*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3138301 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7980 στις: Ιούνιος 24, 2016, 10:24:18 πμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΟΛΥΡΗ

Τα συμπεράσματα που εξάγονται από την συνάντηση είναι τα εξής: Ο δικηγόρος μου ζήτησε τον κανονισμό σπουδών του Πανεπιστημίου που υπέγραψα στην αρχή και δεν θυμάμαι να υπέγραψα κάτι τέτοιο! Εσείς έχετε υπογράψει κάποιο έγγραφο στην αρχή που λέει  πότε είναι τα μαθήματα και πότε γράφουμε εξετάσεις; Αν ναι ενημερώστε με. Πήρε στο Πανεπιστήμιο (παριστ΄΄ανοντας τον ενδιαφερόμενο) και τους ζήτησε κανονισμό σπουδών από την υπάλληλο. Δεν έδωσε κάτι η υπάλληλος και στο ίντερνετ που ψάξαμε δεν βρήκαμε τίποτα. Μου είπε αν δεν υπάρχει είναι παράνομο για την Κύπρο(καθώς είναι νομικός σύμβουλος σε 2 άλλα πανεπιστήμια της Κύπρου) και μπορούμε να τους κάνουμε εξώδικο ζητώντας να μας στείλουν τα χαρτιά μας στον ΔΟΑΤΑΠ σε 3 μέρες αλλιώς μου είπε θα γράψουμε επιφυλλασόμεθα για κάθε νόμιμο συμφέρον μας. Αυτό το εξώδικο θα κοινοποιηθεί σε υπουργείο παιδείας Κύπρου, Ελλάδας και στον ΔΟΑΤΑΠ. Όλα αυτά για να πιέσουν να τα στείλουν γρήγορα. Όσον αφορά όταν πάμε να καταθέσουμε τα χαρτιά μου είπε ότι επειδή δεν θα προλάβουμε την αναγνώριση θα πάμε στη δευτεροβάθμια το πτυχίο με μία αίτηση που θα γράφει ότι δώσαμε το πτυχίο για αναγνώριση στον ΔΟΑΤΑΠ που θα μας γράψει για όλους ο δικηγόρος. Τέλος καλό θα ήταν να πάμε στο υπουργείο όλοι μια μέρα και να ζητήσουμε να μιλήσουμε με την κυρία Αστέρη που είναι διευθύντρια ειδικής για το πρόβλημά μας, αλλά είναι δύσκολο να κάνει κάτι καθώς αυτή είναι υπηρεσιακή και όχι πολιτική και για απόφαση προς το συμφέρον μας απαιτήται υπουργική απόφαση, δηλαδή ουσιαστικά να κάνει κάτι ο Φίλης. Το εξώδικο αν μαζευτούμε 60 άτομα θα είναι 20 ευρώ ο καθένας και αν κάνουμε κάτι θα πρέπει να μαζέψουμε τα στοιχεία μας μέχρι την Δευτέρα. Μπορείτε να ρωτήσετε και πληροφορίες για αυτές τις κινησεις παίρνοντας τηλέφωνο τον τηλέφωνο 210 3608504, 210 3643637 Θα προσπαθήσω να μιλήσω σήμερα και με άλλο δικηγόρο και για άλλες απόψεις. Εσείς τί λέτε; Πώς να κινηθούμε;
Καλημέρα! Σ' ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Ούτε εγώ έχω υπογράψει κάποιο χαρτί του Πανεπιστημίου.
Είναι σίγουρο ότι στη δευτεροβάθμια θα δεχτούν αυτό το χαρτί που θα κάνει ο δικηγόρος;
Εγώ συμφωνώ, αλλά περιμένω να βγει ακόμα το 526 και γνωρίζω άλλα 4 άτομα που περιμένουν να βγει το συγκεκριμένο μάθημα για να πάρουν πτυχίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2016, 10:26:56 πμ από ria19 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος InfinityTimesInfinity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7981 στις: Ιούνιος 24, 2016, 10:44:34 πμ »
Εχει καποιος σεμιναριο ΙΙΙ 593? Η προεραιτικη εργασια θελει καποια επεξεργασια στους πινακες που προκυπτουν?η να τους κανω απλα αντιγραφη επικολληση? Επελεξα απλα δυο μεταβλητες και επεξεργαστηκα, ειναι σχετικα απλο αλλα οι σημειωσεις δεν διευκρινιζουν πολλα. Όποιος γνωριζει ας βοηθησει :)

Αποσυνδεδεμένος plirkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΣΑΣ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7982 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:02:17 πμ »
ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ COPY PASTE. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ 11 ΜΠΕΣ ΣΤΟ FORUM. ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος InfinityTimesInfinity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7983 στις: Ιούνιος 24, 2016, 11:37:48 πμ »
ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ COPY PASTE. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ 11 ΜΠΕΣ ΣΤΟ FORUM. ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΥΣ.

