*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #630 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:02:23 πμ »
Ναι αλλά το πληροφοριακό σύστημα είναι ενιαίο – του υπουργείου παιδείας-….
Επέτρεψε μου να ξέρω τι κατέθεσα… απλά έτσι ήταν περασμένο στο σύστημα. Όπως προανέφερα είναι αυτό που έγινε σε εμένα σε πρακτικό επίπεδο δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ όπως εσύ με τους νόμους. Όπως και να έχει το πράγμα το τι θα αναγράφεται πάνω στον τίτλο του μεταπτυχιακού θεωρώ πως είναι κάτι πολύ σημαντικό ειδικά όταν πρόκειται για ζητήματα που κρίνουν την επαγγελματική σου πορεία …Ακόμη και να μην ισχύει αυτό που λέω, ισχύει αυτό που λες εσύ παραθέτοντας τους αντίστοιχους νόμους. Οπότε αν κάποιος θελήσει μπορεί να το ψάξει παραπάνω γιατί είναι κάτι που πρέπει να διευκρινιστεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #631 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:08:07 πμ »
Ναι αλλά το πληροφοριακό σύστημα είναι ενιαίο – του υπουργείου παιδείας-….
Επέτρεψε μου να ξέρω τι κατέθεσα… απλά έτσι ήταν περασμένο στο σύστημα. Όπως προανέφερα είναι αυτό που έγινε σε εμένα σε πρακτικό επίπεδο δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ όπως εσύ με τους νόμους. Όπως και να έχει το πράγμα το τι θα αναγράφεται πάνω στον τίτλο του μεταπτυχιακού θεωρώ πως είναι κάτι πολύ σημαντικό ειδικά όταν πρόκειται για ζητήματα που κρίνουν την επαγγελματική σου πορεία …Ακόμη και να μην ισχύει αυτό που λέω, ισχύει αυτό που λες εσύ παραθέτοντας τους αντίστοιχους νόμους. Οπότε αν κάποιος θελήσει μπορεί να το ψάξει παραπάνω γιατί είναι κάτι που πρέπει να διευκρινιστεί.

Για να καταλάβω εσύ ως αναπληρώτρια, δηλαδή τώρα δεν μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου στην ειδική; Τι σχέση έχει το πληροφοριακό σύστημα που είναι για μισθολογική εξέλιξη. Και εγώ όταν ήμουν αναπληρωτής τους κατέθεσα μαστερ για μισθολογικό λόγο και δεν μου το πέρασαν σε κανένα πληροφορικαό σύστημα ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ.

Όταν βγαίνει η προκήρυξη ειδικής τότε ξανακατέθεσες το μαστερ, για να πάει στο Υπουργείο να δουν αν είναι στην κατεύθυνση ειδικής; Ποιος είναι ακριβώς ο τίτλος του μαστερ; Kαλό είναι να δίνουμε πληροφορίες για να μην μπερδευονται και άλλα άτομα.
Είπες στην διεύθυνση ότι αυτό το καταθέτω προκειμένου να μπει στους πίνακες της ειδικής των αναπληρωτών, προκειμένου αυτοί να το στείλουν στο Υπουργείο; Και εσύ είδες ότι στοπυς πίνακες αναπηρωτών το Υπουργείο σου πέρασε ότι δεν έχεις μαστερ ειδικής; Για θέματα μισθολογικής εξέλιξης αναπληρωτών, συνεδριάζει η δευτεροβάθμια από όσο ξέρω, είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 11:12:26 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #632 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:11:52 πμ »
πότε τελειώνουν οι πρώτοι του μεταπτυχιακού? Γενάρη του 2014??

