λίστα, καλύτερα να επισπέυσεις τη διαδικασία πληρωμής. Διαφορετικά κάποια μαθήματα ίσως να συμπληρωθούν και να μην μπορείς να τα επιλέξεις πια. Εγώ έτσι την πάτησα και μου δώσανε μια λίστα που περιελάμβανε 5 μόνο μαθήματα (γιατί αυτά είχανε μείνει) και αναγκάστηκα να παρακολουθήσω μαθήματα που δεν είχα σκοπό να επιλέξω σε αυτό το τετράμηνο. Κωδικούς θα σου δώσουν την ημέρα που ξεκινάει επίσημα το τετράμηνο. 4 Ιουνίου αν δεν κάνω λάθος!



Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γενικά οι εντυπώσεις σου ποιες είναι; Είναι απαιτητικό πρόγραμμα; Το υλικό που έχουμε για διάβασμα και οι εργασίες είναι πολύ δύσκολες;

Γενικά είναι πολύ καλό πρόγραμμα. Έχει ενδιαφέροντα μαθήματα και γίνεται πολύ καλή δουλειά. Ναι, είναι απαιτητικό όμως. Για κάποιον που είναι επιμελής και δε θέλει να αφήνει κενά, έχει αρκετό διάβασμα. Οι εργασίες δεν μπορώ να πω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολες γιατί εμείς επιλέγουμε το θέμα που θα καλύψουμε. Είναι απαιτητικές ως προς τη συλλογή βιβλιογραφίας όμως όπως έχω πει και σε προηγούμενο post. Εγώ είμαι ικανοποιημένη πάντως από το πρόγραμμα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάποιον που έχει πραγματικά διάθεση να ασχοληθεί! 

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #604 στις: Απρίλιος 12, 2013, 01:43:03 μμ »
Παιδιά είναι κανείς που να ξεκινάει το μεταπτυχιακό τώρα τον Ιούνιο; Αν ναι ξέρετε μέχρι πότε πρέπει να βάλουμε τα χρήματα, πότε μας δίνουν κωδικούς κ πότε γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων; Στέλνω email στην γραμματεία και δεν μου απαντάνε.
Εγώ ξεκίνησα το πρόγραμμα τον Φλεβάρη αλλά έχω να σου πω ότι εκείνοι δίνουν μία προθεσμία στον καθένα η οποία μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Όσο γρηγορότερα βάλεις τα χρήματα, τόσο το καλύτερο για σένα γιατί η δήλωση των μαθημάτων γίνεται με σειρά προτεραιότητας. Οπότε πρώτα έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μαθήματα κάποιος που πλήρωσε νωρίτερα από τους υπόλοιπους. Το κάθε μάθημα δέχεται συγκεκριμένο αριθμό ατόμων, με αποτέλεσμα όταν συμπληρωθεί αυτός να μη δίνεται η δυνατότητα σε άλλους  να το παρακολουθήσουν. Αν με λίγα λόγια θέλεις να επιλέξεις μαθήματα από την πλήρη λίστα, καλύτερα να επισπέυσεις τη διαδικασία πληρωμής. Διαφορετικά κάποια μαθήματα ίσως να συμπληρωθούν και να μην μπορείς να τα επιλέξεις πια. Εγώ έτσι την πάτησα και μου δώσανε μια λίστα που περιελάμβανε 5 μόνο μαθήματα (γιατί αυτά είχανε μείνει) και αναγκάστηκα να παρακολουθήσω μαθήματα που δεν είχα σκοπό να επιλέξω σε αυτό το τετράμηνο. Κωδικούς θα σου δώσουν την ημέρα που ξεκινάει επίσημα το τετράμηνο. 4 Ιουνίου αν δεν κάνω λάθος!



Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γενικά οι εντυπώσεις σου ποιες είναι; Είναι απαιτητικό πρόγραμμα; Το υλικό που έχουμε για διάβασμα και οι εργασίες είναι πολύ δύσκολες;

