*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127272 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomxar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9618 στις: Ιούνιος 13, 2017, 03:26:31 μμ »
Καλησπέρα! Σήμερα ενημερώθηκα οτι πήρα το μεταπτυχιακό! Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαδικασίες πρέπει να γίνουν απο εδω και πέρα;; Το πανεπιστήμιο θα στείλει σε μένα τα χαρτιά και εγώ στο ΔΟΑΤΑΠ ή τα στέλνουν σε μένα και στο ΔΟΑΤΑΠ μαζί;; Σε ποσό διάστημα θα γίνει η αποστολή;; Και ο ΔΟΑΤΑΠ τι άλλα χαρτιά θα ζητήσει;;; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9619 στις: Ιούνιος 13, 2017, 11:29:58 μμ »
Από την πρόσκληση:
.......................................................
Γ. Κοινωνικά κριτήρια:
.......................................................................
γ) Οι πολύτεκνοι υπό την έννοια του άρθρου 6 παρ. 1 και 2 του ν. 3454/2006 (ΦΕΚ 75 Α'), επτά (7) μονάδες.
δ) Η ύπαρξη τριών τέκνων υπό την έννοια του άρθρου 3, παρ. 1 του ν. 3454/2006, τρεις (3) μονάδες.

Σε περίπτωση που στον ίδιο υποψήφιο συντρέχουν περισσότερα του ενός εκ των ανωτέρω κοινωνικών κρι- τηρίων μοριοδοτείται μόνο το κριτήριο που προσδίδει τη μεγαλύτερη μοριοδότηση
maraki88, εχει δικιο ο/η συναδελφος. Σημερα μου ειπαν και μενα αναπληρωτες στο σχολειο οτι εχει αλλαξει, κατι που ως μονιμος δεν ηξερα καθοτι παλια δεν ισχυε.

Αποσυνδεδεμένος elentheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9620 στις: Ιούνιος 15, 2017, 09:52:19 μμ »
παιδια καλησπερα, εχει κανεισ να μου στειλει τηλεδιασκεψη για το β΄ σεμιναριο με την χαραλαμπους?

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9621 στις: Ιούνιος 15, 2017, 11:22:49 μμ »
Καλησπέρα! Σήμερα ενημερώθηκα οτι πήρα το μεταπτυχιακό! Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαδικασίες πρέπει να γίνουν απο εδω και πέρα;; Το πανεπιστήμιο θα στείλει σε μένα τα χαρτιά και εγώ στο ΔΟΑΤΑΠ ή τα στέλνουν σε μένα και στο ΔΟΑΤΑΠ μαζί;; Σε ποσό διάστημα θα γίνει η αποστολή;; Και ο ΔΟΑΤΑΠ τι άλλα χαρτιά θα ζητήσει;;; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συγχαρητήρια! Μπες εδώ: http://www.doatap.gr/gr/dikaiolog.php
Θα στείλεις εσύ κάποια δικαιολογητικά για την αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου και κάποια χαρτιά θα τα στείλει το πανεπιστήμιο. Πιο συγκεκριμένα εσύ θα στείλεις θα δικαιολογητικά 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8. Καλή αξιοποίηση του μεταπτυχιακού σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EmilyS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9622 στις: Ιούνιος 19, 2017, 09:29:57 πμ »
Καλημέρα σας. Μήπως σας έχει βγει ο βαθμός από το 529? Έχει περάσει ένας μήνας από τότε που το δώσαμε! Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος rina23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9623 στις: Ιούνιος 19, 2017, 12:21:27 μμ »
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την διαδικασία αναγνώρισης; Έχω τελειώσει και προσπαθώ να έρθω σε επικοινωνία με τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά άδικα. Εάν γνωρίζει κάποιος το έντυπο συγκατάθεσης που αναφέρει στα δικαιολογητικά, που το βρίσκω και επίσης όσον αφορά το παράβολο, πληρώνω αυτό για αναγνώριση ισοτιμίας και ισοτιμίας και αντιστοιχίας τίτλου σπουδών - Μεταπτυχιακός τίτλος (184,32) ή αναγνώριση πτυχίου με συνεκτίμηση μεταπτυχιακού τίτλου (414,72) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9624 στις: Ιούνιος 19, 2017, 01:29:56 μμ »
Καλημέρα σας. Μήπως σας έχει βγει ο βαθμός από το 529? Έχει περάσει ένας μήνας από τότε που το δώσαμε! Σας ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα! Εμένα μου βγήκε στις αρχές της εβδομάδας που έφυγε. Είχα την Τραγουλιά. Μήπως είχες τον Στασινό;

