*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7994 στις: Ιούνιος 26, 2016, 01:25:41 πμ »
Τα μεταπτυχιακα γιναν σουπα!Μεχρι και ο wolotsizz exei  μεταπτυχιακο
Που να δεις τα διδακτορικα!! Κοτόσουπα!!! Σε λίγο θα έχω και τέτοιο.  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7995 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:22:40 μμ »
panatha πότε θα μας στείλεις να διαβάσουμε το εξώδικο? Επίσης επαναλαμβάνω ότι σε όλη αυτή τη δράση πρέπει να συμπεριληφθεί και η πρωτοβάθμια (είμαι νηπιαγωγός). Τέλος, πώς θα μάθουμε πόσα άτομα μαζευτήκαμε; γιατί απ'ότι κατάλαβα αυτός θέλει 1200 ευρώ και αν μαζευτούμε π.χ. 10, αντιστοιχούν 120 στον καθένα...

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7996 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:23:37 μμ »
Καλησπέρα! Το είχα κι εγώ στο εαρινό που μας πέρασε με Χαραλάμπους. Θεωρώ ότι όλες οι θεματικές σου θα πρέπει να απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα, γιατί σε εμάς είχε αναφέρει στη τηλεδιάσκεψη ότι στον επίλογο πρέπει να γράψουμε πώς η κάθε θεματική, ξεχωριστά, απαντά στα ερευνητικά ερωτήματα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πω πως συνδέονται με άμεσο ή έμμεσο τρόπο, καθώς δεν απαντούσαν όλες ξεκάθαρα. Πρόσεξε τη τηλεδιάσκεψη μπορεί να το αναφέρει πάλι.

Στην εργασία μου έβαλα πέντε θεματικές, προσπάθησε να βρεις τουλάχιστον 3-4, έτσι κι αλλίως θα αναλύσεις μία. Διάλεξε αυτή για την οποία θα βρεις τα περισσότερα στοιχεία.

Για το τρίτο ερώτημα σου έχω να σου πω ότι τα στοιχεία πρέπει να είναι κοινά αλλά όχι απαραίτητα να συμφωνούν. Για παράδειγμα στο θέμα μας που ήταν η ένταξη και συμφιλίωση των μαθητών ο ένας εκπαιδευτικός αντιμετώπιζε δυσκολίες λόγω συγκρουσιακών καταστάσεων μαθητών με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο, ενώ ο δεύτερος ανέφερε πολλές φορές ότι δεν αντιμετώπιζε τέτοιου είδους δυσκολίες αλλά οι δυσκολίες του προέρχονταν απο τα προσωπικά οικογενειακά προβλήματα που είχαν οι μαθητές. Παρόλα αυτά οι δυσκολίες, αν και ήταν διαφορετικές για τον καθένα, μπορέι να αποτελέσουν κοινή θεματική. Δε ξέρω ποιο είναι το θέμα σας, και προφανώς θα είναι διαφορετικό, όμως προσπάθησε να εστιάσεις σε θεμάτικές που αφορούν απόψεις, δυσκολίες, πρακτικές κλπ.

Οσον αφορά τους κώδικές, αποτέλεσαν τη βάση για να βρω τις θεματικές μου αλλά στη πορεία τους άλλαξα λίγο ώστε να ταιριάζουν με τα ερωτήματα. Σε κάποια λεγόμενα της συνέντευξης, στα αρχικά κυρίως,  δεν ήξερα καν τι κώδικα να βάλω αλλά στη πορεία ήταν πιο εύκολο.

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένη από τη Χαραλάμπους και στο 511 και στο σεμινάριο. Γενικά μπορείς να τη ρωτήσεις όλες τις απορίες σου και απαντά σύντομα όπως προαναφέρθηκε.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Οτι χρειαστείς εδώ :)

Κι εμένα δύσκολη μου φαίνεται η εργασία και θέλει πολλή δουλειά... Όλη τη συνέντευξη πρέπει να κωδικοποιήσουμε και να την παραθέσουμε στο παράρτημα;

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας Σταθόπουλος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7997 στις: Ιούνιος 26, 2016, 01:15:22 μμ »
Καλησπέρα! Ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στον συγκεκριμένο ιστότοπο πριν από λίγο. Όπως αντιλαμβάνεστε, αποτελώ ένα νέο μέλος στην παρέα σας. Ειδικότερα, παρακολουθώ με ενδιαφέρον την ανταλλαγή των απόψεων σας,σχετικά με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό προγραμμα. Θα ήθελα να ρωτήσω,όσους ολοκλήρωσατε την φοίτηση σας στο προαναφερθέν μεταπτυχιακό, αν θεωρείτε πως τα κριτήρια συνάφειας της ειδικής αγωγής πληρούνται, αφού έχει προκύψει και το ζήτημα της πρακτικής άσκησης. Δευτερευόντως, θα μ' ενδιέφερε ιδιαίτερα η άποψη σας, αναφορικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση του πανεπιστημίου και την επακόλουθη αποδοτικότητα της. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7998 στις: Ιούνιος 26, 2016, 01:19:06 μμ »
Επίσης, στην πρώτη συνέντευξη, στην πρώτη ερώτηση με τους σημαντικούς σταθμούς πως την κωδικοποιήσατε; Έναν κωδικό δώσατε για όλη; (είναι και 3 σελίδες!)

