*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3121854 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9688 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:48:16 πμ »
Ότι χρειάζεται χρόνος να εμφανιστούν τα μαθήματα το καταλαβαίνω. Όμως δεν θα έπρεπε ν έχω πρόσβαση ακόμα κι αν δε μπορούσα να δω τα μαθήματα ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9689 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:56:03 πμ »
Ότι χρειάζεται χρόνος να εμφανιστούν τα μαθήματα το καταλαβαίνω. Όμως δεν θα έπρεπε ν έχω πρόσβαση ακόμα κι αν δε μπορούσα να δω τα μαθήματα ακόμα;
  Καλημέρα  8),
συμφωνώ με leftko, αν έχεις αποπληρώσει την προκαταβολή, στείλε μαιλ. Απαντούν άμεσα.  ;)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9690 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 12:50:45 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!!!

πήρα τηλ και δεν μου έχουν στείλει τον μόνιμο κωδικό και μάλλον γι αυτό... περιμένω ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος miner

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9691 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 05:31:46 μμ »
Καλησπέρα σας,

  στο μάθημα EDUG-504 (συγκριτική εκπαίδευση) στο ερώτημα σε ποια μορφή κράτους ανήκει η Ελλάδα(δημοκρατικό, φιλελεύθερο ή πλουραλιστικό) ξέρετε τι πρέπει να απαντήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dagreton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9692 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 05:43:23 μμ »
ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΚΡΑΤΟΥΣ ΥΠΑΓΕΤΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
( ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ )

Τα τελευταία χρόνια το ελληνικό κράτος  δέχεται πληθώρα μεταναστών, τους οποίους καλείται να ενσωματώσει στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο της. Διάχυτη προκύπτει η αναγκαιότητα ένταξής τους στην εκπαίδευση.  Έτσι λοιπόν δημιουργήθηκαν εκπαιδευτικά συστήματα βασισμένα στην διαπολιτισμικότητα και τα οποία αφορούν τάξεις  υποδοχής, φροντιστηριακά τμήματα και σχολεία παλιννοστούντων  Όπως πολλές χώρες του δυτικού κόσμου έτσι και η Ελλάδα προχώρησε σε νέες εφαρμογές. Όμως όπως έχει υποστηριχθεί όλες αυτές οι προσπάθειες έχουν αποτύχει (Χρησίδου - Λιοναράκη, 2002) διότι το σχολείο δεν αλλάζει ουσιαστικά μορφή. Εξακολουθεί να εφαρμόζει την αφομοιωτική του πολιτική, δηλαδή από την μία τα εθνοκεντρικά στοιχεία διατηρούνται από την άλλη θεωρείται ότι οι αλλοεθνείς μαθητές πρέπει να εγκαταλείψουν όλα τα πολιτισμικά χαρακτηριστικά τους και να υιοθετήσουν τα πολιτισμικά χαρακτηριστικά  της κυρίαρχης ομάδας (Αγγελίδης & Χατζησωτηρίου, 2013).
Η εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας είναι το πρώτο μέλημα στο πρόγραμμα ένταξης των αλλοεθνών μαθητών και δεν επιδιώκεται ούτε η λειτουργική σχέση των δύο γλωσσών, ούτε  η μετάβαση και κοινωνικοποίηση από την μια χώρα στην άλλη. Επιδιώκεται τα παιδιά των μεταναστών να προσαρμοστούν στις αξίες του σχολείου. Τα αναλυτικά προγράμματα, οι γιορτές των εθνικών επετείων και το μάθημα των θρησκευτικών αποσκοπούν σε αυτό. Ακόμα έχει παρατηρηθεί πως στα διαπολιτισμικά σχολεία η φοίτηση Ελλήνων μαθητών έχει μειωθεί σημαντικά καθώς υπάρχει ο φόβος για μειωμένη σχολική απόδοση των Ελλήνων μαθητών λόγω της συνύπαρξης τους με αλλοεθνή παιδιά.  Όπως αναφέρει ο Κασίδης η Αποστολίδου και η  Δουφεξή  στο Πανελλήνιο Συνέδριο Επιστημών Εκπαίδευσης, ο νόμοθέτης του νόμου 1997  προσπάθησε να αντιμετωπίσει την αδιέξοδη αφομοιωτική πολιτική στην εκπαίδευση, αλλά δημιούργησε άθελά του τις προϋποθέσεις μελλοντικά η διαπολιτισμική εκπαίδευση να εξελιχθεί σε έννοια περιθωριοποίησης και αποκλεισμού.
Από τα παραπάνω καταλαβαίνουμε πως τα ελληνικά σχολεία έχουν ένα ρόλο μονοπολιτισμικό (Χατζησωτηρίου 2013) και ανήκουν στο αφομοιωτικό μοντέλο. Η Ελλάδα είναι ένα δημοκρατικό κράτος όπου ευνοεί την αποδοχή της εθνικής κουλτούρας και μόνο αυτής, και το σχολείο όχι μόνο την επιβάλει αλλά καταστρέφει και τον πολιτισμό των άλλων.
Τελευταία γίνονται κάποια δειλά βήματα αλλά χρειάζεται ακόμα αρκετός χρόνος ώστε να υπάρξει μια ουσιαστική μεταρρύθμιση του σχολείου. Θα πρέπει να εκπαιδευτούν όχι μόνο οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές της πλειονότητας, αλλά όλη η κοινωνία προς άλλες ιδεολογικές κατευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 728
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9693 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 06:33:56 μμ »
Oσοι εχετε παρει παλιοτερα το 504 πιστευετε οτι χρειαζεται το βιβλιο; και ποιο; γιατι δινει πολλα στο διαγραμμα