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9625 στις: Ιούνιος 19, 2017, 01:33:20 μμ »
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την διαδικασία αναγνώρισης; Έχω τελειώσει και προσπαθώ να έρθω σε επικοινωνία με τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά άδικα. Εάν γνωρίζει κάποιος το έντυπο συγκατάθεσης που αναφέρει στα δικαιολογητικά, που το βρίσκω και επίσης όσον αφορά το παράβολο, πληρώνω αυτό για αναγνώριση ισοτιμίας και ισοτιμίας και αντιστοιχίας τίτλου σπουδών - Μεταπτυχιακός τίτλος (184,32) ή αναγνώριση πτυχίου με συνεκτίμηση μεταπτυχιακού τίτλου (414,72) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τα δικαιολογητικά θα τα βρεις στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ. Την έχω ανεβάσει και πιο πάνω.     

http://www.doatap.gr/gr/dikaiolog.php

Κλίκαρε στο "Δικαιολογητικά για Αναγνώριση Μεταπτυχιακών Τίτλων (Μεταπτυχιακών/Διδακτορικών) της αλλοδαπής"

Το παράβολο που υποχρεωτικά θα αγοράσεις είναι "α) Αναγνώριση «ισοτιμίας» ή «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» τίτλου σπουδών" ->"ii) Μεταπτυχιακός τίτλος->184,32 ευρώ. Αν χρειάζεσαι και παιδαγωγική επάρκεια θα κάνεις μια απλή αίτηση που θα το ζητάς και θα αγοράσεις ταυτόχρονα παράβολο 20,48 ευρώ. Αν θέλεις "Καθορισμός της αντιστοιχίας της βαθμολογικής ή αξιολογικής κλίμακας των αναγνωριζόμενων ως «ισότιμων» ή «ισότιμων και αντίστοιχων» αλλοδαπών τίτλων σπουδών με τη βαθμολογική ή αξιολογική κλίμακα των ημεδαπών τίτλων ή το χαρακτηρισμό των τίτλων ως αδιαβάθμητων" τότε θα πάρεις και το παράβολο των 51,20 ευρώ.

Τα παράβολα υπάρχουν στη σελίδα: http://www.doatap.gr/gr/paravola.php


Αποσυνδεδεμένος EmilyS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9626 στις: Ιούνιος 19, 2017, 01:42:07 μμ »
Καλημέρα! Εμένα μου βγήκε στις αρχές της εβδομάδας που έφυγε. Είχα την Τραγουλιά. Μήπως είχες τον Στασινό;

Εγώ είχα τον Απτεσλή και δεν έχει βγει ακόμη!

Αποσυνδεδεμένος desp1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9627 στις: Ιούνιος 19, 2017, 04:34:06 μμ »
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την διαδικασία αναγνώρισης; Έχω τελειώσει και προσπαθώ να έρθω σε επικοινωνία με τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά άδικα. Εάν γνωρίζει κάποιος το έντυπο συγκατάθεσης που αναφέρει στα δικαιολογητικά, που το βρίσκω και επίσης όσον αφορά το παράβολο, πληρώνω αυτό για αναγνώριση ισοτιμίας και ισοτιμίας και αντιστοιχίας τίτλου σπουδών - Μεταπτυχιακός τίτλος (184,32) ή αναγνώριση πτυχίου με συνεκτίμηση μεταπτυχιακού τίτλου (414,72) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

http://www.doatap.gr/gr/doc/doatap_dikai_bas.doc, το έντυπο συγκατάθεσης είναι στο τέλος του αρχείου αυτού.

