*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136227 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #616 στις: Απρίλιος 20, 2013, 11:16:20 μμ »
Σίγουρα όλα τα μεταπτυχιακά πάνε με προυποθέσεις. Το πανεπιστήμιο κατέθεσε στον ΔΟΑΤΑΠ όλη τη διαδικασία με την οποία γίνονται τα εξ αποστάσεως και το ενέκριναν τον Σεπτέμβριο του 2012. Δίνουμε κανονικά εξετάσεις, κάνουμε ένα κάρο εργασίες, κάνουμε τηλεδιασκέψεις κτλ. Αν δεν τηρηθούν όλα αυτά που πρέπει απο το πανεπιστήμιο ίσως να υπάρξει πρόβλημα. Κατά τη γνώμη μου δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο. Τόσοι το παρακολουθούμε. Και όχι μόνο της ειδικής αλλα και εκπαιδευτικής ηγεσίας κ.α

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #617 στις: Απρίλιος 22, 2013, 04:22:52 μμ »
μπορεί κάποιος να ενημερώσει για το μεταπτυχιακό? Θα ξεκινήσει νέο τετράμηνο Ιούνη ΚΑΙ Σεπτέμβρη ? Είναι κάποιος που έχει κάνει αίτηση και τον έχουν δεχτεί για Σεπτέμβρη?

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #618 στις: Απρίλιος 22, 2013, 04:35:23 μμ »
Το νέο τετράμηνο ξεκινάει τον Ιούνιο. Το επόμενο τον Οκτώβριο

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #619 στις: Απρίλιος 22, 2013, 07:57:16 μμ »
οκ ευχαριστώ πολύ, μου ζήτησαν και βεβαίωση διδακτικής εμπειρίας, τι ζήτησαν και σε άλλους?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #620 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:31:15 μμ »
οκ ευχαριστώ πολύ, μου ζήτησαν και βεβαίωση διδακτικής εμπειρίας, τι ζήτησαν και σε άλλους?
Στο προηγούμενο τετράμηνο σίγουρα. Γενικώς είχαν ζητήσει πολλά, είχε πέσει πολύ σκανάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος Tia33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #621 στις: Απρίλιος 25, 2013, 10:07:41 μμ »
Καλησπέρα, σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγω το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.  Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν τον δεχτήκαν χωρίς να στείλει αναλυτική βαθμολογία πτυχίου και πόσες μέρες αφου στείλεις την αίτηση σου απαντάνε αν σε δεχτήκαν

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #622 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:37:19 πμ »
Υπάρχει ένα θέμα: το 50% των μαθημάτων είναι πάνω στην ειδική στο εν λόγω μαστερ; Σε περίπτωση που δεν αναγραφεται η κατευθυνση στο πτυχίο που θα πάρετε (ΠΟΥ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΓΡΕΦΕΤΑΙ )το Υπουργείο Παιδείας θα ελέγξει αν το 50% των μαθημάτων είναι πάνω στην ειδική αγωγή.

Έχετε ελέγξει αν το 50% είναι μαθήματα ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #623 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:37:23 πμ »

  Καλημέρα  8)
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι πολύ ενδιαφέρον. Αλλά μου φαίνεται λίγο ακριβό :-[ Αν και έχει έκπτωση 50% αν επιλέξει κανείς την εξ αποστάσεως παρακολούθησή του.  :)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #624 στις: Απρίλιος 28, 2013, 11:06:43 μμ »
Ο τίτλος του μεταπτυχιακού είναι ειδική εκπαίδευση. Εννοείς foibos ότι δεν θα μας το αναγνωρίσουν ως ειδκής?

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #625 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:25:54 πμ »
Ο τίτλος του μεταπτυχιακού είναι ειδική εκπαίδευση. Εννοείς foibos ότι δεν θα μας το αναγνωρίσουν ως ειδκής?
Είστε σίγουροι γι αυτό? Γιατί όπως ανέφερα προηγουμένως μπορεί να πάρετε τίτλο «Επιστήμες της Αγωγής» με κατεύθυνση ειδική αγωγή και η κατεύθυνση στην κατάθεση χαρτιών δεν μετράει….(τουλάχιστον εμένα δεν μου την μετρήσανε)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #626 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:34:16 πμ »
Eννοώ δύο απλά πράγματα για το μαστερ του πανεπιστημίου Λευκωσίας:

α) κανείς δεν έχει πει αν στο χαρτί που θα δώσουν αν θα αναγράφεται η κατεύθυνση. Το μεταπτυχιακό ονομάζεται επίσημα "¨επιστήμες αγωγής" με τρεις υποκατευθύνσεις. Είναι σίγουρο ότι θα αναγράφεται η κατεύθυνση;

b) σε περίπωση που δεν αναγράφεται ρητά η κατεύθυνση η προκήρυξη ειδικής ορίζει ρητά κάθε χρόνο ότι το 50% των μαθημάτων θα πρέπει να έχει τίτλο σαφή με ειδική αγωγή. Αλλά ακόμα και οι τίτλοι που θα κατατεθούν για πρώτη φορά περνάνε από έλεγχο πρώτα από το Υπουργείο Παιδείας. Τώρα αν δούμε το πρόγραμμα σπουδών βλέπουμε, ότι:

το μαστερ έχει δύο επιλογές:

α) να το τελειώσει κανείς παίρνοντας 10 μαθήματα  σύνολο (στα 10 μαθήματα βάζω και τα τρία σεμινάρια μέσα, τα οποία στο μαστερ έχουν μονάδες και εμφανίζονται ως μαθήματα) + μεταπτυχιακή διατριβή

β) να το τελειώσει κανείς χωρίς διατριβή παίρνοντας 12 μαθήματα σύνολο (μαζί με τα σεμινάρια) χωρις διατριβή.

