*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127510 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #882 στις: Ιούλιος 21, 2013, 01:46:11 πμ »
Κάντε μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..αφήστε την Κύπρο! Δώστε εξετάσεις με σωστό διάβασμα θα περάσετε. Δεν είναι με μέσον ή τουλάχιστον όχι όλες οι θέσεις!
Λέτε να μη θέλουμε να κάνουμε στην Ελλάδα?? Προσωπικά το επέλεξα και το έχω πει πολλές φορές για τον λόγο ότι είναι εξ αποστάσεως. Έχοντας ένα μικρό παιδάκι και οικογένεια. Κατοικώντας σε ένα χωρίο της Κρήτης πως μπορώ να τους αφήσω και να πάω σε άλλο μέρος της Ελλάδος και να πλωρώνω και ενοίκια?? Συνάντησα τυχαία μία γνωστή μου χτες η οποία έκανε μεταπτυχιακό στη Ρόδο. Απο Κρήτη και αυτή. Σας πληροφορώ ότι απο 5000 που ήταν  με τα πηγαινε και έλά της πήγε 10000 και κάθε λίγο και λιγάκι έλεγε τα παρατάω καθώς δεν ήταν ευχαριστημένη καθόλου. Λοιπόν κάθομαι απο το σπίτι μου και το κάνω χωρίς πήγαινε και έλα και εχώ και το εξεταστικό κέντρο 40 λεπτά απο το σπίτι μου. Για το επίπεδο σπουδών το έχω ξαναπεί ότι είμαι ευχαριστημένη μιας και αυτό μετράει στο τέλος


Συμφωνώ κ εγώ. Ανήκω στην ίδια κατηγορία και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό από απόσταση και έχω βρει μόνο αυτό και το Διοικηση στην Εκπαίδευση. Γνωρίζετε αν υπάρχει κτ άλλο από απόσταση σχετικό με Πληροφορική;
μα και αυτο δεν εχει καμια σχεση με πληροφορικη...νομιζω οτι εναι εστιασμενο περισσοτερο γι αποφοιτους παιδαγωγικων τμηματων...ξεκιναει ενα τωρα στο ΤΕΙ πληροφορικης Σινδου αλλα οχι εξ αποστασεως ενδιαφερον πολυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #883 στις: Ιούλιος 21, 2013, 02:31:14 πμ »
Ανήκω στην ίδια κατηγορία και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό από απόσταση και έχω βρει μόνο αυτό και το Διοικηση στην Εκπαίδευση. Γνωρίζετε αν υπάρχει κτ άλλο από απόσταση σχετικό με Πληροφορική;

Εννοεις οτι εχεις βρει μονο αυτα στην ελληνικη γλωσσα. Διοτι υπαρχουν παρα πολλα απο αποσταση στην αγγλικη γλωσσα. Οχι μονο στην Αγγλια, οπου οι τιμες κυμαινονται σε διαφορα επιπεδα, αλλά και σε αλλες χωρες οπου τα πανεπιστημια προσφερουν αγγλοφωνα μεταπτυχιακα, π.χ. Ιταλια για Computer Science που σ'ενδιαφερει: http://www.unimarconi.it/unigre/master/185
(υποψιν οτι τα αγγλοφωνα μεταπτυχιακα στην Ιταλια ειναι παμφτηνα για τους Ελληνες και Κυπριους: μονο 2500 ευρω! :o Αν δεν απεχθανομουν τα μαθηματα σχετικα με management, θα τους ειχα προτιμησει για το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #884 στις: Ιούλιος 21, 2013, 09:14:31 πμ »
Για μεταπτυχιακό στην πληροφορική και εξ' αποστάσεως σου συνιστώ τα "Συστήματα Διάχυτης Υπολογιστικότητας" του ΕΑΠ. Αξίζει τον κόπο, το χρόνο και το χρήμα. Με μία προϋπόθεση. Να έχεις ήδη ένα υπόβαθρο στην πληροφορική. Αν το πρώτο πτυχίο σου δεν είχε σχέση με την πληροφορική, μην το επιχειρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #885 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:31:47 πμ »
4 μήνες έκανε το δικό μου μεταπτυχιακό από πανεπιστήμιο που είχε ήδη αναγνωριστεί πολλές φορές.

Η πρώτη αναγνώριση σίγουρα παίρνει περισσότερο χρόνο, εξαρτάται όμως και από τη χρονική περίοδο (υπάρχει ΔΣ; είναι καλοκαίρι; Υπάρχουν υπάλληλοι ή είναι σε διαθεσιμότητα;)

Δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σχέση το αν είναι η πρώτη ή δεύτερη αναγνώριση. Στο δικό μας άργησαν περισσότερο οι 2οι κατά 1 μήνα περίπου. Και είναι κι άλλα τα παραδείγματα που οι 1οι αναγνωρίστηκαν αμέσως. Μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με τα υπόλοιπα που αναφέρεις και θα προσθέσω και τον παράγοντα βύσμα. Αν δε κάνω λάθος αυτή τη στιγμή έχουν παγώσει τα πάντα στον ΔΟΑΤΑΠ λόγω έλλειψης Δ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #886 στις: Ιούλιος 21, 2013, 02:20:17 μμ »
4 μήνες έκανε το δικό μου μεταπτυχιακό από πανεπιστήμιο που είχε ήδη αναγνωριστεί πολλές φορές.

