*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3138916 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8484 στις: Αύγουστος 26, 2016, 08:53:10 πμ »
Κάποιοι χαίρονται με το να μειώνουν τον κόπο άλλων. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχει πολύ δουλειά. Για να περάσεις τα μαθήματα πρέπει να αφιερώσεις πολλές ώρες στο διάβασμα κάθε ημέρα. Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει σοβαρά και λιγότερο σοβαρά μεταπτυχιακά. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις, είτε είναι σπουδές είτε είναι δουλειά δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό. Καλή συνέχεια σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8485 στις: Αύγουστος 26, 2016, 10:33:09 πμ »
Κάποιοι χαίρονται με το να μειώνουν τον κόπο άλλων. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχει πολύ δουλειά. Για να περάσεις τα μαθήματα πρέπει να αφιερώσεις πολλές ώρες στο διάβασμα κάθε ημέρα. Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει σοβαρά και λιγότερο σοβαρά μεταπτυχιακά. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις, είτε είναι σπουδές είτε είναι δουλειά δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό. Καλή συνέχεια σε όλους!

Συμφωνώ σε όλα ...

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8486 στις: Αύγουστος 26, 2016, 12:15:14 μμ »
Και εγω συμφωνω απολυτα.Για το μεταπτυχιακο αυτο διαβαζα σχεδον καθημερινα και εμαθα παρα πολλα πραγματα που ηδη με εχουν βοηθησει στη δουλεια μου και με εχουν κανει καλυτερη καθηγητρια!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8487 στις: Αύγουστος 26, 2016, 03:52:35 μμ »
Γενικό είναι το θέμα κατά τη γνώμη μου. Ο πήχης των μεταπτυχιακών έχει πέσει πάρα πολύ.
Όλα τα μεταπτυχιακά πλέον πρακτικά είναι part-time
Γνωρίζω άτομα (περισσότερα από 1) που έχουν κάνει μέχρι και 3 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα, ενώ επίσης δούλευαν.
Άλλος με μεταπτυχιακό πληροφορικής, όταν χρειάστηκε να διδάξει μόνος του Excel το έπαιξε άρρωστος!!!

Υπάρχουν αρκετά μεταπτυχιακά που βάζουν κάθε χρόνο τις ίδιες ή σχεδόν ίδιες εργασίες και τα ίδια (ή σχεδόν ίδια) θέματα εξετάσεων. Αρκετοί τα σκάνε στα φροντιστήρια και αγοράζουν τις εργασίες ή και τα λυμένα θέματα εξετάσεων προηγούμενων ετών. Εντάξει, μην πάμε και στη φωτογράφηση και αποστολή με το smart-phone των θεμάτων, που επίσης παίζει...

Υπάρχει μπόλικο χρήμα που κινείται στην εκπαίδευση και πάρα πολλές αρπαχτές.
Πρώτοι διδάξαντες οι Άγγλοι με πτυχίο στα 3 χρόνια και μεταπτυχιακό full time σε 12 μήνες και part-time στα 2 χρόνια. Και μπήκαν δυναμικά Βούλγαροι και Ιταλοί. Εντάξει, οι Κύπριοι το τερμάτισαν...
Πρόσφεραν μεταπτυχιακό (πρακτικά Part-time) σε 12 μήνες με κυλιόμενες ημερομηνίες αποδοχής φοιτητών, χωρίς υποχρεωτική διπλωματική εργασία! Τους βγάζω το καπέλο. Πριν 10 χρόνια θα ακούγονταν σαν ανέκδοτο.

Δεν τα λέω για να μειώσω κάποιον. Την αλήθεια περιγράφω, όπως την βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Σίγουρα υπάρχουν, όχι λίγοι, άξιοι και ικανοί που κάνουν μεταπτυχιακά.
Και γω στην Αγγλία έκανα μεταπτυχιακό (σε εποχές που στην Ελλάδα δεν υπήρχε ούτε ένα), που όπως είπα ήταν οι πρώτοι διδάξαντες.
Και γω, αν πίστευα ότι θα με βοηθούσε, 3 μεταπτυχιακά θα έκανα ταυτόχρονα.

Αλλά, αν συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό, θα παίρνουμε μεταπτυχιακό και με κουπόνια από εφημερίδες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2016, 03:56:33 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8488 στις: Αύγουστος 26, 2016, 04:46:43 μμ »
Γενικό είναι το θέμα κατά τη γνώμη μου. Ο πήχης των μεταπτυχιακών έχει πέσει πάρα πολύ.
Όλα τα μεταπτυχιακά πλέον πρακτικά είναι part-time
Γνωρίζω άτομα (περισσότερα από 1) που έχουν κάνει μέχρι και 3 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα, ενώ επίσης δούλευαν.
Άλλος με μεταπτυχιακό πληροφορικής, όταν χρειάστηκε να διδάξει μόνος του Excel το έπαιξε άρρωστος!!!

