*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136344 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #658 στις: Απρίλιος 30, 2013, 01:22:24 μμ »
Έχω νεότερα για το θέμα της αναγνώρισης του μεταπτυχιακού χωρίς εκπόνηση διατριβής.Είχα στείλει πριν από κάμποσες μέρες το εξής e-mail στον δοαταπ:Γεια σας.Ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως του πανεπιστημίου Λευκωσίας στις επιστήμες της αγωγής και συγκεκριμένα στην ειδική αγωγή.Το πανεπιστήμιο δίνει την δυνατότητα ολοκλήρωσης του μεταπτυχιακού χωρίς την εκπόνηση μεταπτυχιακής εργασίας,με τη επιλογή δύο επιπλέον μαθημάτων.Θα ήθελα να ρωτήσω αν η μορφή αυτή του μεταπτυχιακού είναι αναγνωρισμένη,δεδομένου ότι όπως διαβάζω στα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την αναγνώριση αναφέρεστε και στην εργασία μεταπτυχιακού τίτλου.Ευχαριστώ πολύ.Η απάντηση που έλαβα είναι η εξής:Σχετικά με την ερώτησή σας είναι δυνατή η αναγνώριση του τίτλου σας εφόσον συμπληρώσετε τις απαιτούμενες διδακτικές μονάδες.
 
Με εκτίμηση,
Παπαβλασόπουλος Κοσμάς

baronos, ευχαριστούμε για την ενημέρωση, πολύ σημαντική πληροφορία. Και εγώ έχω στείλει email στον κ. Ππαβλασόπουλο χθες και αναμένω απάντηση για αυτό το θέμα. Άρα μπορούμε να το ολοκληρώσουμε χωρίς διατριβή. Βέβαια η απάντηση πάλι που έδωσαν είναι αρκετά προσεκτική, αλλά πιστεύω απαντάει στο ότι μπορεί κάποιος να το ολοκληρώσει χωρίς διατριβή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #659 στις: Απρίλιος 30, 2013, 01:30:51 μμ »
και πώς δικαιολογούν ότι στα βασικά δικαιολογητικά για την αναγνώριση μεταπτυχιακού περιλαμβάνεται η διπλωματική εργασία, την οποία προσκομίζεις με όλα τα υπόλοιπα χαρτιά και παίρνεις πίσω μετά;

Για προσέξτε το πολύ αυτό!!!!!!!!

Το έχω αναφέρει και άλλη φορά. Εγώ αναγνώρισα 2 μεταπτυχιακά από το εξωτερικό. Το πρώτο που με ρώτησαν όταν πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου, και το π΄ρωτο που έλεγξαν, ήταν αν έχω διπλωματική. Μετά όλα τα άλλα.....

emmaki τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Στα εξ αποστάσεως μαστερ η διαδικασία είναι διαφορετική. Δεν είναι μόνο το Πανεποστημιο Λευκωσίας που έχει δυο επιλογές στα (με ή χωρίς διατριβή), αλλά πάρα πολλά πανεπιστημια του εξωτερικού (ανοιχτά πανεπιστημια) έχουν αυτη την επιλογή. Και για να μιλάμε με αποδείξεις αυτό πηγάζει από το γεγονός ότι στο σύμφωνο της Μπολόνιας που ορίζονται πολύ βασικοί παράμετροι που αφορούν μαστερ και προτυχιακά και ακαολουθούν οι χώρες της Ε.Ε. ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΒΗ !!!!!!!!! Απλ'ά συνηθίζεται να έχει, αυτό αναφέρει το σύμφωνο. Για αυτό άλλωστε ο ΔΟΑΤΑΠ στις επισημάνσεις του και στην νομοθεσία ΔΕΝ ΟΡΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΩΣ ΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΤΡΙΒΗ !!!!!!!

