*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127495 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #854 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:02:55 πμ »

Tί έχει συμβεί KAR και έχεις τόσα παράπονά?? Σίγουρα το εξ αποστάσεως είναι δύσκολο και όλοι το ξέρουμε... αλλά εγώ δεν τα έχω αντιμετωπίσει σε τετοιο βαθμό όλα αυτά. Απο επίπεδο σπουδών μου φαίνεται πολύ ανεβασμένο πάντως. Αν θέλεις στειλε μου inbox να μου πεις γιατί εκπλήσσομαι.....
Σε καμία περίπτωση δεν το λέω επειδή το εξ αποστάεως είναι δύσκολο...Α πήρα, μια χαρά τα πήγα στα μαθήματα..απλά απαιτώ σεβασμό και οταν ρωταω κατι εγω ή οι συμφοιτητες μου να παίρνουμε απάντηση...επίσης οι καθηγητές δεν νομίζω ότι μας αντιμετωπίζουν (όχι όλοι ξανατονίζω)σας φοιτητές που διδάσκουν αλλα σαν αγγαρεία...εξαρτάται ποιον καθηγητή θα έχεις για να ξέρεις εαν θα πάρεις καλή βαθμολογία και αν θα διδαχθείς...ξανατονίζω όχι όλοι..αλλά σύμβουλοι και καθηγητές σαν να έχουν πάθει μετάλλαξη σε αυτό το τετράμηνο και δεν τα λεω μονο εγω χαμος γίνεται σε κάθε μάθημα...εσεις δηλαδη δεν έχετε καταλάβει τίποτε?

έτσι όπως τα λες είναι...κ γω έτσι νιώθω...είναι εντελώς στο κόσμο τους αλλά σίγουρα έχει να κανει με καθηγητές. για παράδειγμα εγώ το 511 το είχα με έναν που δε μου αρεσε το μάθημα όπως το έκανε.  σε αυτό το τετράμηνο όμως θεωρώ πως όλοι τους είναι  αλλού. εχώ κάνει ερώτηση εδώ και μια εβδομάδα και απάντηση ακόμα περιμένω... αν θες στείλε πμ να μου πεις σε ποιους καθηγητές εσύ αναφέρεσαι....

Είναι λογικό να εχουν ''περίεργη'' συμπεριφορά ορισμένοι καθηγητές και αυτό διότι οταν εχουν να διαχειριστούν μεταπτυχικούς φοιτητές στη Λευκωσία (δια ζωσης πληρους και μερικης φοιτησης, νεους και παλιους), καθως επισης και τους χιλιαδες που νομιζω πως εχουν εγγραφει στα εξ αποστασεως μαστερ της Λευκωσιας, ειναι απολυτα φυσιολογικο οι καθηγητές ''να τα εχουν παίξει'' και να μην ξερουν που να πρωτοαπαντησουν..Δυστυχώς για αυτο πριν καιρό εδω μέσα μιλαγαμε για ακαθοριστό αριθμό εισερχομενων φοιτητών και χωρις σαφή τυπικα- ουσιαστικά προσοντα που να φιλτραρουν τους υποψηφιους κατα τη διαλογη και να παραμενουν οι λιγοτεροι και καλυτεροι.Δεν ειναι τυχαιο οτι στα περισσοτερα μαστερ ειδικης αγωγης στην Ελλαδα οτι μπαινουν το πολυ 20 με 25 άτομα. Ολα τα εξ αποστασεως ανα τον κοσμο εχουν το κακο οτι δεχονται παρα πολυ μεγαλο αριθμο φοιτητων..Υπομονή και θα τελειώσετε..Λιγοι μηνες μεινανε...Το μετα ειναι το δυσκολο που θα κυνηγαμε ολοι τις προκηρυξεις με το τουφεκι..Η εκπαιδευση εγινε ενα απερνατο μπαχαλο με διαθεσιμοτητες, απολυσεις, μη ανακοινωση προκηρυξης ωρομιθσιων κλπ. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #855 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:26:04 πμ »
Καλησπέρα σε όλους, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν το ερώτημα μου έχει ήδη απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Το μεταπτυχιακό αυτό είναι στις επιστήμες της αγωγής, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης που θα πάρει ο σπουδαστής και δεν αναγράφεται στον τίτλο σπουδών το "ειδική αγωγή" αλλά στην αναλυτική βαθμολογία απ οτι μου είπαν οι υπεύθυνοι του προγράμματος. Η απορία μου είναι η εξής: Δεν θα υπάρχει πρόβλημα οταν καταθέσει κάποιος τον τίτλο σπουδών για ένταξη στους πίνακες ειδικής αγωγής; Γιατί η εγκύκλιος είναι σαφής: χρειάζεται μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή/ σχολική ψυχολογία για την ένταξη στους πίνακες ειδικής