Υπάρχουν αρκετά μεταπτυχιακά που βάζουν κάθε χρόνο τις ίδιες ή σχεδόν ίδιες εργασίες και τα ίδια (ή σχεδόν ίδια) θέματα εξετάσεων. Αρκετοί τα σκάνε στα φροντιστήρια και αγοράζουν τις εργασίες ή και τα λυμένα θέματα εξετάσεων προηγούμενων ετών. Εντάξει, μην πάμε και στη φωτογράφηση και αποστολή με το smart-phone των θεμάτων, που επίσης παίζει...

Υπάρχει μπόλικο χρήμα που κινείται στην εκπαίδευση και πάρα πολλές αρπαχτές.
Πρώτοι διδάξαντες οι Άγγλοι με πτυχίο στα 3 χρόνια και μεταπτυχιακό full time σε 12 μήνες και part-time στα 2 χρόνια. Και μπήκαν δυναμικά Βούλγαροι και Ιταλοί. Εντάξει, οι Κύπριοι το τερμάτισαν...
Πρόσφεραν μεταπτυχιακό (πρακτικά Part-time) σε 12 μήνες με κυλιόμενες ημερομηνίες αποδοχής φοιτητών, χωρίς υποχρεωτική διπλωματική εργασία! Τους βγάζω το καπέλο. Πριν 10 χρόνια θα ακούγονταν σαν ανέκδοτο.

Δεν τα λέω για να μειώσω κάποιον. Την αλήθεια περιγράφω, όπως την βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Σίγουρα υπάρχουν, όχι λίγοι, άξιοι και ικανοί που κάνουν μεταπτυχιακά.
Και γω στην Αγγλία έκανα μεταπτυχιακό (σε εποχές που στην Ελλάδα δεν υπήρχε ούτε ένα), που όπως είπα ήταν οι πρώτοι διδάξαντες.
Και γω, αν πίστευα ότι θα με βοηθούσε, 3 μεταπτυχιακά θα έκανα ταυτόχρονα.

Αλλά, αν συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό, θα παίρνουμε μεταπτυχιακό και με κουπόνια από εφημερίδες.



Θα συμφωνήσω σε αυτά που λες. Οι πρώτοι που το βλέπουν σαν έξτρα εισόδημα είναι οι πανεπιστημιακοί. Είναι στο χέρι του ¨μαθητή" αν θα ψάξει και παραπέρα.

Στο μεταπτυχιακό της Κύπρου πέρα από τα λεφτά που είναι πολλά θα ξεχωρίσω τρια πράγματα
- οι καθηγητές που διδάσκουν τα βασικά μαθήματα έχουν αρκετές δημοσιεύσεις σε περιοδικά του εξωτερικού και γενικά κοιτάζουν να κάνουν συνέχεια έρευνα και να βελτιώνουν την πανεπιστημιακή τους γνώση.
- η πλειοψηφία των εργασιών είναι διαφορετική από τετράμηνο σε τετράμηνο... αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις την δυνατότητα να αντιγράψεις εργασίες άλλων
- το σύστημα λογοκλοπής λειτουργεί, άρα δεν μπορείς να κάνεις copy - paste...

το αν θα περιοριστείς σε αυτά που σου λένε ή θα ψάξεις και άλλα άρθρα και εργασίες για να κατανοήσεις σε βάθος ένα θέμα, αυτό εξαρτάται από εσένα...


όσο ένα μεταπτυχιακό ή πτυχίο αποτελεί διαβατήριο για μια δουλειά για εμάς που ανήκουμε στο 1/3 των ελληνων και είμαστε άνεργοι... δεν φταίμε ούτε εμείς αλλά ούτε και αυτοί που το βλέπουν και σου πουλάμε ελπίδα



Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8489 στις: Αύγουστος 26, 2016, 04:58:23 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Γνωρίζει κάποιος πως είναι σαν καθηγητές οι Μορφίδη, Δουνακαρη, Ανδρεου;

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8490 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:49:13 μμ »
Καλησπέρα σας. Σήμερα έλαβα απάντηση ότι έγινε δεκτός στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Θα ήθελα να ρωτήσω:
1) Μόλις βάλω την πρώτη δόση σε πόσες μέρες θα μου στείλουν κωδικούς να δηλώσω μαθήματα;
2)Σε περίπτωση που βάλω όλο το ποσό έχω την δυνατότητα να επιλέξω μαθήματα και για τα υπόλοιπα εξάμηνα;