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #633 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:12:45 πμ »
ναι γενάρη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #634 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:22:36 πμ »
Νομίζω πως ανέφερα ότι ΔΕΝ ήταν το πρώτο μεταπτυχιακό μου σχετικό με την ειδική. Αυτό που κατέθεσα και μου περάστηκε στο σύστημα ήταν σχετικό με την ειδικότητα μου (ΕΚΕΊ δεν μέτρησε η κατεύθυνση αλλά ο τίτλος- εμένα μου το περάσανε στο πληροφοριακό σύστημα-). Τι να σου πω….. αν ήταν κανένα άλλο σύστημα της δευτεροβάθμιας και όχι του Υπουργείου δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #635 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:32:41 πμ »
Νομίζω πως ανέφερα ότι ΔΕΝ ήταν το πρώτο μεταπτυχιακό μου σχετικό με την ειδική. Αυτό που κατέθεσα και μου περάστηκε στο σύστημα ήταν σχετικό με την ειδικότητα μου (ΕΚΕΊ δεν μέτρησε η κατεύθυνση αλλά ο τίτλος- εμένα μου το περάσανε στο πληροφοριακό σύστημα-). Τι να σου πω….. αν ήταν κανένα άλλο σύστημα της δευτεροβάθμιας και όχι του Υπουργείου δεν ξέρω.

SX πολύ μπερδεμένα μας τα λες και δεν ξέρω πραγματικά γιατί τα λες όλα αυτά αν δουλεύεις ήδη ως αναπληρωτρια. Τι πληροφοριακά συστηματα και χαζά, κάποου χάνεται η αλήθεια νομίζω εδώ μέσα...... Ως αναπληρώτρια θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι εφόσον έχεις δύο μαστερ και το ένα το κατέθεσες και αναγνωρίστηκε στην ειδική και φαίνται στο πίνακα αναπληρωτών, θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν πάει να κάνεις 200 μαστερ στην εκπαίδευση, αυτά δεν φαίνονται πουθενά στον πίνακα αναπληρωτών της ειδικής τουλάχιστον, εκτός και αν κάνεις διδακτορικό. Τώρα το ότι σε ένα πληροφοριακό σύστημα που κάπου είναι εγκαταστημένο, που εσύ είδες, ενώ άλλοι δεν μπορούν να δούνε, τι μας νοιάζει και τι νοιάζει το Υπουργείο.... Το ότι κάποιος μπορεί να κάνει μετά την Λευκωσία άλλα 200 μαστερ, εννοείται δεν θα φαίνονται πουθενά, ίσως απλά να είναι σε ένα σύστημα για μισθολογική εξέλιξη, με συντομία γραμμένα μιας και δεν ορίζουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, αλλά απλά μεγαλύτερο μισθό.

Το θέμα είναι αν το μαστερ της λευκωσίας είναι στην ειδικής αγωγή και αν πιαστεί ως ειδικής στους πίνακες αναπληρωτών και γενικά σε επίσημες προκηρύξεις. Αλλά το θέμα μας είναι:

Αν το 50% των μαθημάτων του μαστερ λευκωσίας είναι στην ειδική και αν αναγράφεται η κατευθυνση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 11:40:10 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #636 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:48:33 πμ »
Εγώ δεν σου λέω τίποτα που να είναι μπερδεμένο εσύ μπορεί να θες να το εκλάβεις αλλιώς. Σου είπα ξεκάθαρα πως δουλεύω στην εκπαίδευση και έχω 1 μεταπτυχιακό στην ειδικότητα μου. Ανέφερα επίσης πως έχω ασχοληθεί με την ειδική και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου εκεί. Δεν είπα ότι έχω στα χέρια μου 2 μεταπτυχιακά, ανέφερα και πάλι τι έγινε σε εμένα. Δεν θέλω κανέναν να μπερδέψω απλά είπα την απορία μου. Υπάρχουν και άλλες ιδέες απόψεις και γεγονότα που έγιναν ή που μπορεί να γίνουν πέρα από αυτά που αναφέρεις και υποστηρίζεις εσύ. Είμαστε αρκετά άτομα και ο καθένας διαθέτει και την ανάλογη εμπειρία και γνώση πάνω σε κάποια ζητήματα. Δεν είναι όλα μονόπλευρα. Ήταν ο στόχος μου ξεκάθαρος να προβάλλω την απορία μου και όχι να δημιουργήσω σύγχυση. Εξάλλου ανέφερα εξαρχής πως δεν είμαι σχετική με το θέμα απλά και εγώ ήθελα να ενημερωθώ… 

