*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127766 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2982 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 11:36:32 μμ »

Γτ όχι Ιεροκυπιωτη??όταν επέλεξαν εγώ νομιζω μόνο αυτον είχε!!βλακεία εκανα?
Το 512 είναι καλό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2983 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:09:06 πμ »
εγω ειχα τον Ιεροκηπιωτη..δεν ειχα καποιο προβλημα..αμεσως απαντουσε και καλους βαθμους εβαλε

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2984 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:29:59 πμ »
Καλησπέρα παιδιά... Ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα EDUC512 και EDUC626.. Δομή των μαθημάτων, πληροφορίες για καθηγητές κ.ο.κ. Με τη σειρά μου, προτείνω, ανεπιφύλακτα, EDUC510 με Ευαγόρου, το πρώτο σεμινάριο με Δανόπουλο και το δεύτερο με Αγγελίδου..

Αποσυνδεδεμένος thanos_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2985 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 01:47:25 πμ »
Λαθος :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2014, 01:50:40 πμ από thanos_83 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thanos_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2986 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 01:48:58 πμ »
Για το 510 δε γνωρίζω.. είχα επιλέξει 512 το οποίο είναι μόνο ασκήσεις.. θέλει λίγο να πιάνεις τα μαθηματικά και κάποια απλή στατιστική με πίνακες.
Το 621 είναι ωραίο μαθηματάκι σαν παραμύθι.... δεν θα το έπαιρνα με Αγγελίδη.. όχι ότι έχω ακούσει ιδιαίτερα άσχημα λόγια (στις περισσότερες εργασίες έβαλε ότι είναι εκτός θέματος--στο προηγούμενο τετράμηνο). Έχω ακούσει θετικά σχόλια για Ηλιάδου και Γεροσίμου (την τελευταία την είχα εγώ)
Δεν θα σε αφήσουν να πάρεις το σεμινάριο 2.. και ποιος ο λόγος να το κάνεις αυτό..Επέλεξε το σεμινάριο 1 με Δανόπουλο. Προς θεού ΟΧΙ Ιεροκυπιώτη.
Το 501 λένε ότι είναι δυσνόητο αλλά η καθηγήτρια που επέλεξες λένε ότι είναι φοβερή.
Προσωπικά από τον κύκλο αυτόν πήρα το 504 με Μάγο.
Αρκετά μαθήματα επέλεξες πάντως με πολλές εργασίες και εβδομαδιαίες δραστηριότητες.

Καλή Αρχή.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου.Ειλικρινα με προβληματισες.Θα ήθελα να δηλώσω το 504 με Μαγο,ομως ειναι closed.Για τον Βαλιανδη που το κανει ξερουμε τιποτα?Επίσης στο  σεμιναριο 1 δεν υπαρχει ο δανοπουλος.Εχει μονο Δημητριου και Ιεροκηπιωτη ελευθερα.ειμαι σε αδιεξοδο.τα μαθηματα με τους καθηγητες που ηθελα να παρω ειναι κλεισμενα.και δεν ξερω αν θα τα βγαλω στην ωρα τους αυτα.εχεις να προτεινεις καποια 3αδα μαθηματων + καθηγητες?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2014, 02:09:37 πμ από thanos_83 »