Η πρώτη αναγνώριση σίγουρα παίρνει περισσότερο χρόνο, εξαρτάται όμως και από τη χρονική περίοδο (υπάρχει ΔΣ; είναι καλοκαίρι; Υπάρχουν υπάλληλοι ή είναι σε διαθεσιμότητα;)

Δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σχέση το αν είναι η πρώτη ή δεύτερη αναγνώριση. Στο δικό μας άργησαν περισσότερο οι 2οι κατά 1 μήνα περίπου. Και είναι κι άλλα τα παραδείγματα που οι 1οι αναγνωρίστηκαν αμέσως. Μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με τα υπόλοιπα που αναφέρεις και θα προσθέσω και τον παράγοντα βύσμα. Αν δε κάνω λάθος αυτή τη στιγμή έχουν παγώσει τα πάντα στον ΔΟΑΤΑΠ λόγω έλλειψης Δ.Σ.


Σίγουρα παίζει ρόλο αν κάποιο πτυχίο ή τίτλος αναγνωρίζεται για πρώτη φορά. Άλλες οι διαδικασίες για την π΄ρωτη φορά και άλλες για τις επόμενες. Τώρα γιατί στο δικό σου οι δεύτεροι καθυστέρησαν περισσότερο.....μπορεί να έπαιξαν και οι άλλοι παράγοντες

Αν δεν υπάρχει και ΔΣ ή αν δεν υπάρχουν υπάλληλοι η καθυστέρηση είναι ακόμα μεγαλύτερη.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #887 στις: Ιούλιος 21, 2013, 02:28:04 μμ »
Αυτό που λες ίσως ισχύει για άτομα που πηγαίνουν μεμονωμένα. Σε μαζικά μεταπτυχιακά (όπως αυτά που γίνονται τελευταία) που έχουν ήδη πάρει αναγνώριση πριν βγει ο πρώτος απόφοιτος, απαιτείται πάνω κάτω ο ίδιος χρόνος για όλες  τις φουρνιές. Ο λόγος είναι ότι τα στοιχεία του μάστερ δεν ελέγχονται πρώτη φορά κατά την πρώτη κατάθεση αλλά έχουν ήδη ελεγχθεί κατά την έγκριση του προγράμματος. Σε μας οι πρώτοι έκαναν 4 μήνες παρά κάτι κι εμείς σχεδόν 5. Βέβαια υπήρξαν και άτομα (3) στη φουρνιά μας που το πήραν στον 1 μιση μήνα (βλ. βύσματα). 

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #888 στις: Ιούλιος 22, 2013, 04:59:58 μμ »
Παιδιά τι λέτε; Πτυχιακή εργασία ή να δώσω τα 2 μαθήματα; Είμαι πολύ μπερδεμένη.... ::)

Αποσυνδεδεμένος tina15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #889 στις: Ιούλιος 22, 2013, 07:40:37 μμ »
Παράθεση
μα και αυτο δεν εχει καμια σχεση με πληροφορικη...νομιζω οτι εναι εστιασμενο περισσοτερο γι αποφοιτους παιδαγωγικων τμηματων...ξεκιναει ενα τωρα στο ΤΕΙ πληροφορικης Σινδου αλλα οχι εξ αποστασεως ενδιαφερον πολυ...

Ναι δεν έχει σχέση με την Πληροφορική.  Εγ'ω εργάζομαι ήδη σαν καθηγήτρια Πληροφορικής και θέλω να κάνω ενα μτπτχκό εξ αποστάσεως. Αυτά είναι τα δεδομένα μου. Πρέπει να'ναι από απόσταση.  Αφού δε βρίσκω πάνω στην Πληροφορική ψάχνω για κτ που να έχει σχέση με την εκπαίδευση γενικότερα....  :-\ πχ και το "εκπαιδευτική ηγεσία" σχετικό δεν είναι;  Δεν αναγνωρίζεται από την υπηρεσία μας , το υπ παιδείας; Εννοώ δεν παίρνεις κάποια μόρια ; Νομίζω αναγνωρίζονται και δυο χρόνια προυπηρεσίας....
KAR ευχαριστώ για την απάντηση. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2013, 08:06:12 μμ από tina15 »

Αποσυνδεδεμένος tina15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #890 στις: Ιούλιος 22, 2013, 08:03:11 μμ »
Ανήκω στην ίδια κατηγορία και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό από απόσταση και έχω βρει μόνο αυτό και το Διοικηση στην Εκπαίδευση. Γνωρίζετε αν υπάρχει κτ άλλο από απόσταση σχετικό με Πληροφορική;