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9694 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 04:08:18 μμ »
Το 504 ή το 501 είναι πιο εύκολο;

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9695 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 05:20:50 μμ »
Το 504 ή το 501 είναι πιο εύκολο;
  Καλησπέρα σας  8),
poca δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος θα πρέπει να έχει πάρει και τα δύο..εγώ πήρα το 504 στο θερινό τετράμηνο μου φάνηκε σχετικά καλό, το σχετικά πηγαίνει στην εργασία του την τελική, δυσκολεύτικα κομμάτι  :'( Βέβαια να τονίσω ότι ακόμα δεν έχει βγει η βαθμολογία του...οπότε αυτά που σου λέω είναι θέμα αίσθησης και όχι τεκμηρίων.
Die δύσκολο να σου απαντήσω, δεν είμαι δηλαδή και τόσο αντικειμενική, εφόσον εγώ διάβαζα από το book...οπότε μου φάνηκε χρήσιμο...νομίζω ότι είναι απαραίτητο..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2017, 05:22:41 μμ από taekmaria »
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος aggi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9696 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 06:39:25 μμ »
Καλησπέρα σας,
να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου μια απορια που εχω..
ΓΙΑΤΙ τοση επιθεση απο αλλους εκπαιδευτικους για αυτο το μεταπτυχιακο?
κανοντας καποιος μια απλη αναζητηση στο γκουκλ θα βρει παρα πολλους εχθρους αυτου του μεταπτυχιακου,
εγω πραγματικα αγαπαω την ειδικη αγωγη και θελησα να το ξεκινησω και μακαρι να βρω και δουλεια σε ειδικα σχολεια.
ΠΟΥ ειναι το κακο δλδ να κανουμε μεταπτυχιακο εξ΄αποστασεως σε ιδιωτικο πανεπιστημιο? σε ολη την ευρωπη και την αμερικη γινεται αυτο το πραγμα.
Το χαρακτηριζουν αεριτζιδικο κ οτι ειναι ευκολο κ οτι δεν αξιζει να το αναγνωριζει ο δοαταπ κτλ
Φοβαμαι μηπως οι κινησεις τους και ολα αυτα τα αιτηματα που στελνουν τα συνδικαλιστικα τους οργανα οντως μας ζημιωσουν και δεν αναγνωριζεται μετα το πτυχιο μας.
400-500-511-521

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 728
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9697 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 08:15:52 μμ »
taekmaria, σ' ευχαριστω, ελπιζω ο Μαγος να επιβεβαιωσει την καλη φημη που τον συνοδευει.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9698 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 01:50:46 μμ »
Καλησπέρα σας,
να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου μια απορια που εχω..
ΓΙΑΤΙ τοση επιθεση απο αλλους εκπαιδευτικους για αυτο το μεταπτυχιακο?
κανοντας καποιος μια απλη αναζητηση στο γκουκλ θα βρει παρα πολλους εχθρους αυτου του μεταπτυχιακου,
εγω πραγματικα αγαπαω την ειδικη αγωγη και θελησα να το ξεκινησω και μακαρι να βρω και δουλεια σε ειδικα σχολεια.
ΠΟΥ ειναι το κακο δλδ να κανουμε μεταπτυχιακο εξ΄αποστασεως σε ιδιωτικο πανεπιστημιο? σε ολη την ευρωπη και την αμερικη γινεται αυτο το πραγμα.
Το χαρακτηριζουν αεριτζιδικο κ οτι ειναι ευκολο κ οτι δεν αξιζει να το αναγνωριζει ο δοαταπ κτλ
Φοβαμαι μηπως οι κινησεις τους και ολα αυτα τα αιτηματα που στελνουν τα συνδικαλιστικα τους οργανα οντως μας ζημιωσουν και δεν αναγνωριζεται μετα το πτυχιο μας.

Δυστυχώς στην Ελλάδα, ο ένας εκπαιδευτικός πάει να βγάλει το μάτι του άλλου, για να φανεί η υποτιθέμενη αξία του ίδιου. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ένα από τα πιο αξιόλογα μεταπτυχιακά που υπάρχουν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας λοιπόν. Στα σχολεία θα φανούν οι γνώσεις μας και η αγάπη μας για το αντικείμενο της ειδικής αγωγής καθώς και το πραγματικό ενδιαφέρον μας για τα παιδιά που μας χρειάζονται.

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9699 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 03:02:59 μμ »
Έχει πάρει κάποιος το 501 να μας πει τη γνώμη του; Κύριως για τις εξετάσεις και την τελική εργασία... Μέχρι πότε μπορούμε να αλλάξουμε τα μαθήματα; Είδα τα θέματα του 504 για την εργασία και δεν κατάλαβα και πολλά, αν προλααίνω να το αλλάξω με κάποιο της ίδια κατηγορίας...

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9700 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 08:28:47 μμ »
taekmaria, σ' ευχαριστω, ελπιζω ο Μαγος να επιβεβαιωσει την καλη φημη που τον συνοδευει.
  Να σαι καλά die!!!  8)
Δεν είχα το Μάγο, είχα Σχοιναράκη...βέβαια είχαμε τη δυνατότητα να παρακολουθήσουμε τηλεδιασκέψεις του!!! Η αλήθεια είναι ότι είχαν ενδιαφέρον...Με το καλό εύχομαι... ;)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9701 στις: Οκτώβριος 06, 2017, 10:18:54 μμ »
Παιδιά καλησπέρα, έχει πάρει κανείς βαθμολογία στο 523; Έχω δώσει την εργασία απο 20 Αυγούστου + εξετάσεις 15 του Σεπτέμβρη και ακόμα τίποτα, ούτε εργασία ούτε εξετάσεις...παίζει να με ξέχασαν..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157994
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.