*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127921 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6538 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 04:09:34 μμ »
Είχες σε κάποιο άλλο μάθημα ομαδική εργασία; στις ψυχολογικές διαστάσεις η ομαδική εργασία γινόταν μέσο ενός προγράμματος Στο οποίο έγραφαν όλα τα μέλη (μερικοί πετούσαν χαρταετό) και είχες την δυνατότητα να επεξεργαζεσαι συνεχώς το κείμενο μέχρι να το φτάσεις στη μορφή που θέλεις. Δηλαδή έγραφαν όλοι σε μία σελίδα και ο καθένας με τη σειρά του επεξεργαζοταν το κείμενο.

Ομαδική εργασία τετραμήνου δεν είχα ξανά. Είχα όμως μικρές εβδομαδιαίες εργασίες στο 504, όπου έμπαινε σε κάθε δραστηριότητα διαφορετικός αρχηγός, οι υπόλοιποι έστελναν τις απαντήσεις τους και ο αρχηγός διαμόρφωνε την τελική απάντηση κάνοντας σύνοψη τις απάντησεις των μελών της ομάδας, αναρτούσε το τελικό κείμενο και ο καθένας έλεγε τη γνώμη του, αν συμφωνούσε ή διαφωνούσε. Σε αυτή την ομαδική σίγουρα δε θα είναι έτσι.
Μάλλον όπως τα λες θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6539 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 04:49:56 μμ »
Καλησπερα! Τωρα εχω ξεκινησει το μεταπτυχιακο κ ειμαι λιγο στα χαμενα...Για το 521 πρεπι να αγορασω το βιβλιο του Στασινου;; κ καποια αλλο απ τα προτεινομενα;

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6540 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 11:16:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Ξεκίνησα κ εγώ το μεταπτυχιακό και εύχομαι ο Θεός βοηθός!! Εχω 2 παιδιά και αγχώνομαι για τους χρόνους και το κατά πόσο θα προλαβαίνω.. Πήρα για αρχή 523 με Παπαγεωργή και 591 σεμινάριο 1 με Αθανασιάδη. Τους είχε κανείς απ τους παλιότερους? Τι λέει? Επίσης, πως μπαινω στην πλατφόρμα για να παρακολουθήσω ? προσπαθω και δε με βάζει.  ακούω ότι το σεμιναριο έχει ήδη ξεκινησει και έχω αγχωθεί.

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6541 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 12:17:34 πμ »
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα. Ξεκίνησα κ εγώ το μεταπτυχιακό και εύχομαι ο Θεός βοηθός!! Εχω 2 παιδιά και αγχώνομαι για τους χρόνους και το κατά πόσο θα προλαβαίνω.. Πήρα για αρχή 523 με Παπαγεωργή και 591 σεμινάριο 1 με Αθανασιάδη. Τους είχε κανείς απ τους παλιότερους? Τι λέει? Επίσης, πως μπαινω στην πλατφόρμα για να παρακολουθήσω ? προσπαθω και δε με βάζει.  ακούω ότι το σεμιναριο έχει ήδη ξεκινησει και έχω αγχωθεί.
Μην αγχώνεσαι. Σού έχουν στείλει mail με κωδικούς και ιστοσελίδες του moodle και του intranet. Στην πρώτη βρίσκονται οι σημειώσεις των μαθημάτων και στην δεύτερη οι δόσεις και οι βαθμοί σού. Δεν είχα κανέναν από τους δύο καθηγητές άλλα σε μία τηλεδιάσκεψη η παπαγεωργη μου φάνηκε πολύ συμπαθητική. Εδώ θα σού πρότεινα τον Κωνσταντίνου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anpanago

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6542 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 01:00:49 πμ »
Εγώ είχα ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση. Στην αρχή μου φάνηκε πάρα πολύ δύσκολο σαν μάθημα. Διαβάζοντας άρχισα να μπαίνω στο κλίμα και ήταν οκ. Είχε μια εργασία αν θυμάμαι καλά.
Έχω ακούσει ότι συγκριτική παιδαγωγική με τον καθηγητή Μάγο είναι καλό μάθημα και μοιάζει με την συμπερίληψη.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6543 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 09:31:53 πμ »
Συνάδελφοι, εγώ έχω ξεκινήσει να ετοιμάζω τα έντυπα για ΔΟΑΤΑΠ και θα ήθελα να μου πει κάποιος που τα έχει δει αν στο έντυπο συγκατάθεσης και στο πεδίο student ID πρέπει να βάλω τον αριθμό της φοιτητικής ταυτότητας ή της κανονικής. Επίσης πρέπει να το συμπληρώσω στα αγγλικά;

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6544 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 09:53:52 πμ »
Μην αγχώνεσαι. Σού έχουν στείλει mail με κωδικούς και ιστοσελίδες του moodle και του intranet. Στην πρώτη βρίσκονται οι σημειώσεις των μαθημάτων και στην δεύτερη οι δόσεις και οι βαθμοί σού. Δεν είχα κανέναν από τους δύο καθηγητές άλλα σε μία τηλεδιάσκεψη η παπαγεωργη μου φάνηκε πολύ συμπαθητική. Εδώ θα σού πρότεινα τον Κωνσταντίνου.
Zali, καλημέρα! μου εστειλαν email με τον προσωρινό αριθμό αναφοράς (Student ID) και τον κωδικό πρόσβασης (Password) στο intranet αλλά απο χθες που προσπαθω να μπω με αυτά τα 2 στο moodle, μου λέει Invalid. Τι στο καλό? μήπως το username ειναι διαφορετικό απο το student ID? έχω πελαγώσει.....