Διαβάστε παρακαλώ την νομοθεσία του ΔΟΑΤΑΠ και το σύμφωνο της Μπολόνια και μετά να μιλάμε τι είναι και τι δεν είναι μαστερ. Εκεί που ορίζεται σαφώς ότι απαιτείται διατριβή είναι στο διδακτορικό !!!!!Ο ΔΟΑΤΑΠ βάζει αυτή την παράμετρο να προσκομίσεις στα δικαιολογητικά και την μεταπτυχιακή σου διατριβή πρώτον:
α) για τα μαστερ που απαιτείται διατριβή
β) για τα διδακτορικά. ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΥΔΕΣ Β ΚΥΚΛΟΥ.

Ο ΔΟΑΤΑΠ με τον όρο μεταπτυχιακή διατριβή, εννοεί και τις διδακτορικές. Διαβάστε παρακαλώ την νομοθεσία για το τι είναι διδκτορικό. Διδακτορικό είναι μεταπτυχιακές σπουδές Β κύκλου. Ανήκει στις μεταπτυχιακές σπουδές.

Καλό είναι να μιλάμε με αποδείξεις με βάση τη νομοθεσία και όχι για το τι νομίζουμε τι είναι μεταπτυχιακό, επειδή κάναμε μεταπτυχιακή διατριβή.

Tότε για ποιο λόγο υπάρχει η μεταπτυχιακή διατριβή; Για τον απλούστατο λόγο ότι πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού και της Ελλάδας προκειμένου να σας δεχτούν για διδακτορικές σπυδές, απαιτούν να έχετε εκπονήσει μεταπτυχιακή διατριβή. Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει εκπονήσει μεταπτυχιακή διατριβή στο μαστερ, τότε ή δεν τον κάνουν δεκτό για διδακτορικό ή τον βάζουν να γράψει μια ερευνητική εργασία σαν διατριβή, διάρκειας κάποιων μηνών, την αξιολογούν και μετά τον δέχονται.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: όσοι σκέφτεστε να συνεχίσετε για διδακτορικό, καλό είναι το μαστερ σας να έχει διατριβή. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ. Κατά τα άλλα μαστερ με ή χωρίς διατριβή είναι αναγνωρισμένο

Και για να κλείνουμε το θέμα: Δεν υπάρχει περίπτωση ο ΔΟΑΤΑΠ να έχει αναγνωρίσει δομή προγράμματος που δίνει και επιλογή χωρίς διατριβή, αν δεν ήταν οk.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 02:12:42 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #660 στις: Απρίλιος 30, 2013, 02:58:26 μμ »
Υποδείξεις σε τέτοιο ύφος θα με συγχωρήσεις αλλά ΔΕΝ δέχομαι από ΚΑΝΕΝΑΝ!

Είπα τη δική μου εμπειρία 2 μεταπτυχιακών, στηριζόμενη ΚΑΙ στα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ (και για τα εξ αποστάσεως και για τα μη εξ αποστάσεως).

Αν θεωρείς ότι λέω κάτι που δεν ισχύει....... Συγνώμη, αλλά απλά έχεις λάθος.
Αν θεωρεί ότι ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει λάθος, μπορείς άνετα να κάνεις προσφυγή!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #661 στις: Απρίλιος 30, 2013, 03:43:08 μμ »
Υποδείξεις σε τέτοιο ύφος θα με συγχωρήσεις αλλά ΔΕΝ δέχομαι από ΚΑΝΕΝΑΝ!

Είπα τη δική μου εμπειρία 2 μεταπτυχιακών, στηριζόμενη ΚΑΙ στα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ (και για τα εξ αποστάσεως και για τα μη εξ αποστάσεως).

Αν θεωρείς ότι λέω κάτι που δεν ισχύει....... Συγνώμη, αλλά απλά έχεις λάθος.
Αν θεωρεί ότι ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει λάθος, μπορείς άνετα να κάνεις προσφυγή!
++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #662 στις: Απρίλιος 30, 2013, 05:22:54 μμ »
Υποδείξεις σε τέτοιο ύφος θα με συγχωρήσεις αλλά ΔΕΝ δέχομαι από ΚΑΝΕΝΑΝ!

Είπα τη δική μου εμπειρία 2 μεταπτυχιακών, στηριζόμενη ΚΑΙ στα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ (και για τα εξ αποστάσεως και για τα μη εξ αποστάσεως).