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #637 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:54:34 μμ »
Εγώ δεν σου λέω τίποτα που να είναι μπερδεμένο εσύ μπορεί να θες να το εκλάβεις αλλιώς. Σου είπα ξεκάθαρα πως δουλεύω στην εκπαίδευση και έχω 1 μεταπτυχιακό στην ειδικότητα μου. Ανέφερα επίσης πως έχω ασχοληθεί με την ειδική και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου εκεί. Δεν είπα ότι έχω στα χέρια μου 2 μεταπτυχιακά, ανέφερα και πάλι τι έγινε σε εμένα. Δεν θέλω κανέναν να μπερδέψω απλά είπα την απορία μου. Υπάρχουν και άλλες ιδέες απόψεις και γεγονότα που έγιναν ή που μπορεί να γίνουν πέρα από αυτά που αναφέρεις και υποστηρίζεις εσύ. Είμαστε αρκετά άτομα και ο καθένας διαθέτει και την ανάλογη εμπειρία και γνώση πάνω σε κάποια ζητήματα. Δεν είναι όλα μονόπλευρα. Ήταν ο στόχος μου ξεκάθαρος να προβάλλω την απορία μου και όχι να δημιουργήσω σύγχυση. Εξάλλου ανέφερα εξαρχής πως δεν είμαι σχετική με το θέμα απλά και εγώ ήθελα να ενημερωθώ…

Πρώτα μας λες ότι έχεις στην ειδική μαστερ, μετά μας λες ότι δεν έχεις και ότι το κάνεις τώρα, αλλά περάστηκε ένα μαστερ στην ειδική στο σύστημα. Πιας το αυγό και κούρευτο.... Λυπάμαι, εγώ δεν πιστεύω τίποτα από όσα λες, διότι ακριβως τα λες πάρα πολύ μπερδεμένα

Αν θέλετε να επιστρέψουμε στο θέμα, όσοι κάνουν το μαστερ στην λευκωσία, ας εκθέσουν τις απόψεις τους ή αν έχουν γνώση από μέσα:
α) για το αν θα αναγράφεται η κατεύθυνση στο πτυχίο στον τίτλο του μαστερ

β) για το αν το 50% του συνόλου των μαθημάτων του μαστερ έχουν τίτλο που να αναφέρεται στην ειδική αγωγή. Το θέμα είναι πολύ σημαντικό, μιας και αυτά κοιτάει το Υπουργείο προκειμένουν να κρίνει αν το μαστερ είνια στην ειιδκή αγωγη ή όχι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 02:00:02 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #638 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:31:32 μμ »
Μπορείς να ανατρέξεις σε παλαιότερη  μου ανάρτηση (σελ. 44) και να δεις ακριβώς τι έχω αναφέρει… Δεν απολογούμαι σε σκευάσματα της φαντασίας κανενός και δεν με ενδιαφέρει πως θέλει ο καθένας να παρουσιάσει τα πράγματα. Εγώ έκανα μια παράθεση απλά για να εκφράσω την απορία μου. Δεν έχω κανένα λόγο να πω ψέματα για κάτι που δεν με ενδιαφέρει άμεσα. Μάθε όμως να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που διαβάζεις ή μάλλον σε αυτά που καταλαβαίνεις… και μην φτιάχνεις καταστάσεις που δεν έχουν ειπωθεί.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #639 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:49:13 μμ »
Tι μας νοιάζει εμάς σε ποια συστήματα περίεργα είναι καταχωρημένο το μαστερ σου; Δηλαδή αν εμένα ένα μαστε ειδικής αγωγής είναι καταχωρημένο στο ηλεκτρονικό σύστημα μισθοδοσίας του Υπουργείου Οικονομικών ως "μαστερ στις επιστημες αγωγής" σημαίνει ότι αν κάνω τα χαρτιά μου στην προκήρυξη ειδικής αγωγής που βγαίνει κάθε χρόνο δεν θα ανανγωριστεί;;
Μα είμαστε σοβαροί, με αυτά που ακουγονται εδώ; Σου απάντησα αν το πρώτο σου μαστερ ήταν στην "βιολογία των πιγκουίνων" για ποιο λόγο να αναγραφεί ο τίτλος από το Υπουργείο Παιδείας, αφού δεν ζητάει καμία προκήρυξη κάτι τέτοιο και εσύ τα χαρτιά τα κατέθεσες στο άσχετο, ούτε καν στα πλαίσια προκήρυξης !!!!!!!!!!!