Γενικά είναι πολύ καλό πρόγραμμα. Έχει ενδιαφέροντα μαθήματα και γίνεται πολύ καλή δουλειά. Ναι, είναι απαιτητικό όμως. Για κάποιον που είναι επιμελής και δε θέλει να αφήνει κενά, έχει αρκετό διάβασμα. Οι εργασίες δεν μπορώ να πω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολες γιατί εμείς επιλέγουμε το θέμα που θα καλύψουμε. Είναι απαιτητικές ως προς τη συλλογή βιβλιογραφίας όμως όπως έχω πει και σε προηγούμενο post. Εγώ είμαι ικανοποιημένη πάντως από το πρόγραμμα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάποιον που έχει πραγματικά διάθεση να ασχοληθεί!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #605 στις: Απρίλιος 12, 2013, 11:22:15 μμ »
To master είναι 12 μήνες πλέον. Βέβαια ακόμα καινούργια πράξη αναγνώρισης από ΔΟΑΤΑΠ δεν έχω δει για το 12μηνο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #606 στις: Απρίλιος 13, 2013, 05:09:50 μμ »
Το πανεπιστήμιο έχει καταθέσει όσα χρειάζονται ώστε να εγκριθεί και το 12 μηνο αλλα δεν έχει ακόμα αναγνωριστεί. Κάποιοι συμφοιτητές μου έχουν επιλέξει και κάνουν το 12 μηνο.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #607 στις: Απρίλιος 13, 2013, 06:49:09 μμ »
melpo, καλησπερα. Τι εννοεις οταν λες οτι το πανεπιστημιο εχει καταθεσει οσα χρειαζονται; Πότε πρωτοξεκίνησε το 12μηνο και το 16μηνο, ξέρουμε; Εννοω οτι, οι πρωτοι φοιτητες ,που ενδεχεται να κανουν αιτηση αναγνωρισης στον ΔΟΑΤΑΠ με 12μηνο, τωρα ειναι στο πρωτο 4μηνο ακομη ή ξερεις καποιους που ειναι τώρα στο δευτερο 4μηνο και ενδεχεται να αποφοιτησουν τον Σεπτεμβριο του 2013; Πότε θα μαθουμε αν και τι τελικα αναγνωριζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2013, 08:24:30 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #608 στις: Απρίλιος 13, 2013, 08:43:10 μμ »
Να το πω αλλιώς: το πανεπιστημιο ισχυρίζεται ότι τον ΔΟΑΤΑΠ δεν τον νοιάζει αν τελειώσεις 18 μήνες ή σε 12 μήνες, αρεκι να τηρείται ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα. Ολοι οι καινούργιοι είναι στο 12μηνο που μπήκαν. Το θέμα είναι όμως ότι μάλλον καινούργια αναγνώριση ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θα βγάλει μάλλον, για το ίδιο πρόγραμμα που απλά θα είναι 12μηνες. Δεν ξέρω ακριβώς, είναι ένα θέμα αυτό με το 12μηνο και 18μηνο που έχει μπερδέψει

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #609 στις: Απρίλιος 13, 2013, 10:22:16 μμ »
Foibos 81, αυτοι που μπηκαν τωρα, μπηκαν αναγκαστικα στο 12μηνο ή 16μηνο ή 20μηνο κλπ, ανάλογα με το πόσα μαθήματα διαλέγουν ανά τετραμηνο. Το προγραμμα του πανεπιστημιου, που ειναι και το μοναδικο αναγνωρισμένο, είναι το 18μηνο=3 εξάμηνα. (137/14-9-12 απόφαση )  Η αναγνωριση για 12μηνο ή 16μηνο εκκρεμεί, καθώς, όπως ανέφερε και η Melpo, προκειται για καινουρια προγραμματα και δεν εχει βγει ακομη καποια φουρνια. Εαν υπαρχει διαφωνια σε αυτο, την δεχομαι μονο με την προϋποθεση να κατονομαστει η υπ'αριθμ.αποφαση αναγνωρισης, διαφορετικα ειναι ανυποστατη. Κι εγω λεω οτι ειμαι ο Λατσης, αν δεν δεις ομως την ταυτοτητα και το πολυσελιδο Ε9, με πιστευεις;;;
Αυτο που ρωταω ειναι αν ξερει καποιος ποτε πρωτοβγαινει ο πρωτος αποφοιτος του 12μηνου και του 16μηνου αντιστοιχα, για να κανει αιτηση αναγνωρισης στον ΔΟΑΤΑΠ και να δουμε αν θα αναγνωριστει. Η λογικη λεει ότι αν αναγνωριστει το 16μηνο, θα αναγνωριστει και το 12μηνο καθως τον ΔΟΑΤΑΠ τον νοιαζει να συγκεντρωθουν οι 90 πιστωτικες μοναδες. Το αν ειναι 12μηνο ή 16μηνο, δεν τον ενδιαφερει, αρκει να εχουν τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα, αφου ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωριζει μεταπτυχιακα με ελαχιστη διαρκεια ενος ετους.
Και ξαναθετω το ερωτημα: Ξερει κανεις εδω καποιον που ειναι ηδη στο δευτερο τετραμηνο κι εχει πιθανοτητες να αποφοιτησει τον Σεπτεμβριο του 2013(12μηνο) ή τον Ιανουαριο του 2014(16μηνο) ή όλοι είναι ακομη στο πρωτο τετραμηνο; Θα κρατησει δηλαδη για πολυ ακομη η αγωνια μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2013, 10:24:10 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #610 στις: Απρίλιος 13, 2013, 11:22:13 μμ »
Καλησπέρα. Οι πρώτοι που θα αποφοιτήσουν θα είναι τον Ιανουάριο του 2014. Επίσημα είναι αναγνωρισμένο σαν 18μηνο. Για την ακρίβεια είναι 4 4μηνα. Αυτοί που έχουν επιλέξει να κάνουν το 12μηνο- και δεν είναι όλοι καθώς είναι αρκετά απαιτητικό και δύσκολο να παίρνεις 3 κ 4 μαθήματα μαζεμένα, δεδομένων των αρκετών εργασιών αλλα και διαβάσματος-  θα καταθέσουν τον Ιανουάριο του 2014 τα χαρτιά τους στον ΔΟΑΤΑΠ. Maria2013 η πρώτη φουρνιά ξεκίνησε τον Οκτώβριο αν δεν κάνω λάθος και δεν είχε ακόμα γίνει λόγος για το 12μηνο, αν και στη διαφήμιση έλεγαν για ένα έτος. Υστερα λοοπόν απο εισηγήσεις των σπουδαστών που θέλανε το 12μηνο το πανεπιστήμιο κατέθεσε στον ΔΟΑΤΑΠ για να πάρει την αναγνώριση. Απο όσο ξέρω ακόμα δεν έχει βγει κάποια απόφαση. Το λογικό όμως είναι να αναγνωριστεί κανονικά αφού οι πιστωτικές μονάδες παραμένουν 90.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #611 στις: Απρίλιος 13, 2013, 11:40:49 μμ »
Δεν ξέρω για εκείνους που ξεκίνησαν το προηγούμενο τετράμηνο αν προλαβαίνουν να τελειώσουν τον Σεπτέμβριο. Αν θυμάμαι καλά μια κοπέλα μου είχε πει ότι το πρώτο τετράμηνο τους υποχρέωσαν να πάρουν ένα μάθημα. Οπότε δεν΄γνωρίζω αν θα καταφέρουν κάποιοι να το ολοκληρώσουν μέχρι τον τότε.