Είμαι σε άλλο ακροατηριο και δεν εχουν διευκρινισει!Θα επικοινωνήσω!Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xristina_bkm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7984 στις: Ιούνιος 24, 2016, 09:23:13 μμ »
Καλησπέρα σας! Γνωρίζει κάποιος αν έχουν βγει τα αποτελέσματα για το μάθημα 523 με την Παπαγεώργη; Γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από τις εξετάσεις κι εμένα δε μου έχει περαστεί ακόμα βαθμός. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Gelakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7985 στις: Ιούνιος 25, 2016, 04:18:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί το 529 – Νοητική Υστέρηση Αυτισμός αυτό το τετράμηνο (θερινό);

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα σχετικά με την πρώτη εργασία (6η εβδομάδα): Η εκφώνησή της αναφέρεται στην προσωπική και την κοινωνική φύση της νοητικής υστέρησης. Αντίθετα, το αρχείο pdf που βρίσκεται στην 7η εβδομάδα με διευκρινίσεις για την πρώτη εργασία φαίνεται σαν να μην είναι το σωστό, καθώς κάνει λόγο για συγκεκριμένη περίπτωση, κλινικό προφίλ και παρεμβάσεις. Έχουν τεθεί και ερωτήματα στην πλατφόρμα προς τον κ. Στασινό, αλλά δεν έχει δώσει καμία απάντηση. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Παρακαλώ πείτε μου αν το αντιλαμβάνομαι εγώ λάθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7986 στις: Ιούνιος 25, 2016, 04:47:57 μμ »
Ούτε εγώ υπέγραψα κάτι και φαντάζομαι κανένας δεν υπέγραψε. Η γραμματεία υποστηρίζει ότι μέχρι αρχές Ιουλίου θα στείλει τα χαρτιά στον ΔΟΑΤΑΠ. Μήπως είναι ανώφελο να μπλέξουμε με δικηγόρους, γιατί μέχρι να δράσουν, πιθανό να έχουν σταλεί τα χαρτιά στον ΔΟΑΤΑΠ? Επίσης, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν δέχεται καμία βεβαίωση. Εγώ είμαι με ότι αποφασίσει η πλειοψηφία, αλλά στο facebook στη σελίδα, μόνο like πατάνε και δε λένε τις απόψεις τους. Τέλος, αν αποφασίσουμε για δικηγόρο πρέπει να συμπεριλάβουμε και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7987 στις: Ιούνιος 25, 2016, 10:17:45 μμ »
κ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 02:26:15 πμ από panatha »

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7988 στις: Ιούνιος 25, 2016, 10:54:34 μμ »
Μια κοπέλα μου είπε ότι διάβασε κάπου ότι αν κλείσει η περίοδος που ενημερώνουμε τον φάκελο αναπληρωτή στον οπσυδ, που θα είναι μέχρι τέλη Ιουνίου, μετά δε θα μπορούμε να κάνουμε καμία αλλαγή..οπότε και τους βαθμούς να βγάλουν δεν προλαβαίνουμε με τίποτα μέχρι την άλλη βδομάδα.

Οι αιτήσεις ειδικής αγωγής φέτος δε θα γίνουν ηλεκτρονικά. Ισχύει; Οπότε δεν μπορούμε αν τα καταφέρουμε και βγάλουμε μια άκρη να καταθέσουμε τα χαρτιά μας την περίοδο που θα γίνονται οι αιτήσεις ειδικής αγωγής, δηλαδή μέσα-τέλη Ιουλίου;

Αν μπορείς panatha μετέφερε αυτά που σου έγραψα παραπάνω στο δικηγόρο.

Το αρχείο docs που γράφουμε το όνομά μας για το δικηγόρο δεν το βρίσκω, όταν ανοίγω τον σύνδεσμο. 
Ο δικηγόρος τι είπε; Έχουμε ελπίδες;

Το βλέπω δύσκολο να μαζευτούμε 60 άτομα. Πολλοί που τελειώνουν δε γνωρίζουν ούτε είναι γραμμένοι στη σελίδα pde, ώστε να ενημερωθούν για τις κινήσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7989 στις: Ιούνιος 25, 2016, 11:01:54 μμ »
Νομίζω απ΄ότι ανακοίνωσαν ότι οι αιτήσεις γενικής και ειδικής θα γίνουν παράλληλα και ηλεκτρονικά.

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7990 στις: Ιούνιος 25, 2016, 11:04:39 μμ »
Καλησπέρα σας!

Καταρχήν, να ευχηθώ καλή δύναμη σε όλους όσους φοιτούν ακόμη και καλή συνέχεια σε όσους αποφοίτησαν.