Απο την στιγμή που δεν λες με σαφήνεια κάτι, απορώ γιατί το αναφέρεις. Ούτε τον τίτλο αυτού του περιβόητου μαστερ που καταχωρήθηκε χωρίς να γράφει την κατεύθυνση δεν αναφέρεις. Λόγια του αέρα, εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια: διάβασε την προκήρυξη ειδικής κάθε χρόνο και εκεί θα λυθεί η απορία σου.

Τα ερωτήματα που απασχολούν αυτό το νήμα, είναι άλλα και συγκεκριμένα για το Πανεπιστημιο Λευκωσίας. Έχω θέσει δύο ερωτήματα που πιστεύω ότι απασχολούν και άλλους, ας ανταλλάξουμε απόψεις με αυτούς που ξέρουν ή κάνουν το μαστερ. Μην αναφερόμαστε σε πράγματα που είναι ασαφή
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 02:55:59 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #640 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:54:26 μμ »
Δεν σου είπα να ενδιαφερθείς για τα συστήματα τα ΔΙΚΑ μου εσύ ασχολήθηκες με εμένα και άρχισες να βγάζεις από το μυαλό σου πράγματα που δεν έχω πει. Εγώ είπα τι έγινε σε εμένα τίποτα άλλο απλά για να μην τύχει σε κάποιον άλλον. Αυτό και μόνον αυτό…. Και κάτι ακόμη όπως ήδη έχω αναφέρει τα συστήματα δεν είναι δικά μου είναι της δευτεροβάθμιας που κατέθεσα τα χαρτιά μου.. Αυτό και κλείνω γιατί νομίζω πως τα υπόλοιπα δεν είναι σχετικά με το θέμα…

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #641 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:03:12 μμ »
Για να ενημερώσω όσους δεν γνωρίζουν: το μεταπτυχιακό περιλαμβάνει 9 μαθήματα και 3 σεμινάρια. Από τα 9 μαθήματα τα 7 είναι στην ειδική αγωγή και τα 2 έχουν να κάνουν με ποσοτική και ποιοτική ανάλυση δεδομένων όπως γίνεται και σε κάθε μεταπτυχιακό αφού πρέπει να εκπονείς και σε κάθε μάθημα εργασίες. Όσον αφορά το  τίτλο αρκεί που έχει την κατεύθυνση. Και στης Αθήνας έχει έναν τίτλο και μετά υπάρχουν υποκατευθύνσεις. ΔΕν παίζει κανένα ρόλο.
Επιπλέον τα σεμινάρια είναι σεμινάρια και όχι μαθήματα και σχετίζονται επίσης με ποσοτική ανάλυση δεδομένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 04:04:57 μμ από Ariadni@ »

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #642 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:17:46 μμ »
Υπάρχει κανένας συνάδελφος που να έχει επιλέξει να μην κάνει διπλωματική εργασία;Έχετε ξεκαθαρίσει εάν αναγνωρίζεται σε αυτήν την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #643 στις: Απρίλιος 29, 2013, 06:39:53 μμ »
Υπάρχει κανένας συνάδελφος που να έχει επιλέξει να μην κάνει διπλωματική εργασία;Έχετε ξεκαθαρίσει εάν αναγνωρίζεται σε αυτήν την περίπτωση;
Το πανεπιστήμιο με διαβεβαίωσε πώς δεν υπάρχει θέμα, και ότι το μόνο κώλυμα που μπορεί να προκύψει, είναι αν κάποιος θελήσει μετά να κάνει διδακτορικό. Θέλω βέβαια και να επικοινωνήσω με τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά επειδή για το επόμενο τετράμηνο δήλωσα μόνο υποχρεωτικά μαθήματα, για την ώρα ακόμα δεν με επηρρεάζει... οπότε τηρώ στάση αναμονής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.