*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3137151 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος md_portman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1092 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 08:40:55 πμ »
Γεια σου evamy!
Κι εγώ, όπως έγραψα στο post ακριβώς από πάνω σου, περιμένω να επικοινωνήσει ο σύμβουλος για να με κατατοπίσει, όπως μου έγραψαν σε email.
Φαντάζομαι αυτό θα γίνει αρκετά σύντομα γιατί ξεκινάμε 30 Σεπτέμβρη, έτσι δεν είναι;
Παρ'ολα αυτά περιμένω και από τους συναδέρφους εδώ να μας προτείνουν κάποια μαθήματα και να μας γράψουν τις εντυπώσεις τους.
Ποια τους φαίνονται εύκολα, ποια απαιτητικά κτλ...
Βοηθήστε μας! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1093 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:48:32 πμ »
Νομίζω οτι μόνο αν τα δεις εσύ, θα μπορέσεις να σχηματίσεις μία σωστή εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1094 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 10:22:48 πμ »
Kαλημέρα!!Έχω στείλει και εγώ τα απαραίτητα δικαιολογητικά για το μεταπτυχιακό και περιμένω απάντηση για το αν με δέχτηκαν ή όχι. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον νόμο που καταργεί την πρόταξη των κατόχων μεταπτυχιακών στους πίνακες της ειδικής, αυτό αφορά μόνο την πρόταξη ή ακόμα και την ένταξη των παιδαγωγών γενικής στους πίνακες ειδικής αγωγής? Συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι ανόητη, αλλά δεν είχα ψάξει το θέμα εις βάθος γιατί ο κύριος λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι καθαρά η προσωπική μου μετεξέλιξη, και όχι η ελπίδα διορισμού. Απλά θα ήθελα να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα για το τι συμβαίνει πια.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1095 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:22:26 μμ »
ο κύριος λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι καθαρά η προσωπική μου μετεξέλιξη, και όχι η ελπίδα διορισμού.

Συγγνώμη αλλα δεν σε λογοκρίνω. Απο την ερωτηση σου παντως κανει ΜΠΑΜ πως το κανεις για διορισμο..σορρυ αν γίνομαι αγενης..
Βαρεθηκα να βλεπω ολον αυτο το καιρο τους νεοελληνες να φαπτίζονται και κοινωνικα ευαισθητοποιημενοι στην ειδικη αγωγη...Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα αλλα ΓΕΝΙΚΑ!
Πριν 10 χρονια οποιος σπουδαζε ειδικη αγωγη τον βριζανε στην ελλαδα.
Ξαφνικα εδω και 2 χρονια η ειδικη αγωγη εγινε μοδα και φοριεται πολυ!
Αναρωτιμεμαι που ειναι ολοι αυτοι που βλεπω εδω μεσα οταν κλεινουν ειδικα σχολεια και οταν κοροιδευονται σε καθημερινη βαση παιδια με ιδιαιτερες ικανοτητες.?
Μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας...
Το 99,9% των ατομων που κανουν το συγκεκριμενο μαστερ και ειναι εκπαιδευτικοι πανε για διορισμο στην ειδικη εκπαιδευση και μονον.!
Οποιος/α θελει ενα μαστερ για προσωπικη του γνωση δεν μπαινει στη διαδικασια ουτε για διδακτρα να ρωταει,ουτε για αναγνωρισεις να μιλαεις αλλα ουτε για προταξεις!Το κανει και δεν ψαχνει τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1096 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:30:04 μμ »
Συνάδελφοι μπορεί κάποιος παλιότερος να μου προτείνει ένα διάγραμμα του αριθμού των μαθημάτων που πρέπει να επιλέγω σε κάθε τετράμηνο εφόσον θέλω να τελειώσω θεωρητικά στους 18 μήνες?

Αποσυνδεδεμένος refresh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1097 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:31:42 μμ »
Ενημέρωσαν κάποιον για τα μαθήματα; Πέρασε η πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου που μου είχαν πει.... αλλά ακόμα τίποτα :-\ :-\ :-\

Μάλλον κανέναν ακόμα παιδιά , να δούμε αυτή τη βδομάδα!

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1098 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:36:59 μμ »
Με την ιδιότητα του "παλιού" πλέον στη Λευκωσία, σας λέω οτι τα μαθήματα του φθινοπωρινού τετραμήνου θα αρχίσουν στις 30/9!

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1099 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:49:40 πμ »
ο κύριος λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι καθαρά η προσωπική μου μετεξέλιξη, και όχι η ελπίδα διορισμού.

Συγγνώμη αλλα δεν σε λογοκρίνω. Απο την ερωτηση σου παντως κανει ΜΠΑΜ πως το κανεις για διορισμο..σορρυ αν γίνομαι αγενης..
Βαρεθηκα να βλεπω ολον αυτο το καιρο τους νεοελληνες να φαπτίζονται και κοινωνικα ευαισθητοποιημενοι στην ειδικη αγωγη...Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα αλλα ΓΕΝΙΚΑ!
Πριν 10 χρονια οποιος σπουδαζε ειδικη αγωγη τον βριζανε στην ελλαδα.
Ξαφνικα εδω και 2 χρονια η ειδικη αγωγη εγινε μοδα και φοριεται πολυ!
Αναρωτιμεμαι που ειναι ολοι αυτοι που βλεπω εδω μεσα οταν κλεινουν ειδικα σχολεια και οταν κοροιδευονται σε καθημερινη βαση παιδια με ιδιαιτερες ικανοτητες.?
Μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας...
Το 99,9% των ατομων που κανουν το συγκεκριμενο μαστερ και ειναι εκπαιδευτικοι πανε για διορισμο στην ειδικη εκπαιδευση και μονον.!
Οποιος/α θελει ενα μαστερ για προσωπικη του γνωση δεν μπαινει στη διαδικασια ουτε για διδακτρα να ρωταει,ουτε για αναγνωρισεις να μιλαεις αλλα ουτε για προταξεις!Το κανει και δεν ψαχνει τιποτα!