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #612 στις: Απρίλιος 14, 2013, 12:37:03 πμ »
Γεια σας…… Να σας θέσω ένα θέμα που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι πλήρως αποσαφηνισμένο. Εγώ μόλις είδα αυτό το μεταπτυχιακό (ενημερωτικά παρακολουθώ κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα) μου δημιουργήθηκε το ερώτημα αν αναγνωρίζεται ως ενιαίο μεταπτυχιακό με τίτλο «Επιστήμες της Αγωγής» ή ο τίτλος του μεταπτυχιακού εξαρτάται από την κατεύθυνση που θα πάρεις.
Για παράδειγμα, το πρώτο το μεταπτυχιακό που έκανα, είχε κατεύθυνση η οποία και αναγνωρίζεται και αναγράφεται κανονικά πάνω στον τίτλο του, αλλά ο επίσημος τίτλος του μεταπτυχιακού-έτσι όπως είναι καταχωρημένο σε όλα τα συστήματα- δεν είναι αυτός της κατεύθυνσης. Και επειδή γνωρίζω πως για την Ειδική Αγωγή πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό με τίτλο «Ειδική Αγωγή» και όχι «Επιστήμες της Αγωγής» με κατεύθυνση Ειδική Αγωγή, καλό θα ήταν να το ρωτήσετε. Τώρα δεν ξέρω στο ΔΟΑΤΑΠ, στο ίδιο το πανεπιστήμιο κάποιος ελπίζω να σας το διευκρινίσει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #613 στις: Απρίλιος 14, 2013, 08:38:48 πμ »
melpo, αυτο που λες οτι οσους ξεκινησαν Σεπτεμβριο, δεν τους αφησαν να παρουν παραπανω μαθηματα, το φοβομουν. Γιατι γνωρισα μια κοπελα που μου ειπε οτι πηρε 2 μαθηματα γιατι δεν τους αφησαν παραπανω και μου'χε κανει εντυπωση κι ηθελα να το διασταυρωσω.
Τωρα , για το 16μηνο= 4 τετραμηνα δεν συμφωνω, ο ΔΟΑΤΑΠ λεει ''δυναται να αναγνωριστει'' οχι ειναι αναγνωρισμενο και θα το μαθουμε οταν προσελθει να καταθεσει τα χαρτια του ο πρωτος αποφοιτος. Το 18μηνο=3 εξαμηνα ειναι αναγνωρισμενο.( ελαχιστη διαρκεια 18 μηνες) Αρα Ιανουαριο 2014 θα καταθεσουν τα χαρτια για πρωτη φορα και οι 12μηνιτες και οι 16μηνιτες και βλεπουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2013, 08:54:49 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #614 στις: Απρίλιος 14, 2013, 08:51:15 μμ »
Λογικό το 18= 3 εξάμηνα αλλα εγώ σου λεώ τι ισχύει απο πρώτο χέρι μιας και το παρακολουθώ. Κάθε 4 μήνες δίνουμε εξετάσεις και παίρνουμε καινούργια μαθήματα. Δεν ισχύει πλέον αυτό που έγινε στο πρώτο τετράμηνο. Τώρα παίρνουμε κανονικά τα μαθήματα, όσα χρειαζόμαστε για να τελειώνουμε στην ώρα μας. Όλα θα δείξουν με το νέο έτος

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #615 στις: Απρίλιος 20, 2013, 12:38:53 μμ »
Παιδιά εγώ γι'αυτό το αναφέρω αυτό με τον ΔΟΑΤΑΠ γιατί όταν τους ρώτησα αν αναγνωρίζεται μου είπε πως η αναγνώριση δεν πάει με το μεταπτυχιακό,υπάρχουν πολλές προυποθέσεις και σε άλλους μπορεί να αναγνωριστεί σε άλλους όχι..τα μασούσαν πολύ,πάντως,γι'αυτό και δεν το ξεκίνησα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.