*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127723 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1050 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:50:30 μμ »
Εγώ είμαι δασκάλα και δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω το μεταπτυχιακό λόγω του νέου νόμου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1051 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:53:14 μμ »
Τι ακριβώς εννοεί; Θα σταματησουν να προηγούνται τα μεταπτυχιακά;

Ακριβώς. Εξομοιώνεται η ειδική με τη γενική εκπαίδευση οπότε όπως ούτε στην γενική δεν προηγούνται τα μεταπτυχιακά, το ίδιο θα ισχύσει με με την ειδική. Όμως  ''λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών στην Ειδική Αγωγή..'' θα βγει στην πορεία Υπουργική Απόφαση στην οποία για να μετρήσουν με κάποιο τρόπο και τα μεταπτυχιακά, θα δίνουν μόρια προϋπηρεσίας σε όσους τα κατέχουν. Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο που ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1052 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:10:04 μμ »
Yπάρχει κάποιος δάσκαλος πε70 που να κάνεi το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1053 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:29:45 μμ »
Μην ανησυχείτε, δεν αλλάζει τίποτα σχετικά με την πρόταξη των μάστερ. Θα κάνει πρώτα όλος ο κόσμος, ακόμα και οι αδαείς που το ξεκινάνε χωρίς να έχουν ρίξει ματιά στους πίνακες, και μετά αν αλλάξει κάτι. Πάντως αν αλλάξει πιστεύω θα αφορά την πρόταξη των δασκάλων με μάστερ έναντι αυτών που έχουν βασικό πτυχίο στην ειδική (ΠΕ.61 - 71), για τον απλό λόγο ότι η δευτεροβάθμια δε προσφέρει αντίστοιχα πτυχία.
Έχετε ιδιαίτερη προτίμηση στους ΠΕ61-71 και τους υποστηρίζετε διαρκώς.
Χαλαρώστε λιγάκι...
Αφού ανήκετε σε ειδικότητα της Δευτεροβάθμιας, πως μπορείτε να έχετε μονίμως αρνητική στάση προς τους ΠΕ60-70;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1054 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:35:29 μμ »
soulitsa είσαι δασκάλα και κανεις το μεταπτυχιακο ριδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1055 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:04:26 μμ »
Μην ανησυχείτε, δεν αλλάζει τίποτα σχετικά με την πρόταξη των μάστερ. Θα κάνει πρώτα όλος ο κόσμος, ακόμα και οι αδαείς που το ξεκινάνε χωρίς να έχουν ρίξει ματιά στους πίνακες, και μετά αν αλλάξει κάτι. Πάντως αν αλλάξει πιστεύω θα αφορά την πρόταξη των δασκάλων με μάστερ έναντι αυτών που έχουν βασικό πτυχίο στην ειδική (ΠΕ.61 - 71), για τον απλό λόγο ότι η δευτεροβάθμια δε προσφέρει αντίστοιχα πτυχία.
Έχετε ιδιαίτερη προτίμηση στους ΠΕ61-71 και τους υποστηρίζετε διαρκώς.
Χαλαρώστε λιγάκι...
Αφού ανήκετε σε ειδικότητα της Δευτεροβάθμιας, πως μπορείτε να έχετε μονίμως αρνητική στάση προς τους ΠΕ60-70;
Δεν υποστηρίζω κανέναν, απλά κατά την άποψή μου αυτό είναι το πιο δίκαιο. Νομίζω έχω το δικαίωμα να διατυπώνω την άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1056 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:10:00 μμ »
ο νέος νόμος για την ειδική αγωγή προβλέπει τα εξής για τις προσλήψεις:Τα ισχύοντα στη Γενική Εκπαίδευση για τις προσλήψεις, τους διορισμούς, τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις και τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης καθώς και για τους τομείς, τις ειδικότητες, τους κλάδους τις αναθέσεις μαθημάτων, τα προγράμματα σπουδών και τα ωρολόγια προγράμματα στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση, ισχύουν από της δημοσίευσης του παρόντος νόμου και για την Ειδική Αγωγή. Επιμέρους διαφοροποιήσεις όλων των παραπάνω, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών στην Ειδική Αγωγή, θα καθορίζονται με Υπουργικές Αποφάσεις που θα εκδίδονται κατόπιν εισήγησης της Δ/νσης Ειδικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘ. Δηλάδη θα σταματήσουν να προτάσσονται τα μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1057 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:25:35 μμ »
ο νέος νόμος για την ειδική αγωγή προβλέπει τα εξής για τις προσλήψεις:Τα ισχύοντα στη Γενική Εκπαίδευση για τις προσλήψεις, τους διορισμούς, τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις και τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης καθώς και για τους τομείς, τις ειδικότητες, τους κλάδους τις αναθέσεις μαθημάτων, τα προγράμματα σπουδών και τα ωρολόγια προγράμματα στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση, ισχύουν από της δημοσίευσης του παρόντος νόμου και για την Ειδική Αγωγή. Επιμέρους διαφοροποιήσεις όλων των παραπάνω, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών στην Ειδική Αγωγή, θα καθορίζονται με Υπουργικές Αποφάσεις που θα εκδίδονται κατόπιν εισήγησης της Δ/νσης Ειδικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘ. Δηλάδη θα σταματήσουν να προτάσσονται τα μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή;