Εννοεις οτι εχεις βρει μονο αυτα στην ελληνικη γλωσσα. Διοτι υπαρχουν παρα πολλα απο αποσταση στην αγγλικη γλωσσα. Οχι μονο στην Αγγλια, οπου οι τιμες κυμαινονται σε διαφορα επιπεδα, αλλά και σε αλλες χωρες οπου τα πανεπιστημια προσφερουν αγγλοφωνα μεταπτυχιακα, π.χ. Ιταλια για Computer Science που σ'ενδιαφερει: http://www.unimarconi.it/unigre/master/185
(υποψιν οτι τα αγγλοφωνα μεταπτυχιακα στην Ιταλια ειναι παμφτηνα για τους Ελληνες και Κυπριους: μονο 2500 ευρω! :o Αν δεν απεχθανομουν τα μαθηματα σχετικα με management, θα τους ειχα προτιμησει για το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση)

Nαι συμφωνω... δυστυχώς έχω μόνο το πρώτο πτυχίο στα Αγγλικα επιπέδου Β2 ενώ αυτά της ιταλίας κλπ θέλουν proficiency  :( ... Γιαυτό ψάχνω κτ άλλο σχετικό με εκπαίδευση τουλάχιστον ώστε να αναγνωριστεί  στη δουλειά μου (καθηγήτρια)....
Ευχαριστώ για την βοήθεια biov.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #891 στις: Ιούλιος 22, 2013, 09:45:16 μμ »
Ανήκω στην ίδια κατηγορία και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό από απόσταση και έχω βρει μόνο αυτό και το Διοικηση στην Εκπαίδευση. Γνωρίζετε αν υπάρχει κτ άλλο από απόσταση σχετικό με Πληροφορική;

Εννοεις οτι εχεις βρει μονο αυτα στην ελληνικη γλωσσα. Διοτι υπαρχουν παρα πολλα απο αποσταση στην αγγλικη γλωσσα. Οχι μονο στην Αγγλια, οπου οι τιμες κυμαινονται σε διαφορα επιπεδα, αλλά και σε αλλες χωρες οπου τα πανεπιστημια προσφερουν αγγλοφωνα μεταπτυχιακα, π.χ. Ιταλια για Computer Science που σ'ενδιαφερει: http://www.unimarconi.it/unigre/master/185
(υποψιν οτι τα αγγλοφωνα μεταπτυχιακα στην Ιταλια ειναι παμφτηνα για τους Ελληνες και Κυπριους: μονο 2500 ευρω! :o Αν δεν απεχθανομουν τα μαθηματα σχετικα με management, θα τους ειχα προτιμησει για το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση)

Nαι συμφωνω... δυστυχώς έχω μόνο το πρώτο πτυχίο στα Αγγλικα επιπέδου Β2 ενώ αυτά της ιταλίας κλπ θέλουν proficiency  :( ... Γιαυτό ψάχνω κτ άλλο σχετικό με εκπαίδευση τουλάχιστον ώστε να αναγνωριστεί  στη δουλειά μου (καθηγήτρια)....
Ευχαριστώ για την βοήθεια biov.

Παρακαλω. Κριμα που δεν εχεις το Proficiency, γιατι οπως μου ειπαν φοιτητες του Κυπριακου μεταπτυχιακου, ολα τα βιβλια κι αρθρα της ηλεκτρονικης βιβλιοθηκης ειναι στα αγγλικα. Αλλά με το λεξικο ανα χειρας μαλλον θα τα καταφερεις!

Υπαρχει και το Ανοιχτο Πανεπιστημιο οπου μπορεις να κανεις αιτηση. (εγω εκανα αλλά δεν κληρωθηκα...:( ) Επισης υπαρχει κι ενα λιγο φτηνοτερο Κυπριακο πανεπιστημιο που εχει εξ αποστασεως μεταπτυχιακα στα ελληνικα και λιγοτερα μαθηματα απο της Λευκωσιας: το Ευρωπαϊκο Πανεπιστημιο Κυπρου (κανε google για να το δεις).

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #892 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:14:25 μμ »
Γνωρίζετε αν σε μεταπτυχιακά της Ελλάδος δίνουν τη δυνατότητα για μαθήματα έναντι διπλωματικής??

Αποσυνδεδεμένος ai duhh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #893 στις: Ιούλιος 24, 2013, 06:17:24 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ71 ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ. ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΠΙΟ ΥΨΗΛΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #894 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:00:50 μμ »
Γνωρίζετε αν σε μεταπτυχιακά της Ελλάδος δίνουν τη δυνατότητα για μαθήματα έναντι διπλωματικής??
Σε όσα εχω δει μέχρι σήμερα απαιτείται διπλωματική εργασία και μάλιστα "ερευνητικού" χαρακτήρα (και έχω δει πολλά).

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #895 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:09:07 μμ »
Eυχαριστώ Vasp. To ρωτάω γιατί σε αυτό μας δίνουν την επιλογή να πάρουμε 2 μαθήματα ειδικότητας και μου φαίνεται λίγο παράξενο. Ωστόσο πολλοί επιλέγουν τα μαθήματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.