Αποσυνδεδεμένος Dagreton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9628 στις: Ιούνιος 22, 2017, 08:27:16 μμ »
Παιδιά στο μαθημα Ειδική Εκπαίδευση: Έρευνες και Σύγχρονες Τάσεις η εργασία μας ζητάει

Να σχολιάσεις με επιχειρήματα και τεκμηρίωση το παρακάτω  κείμενο:
 
«Η ιδιοσυστασία αυτή καθεαυτή του παιδιού με εγκεφαλική παράλυση-κινητικά προβλήματα και το κοινωνικό περιβάλλον δηλαδή η κυρίαρχη κουλτούρα της κοινωνίας, στην οποία αυτό ανήκει, προσδιορίζουν σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο με τον οποίο το ίδιο αντιλαμβάνεται τον εαυτό του σε συνάρτηση με την οικείο έλλειμα του και επενεργεί (συμπεριφέρεται)  στο καθημερινό συγκείμενο».

Τι ακριβώς θελει να γράψουμε; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος honey

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9629 στις: Ιούνιος 25, 2017, 06:14:11 μμ »
Ποιο πανεπιστήμιο της Κύπρου να διαλέξω για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής. Από τιμές γνωρίζετε ποιο συμφέρει οικονομικά?

Αποσυνδεδεμένος Espresso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9630 στις: Ιούνιος 25, 2017, 11:52:17 μμ »
Τα δικαιολογητικά θα τα βρεις στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ. Την έχω ανεβάσει και πιο πάνω.     

http://www.doatap.gr/gr/dikaiolog.php

Κλίκαρε στο "Δικαιολογητικά για Αναγνώριση Μεταπτυχιακών Τίτλων (Μεταπτυχιακών/Διδακτορικών) της αλλοδαπής"

Το παράβολο που υποχρεωτικά θα αγοράσεις είναι "α) Αναγνώριση «ισοτιμίας» ή «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» τίτλου σπουδών" ->"ii) Μεταπτυχιακός τίτλος->184,32 ευρώ. Αν χρειάζεσαι και παιδαγωγική επάρκεια θα κάνεις μια απλή αίτηση που θα το ζητάς και θα αγοράσεις ταυτόχρονα παράβολο 20,48 ευρώ. Αν θέλεις "Καθορισμός της αντιστοιχίας της βαθμολογικής ή αξιολογικής κλίμακας των αναγνωριζόμενων ως «ισότιμων» ή «ισότιμων και αντίστοιχων» αλλοδαπών τίτλων σπουδών με τη βαθμολογική ή αξιολογική κλίμακα των ημεδαπών τίτλων ή το χαρακτηρισμό των τίτλων ως αδιαβάθμητων" τότε θα πάρεις και το παράβολο των 51,20 ευρώ.

Τα παράβολα υπάρχουν στη σελίδα: http://www.doatap.gr/gr/paravola.php

Kαλησπέρα, κάνω κι εγώ τα χαρτιά μου. Σε περίπτωση που δεν έχουμε επιλέξει να κάνουμε την πτυχιακή, τι κάνουμε? Είναι απαραίτητο δικαιολογητικό?

Επίσης ενώ έχω τελειώσει δεν μου έχουν στείλει κάποιο μειλ για να το επιβεβαιώσουν. Στέλνουν γενικά ή μόνοι μας το επιβεβαιώνουμε? Πρέπει εγώ μήπως να τους στείλω?

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9631 στις: Ιούλιος 07, 2017, 03:30:38 μμ »
Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες τελείωσα Τ μεταπτυχιακό Κ θέλω να ρώτησω αν μπορω να εργαστώ ως παράλληλη στήριξη σε δημοτικό;;;; ή έχουν δικαίωμα Μονο οι δάσκαλοι με μεταπτυχιακό; Δεν είμαι δασκάλα αλλά καθηγήτρια οικιακής στο Γυμνάσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.