*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135799 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #896 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:13:33 μμ »
Συμφωνώ με τη Vasp. Εξαρτάται και από τα δικά σου ερευνητικά ενδιαφέροντα melpo.  Παρόλα αυτά στο εξωτερικό δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Δεν είναι κάτι περίεργο. Όταν έκανα το 2ο μεταπτυχιακό μου σε ξένο πανεπιστήμιο υπήρχε αυτή η επιλογή και το έκαναν αρκετοί..



"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #897 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:19:50 μμ »
Δεν έχει μείον το να επιλέξεις τα μαθήματα απο τη διπλωματική?? Απο το πανεπιστήμιο βέβαια με ενημέρωσαν ότι όσοι διαλέξουν διπλωματική δεν θα υστερούν σε κάτι απο αυτούς που θα κάνουν. Καμια συμβούλη??

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #898 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:22:03 μμ »
Λάθος διατύπωση. 'Οσοι διαλέξουν τα μαθήματα έναντι της διπλωματικής εννοούσα

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #899 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:32:42 μμ »
ai duhh καλώς ήρθες στο PDE. Η απάντηση στο ερώτημα που θέτεις εξαρτάται από πολλούς μα πολλούς παράγοντες, καθώς επίσης και από το μεγαλύτερο αστάθμητο παράγοντα..το χρόνο. Νομίζω η ειδική αγωγή βρίθει πλεόν - σε σημείο κορεσμού- μεταπτυχιακών κ ο κλάδος σας υπερδιογκώνεται.


Melpo για μενα καλύτερα διπλωματική, προσφέρεις κάτι δικό σου, είναι αλλιώς...
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #900 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:40:24 μμ »
Ευχαριστώ :) :)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #901 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:31:38 μμ »
Για να αποκτήσει κανείς επάρκεια Ειδικής Αγωγής με το συγκεκριμένο τίτλο, πρέπει το 60% των μαθημάτων του να είναι στην ειδική αγωγή. Επιλέγοντας τα 2 μαθήματα ειδικότητας, αυτό είναι εφικτό. Επιλέγοντας όμως διπλωματική, τι συμβαίνει άραγε; Βέβαια η διπλωματική ισοδυναμεί σε credits με δύο μαθήματα και αν το θέμα που θα καλύψει είναι ειδικής αγωγής τότε η λογική λέει πως όλα θα είναι οκ. Πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε όμως; Εγώ πάντως επέλεξα τα 2 μαθήματα γιατί εφόσον δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης από τον ΔΟΑΤΑΠ, θεωρώ πως και πιο εύκολο είναι το σχήμα αυτό λόγω της εξ αποστάσεως φύσης του προγράμματος (που σημαίνει τόσο περιορισμένη πρόσβαση στη βιβλιοθήκη όσο και δυσκολίες στην επικοινωνία με τον εκάστοτε επιβλέποντα καθηγητή) και επιπλέον δε θα μας δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα αντιστοιχίας του με την ειδική εκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #902 στις: Ιούλιος 25, 2013, 02:31:31 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ71 ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ. ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΠΙΟ ΥΨΗΛΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
νομιζω οτι θα βρισκεσαι απο τους πρωτους στον πινακα.
στον πινακα προτασσονται  οι εχοντες  διδακτορικο,επονται οι μεταπτυχιακοι και ακολουθουν οι πτυχιουχοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 02:36:45 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #903 στις: Ιούλιος 25, 2013, 02:58:53 μμ »
Από τον κύκλο Β - Θεωρητικές βάσεις της εκπαίδευσης, ποιό προτείνετε να επιλέξω;

Αποσυνδεδεμένος Dina-PE18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #904 στις: Ιούλιος 25, 2013, 03:42:27 μμ »
Ανήκω στην ίδια κατηγορία και ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό από απόσταση και έχω βρει μόνο αυτό και το Διοικηση στην Εκπαίδευση. Γνωρίζετε αν υπάρχει κτ άλλο από απόσταση σχετικό με Πληροφορική;

Εννοεις οτι εχεις βρει μονο αυτα στην ελληνικη γλωσσα. Διοτι υπαρχουν παρα πολλα απο αποσταση στην αγγλικη γλωσσα. Οχι μονο στην Αγγλια, οπου οι τιμες κυμαινονται σε διαφορα επιπεδα, αλλά και σε αλλες χωρες οπου τα πανεπιστημια προσφερουν αγγλοφωνα μεταπτυχιακα, π.χ. Ιταλια για Computer Science που σ'ενδιαφερει: http://www.unimarconi.it/unigre/master/185
(υποψιν οτι τα αγγλοφωνα μεταπτυχιακα στην Ιταλια ειναι παμφτηνα για τους Ελληνες και Κυπριους: μονο 2500 ευρω! :o Αν δεν απεχθανομουν τα μαθηματα σχετικα με management, θα τους ειχα προτιμησει για το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση)

Nαι συμφωνω... δυστυχώς έχω μόνο το πρώτο πτυχίο στα Αγγλικα επιπέδου Β2 ενώ αυτά της ιταλίας κλπ θέλουν proficiency  :( ... Γιαυτό ψάχνω κτ άλλο σχετικό με εκπαίδευση τουλάχιστον ώστε να αναγνωριστεί  στη δουλειά μου (καθηγήτρια)....
Ευχαριστώ για την βοήθεια biov.

Παρακαλω. Κριμα που δεν εχεις το Proficiency, γιατι οπως μου ειπαν φοιτητες του Κυπριακου μεταπτυχιακου, ολα τα βιβλια κι αρθρα της ηλεκτρονικης βιβλιοθηκης ειναι στα αγγλικα. Αλλά με το λεξικο ανα χειρας μαλλον θα τα καταφερεις!