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2987 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 07:07:18 πμ »
Γτ όχι Ιεροκυπιωτη??όταν επέλεξαν εγώ νομιζω μόνο αυτον είχε!!βλακεία εκανα?
Το 512 είναι καλό?
Καλημέρα σου...
Δεν ξέρω, ήταν γενικά απών...Δεν απαντούσε εγκαίρως στις απορίες μας. Στο τέλος αν και του έκανα αρκετά καλή εργασία (με την προσωπική μου γνώμη πάντα) μου έβαλε 48 στα 60.
Το 512 ήταν το πιο ωραίο μου μάθημα...Σε μας είχε 2 εργασίες..στο προηγούμενο είχε 3. Μόνο με ασκήσεις.. Χωρίς βιβλιογραφία φυσικά. Αν είσαι εύστροφη λίγο στα μαθηματικά και στην ερμηνεία πινάκων με ποσοστά θα τα πας περίφημα. Θα σε βοηθήσει και στο σεμινάριο 3.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2988 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 07:10:48 πμ »
Καλησπέρα παιδιά... Ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα EDUC512 και EDUC626.. Δομή των μαθημάτων, πληροφορίες για καθηγητές κ.ο.κ. Με τη σειρά μου, προτείνω, ανεπιφύλακτα, EDUC510 με Ευαγόρου, το πρώτο σεμινάριο με Δανόπουλο και το δεύτερο με Αγγελίδου..
512: Ποσοτική Έρευνα. Παπαϊερωνύμου (η μοναδική διδάσκουσα)
Διάκριση μεταβλητών (κατηγοριακή, διατακτική κτλ)
Δειγματοληψία
Anova
Για να μην τα γράφω σου στέλνω το διάγραμμα του μαθήματος.. σε μας είχε 2 εργασίες με ασκήσεις μόνο..στο προηγούμενο τις έκανε 3. Χωρίς βιβλιογραφία εννοείται. (στο έστειλα στο μειλ σου)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2989 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 07:11:37 πμ »
Καλησπέρα παιδιά... Ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα EDUC512 και EDUC626.. Δομή των μαθημάτων, πληροφορίες για καθηγητές κ.ο.κ. Με τη σειρά μου, προτείνω, ανεπιφύλακτα, EDUC510 με Ευαγόρου, το πρώτο σεμινάριο με Δανόπουλο και το δεύτερο με Αγγελίδου..

Το 626 δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις.. αν δεν έχεις περάσει το 623 (αλυσίδα)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2990 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 07:21:20 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου.Ειλικρινα με προβληματισες.Θα ήθελα να δηλώσω το 504 με Μαγο,ομως ειναι closed.Για τον Βαλιανδη που το κανει ξερουμε τιποτα?Επίσης στο  σεμιναριο 1 δεν υπαρχει ο δανοπουλος.Εχει μονο Δημητριου και Ιεροκηπιωτη ελευθερα.ειμαι σε αδιεξοδο.τα μαθηματα με τους καθηγητες που ηθελα να παρω ειναι κλεισμενα.και δεν ξερω αν θα τα βγαλω στην ωρα τους αυτα.εχεις να προτεινεις καποια 3αδα μαθηματων + καθηγητες?
Και για Βαλιάνδη (δεν ξέρω αν είναι γυναίκα ή άντρας) άκουσα καλά λόγια...Εαν πιάνεις λίγο τα μαθηματικά πάρε το 512...Είναι φοβερή η καθηγήτρια που το κάνει με αρκετές γνώσεις αλλά δίνει μεγάλη σημασία στην λεπτομέρεια. Σεμινάριο 1 υποχρεωτικά θα πρέπει να το πάρεις...Και η Συμπερίληψη είναι υποχρεωτικό και βολεύει για το 1ο εξάμηνο.Λάβε υπόψη σου ότι το τετράμηνο στην ουσία είναι 3 μήνες καθαροί.

512..
Μετά την ολοκλήρωση του μαθήματος, ο φοιτητής θα είναι σε θέση να:
 Γνωρίζει τις τέσσερις κλίμακες μέτρησης και τα χαρακτηριστικά τους.
 Διαχωρίζει τις εξαρτημένες από τις ανεξάρτητες μεταβλητές.
 Γνωρίζει και να χρησιμοποιεί τις διάφορες μεθόδους δειγματοληψίας.
 Κωδικοποιεί δεδομένα στο λογισμικό SPSS.
 Κατανοεί τα αποτελέσματα που προκύπτουν από τον υπολογισμό των δεικτών κεντρικής τάσης και των δεικτών διασποράς.
 Υπολογίζει και να ερμηνεύει αποτελέσματα από αναλύσεις της περιγραφικής στατιστικής (συχνότητες, ποσοστά, μέσοι όροι, τυπικές αποκλίσεις, τεταρτημόρια).
 Κατανοεί και να ερμηνεύει τα αποτελέσματα που προκύπτουν από αναλύσεις της επαγωγικής στατιστικής (X2-test, t-test, συντελεστή συσχέτισης, ανάλυση διασποράς).
 Κατανοεί την έννοια της στατιστικής σημαντικότητας.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2991 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 11:26:19 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα!
Θα ήθελα αν είναι εύκολο καποιος που τα έχει παρακολουθήσει, να με πληροφορήσει σχετικά με τα εξής μαθήματα (κατά πόσο είναι απαιτητικά, τι εργασίες χριεάζονται, τρόπος εξέτασης κλπ):