Δεν μιλάς μένα συγκεκριμένα αλλά έβγαλες το αυθαίρετο συμπέρασμα οτι κάνει ''μπάμ'' οτι θα το κάνω για διορισμό.  Να σε ενημερώσω λοιπόν αν και δεν θεωρώ οτι είναι αναγκαίο μιας και δεν υπάρχει λόγος να απολογηθώ, οτι έχω μόλις 1μιση χρόνο που τελείωσα τη σχολή οπότε δεν ανήκω στους ''τυχερούς'' του κλάδου αν μπορεί να το πει κανείς έτσι. Βρίσκομαι στον τρίτο πίνακα με μηδενικά μόρια, μηδενική προυπηρεσία και την ιδέα του ασεπ μακρινή όσο δεν πάει. Ξέρω πολύ καλά τι γίνεται και έχω αφήσει την ελπίδα διορισμού πολύ πίσω. Αντί όμως να κάτσω να κλαίω τη μοίρα μου και να περιμένω αν και όταν αλλάξει κάτι, προτιμώ να κάνω πράγματα τα οποία μόνο χαμένα δεν θα είναι κατά τη γνώμη μου. Η επιλογή ενός μεταπτυχιακού δεν είναι εύκολη υπόθεση απαιτεί χρόνο και χρήμα, έχω φάει αρκετό χρόνο ψάχνωντας τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, και ναι θα ψάξω και το αν αναγνωρίζεται, και τα δίδακτρα και το τι μπορεί να μου προσφέρει σε γενικές γραμμές. Δεν θεωρώ κακό το να ξέρω ακριβώς τι μου γίνεται.  Για μένα το να κάνει κάποιος ένα μεταπτυχιακό όπως το παρουσίασες παραπάνω, μόνο ανευθυνότητα δείχνει.

Αποσυνδεδεμένος xristos_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1100 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 04:00:51 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει ποιο είναι το βασικό εγκειρίδιο στο  μάθημα 501 Ψυχολογικές διαστάσεις;

Αποσυνδεδεμένος xristos_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1101 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 04:13:03 μμ »
Επιπλέον θα ήθελα όποιος έχει πάρει το μάθημα "Συγκριτική Παιδαγωγική" να μου δώσει κάποιες πληροφορίες και το διάγραμμα μαθήματος ας μου στείλει π.μ.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1102 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 12:24:20 μμ »
γεια σας!
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από όποιον γνωρίζει! Με ενημέρωσαν να κάνω δήλωση μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο. Θα επιλέξω μερική φοίτηση στο πρόγραμμα και μάλλον 2 μαθήματα. Μπορεί κάποιος να μου πει από ποιο κορμό να πάρω? Να ξεκινήσω από τα μαθήματα κοινού κορμού; Και αν ναι ποια πιστεύετε ότι είναι πιο εύκολα; Μην πνιγώ και από την πρώτη στιγμή!

Αποσυνδεδεμένος elma1588

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1103 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:15:15 μμ »
Από ότι βλέπω άλλοι δηλώνουν ήδη μαθήματα και άλλοι περιμένουμε ακόμη για απάντηση στην αίτηση! Το βλέπω λίγο ανοργάνωτο το σύστημα η ιδέα μου είναι; Οι παλιοί ας μας ενημερώσουν αν αυτό θα μας επηρεάσει αρνητικά εμάς τους τελευταίους  :( :(

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1104 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:24:51 μμ »
ρε παιδια βοηθηστε λιγο εμας τους καινουργιους ...
ποιο απο τα μαθηματα κοινου κορμου θεωρειται ευκολοτερο ;
510; 511; 512; 610;611; 612;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1105 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:21:48 μμ »
Καλησπέρα,
έχω ξεκινήσει κι εγώ το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, αλλά με προβληματίζει το εξής θέμα: Ενώ αρχικά, σε προφορική επικοινωνία με το γραφείο Ελλάδος, με ενημέρωσαν ότι ο τίτλος του μεταπτυχιακού είναι "Επιστήμες της Αγωγής: Ειδική Αγωγή" σε απάντηση mail που έστειλα στην Κύπρο με ενημέρωσαν ότι το μεταπτυχιακό είναι "Επιστήμες της Αγωγής" και το ειδική αγωγή θα φαίνεται μόνο στην αναλυτική βαθμολογία. Επίσης, μίλησα τηλεφωνικά με άτομο του Πανεπιστημίου και μου το άφησε ανοιχτό το θέμα, γιατί λέει τώρα θα συνεδριάσει η Σύγκλητος. Πιθανολογώ ότι θα γράφει μόνο "Επιστήμες της Αγωγής" και αναρωτιέμαι, αν υπάρχει κώλυμα ένταξης στους πίνακες ειδικής αγωγής.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.