Υπαρχει και το Ανοιχτο Πανεπιστημιο οπου μπορεις να κανεις αιτηση. (εγω εκανα αλλά δεν κληρωθηκα...:( ) Επισης υπαρχει κι ενα λιγο φτηνοτερο Κυπριακο πανεπιστημιο που εχει εξ αποστασεως μεταπτυχιακα στα ελληνικα και λιγοτερα μαθηματα απο της Λευκωσιας: το Ευρωπαϊκο Πανεπιστημιο Κυπρου (κανε google για να το δεις).
[/quo
Αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή από το Εύρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου;Οταν λεεσ λίγο φτηνότερο πόσο εννοοείς;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #905 στις: Ιούλιος 25, 2013, 04:44:16 μμ »
Δεν έχει μείον το να επιλέξεις τα μαθήματα απο τη διπλωματική?? Απο το πανεπιστήμιο βέβαια με ενημέρωσαν ότι όσοι διαλέξουν διπλωματική δεν θα υστερούν σε κάτι απο αυτούς που θα κάνουν. Καμια συμβούλη??

Στην Ελλαδα δεν υπαρχει κανενα ΠΜΣ χωρις ερευνητικη εργασια. Για την αναγνωριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ δε γνωριζω, αφου ακομη κανεις δεν το εχει αναγνωρισει μονο με μαθηματα. Αλλά το μειον που εχουν οποιοι επιλεγουν μαθηματα αντι ερευνητικης εργασιας τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο ειναι οτι δεν τους προτιμουν μετα για διδακτορικο. Επισης, απο την ερευνητικη εργασια ο φοιτητης μπορει να κανει και δημοσιευσεις.

Απο την αλλη, αν ο ΔΟΑΤΑΠ το αναγνωριζει κι ο φοιτητης δεν ενδιαφερεται για μελλοντικο διδακτορικο ή για δημοσιευσεις, τοτε εγκειται αποκλειστικα στο τι βολευει τον ιδιο. Μπορει να τον βολευουν οι εργασιες κι οι εξετασεις των 2 μαθηματων περισσοτερο απο την αυτονομη ερευνα ενος δικου του θεματος.

Εγω εχω ηδη στο νου μου ενα υπεροχο θεμα για ερευνητικη εργασια, αλλά δεν ξερω απο τωρα τι θ'αποφασισω να κανω τοτε. Κατσε να μου απαντησουν κιολας πρωτα στην αιτηση - τοσο καιρο καμια απαντηση και το κορυφαιο ηταν οταν εστειλα email στην κοπελα του ελληνικου γραφειου να ρωτησω για την πορεια της αιτησης, εκανε γκαφα κι απαντησε στο email μου ρωτωντας εμενα για την πορεια της αιτησης, με ορθογραφικα λαθη ακομη και στ'ονομα μου! :o Επιπλεον, εχει βαλει λαθος Ταχυδρομικο Κωδικα του Πανεπιστημιου στην υπογραφη της (1706 αντι του σωστου 1700) και παρολο που την ενημερωσα πριν απο 3-4 βδομαδες, δεν τον αλλαξε και τον εχει αφησει λάθος! Ελπιζω οι διδασκοντες να μην ειναι τοσο απροσεχτοι οπως η υπαλληλος...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #906 στις: Ιούλιος 25, 2013, 04:53:55 μμ »
Αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή από το Εύρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου;Οταν λεεσ λίγο φτηνότερο πόσο εννοοείς;
Ευχαριστώ!

Ξερω οτι εχουν κανει αιτηση για αναγνωριση του αλλά νομιζω δεν εχει συνεδριασει ακομα ο ΔΟΑΤΑΠ. Παντως το Πανεπιστημιο ειναι στα αναγνωρισμενα. Στο Λευκωσιας θα κοστισει 6100 ευρω και στο Ευρωπαϊκο Κυπρου θα κοστισει 5700 ευρω. Το πρωτο εχει 7 μαθηματα και 3 σεμιναρια και διπλωματικη (ή 2 μαθηματα επιπλεον αντι διπλωματικης) και το δευτερο εχει 6 μαθηματα και διπλωματικη. Ψαξε την ιστοσελιδα τους απο το google, ειναι περιεκτικη.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #907 στις: Ιούλιος 25, 2013, 05:33:54 μμ »
Πιστεύετε ότι κάποιος που θα καταθέσει το μεταπτυχιακό του του χρόνου έχει πιθανότητες να δουλέψει? Το λέω από την άποψη ότι του χρόνου θα βγουν: Κύπρος και τα 2 πανεπιστήμια, Τορίνο και τα 2 μεταπτυχιακά, Βουλγαρία 2 φουρνιές μεγάλες (η 2η και η 3η), Roma tre kai Vergata και λιγότερα ίσως άτομα από αγγλικά και ελληνικά πανεπιστήμια. Μιλάμε για τουλαχιστον 1.000 άτομα και πολύ συντηρητικά.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #908 στις: Ιούλιος 25, 2013, 05:35:09 μμ »
Σε κάποιες ειδικότητες όχι. Σε κάποιες άλλες αν δεν καταργηθούν ναι.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #909 στις: Ιούλιος 25, 2013, 05:38:53 μμ »
Ποιες πιστεύεις πως είναι οι καλές ειδικότητες? Γνωρίζω σίγουρα ότι οι φιλόλογοι έχουν κλείσει ήδη από πέρσι και ότι οι μαθηματικοί είναι σε καλύτερη μοίρα. Άλλες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.