*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3137155 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος md_portman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1036 στις: Αύγουστος 29, 2013, 09:50:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Γράφτηκα στο forum για να διατυπώσω μερικές απορίες! (Λογικά στις 75 σελίδες συζήτησης θα έχουν απαντηθεί όλες, αλλά με συγχωρείτε, είναι δύσκολο να τις διαβάσω όλες.)
1.  Έστειλα την αίτησή μου γύρω στις 19 Αυγούστου και περιμένω απάντηση εισδοχής από το Πανεπιστήμιο. Έχω την αίσθηση ότι όσοι κάνουν αίτηση, εισέρχονται στο τμήμα. Πότε περίπου απαντάνε από το Τμήμα Εισδοχής και πώς γίνεται η διαδικασία; Τηλεφωνικώς ή με email;
2. Επίσης, όταν πλέον γίνω αποδεκτή, προπληρώνω τα μαθήματα του εξαμήνου και έπειτα επιλέγω όποια θέλω;
Ποια μαθήματα είναι δημοφιλή; Πιστεύετε ότι η καθυστέρηση του πανεπιστημίου να με δεκτεί νωρίς, θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στην επιλογή μαθημάτων;
3. Αν ξεκινήσω κανονικά τον προσεχή Οκτώβρη (2013) πόσα μαθήματα πρέπει να παίρνω ανά εξάμηνο (+πτυχιακή) για να είμαι πτυχιούχος τον Ιούνιο του 2015; (πόσα μαθήματα ανά εξάμηνο αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ για να είναι νόμιμο το μεταπτυχιακό;)
4. Από εσάς που ήδη είστε φοιτητές στο Πανεπιστήμιο, είστε ικανοποιημένοι από το ακαδημαϊκό υπόβαθρο; Υπάρχουν καθηγητές που είναι συνεργάσιμοι;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 09:53:53 μμ από md_portman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aggeliki89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1037 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:13:38 μμ »
Καλησπέρα! Αδυνατώ να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου γιατί μόλις έγινα δεκτή αλλά θα σου πω ότι ξέρω.
Εγώ την αίτηση την έστειλα 30 Ιουλίου και μου απάντησαν χθες! Μην αγχώνεσαι λοιπόν. Με ενημέρωσαν με mail.
Αρχικά σου ζητάνε 400 προκαταβολή συν 55. Προσπαθώντας και εγώ να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες είδα να μιλάνε πολύ για το 521, 621, 510, 526. Αυτά! Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις περιμένω και εγώ απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος md_portman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1038 στις: Αύγουστος 30, 2013, 03:26:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Αγγελική!
Υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην ... προλάβει να διαλέξει τα μαθήματα της επιλογής του; Και σε αυτή την περίπτωση είναι αναγκασμένος να διδαχθεί κάποιο μάθημα που δεν τον ενδιαφέρει;
Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει, ας μας πει πώς του φαίνεται το ακαδημαϊκό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1039 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:00:29 μμ »
Θα προσπαθησω να απαντήσω σε όλες τις απορίες σας.
1.Το επίπεδο είναι αρκετά καλό.Οι περισσότεροι καθηγητές είναι πολυ εξυπηρετικοί, φυσικα αυτό ειναι κ θεμα ανθρώπου, μου έτυχε να μου απαντησουν μέιλ σε δυτερόλεπτα κ άλλο σε μία εβδομάδα.
2. Δυστυχώς λόγου του αριθμού των φοιτητών μπορεί να κλείσουν κάποια μαθήματα αλλά οι σύμβουλοι σε καθοδηγούν τι να διαλέξεις ανάλογα με τα ενδιαφεροντά σου.
3. Εμένα κ με πηραν τηλ κ μου εστειλαν μειλ όταν εγινα δεκτή. Πρώτα επιλέγεις μαθηματα κ μετα πληρώνεις σε 3 δόσεις αναλογα τα μαθηματα που πήρες. Δε θυμάμαι πόσο είναι το ποσό για κάθε μάθημα...
4. Η προτεινόμενη φοίτηση έχει 2 σχήματα. 3τετράμηνα ή 4τετράμηνα 9 μαθηματα κ 3 σεμιναρια ή 7 μαθηματα, 3σεμινάρια κ πτυχιακή κ τα παίρνεις όπως θες..
Αν ξεχασα κατι ή θελετε καποια άλλη πληροφόρηση θα χαρω να βοηθήσω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος md_portman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1040 στις: Αύγουστος 30, 2013, 06:08:52 μμ »
Atherina σε ευχαριστώ πολύ!
Νιώθω ήδη αρκετά κατατοπισμένη. Έχω ακόμα μία απορία. Διάβασα σε κάποιο σημείο του forum (συγγνώμη την αοριστία αλλά δε θυμάμαι σε ποια σελίδα του θέματος και από ποιον) ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναγνώρισης από το ΔΟΑΤΑΠ αν εκπληρωθούν οι σπουδές σε 12 μήνες. Για να αναγνωριστεί το εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακό θα πρέπει να περάσουν 18 μήνες σπουδών.
Ισχύει αυτό ή κατάλαβα λάθος;
Αν εγώ ξεκινήσω τον Οκτώβρη του 2013, πότε πρέπει να ολοκληρώσω τις σπουδές (το συντομότερο δυνατόν και εφόσον έχω την οικονομική δυνατότητα να παίρνω το μέγιστο αριθμό μαθημάτων τη φορά) για να είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ το μεταπτυχιακό μου;

