*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127158 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαριος Ανδρεου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1120 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 07:53:29 μμ »
Οσοι έχετε κάνει αυτό το πρόγραμμα το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος είναι πολύ πιθανό να τεθεί υπό αμφισβήτηση η αναγνώρισή του γιατί το πρόγραμμα αυτό αναγνωρίστηκε από το υπουργείο της Κύπρου μόλις τον Ιούλιο 2013 (μαζί με αυτά του Frederick αλλά και του Ευρωπαϊκού). Πώς λοιπόν πήρε αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ εδώ και ένα χρόνο, αφού για την αναγνώριση αυτή απαιτείται το πρόγραμμα να είναι πρώτα αναγνωρισμένο από την Κύπρο;

Επίσης σύμφωνα με ευρωπαϊκές οδηγίες ένας μεταπτυχιακός φοιτητής δεν μπορεί να διδαχθεί πάνω από 60 ECTS ανά ακαδημαϊκό έτος. Πώς κάποιοι σε αυτό το πρόγραμμα (κατά τη χρονιά που δεν είχε πάρει ακόμα αναγνώριση) έλεγαν ότι τους δινόταν η ευκαιρία να αποφοιτήσουν σε ένα χρόνο;; (αφού το πρόγραμμά τους eίναι 90 ECTS?)

Γνωρίζω ήδη μία ομάδα 4 ατόμων που έχουν βάλει δικηγόρο να το ερευνήσει, όποιος άλλος ενδιαφέρεται, μου λέει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1121 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:03:47 μμ »
Αγαπητέ Μάριε, η πράξη αναγνώρισης δίνετε αο τον ΔΟΑΤΑΠ όποτε το θελήσει κανείς κάνοντας μία αίτηση κ καταθέτοντας 20€ στην Τράπεζα Ελλάδος. Όσο για τις πιστωτικές μονάδες που λες δεν το γνωρίζω. Τον Ιανουάριο του 2014 βγαίνουν οι πρώτοι και θα δείξει η κατάσταση. Αν έχεις περαιτέρω πληροφορίες για τους γνωστούς σου ενημέρωσέ μας αν έχεις την καλοσύνη, αν και δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα. Προσωπικά θεωρώ το παν/μιο οργανωμένο και δεν νομίζω να είναι υπο αμφισβήτηση όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1122 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:04:30 μμ »

Ευχαριστω πολυ melpo!!!!!

Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς την υποχρεωτική βιβλιογραφία για τα μαθηματα 610, 521 και 624;;
Για το 610 Μέτρηση κ αξιολόγηση στην Εκπαίδευση Παπαναστασίου Κ. Λευκωσία 1993
Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω ακόμα.
Παρακαλώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Μαριος Ανδρεου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1123 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 08:56:48 μμ »
Αγαπητή Μέλπω,

ένα πράγμα είναι η πράξη αναγνώρισης που αναφέρεις και ένα άλλο είναι ο φάκελος που καταθέτει ένα πανεπιστήμιο για να αναγνωριστεί το πρόγραμμά του. Στο φάκελο αυτό δεν μπορεί να μην υπάρχει η αναγνώριση από το κυπριακό κράτος. Η αναγνώριση εξ αποστάσεως προγραμμάτων από ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Κύπρο έγινε αυτό το καλοκαίρι 2013. Το πρόγραμμα λειτουργεί ένα χρονο πριν.

Δεν είναι δικοί μου γνωστοί αλλά ενδιαφερόμενα άτομα (όπως και εγώ) από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
Αν όντως έχει γίνει παρατυπία χρειάζεται να το κυνηγήσουμε.

Οσο για τα 60 ECTS που ανέφερα δεν υπάρχει αναγνωρισμένο ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο που να μην το εφαρμόζει. Δεν είναι κάτι που το λεω εγώ.


Αλλά όπως λες εσύ κοντός ψαλμός. Τον Ιανουάριο του 2014 θα δούμε αν θα υπάρχει κάποια κύρωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1124 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 09:21:27 μμ »
Το Πανεπιστήμιο έχει πολλά προγράμματα τα οποία λειτουργούν χρόνια. Θα ενημερωθώ για το θέμα που αναφέρεις την Δευτέρα κιόλας για περαιτέρω πληροφορίες απο το ίδιο. Εννοείς ότι έπρεπε πρώτα να αναγνωριστεί στην Κύπρο κ έπειτα να κάνουν τις διαδικασίες για αναγνώριση στην Ελλάδα??