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #856 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:59:03 πμ »
Είναι λογικό να εχουν ''περίεργη'' συμπεριφορά ορισμένοι καθηγητές και αυτό διότι οταν εχουν να διαχειριστούν μεταπτυχικούς φοιτητές στη Λευκωσία (δια ζωσης πληρους και μερικης φοιτησης, νεους και παλιους), καθως επισης και τους χιλιαδες που νομιζω πως εχουν εγγραφει στα εξ αποστασεως μαστερ της Λευκωσιας, ειναι απολυτα φυσιολογικο οι καθηγητές ''να τα εχουν παίξει'' και να μην ξερουν που να πρωτοαπαντησουν..Δυστυχώς για αυτο πριν καιρό εδω μέσα μιλαγαμε για ακαθοριστό αριθμό εισερχομενων φοιτητών και χωρις σαφή τυπικα- ουσιαστικά προσοντα που να φιλτραρουν τους υποψηφιους κατα τη διαλογη και να παραμενουν οι λιγοτεροι και καλυτεροι.Δεν ειναι τυχαιο οτι στα περισσοτερα μαστερ ειδικης αγωγης στην Ελλαδα οτι μπαινουν το πολυ 20 με 25 άτομα. Ολα τα εξ αποστασεως ανα τον κοσμο εχουν το κακο οτι δεχονται παρα πολυ μεγαλο αριθμο φοιτητων..Υπομονή και θα τελειώσετε..Λιγοι μηνες μεινανε...Το μετα ειναι το δυσκολο που θα κυνηγαμε ολοι τις προκηρυξεις με το τουφεκι..Η εκπαιδευση εγινε ενα απερνατο μπαχαλο με διαθεσιμοτητες, απολυσεις, μη ανακοινωση προκηρυξης ωρομιθσιων κλπ.
Δεν είναι χιλιάδες, το προηγούμενο τετράμηνο ένας καθηγητής είχε πει για 600+ για όλη τη σχολή όμως, όχι μόνο το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Ε, να φτάσανε τους χίλιους τώρα; Όχι ότι είναι λίγοι βέβαια, κάθε άλλο!

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #857 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:24:27 πμ »

έτσι όπως τα λες είναι...κ γω έτσι νιώθω...είναι εντελώς στο κόσμο τους αλλά σίγουρα έχει να κανει με καθηγητές. για παράδειγμα εγώ το 511 το είχα με έναν που δε μου αρεσε το μάθημα όπως το έκανε.  σε αυτό το τετράμηνο όμως θεωρώ πως όλοι τους είναι  αλλού. εχώ κάνει ερώτηση εδώ και μια εβδομάδα και απάντηση ακόμα περιμένω... αν θες στείλε πμ να μου πεις σε ποιους καθηγητές εσύ αναφέρεσαι....
[/quote]
ααα ασε για τις ερωτήσεις...όποτε θέλουν, άμα θέλουν και σε όποιον θελουν...λες να έχουν σπαστεί επειδή δουλευουν καλοκαίρι?ή μηπως επειδη ειμαστε πολλά ατομα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #858 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:24:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν το ερώτημα μου έχει ήδη απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Το μεταπτυχιακό αυτό είναι στις επιστήμες της αγωγής, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης που θα πάρει ο σπουδαστής και δεν αναγράφεται στον τίτλο σπουδών το "ειδική αγωγή" αλλά στην αναλυτική βαθμολογία απ οτι μου είπαν οι υπεύθυνοι του προγράμματος. Η απορία μου είναι η εξής: Δεν θα υπάρχει πρόβλημα οταν καταθέσει κάποιος τον τίτλο σπουδών για ένταξη στους πίνακες ειδικής αγωγής; Γιατί η εγκύκλιος είναι σαφής: χρειάζεται μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή/ σχολική ψυχολογία για την ένταξη στους πίνακες ειδικής
Αυτό δεν το ήξερα. Αφού έχουμε συγκεκριμένη κατεύθυνση ειδικη εκπαιδευση. Όποιος γνωρίζει ας μας απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος nefos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #859 στις: Ιούλιος 15, 2013, 01:12:33 μμ »
Καλησπέρα!έχω ρωτήσει στους υπεύθυνους της ειδικής αγωγής και μου είπαν οτι απ τη στιγμή που αναγνωρίζεται , θεωρείται ισότιμο με άλλα αντίστοιχα μεταπτυχιακά.Αυτό τους ενδιαφέρει οτι είναι αναγνωρισμένο απ το ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #860 στις: Ιούλιος 15, 2013, 01:16:17 μμ »
Καλησπέρα!έχω ρωτήσει στους υπεύθυνους της ειδικής αγωγής και μου είπαν οτι απ τη στιγμή που αναγνωρίζεται , θεωρείται ισότιμο με άλλα αντίστοιχα μεταπτυχιακά.Αυτό τους ενδιαφέρει οτι είναι αναγνωρισμένο απ το ΔΟΑΤΑΠ.