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7999 στις: Ιούνιος 26, 2016, 03:57:47 μμ »
Συγνωμη ρε παιδια ενα εξωδικο 1.200; Αν καναμε δικαστηριο ποσα θα επαιρνε;

Αποσυνδεδεμένος m@roulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8000 στις: Ιούνιος 26, 2016, 04:20:51 μμ »
Γεια σας παιδια!

Θα προστεθώ κι εγω στη λίστα όσων περιμένουν το τελευταίο μαθημα (526) για να προχωρήσει η διαδιακασία με την αναγνωριση του πτυχιου.. Θα παιρνω καθημερινα στο πανεπιστήμιο για να ενημερωνομαι για την εξελιξη της καταστασης.. όσοι το εχετε ήδη κανει, ποιο τηλεφωνο χρησιμοποιείτε?

Γνωρίζει κανεις - καμια, θεωρητικά (χωρίς κάποια παρακώλυση) πόσος χρόνος χρειάζεται για να στείλει το πανεπιστημιο τα εγγραφα στο δοαταπ και μετά ο δοαταπ σε πόσο χρόνο μπορει να ολοκληρώσει τη διαδικασία? Αν ολα πανε ρολοι... Στη συνεχεια ο δοαταπ πως μας στελνει την αναγνωριση??

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8001 στις: Ιούνιος 26, 2016, 05:33:47 μμ »
Γεια σας παιδια!

Θα προστεθώ κι εγω στη λίστα όσων περιμένουν το τελευταίο μαθημα (526) για να προχωρήσει η διαδιακασία με την αναγνωριση του πτυχιου.. Θα παιρνω καθημερινα στο πανεπιστήμιο για να ενημερωνομαι για την εξελιξη της καταστασης.. όσοι το εχετε ήδη κανει, ποιο τηλεφωνο χρησιμοποιείτε?

Γνωρίζει κανεις - καμια, θεωρητικά (χωρίς κάποια παρακώλυση) πόσος χρόνος χρειάζεται για να στείλει το πανεπιστημιο τα εγγραφα στο δοαταπ και μετά ο δοαταπ σε πόσο χρόνο μπορει να ολοκληρώσει τη διαδικασία? Αν ολα πανε ρολοι... Στη συνεχεια ο δοαταπ πως μας στελνει την αναγνωριση??

Το πανεπιστημιο κανει 1,5  μηνα να στειλει τα χαρτια και αλλο 1,5μηνα ο δοαταπ για αναγνωριση

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8002 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:04:17 μμ »
Καλησπέρα! Το είχα κι εγώ στο εαρινό που μας πέρασε με Χαραλάμπους. Θεωρώ ότι όλες οι θεματικές σου θα πρέπει να απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα, γιατί σε εμάς είχε αναφέρει στη τηλεδιάσκεψη ότι στον επίλογο πρέπει να γράψουμε πώς η κάθε θεματική, ξεχωριστά, απαντά στα ερευνητικά ερωτήματα. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να πω πως συνδέονται με άμεσο ή έμμεσο τρόπο, καθώς δεν απαντούσαν όλες ξεκάθαρα. Πρόσεξε τη τηλεδιάσκεψη μπορεί να το αναφέρει πάλι.

Στην εργασία μου έβαλα πέντε θεματικές, προσπάθησε να βρεις τουλάχιστον 3-4, έτσι κι αλλίως θα αναλύσεις μία. Διάλεξε αυτή για την οποία θα βρεις τα περισσότερα στοιχεία.

Για το τρίτο ερώτημα σου έχω να σου πω ότι τα στοιχεία πρέπει να είναι κοινά αλλά όχι απαραίτητα να συμφωνούν. Για παράδειγμα στο θέμα μας που ήταν η ένταξη και συμφιλίωση των μαθητών ο ένας εκπαιδευτικός αντιμετώπιζε δυσκολίες λόγω συγκρουσιακών καταστάσεων μαθητών με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο, ενώ ο δεύτερος ανέφερε πολλές φορές ότι δεν αντιμετώπιζε τέτοιου είδους δυσκολίες αλλά οι δυσκολίες του προέρχονταν απο τα προσωπικά οικογενειακά προβλήματα που είχαν οι μαθητές. Παρόλα αυτά οι δυσκολίες, αν και ήταν διαφορετικές για τον καθένα, μπορέι να αποτελέσουν κοινή θεματική. Δε ξέρω ποιο είναι το θέμα σας, και προφανώς θα είναι διαφορετικό, όμως προσπάθησε να εστιάσεις σε θεμάτικές που αφορούν απόψεις, δυσκολίες, πρακτικές κλπ.