Αν θεωρείς ότι λέω κάτι που δεν ισχύει....... Συγνώμη, αλλά απλά έχεις λάθος.
Αν θεωρεί ότι ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει λάθος, μπορείς άνετα να κάνεις προσφυγή!

Έχεις πολύ φαντασία πάντως. Που είδες ότι σου κάνω υπόδειξη; Πίστευε ότι θες, εμένα δεν με νοιάζει. Τα πιστεύω από την πραγματικότητα διαφέρουν. Αλλά ένα είναι σίγουρο: ότι από εξ'αποστάσεως μαστερ, δεν έχεις εμπειρία. Φαίνεται άλλωστε από το γεγoνος ότι αυτά που λες ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΜΟΝΟ. Προσπαθείς να κάνεις το δικό σου, μια γενικότητα που ισχύει παντού, ενώ δεν είναι έτσι. Με την λογική αυτή κάνω και εγώ ένα τυπικό μαστερ και επειδή δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου εξαποστάσεως μαστερ, ισχυρίζομαι ότι αυτό δεν αναγνωρίζεται ο κόσμος χαλάσει. Δεν πάει να ορίζει η νομοθεσία να ορίζει ότι αναγνωρίζεται, δεν πάει ο ΔΟΑΤΑΠ να ορίζει ότι αναγνωρίζεται, δεν πάει ο ΔΟΑΤΑΠ στις απαντήσεις που δίνει στα email να ορίζει το αντίθετο, δεν πάει το υπουργείο να ορίζει ότι αναγνωρίζεται, στον δικό σου κόσμο δεν αναγνωρίζεται.

Συγνώμη, αλλά σε 2 μαστερ που λες ότι έχεις, τον τρόπο να ερευνούμε ένα αντικείμενο και να μην το παίζουμε Πάπες ΑΛΑΘΗΤΟΙ έπρεπε να τον έχεις μάθει  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ε λυπάμαι κουβέντα έτσι χωρίς επιχειρήματα δεν γίνεται. Εγώ μιλάω μόνο με αποδείξεις και όχι με μια εμπειρία που έχω. Ο καθένας πολύ απλά μπορεί να πάρει επίσημες απαντήσεις απο ΔΟΑΤΑΠ να δει ότι δεν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσύ emmaki. Κατά τα άλλα ωραία ημέρα σήμερα...... δεν θα ασχοληθώ και πολύ άλλωστε το τι πιστεύει ο καθένας, δεν με νοιάζει κιόλας...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 05:34:08 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #663 στις: Απρίλιος 30, 2013, 05:34:04 μμ »
Ξέρεις αν έχω κάνει μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως;
Έχω πει πουθενά τέτοιο πράγμα;

Έχω πει ότι έχω αναγνωρίσει 2 μεταπτυχιακά από το εξωτερικό. Δεν ανέφερα, και ούτε πρόκειται να το κάνω, με τι τρόπο φοίτησης ήταν.

Μάλλον άλλος βγάζει συμπεράσματα!

Επίσης, τη νομοθεσία ΑΝΕΤΑ μπορεί να τη δει ο καθένας (ευτυχώς το διαδίκτυο μας δίνει αυτή τη δυνατότητα) και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Για μένα η συζήτηση σταματά εδώ.

Ο καθένας ας πράξει ό,τι επιθυμεί μαζεύοντας με όποιο τρόπο θέλει τις πληροφορίες του.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #664 στις: Απρίλιος 30, 2013, 06:19:50 μμ »
Ξέρεις αν έχω κάνει μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως;
Έχω πει πουθενά τέτοιο πράγμα;

Έχω πει ότι έχω αναγνωρίσει 2 μεταπτυχιακά από το εξωτερικό. Δεν ανέφερα, και ούτε πρόκειται να το κάνω, με τι τρόπο φοίτησης ήταν.

Μάλλον άλλος βγάζει συμπεράσματα!

Επίσης, τη νομοθεσία ΑΝΕΤΑ μπορεί να τη δει ο καθένας (ευτυχώς το διαδίκτυο μας δίνει αυτή τη δυνατότητα) και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Για μένα η συζήτηση σταματά εδώ.