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6545 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 10:08:36 πμ »
Zali, καλημέρα! μου εστειλαν email με τον προσωρινό αριθμό αναφοράς (Student ID) και τον κωδικό πρόσβασης (Password) στο intranet αλλά απο χθες που προσπαθω να μπω με αυτά τα 2 στο moodle, μου λέει Invalid. Τι στο καλό? μήπως το username ειναι διαφορετικό απο το student ID? έχω πελαγώσει.....

Για να μπεις στο moodle σου στέλνουν άλλους κωδικούς.Είναι ίδιο το ID αλλά αλλάζει ο κωδικός.Τα στέλνουν σε ξεχωριστό mail.

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6546 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 10:27:57 πμ »
Εγώ νομίζω πως αν διαβάσουμε καλά τις σημειώσεις του μαθήματος, μπορούμε να κάνουμε το διάγραμμα ροής.
Σαφώς και τις σημειώσεις του μαθήματος. Μίλησα για παραπάνω ψάξιμο.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος katemp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6547 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 10:48:33 πμ »
Καλημερα και καλο τετραμηνο να εχουμε!! Ηθελα να ρωτησω απο το β κυκλο ποιο μαθημα πιστευετε ειναι λιγοτερο απαιτητικο? το educ-500 με Πετρου ή συγκριτικη παιδαγωγικη?

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6548 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:19:26 πμ »
Συνάδελφοι, εγώ έχω ξεκινήσει να ετοιμάζω τα έντυπα για ΔΟΑΤΑΠ και θα ήθελα να μου πει κάποιος που τα έχει δει αν στο έντυπο συγκατάθεσης και στο πεδίο student ID πρέπει να βάλω τον αριθμό της φοιτητικής ταυτότητας ή της κανονικής. Επίσης πρέπει να το συμπληρώσω στα αγγλικά;


την ιδια απορια εχω και εγω, εγω στα ελληνικα το εγραψα, αλλα εκει που λεει student id μαλλον την φοιτητικη ταυτοτητα του πανεπιστημιου θελει

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6549 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:39:19 πμ »

την ιδια απορια εχω και εγω, εγω στα ελληνικα το εγραψα, αλλα εκει που λεει student id μαλλον την φοιτητικη ταυτοτητα του πανεπιστημιου θελει
Καλημέρα. Πόσα έγγραφα πρέπει να στείλουμε;που τα βρίσκουμε;

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6550 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:45:32 πμ »
Καλημέρα. Πόσα έγγραφα πρέπει να στείλουμε;που τα βρίσκουμε;
καλημέρα, εγώ τα έχω καταθέσει ήδη για να μην ξαναπηγαίνω θεσσαλονίκη. κατέθεσα πτυχίο, απολυτήριο λυκείου, ταυτότητα, την αίτηση, μία άλλη αίτηση που έχει στα αγγλικά για να ζητήσουν τα έγγραφα μας απο το πανεπιστήμιο και φυσικά το παράβολο. όλα αυτά βρίσκονται στην σελίδα του δοατάπ στα δικαιολογητικά. και τουλάχιστον στην Θεσ/νίκη είναι πολύ κατατοπιστικοί και πρόθυμοι για βοήθεια σε όποια απορία.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6551 στις: Φεβρουάριος 11, 2016, 11:53:48 πμ »
Καλημερα και καλο τετραμηνο να εχουμε!! Ηθελα να ρωτησω απο το β κυκλο ποιο μαθημα πιστευετε ειναι λιγοτερο απαιτητικο? το educ-500 με Πετρου ή συγκριτικη παιδαγωγικη?
Καλημέρα!
Εγώ είχα πάρει Συγκριτική παιδαγγωγική με Βαλιαντή. Έχει ομαδικές εργασίες κάθε 2 εβδομάδες και μια τετραμήνου, όπου πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δέκα προτεινόμενα θέματα ή να προτείνεις ένα δικό σου το οποίο πρέπει να εγκρίνει ο διδάσκων. Στις εξετάσεις βάζουν ερωτήσεις κρίσεως κυρίως σε συνδυασμό με την ύλη του μαθήματος.
Η συγκεκριμένη καθηγήτρια μου φάνηκε καλή. Στις τηλεδιασκέψεις απλά έκανε ανάγνωση το power point.
Για το άλλο μάθημα δεν ξέρω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.