*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136249 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2478 στις: Ιούλιος 29, 2014, 09:05:18 μμ »
Παιδια μπορει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για καποιο απο αυτα τα τρια μαθηματα;
EDUC-529   Νοητική Υστέριση - Αυτισμός   
EDUC-623   Ψυχοπαθολογία του Παιδιού   
EDUC-624   Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2479 στις: Ιούλιος 30, 2014, 03:18:23 πμ »
Παιδια μπορει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για καποιο απο αυτα τα τρια μαθηματα;
EDUC-529   Νοητική Υστέριση - Αυτισμός   
EDUC-623   Ψυχοπαθολογία του Παιδιού   
EDUC-624   Δυσλεξία: Έρευνες και Νεότερες Τάσεις

Συναδελφε, το 1ο και 3ο ειναι πολυ καλα και χρησιμα, ειδικα το 1ο για ολους στην Παραλληλη Στηριξη, ενω το 3ο πιο πολυ για φιλολογους-δασκαλους-νηπιαγωγους. Το βιβλιο τους ειναι ιδιο με ενα υποχρεωτικο (του Στασινου), αρα κανεις κι οικονομια! Θελει ομως κι αλλο διαβασμα απο πιο συγχρονη βιβλιογραφια για τις εργασιες. Η Μαυροπουλου εξαιρετικη στις τηλεδιασκεψεις, αυστηρη στους βαθμους εκτος κι αν εισαι απο τμημα Ειδικης Αγωγης. Για την Τσεσμελη ακουσα επισης καλα λογια.

Το 2ο επισης πολυ ενδιαφερον, αλλα πιο χρησιμο στους σχολικους ψυχολογους κι οχι στους Ειδικους εκπαιδευτικους - καλυτερα να διαβασεις το βιβλιο του αν σ'ενδιαφερει το ομολογουμενως ενδιαφερον αντικειμενο, απο το να παρεις το μαθημα. Σε επικειμενο ΑΣΕΠ, δε θα σε ρωτησουν τιποτα απο αυτο, ενω σιγουρα απο Αυτισμο και Δυσλεξια θα πεσουν πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2480 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:44:39 πμ »
Αγνόησέ το, το βγάζει αυτόματα η παρακολούθηση αλλαγών (δεν έχω καταλάβει πότε ακριβώς, αλλά το κάνει & όταν δεν έχω κάνει κάποια -σημαντική τουλάχιστον- αλλαγή).
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2481 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:14:44 πμ »
Συναδελφε, το 1ο και 3ο ειναι πολυ καλα και χρησιμα, ειδικα το 1ο για ολους στην Παραλληλη Στηριξη, ενω το 3ο πιο πολυ για φιλολογους-δασκαλους-νηπιαγωγους. Το βιβλιο τους ειναι ιδιο με ενα υποχρεωτικο (του Στασινου), αρα κανεις κι οικονομια! Θελει ομως κι αλλο διαβασμα απο πιο συγχρονη βιβλιογραφια για τις εργασιες. Η Μαυροπουλου εξαιρετικη στις τηλεδιασκεψεις, αυστηρη στους βαθμους εκτος κι αν εισαι απο τμημα Ειδικης Αγωγης. Για την Τσεσμελη ακουσα επισης καλα λογια.

Το 2ο επισης πολυ ενδιαφερον, αλλα πιο χρησιμο στους σχολικους ψυχολογους κι οχι στους Ειδικους εκπαιδευτικους - καλυτερα να διαβασεις το βιβλιο του αν σ'ενδιαφερει το ομολογουμενως ενδιαφερον αντικειμενο, απο το να παρεις το μαθημα. Σε επικειμενο ΑΣΕΠ, δε θα σε ρωτησουν τιποτα απο αυτο, ενω σιγουρα απο Αυτισμο και Δυσλεξια θα πεσουν πραγματα.
σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες; εχεις παρει και τη δυσλεξια και τον αυτισμο; Ποιο απο τα δυο ειναι πιο ευκολο; (θεωρητικα παντα) και τα δυο εχουν εξετασεις με ανοιχτα βιβλια; ποσες εργασιες εχει το καθενα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marcha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2482 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:49:53 πμ »
Καλημέρα σε ολους!!χρειαζομαι την βοήθεια σας...εχω επιλέξει για το θερινό εξάμηνο το μαθημα 552 για τις τεχνολογίες (μεγάλο λάθος οπως αποδείχτηκε στην συνέχεια  :'(   ). Μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι μπορει να βάλει στις εξετάσεις γιατι εχω πραγματικα πανικοβληθεί και δεν ξέρω πως να διαχειριστώ αυτο το μάθημα...μπορείτε να μου στειλετε και προσωπικο μνμ ....ευχαριστω εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια  :) .
Apollon μπορούμε να μιλήσουμε με πμ αφου απο οτι ειδα απο το σχολιο σου έχεις ήδη πάρει το μάθημα αυτο ;)