Ο καθένας ας πράξει ό,τι επιθυμεί μαζεύοντας με όποιο τρόπο θέλει τις πληροφορίες του.
+++++

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #665 στις: Απρίλιος 30, 2013, 06:52:51 μμ »
Καλησπέρα, επειδή το έχω ψαξει πάρα πολύ με τα μαστερ εχω να αναφέρω πως τα ανοικτά πανεπιστημία σε αρκετές περιπτώσεις παρέχουν την εναλλακτική να κάνεις ή να μην κάνεις πτυχιακή εργασία.
Σε πανεπιστημια του εξωτερικου που ειχα επικοινωνησει (Boston University, University of Phoenix, Strayer University) στο μαστερ που ηθελα δεν ειχανε πτυχιακη εργασια. όμως ειχανε πολλα περισσοτερα μαθηματα απ οτι ειχανε αλλα αντιστοιχα μαστερ με πτυχιακη. Ενω για παραδειγμα αλλα ΜΒΑ με πτυχικαη ειχανε 12 μαθηματα, αυτα τα 3 που ειχα δει εγω χωρις πτυχιακη ειχανε 16 μαθηματα.
Θεωρω λοιπον, πως για να παρεχουν αυτη την επιλογη σπουδων τα πανεπιστημια οτι υπαρχει μια λογικη βαση απο τη μερια τους.
Δεν ξερω τι αποφασιζει το ΔΟΑΤΑΠ, αλλα απο τη στιγμη που συγκεντρωνεις ολα τα credits για τη ληψη του μαστερ το ΔΟΑΤΑΠ θα πρεπει να το αναγνωρισει.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #666 στις: Απρίλιος 30, 2013, 07:23:22 μμ »
Δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε αυτήν την κόντρα, όμως έχω μία απορία..... Emmaki λες ότι το πρώτο πράγμα που σου ζήτησαν ήταν την διπλωματική εργασία, είσαι όμως τόσο σίγουρη ότι αν τους έλεγες δεν έκανα θα σου έκλειναν την πόρτα; Μου κάνει εντύπωση απλά το ότι είναι τόσο απόλυτοι στο πανεπιστήμιο ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα, ενώ να προκύψει οτιδήποτε θα γυρίσει εις βάρος τους. Εγώ προσωπικά προτιμώ να το κάνω χωρίς διπλωματική, επειδή θέλω να πάρω πολλές "κατευθύνσεις", αφού αυτό θεωρώ ότι θα με βοηθήσει στην τάξη. Έτσι και αλλιώς σχεδόν κάθε μάθημα έχει μία μικρή διπλωματική.

Αποσυνδεδεμένος sofoula27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #667 στις: Απρίλιος 30, 2013, 08:01:28 μμ »
Υποδείξεις σε τέτοιο ύφος θα με συγχωρήσεις αλλά ΔΕΝ δέχομαι από ΚΑΝΕΝΑΝ!

Είπα τη δική μου εμπειρία 2 μεταπτυχιακών, στηριζόμενη ΚΑΙ στα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ (και για τα εξ αποστάσεως και για τα μη εξ αποστάσεως).

Αν θεωρείς ότι λέω κάτι που δεν ισχύει....... Συγνώμη, αλλά απλά έχεις λάθος.
Αν θεωρεί ότι ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει λάθος, μπορείς άνετα να κάνεις προσφυγή!