EDUC-552DL Εφαρμογές Τεχνολογίας στην Ειδική Εκπ.    
EDUC-610DL Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση
EDUC-624DL Δυσλεξία: Έρευνες & Νεότερες Τάσεις

ευχαριστώ και καλή αρχή σε όλους στο χειμερινό τετράμηνο!! :)



Mακρυα από το 552. Μάθημα δυσνόητο, μόνο για πολύ καλούς γνώστες πληροφορικής και ο καθηγητής καθόλου συνεργάσιμος

Αποσυνδεδεμένος thanos_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2992 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 01:30:50 μμ »
Sos sos!!! Τι γίνεται με τα μαθήματα που έχουν βιωματικες επισκέψεις στα σχολεία και εγώ δουλεύω όλα τα πρωινά ???παρακαλώ όποιος ξέρει να απαντήσει.ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2993 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 02:32:22 μμ »
Sos sos!!! Τι γίνεται με τα μαθήματα που έχουν βιωματικες επισκέψεις στα σχολεία και εγώ δουλεύω όλα τα πρωινά ???παρακαλώ όποιος ξέρει να απαντήσει.ευχαριστώ!!!!


απ όσο ξέρω το 529 μόνο εχει βιωματικές επισκέψεις αλλα και αυτό δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορείς για την εργασία να παρακολουθήσεις ένα βίντεο αν δεν έχεις πρόσβαση σε σχολείο ή κάποιο κέντρο ειδικής αγωγής. Στα άλλα μαθήματα δε χρειάζεται.
Επίσης το 510 είναι καλό και όχι ιδιαίτερα δύσκολο!

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2994 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 05:09:11 μμ »
Μπορει καποιος να δωσει πληροφοριες για το 510 κ 621 κ 591??Ξεκιναω κ γω τωρα κ θελω να χω μια εικονα!!!

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2995 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 05:57:23 μμ »
Καλησπερα..
Το 510 αρκετα βατο..μια εργασια με θεμα που θα επιλεξεις κ αν εχεις καλο καθηγητη σε βοηθαει να προχωρησεις στα βηματα της εργασιας..υπαρχουν καποια τεστ που μοιαζουν πολυ με τις ερωτησεις πολλαπλης των εξετασεων..το βιβλιο κατα τη γνωμη μου χρειαζεται πολυ καλο διαβασμα για να κανεις τοσο την εργασια οσο κ να αντεπεξελθεις στο επιπεδο των εξετασεων..
Το 621 επισης πολυ καλο για αρχη..το λιγοτερο απαιτητικο απο τα υποχρεωτικα..ομαδικες δραστηριοτητες καθε 2 βδομαδες..αν παρακολουθησεις τις τηλεδιασκεψεις κ διαβασεις καλα τις σημειωσεις εισαι πολυ καλα προετοιμασμενος για τις εξετασεις..η εργασια λιγο αφηρημενη αλλα με τη βοηθεια της καθηγητριας κ ευρεση καλου υλικου μπορεις να κανεις πολυ καλη εργασια..
591 2 μικρες εργασιες κ 1 μεγαλυτερη..μην το υποτιμησεις σαν μαθημα!! Φαινονται πολυ απλες οι εργασιες αλλα χρειαζεται καλη μελετη των κειμενων..αλλα επισης το πιο βατο απο τα 3 σεμιναρια..
Πολυ καλη επιλογη για πρωτο τετραμηνο..
Καλη αρχη και καλη επιτυχια!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.