*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136223 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8008 στις: Ιούνιος 27, 2016, 10:04:43 πμ »
Εγώ σαν θεματικές βλέπω ξεκάθαρες 1) Τις δεξιότητες του επιτυχημένου διευθυντή, 2) Τη συμβολή του διευθυντή στην επαγγελματική βελτίωση των εκπαιδευτικών. Είναι δηλαδή τα ερευνητικά ερωτήματα ουσιαστικά. Και η καθεμιά από αυτές έχει πολλές υποθεματικές.
 Μετά σαν 3η θα μπορούσαμε να πούμε τη φιλοσοφία του διευθυντή για την εκπαίδευση και σαν 4η τους παράγοντες του επιτυχημένου σχολείου; (μικρές). Τι λες εσύ;

Και εγώ με την ίδια λογική το σκέφτηκα περίπου.. Μόνο που μάλλον θα τις επιμερίσω σε περισσότερες, τις πρώτες 2 θεματικές που αναφέρεις. Η κ. Χαραλάμπους ανέφερε ότι οι θεματικές δεν είναι τα ερευνητικά ερωτήματα αλλά πρέπει να απαντούν σε αυτά. Οπότε πρέπει να είναι προτάσεις. Έπειτα, τη φιλοσοφία και τους παράγοντες θα τα συμπεριλάβω στους κώδικες, αλλά μάλλον όχι στις θεματικές... Βέβαια, είναι ακόμα υπό σκέψη..νομίζω θέλει τον χρόνο της η εργασία...  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2016, 10:08:20 πμ από Nizeta »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8009 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:41:25 πμ »
Πώς σκέφτεσαι να επιμερίσεις την πρώτη με τις δεξιότητες ας πούμε; Ας μας πει και κάποιος άλλος πως θα το κάνει...

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8010 στις: Ιούνιος 27, 2016, 12:56:28 μμ »
d
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 10:07:20 μμ από panatha »

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8011 στις: Ιούνιος 27, 2016, 01:49:15 μμ »
panatha συμφωνώ με όποια κίνηση αποφασίσουμε να κάνουμε. Πόσα άτομα έχουμε μαζευτεί μέχρι τώρα? Το σημαντικό όμως κατά την άποψη μου είναι να πιέσουμε να επισπευσθεί και η διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ, γιατί μέχρι να αποφασίσουμε όλοι, να βάλουμε τα λεφτά, να σταλεί η αίτηση κλπ, θα έχουν σταλεί τα χαρτιά απο το Πανεπιστήμιο. Δεν πρέπει όμως να το αφήσουμε στην τύχη. Ας κάνουμε οποιαδήποτε προσπάθεια άμεσα.
Σήμερα όμως ενημερώθηκα απο την Πρωτοβάθμια Σερρών ότι μπορεί η Κύπρος να στείλει στο ΙΕΠ λίστα με τα ονόματα όλων των αποφοίτων (η οποία θα λέει ότι δεν έχουμε καμία υποχρέωση απέναντι στο Πανεπιστήμιο) και στη συνέχεια να ελεγχθούν τα πτυχία μας ως προς τη συνάφεια, να πάρουμε το οκ και παράλληλα να ενημερωθεί απο το ΙΕΠ ο ΔΟΑΤΑΠ και ή να επισπεύσει τη διαδικασία αναγνώρισης (αν έχουν σταλεί τα χαρτιά μας) ή να μπούμε στους πίνακες και  να εκκρεμεί η αναγνώριση. Λένε ότι κάτι τέτοιο είχε γίνει και παλαιότερα. Μίλησα με την Κύπρο, είπαν ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ ευχάριστο, ότι θα το ψάξει η υπεύθυνη και θα μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8012 στις: Ιούνιος 27, 2016, 01:52:37 μμ »
Και αφού έχουν ίδια τιμή το εξώδικο με την απλή την αίτηση, γιατί να μην στείλουμε εξώδικο?

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8013 στις: Ιούνιος 27, 2016, 02:14:36 μμ »
Εγώ είμαι μέσα σε ό,τι αποφασίσει η πλειοψηφία. Δεν έγραψα ακόμα τα στοιχεία μου, γιατί περιμένω να βγει το 526 και φοβάμαι μη με αφήσει. Έχω ενημερώσει και άλλες 2 κοπέλες που περιμένουν να βγει το μάθημα, για να πάρουν πτυχίο. Υπάρχουν κι άλλα άτομα, αλλά το μάθημα το έχουν βγάλει από το moodle και δυστυχώς δεν μπορούμε να τα ενημερώσουμε για την πορεία που θα ακολουθήσουμε.
Sugare μακάρι να ισχύει αυτό που λες με το ΙΕΠ.
Αν μπορεί και ο δικηγόρος ας το ψάξει.