Έχεις πολύ φαντασία πάντως. Που είδες ότι σου κάνω υπόδειξη; Πίστευε ότι θες, εμένα δεν με νοιάζει. Τα πιστεύω από την πραγματικότητα διαφέρουν. Αλλά ένα είναι σίγουρο: ότι από εξ'αποστάσεως μαστερ, δεν έχεις εμπειρία. Φαίνεται άλλωστε από το γεγoνος ότι αυτά που λες ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΜΟΝΟ. Προσπαθείς να κάνεις το δικό σου, μια γενικότητα που ισχύει παντού, ενώ δεν είναι έτσι. Με την λογική αυτή κάνω και εγώ ένα τυπικό μαστερ και επειδή δεν έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου εξαποστάσεως μαστερ, ισχυρίζομαι ότι αυτό δεν αναγνωρίζεται ο κόσμος χαλάσει. Δεν πάει να ορίζει η νομοθεσία να ορίζει ότι αναγνωρίζεται, δεν πάει ο ΔΟΑΤΑΠ να ορίζει ότι αναγνωρίζεται, δεν πάει ο ΔΟΑΤΑΠ στις απαντήσεις που δίνει στα email να ορίζει το αντίθετο, δεν πάει το υπουργείο να ορίζει ότι αναγνωρίζεται, στον δικό σου κόσμο δεν αναγνωρίζεται.

Συγνώμη, αλλά σε 2 μαστερ που λες ότι έχεις, τον τρόπο να ερευνούμε ένα αντικείμενο και να μην το παίζουμε Πάπες ΑΛΑΘΗΤΟΙ έπρεπε να τον έχεις μάθει  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ε λυπάμαι κουβέντα έτσι χωρίς επιχειρήματα δεν γίνεται. Εγώ μιλάω μόνο με αποδείξεις και όχι με μια εμπειρία που έχω. Ο καθένας πολύ απλά μπορεί να πάρει επίσημες απαντήσεις απο ΔΟΑΤΑΠ να δει ότι δεν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσύ emmaki. Κατά τα άλλα ωραία ημέρα σήμερα...... δεν θα ασχοληθώ και πολύ άλλωστε το τι πιστεύει ο καθένας, δεν με νοιάζει κιόλας...


παντως ουτε και γω παρατηρησα καποιο κακο "υφος" ή υποδειξεις....   ???

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #668 στις: Απρίλιος 30, 2013, 08:23:39 μμ »
Δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε αυτήν την κόντρα, όμως έχω μία απορία..... Emmaki λες ότι το πρώτο πράγμα που σου ζήτησαν ήταν την διπλωματική εργασία, είσαι όμως τόσο σίγουρη ότι αν τους έλεγες δεν έκανα θα σου έκλειναν την πόρτα; Μου κάνει εντύπωση απλά το ότι είναι τόσο απόλυτοι στο πανεπιστήμιο ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα, ενώ να προκύψει οτιδήποτε θα γυρίσει εις βάρος τους. Εγώ προσωπικά προτιμώ να το κάνω χωρίς διπλωματική, επειδή θέλω να πάρω πολλές "κατευθύνσεις", αφού αυτό θεωρώ ότι θα με βοηθήσει στην τάξη. Έτσι και αλλιώς σχεδόν κάθε μάθημα έχει μία μικρή διπλωματική.

Ναι!
Μου είπαν κατά λέξη μόλις τους είπα ότι ήρθα να καταθέσω χαρτιά για αναγνώριση μεταπτυχιακού: "Διπλωματική έχεις; Αν δεν έχεις δεν γίνεται". Μετά με ρώτησαν για το παράβολο και μετά μου είπαν "για φέρε και τα υπόλοιπα να τα δούμε".

Όταν πήγα να πάρω την αναγνώριση, δεν είχαν τη διπλωματική. Μου είπαν ότι την θέλει ο καθηγητής και να περάσω άλλη φορά. Επέμενα, και πήγε μια υπάλληλος κάπου και μετά από 10 λεπτά μου την έφερε.

Αυτή είναι η ιστορία της δεύτερης αναγνώρισης (ΔΟΑΤΑΠ Θεσσαλονίκης) με τη διπλωματική. Η αναγνώριση έγινε το 2010 ή το 2011. Το μεταπτυχιακό είχε τελειώσει το 2008. Οπότε είναι πρόσφατα.

Στο πρώτο μεταπτυχιακό, στο ΔΙΚΑΤΣΑ Αθήνας, στις αρχές του 2003 από ό,τι θυμάμαι πάλι τα ίδια είχαν γίνει.