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1125 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 11:12:53 μμ »
Αγαπητή Μέλπω,

ένα πράγμα είναι η πράξη αναγνώρισης που αναφέρεις και ένα άλλο είναι ο φάκελος που καταθέτει ένα πανεπιστήμιο για να αναγνωριστεί το πρόγραμμά του. Στο φάκελο αυτό δεν μπορεί να μην υπάρχει η αναγνώριση από το κυπριακό κράτος. Η αναγνώριση εξ αποστάσεως προγραμμάτων από ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Κύπρο έγινε αυτό το καλοκαίρι 2013. Το πρόγραμμα λειτουργεί ένα χρονο πριν.

Δεν είναι δικοί μου γνωστοί αλλά ενδιαφερόμενα άτομα (όπως και εγώ) από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
Αν όντως έχει γίνει παρατυπία χρειάζεται να το κυνηγήσουμε.

Οσο για τα 60 ECTS που ανέφερα δεν υπάρχει αναγνωρισμένο ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο που να μην το εφαρμόζει. Δεν είναι κάτι που το λεω εγώ.


Αλλά όπως λες εσύ κοντός ψαλμός. Τον Ιανουάριο του 2014 θα δούμε αν θα υπάρχει κάποια κύρωση.

Καλά εννοείται να το κυνηγήσετε! Μην το αφήσετε έτσι! Φαντάζομαι οι πηγές σου είναι απο τον Πρόεδρο της Κύπρου....τι τσακάλια που είστε! Μπράβο!
Πάντως εγώ προτείνω να μη το κάνεις αν το σκέφτεσαι! Δε ξέρω τι ειδικότητα είσαι αλλά άστο καλύτερα...μη σε κυνηγάνε και σένα μετα.

Αποσυνδεδεμένος tasel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1126 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:58:14 πμ »
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ ήταν να ξεκινήσω αυτό το μεταπτυχιακό πέρσι και το μετάνιωσα. Υπήρξαν αρκετοί λόγοι γι' αυτό:

α. Διαπίστωσα ότι κάποιοι που επικοινώνησαν με το ΔΟΑΤΑΠ δεν πήραν σαφή απάντηση για το αν και κατά πόσο είναι όντως αναγνωρισμένο

β. Ενώ ζητούσαν αρχικά πτυχία και βιογραφικά για να σε δεχτούν διαπίστωσα στην πορεία ότι γίνονταν δεκτοί όλοι ανεξαρτήτως πτυχίου ή ακόμη και γνώσης αγγλικών. Σκεφτείτε ότι το μεταπτυχιακό αυτό το κάνουν από ηλεκτρολόγοι μέχρι ότι ειδικότητα μπορείτε να φανταστείτε. Με προχείρους υπολογισμούς πιστεύω ότι το παρακολουθούν μέχρι και 3000 άτομα αυτή τη στιγμή. Δεν έχουν κανένα κριτήριο επιλογής.

γ. Σκεπτόμενη το β και  το ρυθμό με τον οποίο το ΔΟΑΤΑΠ κάνει τις αναγνωρίσεις υπολόγισα ότι θα πάρει τουλάχιστον τρία χρόνια η αναγνώριση. Ακόμη και αν όντως η αναγνώριση γινόταν εγκαίρως το πτυχίο δε θα είχε αξία αφού θα γέμιζαν οι πίνακες ειδικής αγωγής και δε θα είχα προτεραιότητα από μόρια προϋπηρεσίας μιας και οι πίνακες είναι κλειδωμένοι.

δ. Έπειτα σκέφτηκα πόσο χρήσιμα μπορεί να μου είναι αυτά τα 5000Ε στις δύσκολες αποχές που ζούμε και πόσο χρήσιμο θα μου είναι αυτό το εξαγορασμένο στην ουσία μεταπτυχιακό. Μου θύμισε λίγο τη φάμπρικα των σεμιναρίων ειδικής αγωγής με τα 900Ε απλά σε μορφή μεταπτυχιακού και πιο τσιμπημένη τιμή.