Παρακολουθώ το Σεμινάριο 2, με την κ. Χαραλάμπους, τώρα στο θερινό εξάμηνο. Έχω διαβάσει τις σημειώσεις, είδα και την τηλεδιάσκεψη, αλλά αντιμετωπίζω δυσκολία όσον αφορά στην εργασία. Το παράδειγμα που δίνεται είναι, κατά τη γνώμη μου, ανεπαρκές, όπως επίσης και οι οδηγίες. Θα μπορούσε κάποιος παλαιότερος να μου δώσει τα φώτα του;
 
Οι θεματικές στις οποίες θα καταλήξουμε και θα παρουσιάσουμε στην εισαγωγή θα πρέπει όλες να απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα; Πόσες περίπου μπορεί να είναι; Για να εξάγουμε μια θεματική θα πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία και στις 2 συνεντεύξεις; Τέλος, κάποιοι κώδικες μπορεί και να μην είναι σχετικοί με τα ερωτήματα, εφόσον πρέπει να κωδικοποιήσουμε όλη τη συνέντευξη, αν το έχω καταλάβει σωστά;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα! Το είχα κι εγώ στο εαρινό που μας πέρασε με Χαραλάμπους. Θεωρώ ότι όλες οι θεματικές σου θα πρέπει να απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα, γιατί σε εμάς είχε αναφέρει στη τηλεδιάσκεψη ότι στον επίλογο πρέπει να γράψουμε πώς η κάθε θεματική, ξεχωριστά, απαντά στα ερευνητικά ερωτήματα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πω πως συνδέονται με άμεσο ή έμμεσο τρόπο, καθώς δεν απαντούσαν όλες ξεκάθαρα. Πρόσεξε τη τηλεδιάσκεψη μπορεί να το αναφέρει πάλι.

Στην εργασία μου έβαλα πέντε θεματικές, προσπάθησε να βρεις τουλάχιστον 3-4, έτσι κι αλλίως θα αναλύσεις μία. Διάλεξε αυτή για την οποία θα βρεις τα περισσότερα στοιχεία.

Για το τρίτο ερώτημα σου έχω να σου πω ότι τα στοιχεία πρέπει να είναι κοινά αλλά όχι απαραίτητα να συμφωνούν. Για παράδειγμα στο θέμα μας που ήταν η ένταξη και συμφιλίωση των μαθητών ο ένας εκπαιδευτικός αντιμετώπιζε δυσκολίες λόγω συγκρουσιακών καταστάσεων μαθητών με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο, ενώ ο δεύτερος ανέφερε πολλές φορές ότι δεν αντιμετώπιζε τέτοιου είδους δυσκολίες αλλά οι δυσκολίες του προέρχονταν απο τα προσωπικά οικογενειακά προβλήματα που είχαν οι μαθητές. Παρόλα αυτά οι δυσκολίες, αν και ήταν διαφορετικές για τον καθένα, μπορέι να αποτελέσουν κοινή θεματική. Δε ξέρω ποιο είναι το θέμα σας, και προφανώς θα είναι διαφορετικό, όμως προσπάθησε να εστιάσεις σε θεμάτικές που αφορούν απόψεις, δυσκολίες, πρακτικές κλπ.

Οσον αφορά τους κώδικές, αποτέλεσαν τη βάση για να βρω τις θεματικές μου αλλά στη πορεία τους άλλαξα λίγο ώστε να ταιριάζουν με τα ερωτήματα. Σε κάποια λεγόμενα της συνέντευξης, στα αρχικά κυρίως,  δεν ήξερα καν τι κώδικα να βάλω αλλά στη πορεία ήταν πιο εύκολο.

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένη από τη Χαραλάμπους και στο 511 και στο σεμινάριο. Γενικά μπορείς να τη ρωτήσεις όλες τις απορίες σου και απαντά σύντομα όπως προαναφέρθηκε.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Οτι χρειαστείς εδώ :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2016, 11:13:24 μμ από mariaag »

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7991 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:06:59 πμ »
ξ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2016, 02:26:54 πμ από panatha »

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7992 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:41:07 πμ »
Τα μεταπτυχιακα γιναν σουπα!Μεχρι και ο wolotsizz exei  μεταπτυχιακο
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7993 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:58:15 πμ »
προσπαθω να εγκαταστησω το SPSS ολα κυλουν ομαλα αλλα αφου παταω "εγκατασταση" κ προχωραει κανονικα μου βγαζει:  Δεν υπαρχουν αρκετοι ποροι στο συστημα για να ολοκληρωθει...
καμια βοηθεια;;;
ενα βημα πριν το τελευταιο μαυρο εικονιδιο στις οδηγιες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.