Τώρα, αν πανεπιστήμια έχουν την επιλογή της μη εκπόνησης διπλωματικής, αυτό δεν σημαίνει (πάντα με την εμπειρία μου και με βάση τα δικαιολογητικά που ζητάνε στο ΔΟΑΤΑΠ, τα οποία έυκολα τα βρίσκει κάποιος στη σελίδα τους) ότι ο ΔΟΑΤΑΠ είναι υποχρεωμένος να τα αναγνωρίσει. Το κάθε πανεπιστήμιο μπορεί να προσφέρει όποιο πρόγραμμα θέλει, και πρέπει να προσφέρει όποιο προγραμμα θέλει, χωρίς να παίζει ο ρόλο ο κάθε ΔΟΑΤΑΠ. ΆΛλωστε μιλάμε για επιστημονικά αντικείμενα, που οφείλουν να είναι ανεξάρτητα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 08:26:40 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #669 στις: Απρίλιος 30, 2013, 11:12:24 μμ »

[/quote]
 αν πανεπιστήμια έχουν την επιλογή της μη εκπόνησης διπλωματικής, αυτό δεν σημαίνει (πάντα με την εμπειρία μου και με βάση τα δικαιολογητικά που ζητάνε στο ΔΟΑΤΑΠ, τα οποία έυκολα τα βρίσκει κάποιος στη σελίδα τους) ότι ο ΔΟΑΤΑΠ είναι υποχρεωμένος να τα αναγνωρίσει. Το κάθε πανεπιστήμιο μπορεί να προσφέρει όποιο πρόγραμμα θέλει, και πρέπει να προσφέρει όποιο προγραμμα θέλει, χωρίς να παίζει ο ρόλο ο κάθε ΔΟΑΤΑΠ. ΆΛλωστε μιλάμε για επιστημονικά αντικείμενα, που οφείλουν να είναι ανεξάρτητα!
[/quote]

Ναι, αλλά ουτε τα πανεπιστημία ανα τον κόσμο είναι υποχρεωμένα να φτιαχνούνε τη δομη των προγραμμάτων τους όπως βολεύει το Ελληνικο ΔΟΑΤΑΠ. Μην τρελαθούμε !Ελληνες ειμαστε και τι πιο φυσιολογικο να επιθυμουμε την αναγνωριση των πτυχιων μας στη χωρα μας. Ειναι σαν να παει ο αλλος με μαστερ απο το Χαρβαρντ και να του πει ο ελληνας δεν στο αναγνωριζω γιατι δεν εχεις πτυχιακη εργασια.Αν ειναι δυνατόν.!!!!Απο τη στιγμή που η Λευκωσία εχει παρει αναγνωριση δοαταπ και για τις δυο μορφες του μαστερ νομιζω πως ειναι σιγουρη η αναγνωριση του.Ακριβως την ιδια επιλογη εχει και το Ανοικτο πανεπιστημιου κυπρου.Άρα δεν μιλαμε για μονον εναν πανεπιστημίο που εφαρμοζει την προαιρετικη επιλογη πτυχιακης, αλλα για πολλα. Ο καθενας ας πραξει οπως νομιζει. Καλη ανάσταση!   

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #670 στις: Μάιος 01, 2013, 01:41:01 πμ »
O ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζει κανονικότατα το μαστερ χωρίς διατριβή. Δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε, όταν μάλιστα όλοι όσοι τηλεφωνήσατε στον ΔΟΑΤΑΠ, όλοι όσοι στείλατε email και σας απάντησαν, σε όλους μας είπαν το ίδιο πράγμα: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Επίσης να γνωρίζετε κάτι: ο ΔΟΑΤΑΠ πριν το 2008 ήταν ένα μπάχαλο, λόγω αλλαγής διοίκησης. Μετά άλλαξε και από το 2010 λειτουργεί ρολόι. Ο καθένας ας πράξει όπως νομίζει, εγώ θα πράξω αυτο που θεωρώ καλύτερο και όχι το τι ακούω στο forum

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #671 στις: Μάιος 01, 2013, 07:36:35 μμ »
Συνάδελφοι τα δικαιολογητικά όπως πτυχίο κτλ με ποιόν τρόπο τα στείλατε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.