ε. Τελικά συζήτησα με τον εαυτό μου για το αν και κατά πόσο θα μου άρεσε να διδάσκω μια ζωή σε ειδικό σχολείο. Επειδή είχα απασχοληθεί σε πρακτική άσκηση σε τέτοια σχολεία η απάντηση ήταν όχι. Πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος για να ακολουθήσεις αυτή την κατεύθυνση. Σαν να αποφασίζεις να γίνεις χειρούργος θα το παρομοίαζα. Δε μπαίνεις σε τελική ανάλυση στην τάξη και απλά το κάνεις. Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δύσκολο και ψυχοφθόρο.

Αν κάποιος συμφωνεί με οποιοδήποτε από τα παραπάνω μαζί μου καλό θα ήταν να κρατήσει τα λεφτουδάκια του και να στραφεί κάπου αλλού.
Μια φιλική συμβουλή από κάποια έμπειρη στο χώρο. (Μου μυρίζει απάτη... μακάρι να βγω ψέφτρα)

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1127 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:16:10 πμ »
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ ήταν να ξεκινήσω αυτό το μεταπτυχιακό πέρσι και το μετάνιωσα. Υπήρξαν αρκετοί λόγοι γι' αυτό:

α. Διαπίστωσα ότι κάποιοι που επικοινώνησαν με το ΔΟΑΤΑΠ δεν πήραν σαφή απάντηση για το αν και κατά πόσο είναι όντως αναγνωρισμένο

β. Ενώ ζητούσαν αρχικά πτυχία και βιογραφικά για να σε δεχτούν διαπίστωσα στην πορεία ότι γίνονταν δεκτοί όλοι ανεξαρτήτως πτυχίου ή ακόμη και γνώσης αγγλικών. Σκεφτείτε ότι το μεταπτυχιακό αυτό το κάνουν από ηλεκτρολόγοι μέχρι ότι ειδικότητα μπορείτε να φανταστείτε. Με προχείρους υπολογισμούς πιστεύω ότι το παρακολουθούν μέχρι και 3000 άτομα αυτή τη στιγμή. Δεν έχουν κανένα κριτήριο επιλογής.

γ. Σκεπτόμενη το β και  το ρυθμό με τον οποίο το ΔΟΑΤΑΠ κάνει τις αναγνωρίσεις υπολόγισα ότι θα πάρει τουλάχιστον τρία χρόνια η αναγνώριση. Ακόμη και αν όντως η αναγνώριση γινόταν εγκαίρως το πτυχίο δε θα είχε αξία αφού θα γέμιζαν οι πίνακες ειδικής αγωγής και δε θα είχα προτεραιότητα από μόρια προϋπηρεσίας μιας και οι πίνακες είναι κλειδωμένοι.

δ. Έπειτα σκέφτηκα πόσο χρήσιμα μπορεί να μου είναι αυτά τα 5000Ε στις δύσκολες αποχές που ζούμε και πόσο χρήσιμο θα μου είναι αυτό το εξαγορασμένο στην ουσία μεταπτυχιακό. Μου θύμισε λίγο τη φάμπρικα των σεμιναρίων ειδικής αγωγής με τα 900Ε απλά σε μορφή μεταπτυχιακού και πιο τσιμπημένη τιμή.

ε. Τελικά συζήτησα με τον εαυτό μου για το αν και κατά πόσο θα μου άρεσε να διδάσκω μια ζωή σε ειδικό σχολείο. Επειδή είχα απασχοληθεί σε πρακτική άσκηση σε τέτοια σχολεία η απάντηση ήταν όχι. Πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος για να ακολουθήσεις αυτή την κατεύθυνση. Σαν να αποφασίζεις να γίνεις χειρούργος θα το παρομοίαζα. Δε μπαίνεις σε τελική ανάλυση στην τάξη και απλά το κάνεις. Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δύσκολο και ψυχοφθόρο.

Αν κάποιος συμφωνεί με οποιοδήποτε από τα παραπάνω μαζί μου καλό θα ήταν να κρατήσει τα λεφτουδάκια του και να στραφεί κάπου αλλού.
Μια φιλική συμβουλή από κάποια έμπειρη στο χώρο. (Μου μυρίζει απάτη... μακάρι να βγω ψέφτρα)

Πεστα να αγιασει το στομα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1128 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:36:41 πμ »
Αγαπητή Μέλπω,

ένα πράγμα είναι η πράξη αναγνώρισης που αναφέρεις και ένα άλλο είναι ο φάκελος που καταθέτει ένα πανεπιστήμιο για να αναγνωριστεί το πρόγραμμά του. Στο φάκελο αυτό δεν μπορεί να μην υπάρχει η αναγνώριση από το κυπριακό κράτος. Η αναγνώριση εξ αποστάσεως προγραμμάτων από ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Κύπρο έγινε αυτό το καλοκαίρι 2013. Το πρόγραμμα λειτουργεί ένα χρονο πριν.