Δεν είπα πως δεν αναγνωρίζεται στην εκπαίδευση σαν μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής... κατά πόσο αναγνωρίζεται σαν ειδικής αγωγής είναι το ζήτημα. Η εγκύκλιος για την ειδική είναι σαφής ως προς τα απαιτούμενα προσόντα για ένταξη στους πίνακες, εκεί κολλάει το πράγμα! Έχει μπει κάποιος στην Ε.Α με αυτό το μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #861 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:23:23 μμ »
Η πρώτη φουρνιά βγαίνει τον Ιανουάριο. Η ένταξη για την ειδική δίνει 3 μονάδες για ειδικής αγωγής μεταπ. και 2 μονάδς αν δεν κάνω λάθος για τά υπόλοιπα παιδαγωγικού τύπου. Κάνω λάθος??

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #862 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:34:50 μμ »
Τα μορια που αναφερεις ειναι 2,5 για ειδικης και επιστημες αγωγης και 2 πανω στο γνωστικο αντικειμενο και αφορουν τις μοριοδοτησεις του πινακα αναπληρωτων γενικης αγωγης μετα τον νεο ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #863 στις: Ιούλιος 16, 2013, 10:51:44 πμ »
To συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ξέρετε εαν δινει επαρκεια παιδαγωγικη οπως το ΕΠΠΑΙΚ της Ασπαιτε

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #864 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:35:05 πμ »
Κάντε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..αφήστε την Κύπρο! Δώστε εξετάσεις με σωστό διάβασμα θα περάσετε. Δεν είναι με μέσον ή τουλάχιστον όχι όλες οι θέσεις!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #865 στις: Ιούλιος 16, 2013, 11:50:10 πμ »
Κάντε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..αφήστε την Κύπρο! Δώστε εξετάσεις με σωστό διάβασμα θα περάσετε. Δεν είναι με μέσον ή τουλάχιστον όχι όλες οι θέσεις!

Πάντως μία φίλη μου που κάνει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου ευχαριστημένη με τους καθηγητές και τις συνθήκες. Πολύς ντόρος για το τίποτα!
Αντίθετα μία άλλη συνάδελφος που φοιτά στο μεταπτυχιακό στην Κύπρο το θεωρεί πολύ καλό και είναι πολύ ικανοποιημένη.
Προσωπική άποψη δεν έχω για κανένα από τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #866 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:09:11 μμ »
To συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ξέρετε εαν δινει επαρκεια παιδαγωγικη οπως το ΕΠΠΑΙΚ της Ασπαιτε
Eννοείται και δίνει εφόσν είναι στις επιστήμες της αγωγής

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #867 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:15:14 μμ »
Κάντε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..αφήστε την Κύπρο! Δώστε εξετάσεις με σωστό διάβασμα θα περάσετε. Δεν είναι με μέσον ή τουλάχιστον όχι όλες οι θέσεις!
Λέτε να μη θέλουμε να κάνουμε στην Ελλάδα?? Προσωπικά το επέλεξα και το έχω πει πολλές φορές για τον λόγο ότι είναι εξ αποστάσεως. Έχοντας ένα μικρό παιδάκι και οικογένεια. Κατοικώντας σε ένα χωρίο της Κρήτης πως μπορώ να τους αφήσω και να πάω σε άλλο μέρος της Ελλάδος και να πλωρώνω και ενοίκια?? Συνάντησα τυχαία μία γνωστή μου χτες η οποία έκανε μεταπτυχιακό στη Ρόδο. Απο Κρήτη και αυτή. Σας πληροφορώ ότι απο 5000 που ήταν  με τα πηγαινε και έλά της πήγε 10000 και κάθε λίγο και λιγάκι έλεγε τα παρατάω καθώς δεν ήταν ευχαριστημένη καθόλου. Λοιπόν κάθομαι απο το σπίτι μου και το κάνω χωρίς πήγαινε και έλα και εχώ και το εξεταστικό κέντρο 40 λεπτά απο το σπίτι μου. Για το επίπεδο σπουδών το έχω ξαναπεί ότι είμαι ευχαριστημένη μιας και αυτό μετράει στο τέλος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.