Εδώ προκύπτουν πολλά θέματα: κατά πόσ οο ΔΟΑΤΑΠ θα δεχτεί μαστερ χωρίς διατριβή, αν το επιλέξει κάποιος, αν τα σεμινάρια είναι μαθήματα και αν η διατριβή εντάσσεται και αυτή στα μαθήματα.

Πάντως αν επιλέξει κάποιος την πρώτη επιλογή με διατριβή βλέπουμε πολλές πιθανότητες στο τι θα κάνει το Υπουργείο:

πρώτη πιθανότητα:
ότι από τα 10 μαθήματα, ξεκάθαρα στην κατεύθυνση ειδικής αγωγής ανήκουν 4 μαθήματα (από τους τίτλους και με βάση το επίσημο πρόγραμμα σπουδών και τις επιλογές που κάποιος κάνει για να τελειώσει). Τώρα υπάρχει ένα μάθημα με τον τίτλο : ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Ι: ειδικά θέματα κατεύθυνσης (εδώ δεν ξέρω αν το Υπουργείο θεωρήσει ότι το σεμινάριο αυτό ανήκει στην ειδική). Αν πει το Υπουργείο ότι το Σεμινάριο Ι δεν ανήκει στην κατεύθυνση ειδικής αγωγής, τότε χωρίς την διατριβή από τα 10 μαθήματα ΜΟΝΟ ΤΑ 4 ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, δηάδή λιγότερο από το 50% !!!!!!!!!!!!!!!!


δεύτερη πιθανότητα:
Να μην υπολογίσει τα σεμινάρια και την διατριβή ως μαθήματα: τότε μένουν 7 μαθήματα, εκ των οποίων τα 4 ανήκουν στην κατεύθυνση ειδικής αγωγής, άρα πιάνει το 50%

τρίτη πιθανότητα:
να υπολογίσει τα μαθήματα χωρίς τα σεμινάρια και την διατριβή στο σύνολο των μαθημάτων. Δηλαδή 7 μαθήματα χωρίς τα σεμινάρια + διατριβή = 8 μαθήματα. Τότε πάνω από το 50% πάλι ανήκει στην ειδική αγωγή, μιας και η διατριβή κάποιου θα εκπονηθεί σε ένα θέμα σχετικό με ειδική.

τέταρτη πιθανότητα:
να υπολογίσει τα πάντα ως μαθήματα: άρα 11 μαθήματα σύνολο: εδώ πάλι αν δεν υπολογίσει το Σεμινάριο Ι ότι ανήκει στην ειδική, βγαίνουν μόνο 5 μαθήματα (μαζί με την διατριβή) ότι ανήκουν στην ειδική, άρα κάτω απο 50% !!!!!!!!!. Αν το υπολογίσει όμως ότι ανήκει στην ειδική, τότε είναι ok.


Στην δεύτερη επιλογή να πάρει κάποιος το μαστερ χωρίς διατριβή, τότε βγαίνουν πάνω από το 50% των μαθημάτων ότι ανήκουν στην ειδική. Eδώ όμως ΦΟΒΟΥ ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ , αν δει μαστερ χωρίς διατριβή, όπως λένε κάποιοι.

Με λίγα λόγια: το τοπίο είναι θολό, υπάρχουν πολλές πιθανότητες ερμηνείας για το τι είναι μάθημα και τι όχι, για το αν ανήκει ένα μάθημα στην ειδική ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ!!!!!!!!!!!!

Πρέπει να ξεκαθαριστεί αυτό, διότι είναι πολύ βασικό ζήτημα
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 10:46:47 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #627 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:36:49 πμ »
Ο τίτλος του μεταπτυχιακού είναι ειδική εκπαίδευση. Εννοείς foibos ότι δεν θα μας το αναγνωρίσουν ως ειδκής?
Είστε σίγουροι γι αυτό? Γιατί όπως ανέφερα προηγουμένως μπορεί να πάρετε τίτλο «Επιστήμες της Αγωγής» με κατεύθυνση ειδική αγωγή και η κατεύθυνση στην κατάθεση χαρτιών δεν μετράει….(τουλάχιστον εμένα δεν μου την μετρήσανε)

SX αυτό που λες δεν γίνεται !!!!!!!!!!!!! Αν αναγράφεται ξεκάθαρα η  κατεύθυνση μετράει κανονικότατα. Σε πολλά μαστερ στην Ελλάδα που είναι στην ειδική αγωγή (δες πανεπιστημιο αθηνών) το μαστερ έχει τον τίτλο επιστήμες αγωγής και αναγράφει την κατεύθυνση (μιας και έχει υποκατευθύνσεις).
Μάλλον κάτι άλλο πέχτηκε με εσένα. Αυτό που λες είναι πολύ χοντρό και χωράει μέχρι και καταγγελία, διότι η αναγραφλη κατεύθυνσης σε ένα μαστερ, ορίζει και την ειδίκευση.