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8014 στις: Ιούνιος 27, 2016, 03:42:15 μμ »
δεν μπορεις να καταθεσεις τιποτα χωρις την αναγνωριση απο δοαταπ, και ο φακελος σου για να προχωρησει στον δοαταπ πρεπει να εχει και τα χαρτια που θα στειλει το πανεπιστημιο, τα ιδια μας εκαναν κ εμας που τελιωσαμε ιανουαριο, το πανεπιστημιο ειναι απαραδεκτο και αργει πολυ να στειλει χαρτια.τα δικα μας τα εστειλε απριλιο!!!!την αναγνωριση την πηρα αρχες ιουνιου
Το κατεθεσες;; Με το ΑΠΣ τι έχεις κάνει;; Επίσης, στον τίτλο δεν αναγράφεται ο βαθμός. Έχεις μιλήσει με κάνέναν (υπουργείο ή πανεπιστήμιο);;;;

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8015 στις: Ιούνιος 27, 2016, 04:04:10 μμ »
w
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2016, 10:08:01 μμ από panatha »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8016 στις: Ιούνιος 27, 2016, 04:20:34 μμ »
Panatha τι ειδικότητα είσαι; Αν είσαι 04 ή 03 έχεις πολλές ελπίδες φέτος. Οι 02 έχουν θέμα. Τα μεταπτυχιακά που μπηκαν πέρσι πρώτη φορα στους πίνακες (φιλόλογοι) δούλεψαν από Γενάρη. Ακόμα και αυτοί που θα προλάβουν τελικά φέτος ίσως αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Δυστυχώς. Το καλύτερο σου εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8017 στις: Ιούνιος 27, 2016, 04:44:52 μμ »
Με πήραν απο την Κύπρο τηλ και μου είπαν ότι οι τίτλοι είναι έτοιμοι και θα αποσταλούν τέλη αυτής της εβδομάδας  με αρχές της επόμενης. Αναφορικά με το ΙΕΠ, γνωρίζουν τη διαδικασία, αλλά λέει πρώτα πρέπει το ΙΕΠ να αποφασίσει και να ζητήσει την ονομαστική λίστα. Οπότε προτείνω να στείλουμε όλοι email στον Κουρμπέτη Βασίλειο vk@iep.edu.gr, που είναι πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής,  εξηγώντας την κατάσταση μας και ζητώντας την άμεση αποστολή της αίτησης στο Πανεπιστήμιο. Σε παλαιότερο μήνυμα μου είχε απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8018 στις: Ιούνιος 27, 2016, 07:57:28 μμ »
Πίπες...το Πανεπιστήμιο είναι ένα μπουρδέλο και μισό και έχω αηδιάσει με όλα αυτά που γίνονται. Μου έστειλε ο Κουρμπέτης απάντηση και μου είπε ότι είναι ευθύνη του εκάστοτε Πανεπιστημίου να στείλει αίτηση στο ΙΕΠ και όχι το ΙΕΠ στο Πανεπιστήμιο. Οπότε για άλλη μια φορά η Κύπρος μας κοροιδεύει. Επιπλέον μου είπε ότι  χωρίς αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ δεν γίνεται τίποτα. Άρα μόνο με τον δικηγόρο υπάρχει πιθανότητα, αλλά και πάλι θα πρέπει να εστιάσουμε και στην άμεση αποστολή αλλά και στη γρήγορη αναγνώριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8019 στις: Ιούνιος 27, 2016, 08:24:30 μμ »
Πίπες...το Πανεπιστήμιο είναι ένα μπουρδέλο και μισό και έχω αηδιάσει με όλα αυτά που γίνονται. Μου έστειλε ο Κουρμπέτης απάντηση και μου είπε ότι είναι ευθύνη του εκάστοτε Πανεπιστημίου να στείλει αίτηση στο ΙΕΠ και όχι το ΙΕΠ στο Πανεπιστήμιο. Οπότε για άλλη μια φορά η Κύπρος μας κοροιδεύει. Επιπλέον μου είπε ότι  χωρίς αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ δεν γίνεται τίποτα. Άρα μόνο με τον δικηγόρο υπάρχει πιθανότητα, αλλά και πάλι θα πρέπει να εστιάσουμε και στην άμεση αποστολή αλλά και στη γρήγορη αναγνώριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ
Μήπως είναι καλύτερα να στείλουμε τελικά εξώδικο και όχι αίτηση, για να είναι πιο αποτελεσματικό;

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8020 στις: Ιούνιος 27, 2016, 08:55:09 μμ »
Και εγώ πιστεύω αφού έχουν την ίδια τιμή καλύτερα να στείλουμε το εξώδικο

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8021 στις: Ιούνιος 27, 2016, 09:43:48 μμ »
Για ποια ονομαστική λίστα λες???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.