Kατά τη γνώμη μου είναι λίγο έως πολύ μπερδεμένο αυτό το απόσπασμα και δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Επίσης λέει και για υπουργικές αποφάσεις που μπορούν να διαφοροποιήσουν τα παραπάνω άρα και πάλι δεν μπορούμε να υποθέσουμε για το τι θα γίνει όταν εφαρμοστεί.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1058 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:41:12 μμ »
ο νέος νόμος για την ειδική αγωγή προβλέπει τα εξής για τις προσλήψεις:Τα ισχύοντα στη Γενική Εκπαίδευση για τις προσλήψεις, τους διορισμούς, τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις και τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης καθώς και για τους τομείς, τις ειδικότητες, τους κλάδους τις αναθέσεις μαθημάτων, τα προγράμματα σπουδών και τα ωρολόγια προγράμματα στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση, ισχύουν από της δημοσίευσης του παρόντος νόμου και για την Ειδική Αγωγή. Επιμέρους διαφοροποιήσεις όλων των παραπάνω, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών στην Ειδική Αγωγή, θα καθορίζονται με Υπουργικές Αποφάσεις που θα εκδίδονται κατόπιν εισήγησης της Δ/νσης Ειδικής Αγωγής του ΥΠΑΙΘ. Δηλάδη θα σταματήσουν να προτάσσονται τα μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή;
Συγγνώμη αλλά περιμένεις από τους διάφορους εδώ μέσα να πάρεις εγγυήσεις για το αν αξίζει να κάνεις το μάστερ ή όχι;
Δε πρόκειται κανένας να σου απαντήσει με σιγουριά για τον απλούστατο λόγο ότι κανένας δεν γνωρίζει. Μόνη σου θα το αποφασίσεις κοιτάζοντας τους πίνακες και τα άτομα που προσλαμβάνει κάθε χρόνο. Αλλά και πάλι είναι ρίσκο. Αν το ξεκινήσεις θα ρισκάρεις όπως όλοι μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:43:35 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1059 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:16:09 μμ »
Μην ανησυχείτε, δεν αλλάζει τίποτα σχετικά με την πρόταξη των μάστερ. Θα κάνει πρώτα όλος ο κόσμος, ακόμα και οι αδαείς που το ξεκινάνε χωρίς να έχουν ρίξει ματιά στους πίνακες, και μετά αν αλλάξει κάτι. Πάντως αν αλλάξει πιστεύω θα αφορά την πρόταξη των δασκάλων με μάστερ έναντι αυτών που έχουν βασικό πτυχίο στην ειδική (ΠΕ.61 - 71), για τον απλό λόγο ότι η δευτεροβάθμια δε προσφέρει αντίστοιχα πτυχία.
Έχετε ιδιαίτερη προτίμηση στους ΠΕ61-71 και τους υποστηρίζετε διαρκώς.
Χαλαρώστε λιγάκι...
Αφού ανήκετε σε ειδικότητα της Δευτεροβάθμιας, πως μπορείτε να έχετε μονίμως αρνητική στάση προς τους ΠΕ60-70;
Δεν υποστηρίζω κανέναν, απλά κατά την άποψή μου αυτό είναι το πιο δίκαιο. Νομίζω έχω το δικαίωμα να διατυπώνω την άποψή μου.
Η άποψη σας είναι σεβαστή,αλλά θα ήταν πιο αξιόπιστη αν αναφερόταν σε  θέματα που αφορούν τη βαθμίδα σας και την ειδικότητά σας.
 

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1060 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:21:14 μμ »
Άποψή σας και είναι επίσης σεβαστή.

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1061 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:28:14 μμ »
soulitsa είσαι δασκάλα και κανεις το μεταπτυχιακο ριδικής αγωγής;
Όχι δεν φοιτώ σε κανένα μεταπτυχιακό.
Έχω μετεκπαιδευτεί στο Διδασκαλείο Ειδικής Αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος elma1588

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1062 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:39:43 πμ »
καλημέρα σας! πόσο καιρό παίρνει περίπου να γίνει κάποιος δεκτός στο μεταπτυχιακό ; έχουν περάσει περίπου 20 μέρες και τίποτα! σας ακούω να λέτε πως θα ξεκινήσετε να δηλώνετε μαθήματα και απορώ κατά πόσο θα προλάβουν όλοι ή κάποιοι θα πάρουν "ό,τι μείνει" ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!

Αποσυνδεδεμένος poppy th

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1063 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:18:48 μμ »
Προσωπικά εμένα με ενημέρωσαν ότι με δέχτηκαν με email σε περισσότερο από ένα μήνα και συγκεκριμένα πριν λίγες μέρες ενώ είχα κάνει τα χαρτιά μου μέσα Ιουλίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.