Δεν είναι δικοί μου γνωστοί αλλά ενδιαφερόμενα άτομα (όπως και εγώ) από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
Αν όντως έχει γίνει παρατυπία χρειάζεται να το κυνηγήσουμε.

Οσο για τα 60 ECTS που ανέφερα δεν υπάρχει αναγνωρισμένο ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο που να μην το εφαρμόζει. Δεν είναι κάτι που το λεω εγώ.


Αλλά όπως λες εσύ κοντός ψαλμός. Τον Ιανουάριο του 2014 θα δούμε αν θα υπάρχει κάποια κύρωση.
έχω έγγραφη απάντηση από τον "ΔΟαταπ" κυπρου οτι δεν ισχύει εκεί το εξαποστάσεως. άλλωστε και στη σελίδα του Λευκωσίας το προσφέρανε το πρόγραμμα στο ελληνικό αλλά οχι στο Αγγλικό σάιτ. Μυστήρια πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1129 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:40:33 πμ »
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ ήταν να ξεκινήσω αυτό το μεταπτυχιακό πέρσι και το μετάνιωσα. Υπήρξαν αρκετοί λόγοι γι' αυτό:

α. Διαπίστωσα ότι κάποιοι που επικοινώνησαν με το ΔΟΑΤΑΠ δεν πήραν σαφή απάντηση για το αν και κατά πόσο είναι όντως αναγνωρισμένο

β. Ενώ ζητούσαν αρχικά πτυχία και βιογραφικά για να σε δεχτούν διαπίστωσα στην πορεία ότι γίνονταν δεκτοί όλοι ανεξαρτήτως πτυχίου ή ακόμη και γνώσης αγγλικών. Σκεφτείτε ότι το μεταπτυχιακό αυτό το κάνουν από ηλεκτρολόγοι μέχρι ότι ειδικότητα μπορείτε να φανταστείτε. Με προχείρους υπολογισμούς πιστεύω ότι το παρακολουθούν μέχρι και 3000 άτομα αυτή τη στιγμή. Δεν έχουν κανένα κριτήριο επιλογής.

γ. Σκεπτόμενη το β και  το ρυθμό με τον οποίο το ΔΟΑΤΑΠ κάνει τις αναγνωρίσεις υπολόγισα ότι θα πάρει τουλάχιστον τρία χρόνια η αναγνώριση. Ακόμη και αν όντως η αναγνώριση γινόταν εγκαίρως το πτυχίο δε θα είχε αξία αφού θα γέμιζαν οι πίνακες ειδικής αγωγής και δε θα είχα προτεραιότητα από μόρια προϋπηρεσίας μιας και οι πίνακες είναι κλειδωμένοι.

δ. Έπειτα σκέφτηκα πόσο χρήσιμα μπορεί να μου είναι αυτά τα 5000Ε στις δύσκολες αποχές που ζούμε και πόσο χρήσιμο θα μου είναι αυτό το εξαγορασμένο στην ουσία μεταπτυχιακό. Μου θύμισε λίγο τη φάμπρικα των σεμιναρίων ειδικής αγωγής με τα 900Ε απλά σε μορφή μεταπτυχιακού και πιο τσιμπημένη τιμή.

ε. Τελικά συζήτησα με τον εαυτό μου για το αν και κατά πόσο θα μου άρεσε να διδάσκω μια ζωή σε ειδικό σχολείο. Επειδή είχα απασχοληθεί σε πρακτική άσκηση σε τέτοια σχολεία η απάντηση ήταν όχι. Πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος για να ακολουθήσεις αυτή την κατεύθυνση. Σαν να αποφασίζεις να γίνεις χειρούργος θα το παρομοίαζα. Δε μπαίνεις σε τελική ανάλυση στην τάξη και απλά το κάνεις. Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δύσκολο και ψυχοφθόρο.