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1041 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:44:13 πμ »
η αλήθεια είναι οτι αν βγουν οι πρώτοι πτυχιούχοι δεν μπορούμε να ειμαστε σίγουροι, αποψη μου. Το 18 μηνο είναι σίγουρα αναγνωρισμένο. το πανεπιστημιο λέει το ίδιο για το 12μηνο κ ο Δοαταπ είπε οτι σημασια έχουν τα κρεντιτσ κ οχι ο χρόνος κ οτι αφου τα πληροι δε θα υπάρξει πρόβλημα..τώρα με σιγουρια πάλι δεν μπορώ να σου πω αν δεν αναγνωριστούν οι πρώτοι πτυχιούχοι

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1042 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:59:00 μμ »
δηλαδη για να καταλαβω και γω που ενδιαφερομαι,υπαρχει ρισκο αν παρει κανεις το 12μηνο προγραμμα να κινδυνευσει στο τελος;Τι πρεπει να κανουμε;Ειναι πολλα τα λεφτα για να πανε χαμμενα.Δεν πρεπει να εχουμε κατι πιο σιγουρο;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1043 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:42:55 πμ »
Νομίζω οτι το 12μηνο είναι οκ αλλά στη χειρότερη το κάνεις μετά 18μηνο. Τι εννοώ ξεκινάς και παίρνεις όσα μαθήματα θες οπότε αν διαπιστώσεις οτι υπάρχει πρόβλημα από το δοατάπ στα επόμενα τετράμηνα σπας τα μαθήματα και κάνεις ένα παραπάνω τετράμην και είσαι οκ!  :)

Αποσυνδεδεμένος xristos_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1044 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:44:30 πμ »
Καλησπέρα! Είναι κάποιος που έχει δώσει εξετάσεις το 521 και 623;; Αν θέλει ας μου στείλει π.μ. για να μου πει τι θέματα πέφτουν... Κ μπορώ να πω κ γω αντίστοιχα...

Αποσυνδεδεμένος sofnik78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1045 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:53:36 μμ »
Και εγώ θα ήθελα αυτές τις πληροφορίες για το 621, αλλά και για το 523 και 510!!!Όποιος γνωρίζει!!!

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1046 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:32:32 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι προβλεπει το νέο σχέδιο νόμου για την ειδική αγωγή και συγκεκριμένα γα τισ προσλήψεις;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1047 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:37:43 μμ »
2. α. Τα ισχύοντα στη Γενική Εκπαίδευση για τις προσλήψεις, τους διορισμούς, τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις και τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης καθώς και για τους τομείς, τις ειδικότητες, τους κλάδους τις αναθέσεις μαθημάτων, τα προγράμματα σπουδών και τα ωρολόγια προγράμματα στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση, ισχύουν από της δημοσίευσης του παρόντος νόμου και για την Ειδική Αγωγή. Επιμέρους διαφοροποιήσεις όλων των παραπάνω, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών στην Ειδική Αγωγή, θα καθορίζονται με Υπουργικές Αποφάσεις που θα εκδίδονται κατόπιν εισήγησης της Δ/νσης Ειδικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘ.

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1048 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:47:27 μμ »
Τι ακριβώς εννοεί; Θα σταματησουν να προηγούνται τα μεταπτυχιακά;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1049 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:48:20 μμ »
Μην ανησυχείτε, δεν αλλάζει τίποτα σχετικά με την πρόταξη των μάστερ. Θα κάνει πρώτα όλος ο κόσμος, ακόμα και οι αδαείς που το ξεκινάνε χωρίς να έχουν ρίξει ματιά στους πίνακες, και μετά αν αλλάξει κάτι. Πάντως αν αλλάξει πιστεύω θα αφορά την πρόταξη των δασκάλων με μάστερ έναντι αυτών που έχουν βασικό πτυχίο στην ειδική (ΠΕ.61 - 71), για τον απλό λόγο ότι η δευτεροβάθμια δε προσφέρει αντίστοιχα πτυχία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.