*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127365 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9884 στις: Μάιος 14, 2018, 04:01:33 μμ »
Δήμητρα ευχαριστώ!Σου έχω απαντήσει νομίζω.. πππππφφ είμαι καινούργια εδώ και ακόμα δε ξέρω να το χρησιμοποιώ! Σου έλεγα πως δίνω και τα 4  μαθήματα αλλά είναι η πρώτη μου εξεταστική και είμαι έξω από τα νερά μου. Θα κρατήσω τη συμβουλή σου για το 521!! Να είσαι καλά και πάλι!
Πώς γίνεται να δίνεις 4 μαθήματα μαζί σε μία εξεταστική? Αφού μέχρι 3 μπορούμε να δηλώσουμε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Stavroula Harley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9885 στις: Μάιος 14, 2018, 06:12:39 μμ »
Πώς γίνεται να δίνεις 4 μαθήματα μαζί σε μία εξεταστική? Αφού μέχρι 3 μπορούμε να δηλώσουμε..

Γιατί το 400 είναι υποχρεωτικό για όσους δεν έχουμε διδάξει, αλλά δε προσφέρει πιστωτικές μονάδες για το πτυχίο!

Αποσυνδεδεμένος befi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9886 στις: Μάιος 15, 2018, 02:15:29 πμ »
Γεια σας !
 θέλω να πάρω ένα μαθημα για το θερινό εξάμηνο ποιο θα προτείνατε από τα εξής : 552, 529, 623, ??  :D

Αποσυνδεδεμένος dimitra.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9887 στις: Μάιος 15, 2018, 02:42:59 μμ »
Γεια σας !
 θέλω να πάρω ένα μαθημα για το θερινό εξάμηνο ποιο θα προτείνατε από τα εξής : 552, 529, 623, ??  :D
Θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα από τα δύσκολα υποχρεωτικά για καλοκαίρι (621 ή 523). Από αυτά που αναφέρεις το 529 έχει μικρή ύλη και είναι συνέχεια του 521.. Θεωρείται εύκολο μάθημα.. Το 623 θα το δώσω σε λίγες μέρες οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.. έχει αρκετά μεγάλη ύλη αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο μάθημα.. για το 552 δεν γνωρίζω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9888 στις: Μάιος 15, 2018, 03:07:02 μμ »
καλησπέρα παιδιά,
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για τα μαθήματα 501 και 504 για θερινό εξάμηνο. Ποιο προτείνετε ως πιο βατό;
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος dimitra.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9889 στις: Μάιος 15, 2018, 09:54:40 μμ »
καλησπέρα παιδιά,
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω για τα μαθήματα 501 και 504 για θερινό εξάμηνο. Ποιο προτείνετε ως πιο βατό;
Σας ευχαριστώ!
Για το 504 δεν ξέρω γιατί δεν το έχω πάρει... ακούγεται ότι είναι εύκολο και ιδιαίτερα με καθηγητή τον Μάγο.. είναι πολύ καλός! Το 501 το είχα στο προηγούμενο εξάμηνο.. μου φάνηκε σχετικά εύκολο...ειδικά οι τελικές εξετάσεις.. η μόνη δυσκολία είναι ότι έχει ομαδική εργασία.. είναι δύσκολο να δουλέψεις ομαδικά και ειδικά σε εξ αποστάσεως πρόγραμμα..

Αποσυνδεδεμένος befi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9890 στις: Μάιος 15, 2018, 10:55:01 μμ »
Θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα από τα δύσκολα υποχρεωτικά για καλοκαίρι (621 ή 523). Από αυτά που αναφέρεις το 529 έχει μικρή ύλη και είναι συνέχεια του 521.. Θεωρείται εύκολο μάθημα.. Το 623 θα το δώσω σε λίγες μέρες οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.. έχει αρκετά μεγάλη ύλη αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο μάθημα.. για το 552 δεν γνωρίζω


το 621 το έδωσα το Σάββατο που μας πέρασε, οπότε από τα υποχρεωτικά μου μένει το 523. Το 623 είναι απαιτητικό κατα τη διάρκεια του εξαμήνου;;; σε σχέση με το 523;;;  θέλω να πάρω ένα απαιτητικό για καλοκαίρι επειδή θα έχω άπειρο ελευθερο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος dimitra.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9891 στις: Μάιος 15, 2018, 11:20:20 μμ »

το 621 το έδωσα το Σάββατο που μας πέρασε, οπότε από τα υποχρεωτικά μου μένει το 523. Το 623 είναι απαιτητικό κατα τη διάρκεια του εξαμήνου;;; σε σχέση με το 523;;;  θέλω να πάρω ένα απαιτητικό για καλοκαίρι επειδή θα έχω άπειρο ελευθερο χρόνο.
Το 523 να πάρεις!! Είναι με ΚΛΕΙΣΤΕΣ σημειώσεις και η ύλη μεγάλη οπότε χρειάζεται διάβασμα!!! Επίσης η εργασία του 523 είναι απαιτητική και θέλει ψάξιμο.. Το 623 είναι με ανοιχτές σημειώσεις  και έχεις και επιλογή στην εργασία... Το 523 είναι πολύ πιο δύσκολο.. εαν βέβαια ασχοληθείς λίγο και διαβάσεις το περνάς και με άριστα..