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2483 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:20:18 μμ »
Καλημέρα σε ολους!!χρειαζομαι την βοήθεια σας...εχω επιλέξει για το θερινό εξάμηνο το μαθημα 552 για τις τεχνολογίες (μεγάλο λάθος οπως αποδείχτηκε στην συνέχεια  :'(   ). Μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω τι μπορει να βάλει στις εξετάσεις γιατι εχω πραγματικα πανικοβληθεί και δεν ξέρω πως να διαχειριστώ αυτο το μάθημα...μπορείτε να μου στειλετε και προσωπικο μνμ ....ευχαριστω εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια  :) .
Apollon μπορούμε να μιλήσουμε με πμ αφου απο οτι ειδα απο το σχολιο σου έχεις ήδη πάρει το μάθημα αυτο ;)


έβαλε θεωρία καθαρά. Απλά στις εργασίες πίεσέ τον για ανατροφοδότηση. ¨Οτι χρειαστείς μου λες

Αποσυνδεδεμένος marcha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2484 στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:12:49 μμ »
Apollon σε ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση.θα σου στείλω και πμ για να μου ξεκαθαρίσεις ορισμένα θέματα γιατι εχω πραγματικα πανικοβληθει  :o  :'(

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2485 στις: Ιούλιος 30, 2014, 05:49:02 μμ »
Δυσλεξια και Αυτισμος:

Δυο εργασιες των 6 περιπου σελ η καθεμια, βαθμολογουνται στα 20 μορια η καθεμια.
Ανοιχτο βιβλιο στις εξετασεις επιτρεπεται μονο του Στασινου στον Αυτισμο, οχι το αλλο της Χαπε. Σε ολα τα μαθηματα του Στασινου σου βγαινει το χερι στο γραψιμο στις εξετασεις για να προλαβεις να τα γραψεις ολα στον περιορισμενο χρονο.
Μια αναρτηση καθε εβδομαδα στην πλατφορμα, δε βαθμολογουνται αλλα πρεπει ν'αναρτηθουν για τη συμμετοχη.

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2486 στις: Ιούλιος 31, 2014, 07:51:23 πμ »
Καλημέρα.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιο από τα παρακάτω θεωρείται ευκολότερο:511,512,610,611,612;Έχω δύσκολο χειμώνα και παράλληλα με το 2ο σεμινάριο, θα πιεστώ...

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2487 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:31:38 πμ »
Καλημέρα.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιο από τα παρακάτω θεωρείται ευκολότερο:511,512,610,611,612;Έχω δύσκολο χειμώνα και παράλληλα με το 2ο σεμινάριο, θα πιεστώ...

Αντωνία πάρε το 610 είναι το πάρα πολύ εύκολο. Λίγο, εύκολο και ευχάριστο διάβασμα, εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και μία τελική εργασία, όπου πρέπει να φτιάξεις ένα δοκίμιο με 20 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής σε κάποιο διδακτικό αντικείμενο με βάση τη θεωρία του μαθήματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 09:38:10 πμ από doramesi »

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2488 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:38:53 πμ »
Αντωνία πάρε το 610 είναι το πάρα πολύ εύκολο. Λίγο, εύκολο και ευχάριστο διάβασμα, εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και μία τελική εργασία, όπου πρέπει να φτιάξεις ένα δοκίμιο με 20 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής σε κάποιο διδακτικό αντικείμενο με βάση τη θεωρία του μαθήματος...
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Ο καθηγητής είναι συγκεκριμένος ή μου προτείνεις να επιλέξω κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος geliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2489 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:44:48 πμ »
καλημερα σε όλους. Πριν λίγες μέρες σας "ανακάλυψα", συγχαρητήρια για την λειτουργία του forum και για την υποστήριξη που δίνετε. Εχω δηλώσει το 624-δυσλεξία και 523-ψυχομετρία. Η εργασία του 523 μου φαίνεται δύσκολη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Κάποιος ρώτησε για το 2ο σεμινάριο ποιον διδάσκοντα να προτιμήσει. Είναι μάθημα που θέλει προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2490 στις: Ιούλιος 31, 2014, 07:02:17 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι! έκανα την αίτηση και περιμένω με αγωνιά να δω αν με έχουν πάρει τελικά και έμενα στο μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος marcha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2491 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:55:56 μμ »
Annoulitsa μην ανησυχείς!! Ολοι γινονται δεκτοί!! Σου εύχομαι καλη αρχή!! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159601
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.