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8491 στις: Αύγουστος 26, 2016, 05:58:49 μμ »
Καλησπέρα σας. Σήμερα έλαβα απάντηση ότι έγινε δεκτός στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Θα ήθελα να ρωτήσω:
1) Μόλις βάλω την πρώτη δόση σε πόσες μέρες θα μου στείλουν κωδικούς να δηλώσω μαθήματα;
2)Σε περίπτωση που βάλω όλο το ποσό έχω την δυνατότητα να επιλέξω μαθήματα και για τα υπόλοιπα εξάμηνα;

αν και παει καιρός

1)πληρώνεις όπως ακριβώς θέλουν, στέλνεις και αποδεικτικό για καλό για κακό, και σε 1-2 ημέρες έχεις κωδικούς για μαθήματα

2) δεν νομίζω ότι παίζει, γιατί δεν ξέρουν και αυτοί από τώρα... να θυμάσαι ότι ισχύει το first come - first served - μην αφήνεις για μετά τις δηλώσεις των μαθημάτων... κάνε από τώρα το πλάνο σου, δες για καθηγητές που λέγεται ότι είναι καλοί και 00:01 ξεκίνα να δηλώνεις μαθήματα...

 
Καλή δύναμη
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8492 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:04:59 μμ »
αν και παει καιρός

1)πληρώνεις όπως ακριβώς θέλουν, στέλνεις και αποδεικτικό για καλό για κακό, και σε 1-2 ημέρες έχεις κωδικούς για μαθήματα

2) δεν νομίζω ότι παίζει, γιατί δεν ξέρουν και αυτοί από τώρα... να θυμάσαι ότι ισχύει το first come - first served - μην αφήνεις για μετά τις δηλώσεις των μαθημάτων... κάνε από τώρα το πλάνο σου, δες για καθηγητές που λέγεται ότι είναι καλοί και 00:01 ξεκίνα να δηλώνεις μαθήματα...

 
Καλή δύναμη



Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!! Το αποδεικτικό το στέλνεις στο Πανεπιστήμιο;

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8493 στις: Αύγουστος 26, 2016, 07:12:27 μμ »


για αρχή μπορείς να το στείλεις και να ζητήσεις και τους κωδικούς...

εγώ πλήρωμε ηλεκτρονικά μέσω alpha bank visa και την επόμενη μέρα έβλεπα στο intranet την πληρωμή, και δεν χρειαζόταν να στείλω κάτι στο πανεπιστήμιο
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος kallilouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8494 στις: Αύγουστος 27, 2016, 09:34:47 μμ »
Και ποιός μας εγγυάται ότι δεν θα αλλάξουν οι προυποθέσεις αναγνώρισης ισοτιμίας από τον Δοαταπ  σε 2-3 χρόνια αυτών των μεταπτυχιακών εξ'αποστάσεως από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και πάνε χαμένα τα λεφτά που έχει δώσει κάποιος για αυτό???

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8495 στις: Αύγουστος 27, 2016, 09:41:57 μμ »
Και ποιός μας εγγυάται ότι δεν θα αλλάξουν οι προυποθέσεις αναγνώρισης ισοτιμίας από τον Δοαταπ  σε 2-3 χρόνια αυτών των μεταπτυχιακών εξ'αποστάσεως από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και πάνε χαμένα τα λεφτά που έχει δώσει κάποιος για αυτό???

δεν νομίζω οτι μπορεί να είναι 2-3 χρόνια... αλλά και ποιο γρηγορα εκτός εαν έχουμε εκλογές (ΑΜΗΝ)... δες την τροπολογία του ΦΙΛΗ που θέλει με 30-40 ώρες πχ να βαφτίζει τους καθηγητές γενικής σε καθηγητές ειδικής

και goolgare να δεις τις κινητοποιήσεις στην ειδική αγωγή
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος kallilouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8496 στις: Αύγουστος 27, 2016, 09:59:33 μμ »
 Δυστυχώς έτσι είναι. Επειδή σκέφτομαι και εγώ να κανω το εξ΄αποστάσεως κοινό του Πανεπ. Λευκωσίας με το Πανεπιστ Πελοποννήσου που δεν είναι και λίγα λεφτά είναι 6.800 αλλά σκέφτομαι μετά μήπως δεν αναγνωρίζεται μετά από λίγα χρόνια. Με όλα αυτά που γίνονται δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8497 στις: Αύγουστος 28, 2016, 12:50:13 πμ »
Αν το αρχισεις αποκλειεται να μην αναγνωριστει.οτι μπορει να ειναι αχρηστο χαρτι συμφωνω.σκεψου το πιο τραγικο που ηταν τα σεμιναρια.κανεις δεν τους ενοχλησε αυτους που τα εκαναν και μια χαρα αναπληρωτες ειναι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.