Αυτό δεν παίζει αν καταθέτεις προπτυχιακό τίτλο. Πραγματι στους προπτυχιακούς τίτλους η αναγραφή κατελυθυνσης δεν δίνει και αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα. Μήπως κατέθεσες προπτυχιακό τίτλο και όχι μάστερ;

Αλλά ακόμα και αυτό να λες ότι έγινε (ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΑΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΡΗΤΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ κ.τ.λ. πιάνεται κανονικότατα στην ειδική αγωγή ένα μάστερ)  , τότε το Υπουργείο σύμφωνα με το νόμο μετράει αν το 50% των μαθημάτων σου ήταν στην ειδική. Προφανώς σε εσένα μέτρησαν ότι το 50% δεν ήταν συναφή με ειδική αγωγή!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 10:42:45 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #628 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:50:07 πμ »
Δεν ξέρω τι έγινε με μένα (αν είμαι η εξαίρεση ή ο κανόνας)… Πάντως το δικό μου μεταπτυχιακό δεν είναι από εξωτερικό και όταν πήγα να το καταθέσω στη διεύθυνση μου για να μου το περάσουν και να αλλάξω μισθολογικό κλιμάκιο μου το πέρασαν με τον τίτλο του μεταπτυχιακού και ΌΧΙ με την κατεύθυνση (πολύ απλά έτσι ήταν περασμένο στο πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου.. με τίτλο και όχι με κατεύθυνση) και από όσο θυμάμαι (αν και γι αυτό δεν είμαι και πολύ σίγουρη γιατί δεν πολυασχολήθηκα) όταν έψαχνα να βρω μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής μέσα από το δοαταπ μου είπανε να αναγράφεται στον τίτλο «ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ». Εγώ απλά το πρόσθεσα γιατί όπως είχα γράψει και παλιότερα ήταν η πρώτη απορία που μου δημιουργήθηκε όταν είδα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (δηλ εάν εγώ το έκανα αυτό θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα ρωτούσα, αφού έχω σχετική εμπειρία από το πρώτο μεταπτυχιακό μου)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #629 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:58:19 πμ »
Δεν ξέρω τι έγινε με μένα (αν είμαι η εξαίρεση ή ο κανόνας)… Πάντως το δικό μου μεταπτυχιακό δεν είναι από εξωτερικό και όταν πήγα να το καταθέσω στη διεύθυνση μου για να μου το περάσουν και να αλλάξω μισθολογικό κλιμάκιο μου το πέρασαν με τον τίτλο του μεταπτυχιακού και ΌΧΙ με την κατεύθυνση (πολύ απλά έτσι ήταν περασμένο στο πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου.. με τίτλο και όχι με κατεύθυνση) και από όσο θυμάμαι (αν και γι αυτό δεν είμαι και πολύ σίγουρη γιατί δεν πολυασχολήθηκα) όταν έψαχνα να βρω μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής μέσα από το δοαταπ μου είπανε να αναγράφεται στον τίτλο «ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ». Εγώ απλά το πρόσθεσα γιατί όπως είχα γράψει και παλιότερα ήταν η πρώτη απορία που μου δημιουργήθηκε όταν είδα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (δηλ εάν εγώ το έκανα αυτό θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα ρωτούσα, αφού έχω σχετική εμπειρία από το πρώτο μεταπτυχιακό μου)

Αυτό που λες είναι διαφορετικό πράγμα, είναι για μισθολογική εξέλιξη, εκεί δεν τους νοιάζει. Εννοείται όμως ότι σε προκηρύξεις (ειδικής για αναπληρωτές) ειναι διαφορετικά τα πράγματα μιας και οι τίτλοι ελέγχονται από το Υπουργείο και όχι από τις δευτεροβάθμιες. Οι δευτεροβάθμιες στέλνουν όλα τα χαρτιά στο Υπουργείο και αυτό ελέγχει. Ακόμα και σε προκηρύξεις για αποσπάσεις μονίμων σε ειδικά σχολεία, τα χαρτιά όλα στέλνονται στο Υπουργείο !!! Προφανώς εκεί για κατάληψη θέσης ειδικής θα το μετρήσουν. Το πληροφοριακό σύστημα μπορεί πολύ απλά να το γράφει γι ασυντομία. Σιγά μην καθήσει ο υπάλληλος να πληκτρολογεί μακρινάρια τίτλους μαστερ, ειδικά όταν πρόκειται για μισθολογική εξέλιξη
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 11:03:52 πμ από foibos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.