Αν κάποιος συμφωνεί με οποιοδήποτε από τα παραπάνω μαζί μου καλό θα ήταν να κρατήσει τα λεφτουδάκια του και να στραφεί κάπου αλλού.
Μια φιλική συμβουλή από κάποια έμπειρη στο χώρο. (Μου μυρίζει απάτη... μακάρι να βγω ψέφτρα)
Πολύ σωστά το σκέφτηκες. Και μάλλον δικαιώνεσαι μιας και η πρόταξη καταργείται. Και στην ουσία θα το έκανες μόνο για αυτό. Καλύτερα κάτι πιο ενδιαφέρον ή κάτι αργότερα και χωρίς την πίεση αυτή. Welldone

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1130 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:20:16 μμ »
αχχχ....και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι..σκέφτομαι για μεταπτυχιακό,απο το 1ο έτος στο πανεπιστήμιο καταγίνομαι με την ειδική αγωγή,έχοντας ξοδέψει χρόνο και χρήμα (BRAILE,Νοηματική-ΕΠΑΡΚΕΙΑ-ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Ε.Α )για μια ρημάδα ελπίδα όλα γινονται,και για ένα ΑΝ ...πως θα ζήσουμε;;είμαι 23 χρονών,φιλόλογος με αγάπη και για το αντικείμενο μου και για τα παιδιά..κι όμως..τελειωσα τη σχολη μου ακριβως στην ώρα της και δεν μπορώ να βρω ούτε 1 παιδάκι για να του κάνω μάθημα,στα φροντιστήρια δεν με παίρνουν γιατι δεν έχω δουλέψει,σε ιδιωτικό σχολείο δεν με θέλουν γιατί ....ξέρετε όλοι τι γίνεται με τα ιδιωτικά,σε προγράμματα του οαεδ δεν με προσλαμβάνουν γιατί ζω ακόμη με τους γονείς μου και δουλεύουν και οι 2 και εγω ειμαι ακομη προστατευόμενο μέλος ,γιατί δεν κάνω φορολογική δήλωση..τελευταία μου συνέντευξη για δουλειά σε τηλεφωνικό κέντρο για το  μισθό των 120 ευρώ τον μήνα!!αν κάνω μεταπτυχιακό στο αντικείμενο μου θα είμαι πάλι στο 0..απο κάπου δεν πρέπει να πιαστώ και εγώ για να συνεχίσω να επιβιώνω;;δεν μιλάμε για ζωή..αλλα για επιβίωση..μακάρι να μην είχα θέμα με το αιμα να γινόμουν νοσοκόμα για να ήμουν ήδη σε κλινική στη Γερμανια/Αγγλία!!

Αποσυνδεδεμένος C_E

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1131 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:44:18 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!

Ανήκω στο Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό και ενδιαφέρομαι να κάνω το μεταπτυχιακό που προσφέρει το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας(εξ αποστάσεως). Θα ήθελα να ρωτήσω εντυπώσεις και σχόλια για το πρόγραμμα σπουδών από άτομα που ήδη το παρακολουθούν ή το έχουν ολοκληρώσει.

Ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:50:18 μμ από C_E »

Αποσυνδεδεμένος maria-maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1132 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:20:30 μμ »
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν κατάλαβα κάτι:Δεν υπάρχει έγκριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ Κύπρου για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό;;;;Κι αυτό τι αντικτυπό έχει στην Ελλάδα, αφού απο τον ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα ισχυρίζονται ότι είναι αναγνωρισμένο!!
Και μια δεύτερη απορία γι αυτούς που ασχολούνται ήδη με το μεταπτυχιακό: Απο το Πανεπιστήμιο έλεγαν ότι το μεταπτυχιακό γίνεται στην Ελληνική γλώσσα και κάποια άρθρα ίσως είναι στα αγγλικα. Τελικά τι ισχύει;;Υπάρχει μεγάλο μέρος της βιβλιογραφίας στα αγγλικά;;;

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1133 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:32:53 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!

Ανήκω στο Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό και ενδιαφέρομαι να κάνω το μεταπτυχιακό που προσφέρει το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας(εξ αποστάσεως). Θα ήθελα να ρωτήσω εντυπώσεις και σχόλια για το πρόγραμμα σπουδών από άτομα που ήδη το παρακολουθούν ή το έχουν ολοκληρώσει.

Ευχαριστώ πολύ

όταν λες Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό, τι εννοείς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.