Αποσυνδεδεμένος befi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9892 στις: Μάιος 16, 2018, 12:36:02 πμ »
Το 523 να πάρεις!! Είναι με ΚΛΕΙΣΤΕΣ σημειώσεις και η ύλη μεγάλη οπότε χρειάζεται διάβασμα!!! Επίσης η εργασία του 523 είναι απαιτητική και θέλει ψάξιμο.. Το 623 είναι με ανοιχτές σημειώσεις  και έχεις και επιλογή στην εργασία... Το 523 είναι πολύ πιο δύσκολο.. εαν βέβαια ασχοληθείς λίγο και διαβάσεις το περνάς και με άριστα..

Ωραία !! Το 523 τότε με έπεισες.! Σ ευχαριστώ πολύ.! Καλή συνέχεια στις εξετάσεις  :D

Αποσυνδεδεμένος befi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9893 στις: Μάιος 16, 2018, 12:54:19 πμ »
Καλησπέρα παιδιά,
Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας για μάθημα θερινού εξαμήνου. Από τα 512 και 526 ποιο προτείνετε ως το πιο βατό;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για το 512 δεν γνωρίζω γιατί είχα πάρει το 511 στο προηγούμενο εξάμηνο. Το 526 το πήρα σε αυτό το εξάμηνο, δεν εχει απαιτήσεις- τουλαχιστον στο ακροατήριο μου- ως προς τις δραστηριότητες, είναι κάτι τεστ πολλαπλής  ή αντιστοίχισης τα οποία δεν έχουν χρονικό περιθώριο για το πότε θα τα συμπληρώσεις. Η εργασία η τελική είναι μεγάλη αλλά είναι στο βασικό της κομματι συγκεκριμένη και με βάση το βιβλίο το βασικό. Δηλαδή κάνεις μια αξιολόγηση ενός μαθητή και εχεις ως οδηγό το βιβλίο γιατι είναι συγκεκριμένα αυτα που πρέπει να γράψεις. Ωστόσο για εισαγωγή- συμπεράσματα θα χρειαστεί να ψάξεις λίγο να εμπλέξεις βιβλιογραφία. Πάνω απο 4-5 αναφορές συνήθως δεν βάζουν. Εξετάσεις τώρα θα δώσω σε αυτό, οπότε δε ξέρω πώς είναι αλλά ξέρω ότι έχει ανοιχτά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9894 στις: Μάιος 16, 2018, 08:56:14 μμ »
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Καλή δύναμη σε όποιο στάδιο κι αν βρίσκεστε!

Αποσυνδεδεμένος zan_zara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9895 στις: Μάιος 17, 2018, 10:06:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλες και όλους! Μήπως κάποιος θυμάται παλιότερα θέματα εξετάσεων για το 523;

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9896 στις: Μάιος 29, 2018, 04:16:28 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,
Ποια είναι η γνώμη σας για το 501; Το πήρα για το θερινό εξάμηνο. Είναι ιδιαίτερα απαιτητικό; Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε, όποιος γνωρίζει, τι βιβλιογραφία έχει. Ποια βιβλία χρειάζεται να προμηθευτώ;
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9897 στις: Μάιος 29, 2018, 08:37:54 μμ »
Πολύ ωραίο μάθημα το 501! Θα μάθεις πολλά πράγματα και θα τα εφαρμόσεις στη διδασκαλία σου. Είναι ως ένα βαθμό απαιτητικό με την έννοια ότι έχει εβδομαδιαίες εργασίες που θέλουν κριτική σκέψη και προβληματισμό. Η τελική εξέταση περιλαμβάνει 40 πολλαπλής επιλογής και 1 ερώτηση ανάπτυξης αλλά με μικρό όριο λέξεων. Οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας, κάποιες μπορείς να τις απαντήσεις με τη μια κάποιες εμένα προσωπικά με δυσκόλεψαν, καθώς ήμουν ανάμεσα σε 2 επιλογές με μικρές διαφορές. Σε γενικές γραμμές όμως ένα 45-50/60 μπορείς να το πιάσεις, αν έχεις διαβάσει, για να μην σπαταλήσεις υπερβολικό χρόνο να ψάχνεις που είναι η απάντηση μέσα στο βιβλίο ή τις σημειώσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.