Οσον αφορά τους κώδικές, αποτέλεσαν τη βάση για να βρω τις θεματικές μου αλλά στη πορεία τους άλλαξα λίγο ώστε να ταιριάζουν με τα ερωτήματα. Σε κάποια λεγόμενα της συνέντευξης, στα αρχικά κυρίως,  δεν ήξερα καν τι κώδικα να βάλω αλλά στη πορεία ήταν πιο εύκολο.

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένη από τη Χαραλάμπους και στο 511 και στο σεμινάριο. Γενικά μπορείς να τη ρωτήσεις όλες τις απορίες σου και απαντά σύντομα όπως προαναφέρθηκε.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Οτι χρειαστείς εδώ :)


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ mariaag!!! Είναι πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου!  :)

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8003 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:07:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί το 529 – Νοητική Υστέρηση Αυτισμός αυτό το τετράμηνο (θερινό);

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα σχετικά με την πρώτη εργασία (6η εβδομάδα): Η εκφώνησή της αναφέρεται στην προσωπική και την κοινωνική φύση της νοητικής υστέρησης. Αντίθετα, το αρχείο pdf που βρίσκεται στην 7η εβδομάδα με διευκρινίσεις για την πρώτη εργασία φαίνεται σαν να μην είναι το σωστό, καθώς κάνει λόγο για συγκεκριμένη περίπτωση, κλινικό προφίλ και παρεμβάσεις. Έχουν τεθεί και ερωτήματα στην πλατφόρμα προς τον κ. Στασινό, αλλά δεν έχει δώσει καμία απάντηση. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Παρακαλώ πείτε μου αν το αντιλαμβάνομαι εγώ λάθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.

Καλησπέρα! Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα κατανόησης! Έστειλε απάντηση ο κ. Στασινός στο moodle πώς θα το διευθετήσει!  :)

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8004 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:10:34 μμ »
Επίσης, στην πρώτη συνέντευξη, στην πρώτη ερώτηση με τους σημαντικούς σταθμούς πως την κωδικοποιήσατε; Έναν κωδικό δώσατε για όλη; (είναι και 3 σελίδες!)

Καλησπέρα! Από ό,τι κατάλαβα πρέπει να κωδικοποιήσουμε όλη τη συνέντευξη και να την παραθέσουμε στο παράρτημα. Δηλαδή κάποιοι κώδικες μπορεί να μην απαντούν στα ερευνητικά μας ερωτήματα. Όσον αφορά στους σημαντικούς σταθμούς εγώ μάλλον θα χρησιμοποιήσω περισσότερους από έναν κωδικούς.  :)

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8005 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:14:03 μμ »

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι πολλά τα λεφτά, ωστόσο υπέγραψα στο έγγραφο για να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε και να υπολογίσουμε το ποσό που μας αναλογεί, για να αποφασίσουμε

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8006 στις: Ιούνιος 26, 2016, 07:25:49 μμ »
Καλησπέρα! Από ό,τι κατάλαβα πρέπει να κωδικοποιήσουμε όλη τη συνέντευξη και να την παραθέσουμε στο παράρτημα. Δηλαδή κάποιοι κώδικες μπορεί να μην απαντούν στα ερευνητικά μας ερωτήματα. Όσον αφορά στους σημαντικούς σταθμούς εγώ μάλλον θα χρησιμοποιήσω περισσότερους από έναν κωδικούς.  :)

Εγώ σαν θεματικές βλέπω ξεκάθαρες 1) Τις δεξιότητες του επιτυχημένου διευθυντή, 2) Τη συμβολή του διευθυντή στην επαγγελματική βελτίωση των εκπαιδευτικών. Είναι δηλαδή τα ερευνητικά ερωτήματα ουσιαστικά. Και η καθεμιά από αυτές έχει πολλές υποθεματικές.
 Μετά σαν 3η θα μπορούσαμε να πούμε τη φιλοσοφία του διευθυντή για την εκπαίδευση και σαν 4η τους παράγοντες του επιτυχημένου σχολείου; (μικρές). Τι λες εσύ;

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8007 στις: Ιούνιος 26, 2016, 11:32:54 μμ »
h
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 10:07:01 μμ από panatha »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.