*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 126833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
επειδή ετοιμαζομαι να γραφτώ για το Σεπτέβρη του 2014 αυτό για τη μη αναγνώριση ισχύει?
{πείτε βρε παιδιά να μην πληρώνουμε και δεν μας περισσεύουν με 2 παιδιά)!!!

http://www.pde.gr/index.php?topic=30073.msg786457#msg786457
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mmihaloudi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς πότε γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο? Βγαίνει κάποια ανακοίνωση, μας παίρνουν τηλ ή τους παίρνουμε εμείς.. έγινα δεκτή στο μεταπτυχιακό έβαλα την προκαταβολή αλλά μετά τι?

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
mmihaloudi καλή αρχή. κάπου το Σεπτέμβρη φαντάζομαι θα πάρεις κωδικούς πρόσβασης για την πλατφόρμα. Θα λάβεις ειδοποίηση από το Πανεπιστήμιο στο mail σου ότι μπορείς να κάνεις προεγγραφή σε μαθήματα. Αν χρειαστείς βοήθεια για επιλογή μαθημάτων μη διστάσεις να την ζητήσεις. Διάβασα ότι έχεις παιδιά και δουλειά. Σε συμπονώ. Εμείς έχουμε τέσσερα μικρά και κάνουμε και οι δύο ταυτόχρονα. Μπορείς να φανταστείς τι γίνεται στο σπίτι μας ακόμη και τώρα που είναι καλοκαίρι. Εγώ διανύω το 3ο τετράμηνο. Θα ήθελα να ελπίζω ότι τον Ιανουάριο μπορεί να τελειώσω.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ 572. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 08:08:28 μμ από ekat2210 »

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
mmihaloudi καλή αρχή. κάπου το Σεπτέμβρη φαντάζομαι θα πάρεις κωδικούς πρόσβασης για την πλατφόρμα. Θα λάβεις ειδοποίηση από το Πανεπιστήμιο στο mail σου ότι μπορείς να κάνεις προεγγραφή σε μαθήματα. Αν χρειαστείς βοήθεια για επιλογή μαθημάτων μη διστάσεις να την ζητήσεις. Διάβασα ότι έχεις παιδιά και δουλειά. Σε συμπονώ. Εμείς έχουμε τέσσερα μικρά και κάνουμε και οι δύο ταυτόχρονα. Μπορείς να φανταστείς τι γίνεται στο σπίτι μας ακόμη και τώρα που είναι καλοκαίρι. Εγώ διανύω το 3ο τετράμηνο. Θα ήθελα να ελπίζω ότι τον Ιανουάριο μπορεί να τελειώσω.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ 572. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
Είχα δώσει το 572 τρία τετράμηνα πριν. Από ότι θυμάμαι μας είχε δώσει να φτιάξουμε ένα εργαλείο παρατήρησης πάνω σ ένα συγκεκριμενο θέμα. Συγκεκριμένα μας έδινε μια μελέτη περίπτωσης και μας ζήτησε να φτιάξουμε ένα εργαλέιο παρατήτησης με δέκα κριτήρια. Επίσης, ζητήθηκαν δύο θέματα ανάπτυξης μέσα από τις σημειώσεις του μαθήματος, τα οποία ήταν σχετικά εύκολα. Καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
elks σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επειδή έχουμε ήδη τελειώσει την 8η εβδομάδα αναρωτιέμαι αν θα μάθουμε να κατασκευάζουμε εργαλεία μέτρησης ή θα είναι κάτι το οποίο θα μας ζητηθεί πρώτη φορά να κάνουμε στις εξετάσεις. Τέλος πάντων προς το παρόν έχουμε να ξεκινήσουμε την εργασία που σημαίνει αρκετή δουλειά πριν φτάσουμε στο σημείο να αγχωθούμε για τις εξετάσεις. Αλήθεια εσύ τι κάνεις έχεις τελειώσει; Κοντεύεις; Μήπως μπορείς να μας δώσεις καμιά ιδέα για μαθήματα επιλογής; Προς το παρόν έχουμε πάρει το 671 "Εκπαιδευτική Πολιτική". Η καθηγήτρια είναι πολύ καλή αλλά το μάθημα είναι δυσνόητο. Απαιτεί μάλλον κοινωνιολογικό υπόβαθρο το οποίο εμείς δεν διαθέτουμε.  Αν έχεις κάποια ιδέα για κανένα σχετικά εύκολο μάθημα σε παρακαλώ ενημέρωσε μας γιατί έχουμε ήδη κουραστεί αρκετά και δεν ξέρω πώς θα τα βγάλουμε πέρα ως το τέλος. Με την προϋπόθεση ότι θα καταφέρουμε να περάσουμε τα μαθήματα του θερινού τετραμήνου θα πρέπει να πάρουμε μόνο δύο μαθήματα επιλογής για να τελειώσουμε.

Αλήθεια αν έχεις τελειώσει, τι γίνεται με την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ; Ξέρεις εσύ ή κάποιος γνωστός σου;

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

ekat2210

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
elks σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επειδή έχουμε ήδη τελειώσει την 8η εβδομάδα αναρωτιέμαι αν θα μάθουμε να κατασκευάζουμε εργαλεία μέτρησης ή θα είναι κάτι το οποίο θα μας ζητηθεί πρώτη φορά να κάνουμε στις εξετάσεις. Τέλος πάντων προς το παρόν έχουμε να ξεκινήσουμε την εργασία που σημαίνει αρκετή δουλειά πριν φτάσουμε στο σημείο να αγχωθούμε για τις εξετάσεις. Αλήθεια εσύ τι κάνεις έχεις τελειώσει; Κοντεύεις; Μήπως μπορείς να μας δώσεις καμιά ιδέα για μαθήματα επιλογής; Προς το παρόν έχουμε πάρει το 671 "Εκπαιδευτική Πολιτική". Η καθηγήτρια είναι πολύ καλή αλλά το μάθημα είναι δυσνόητο. Απαιτεί μάλλον κοινωνιολογικό υπόβαθρο το οποίο εμείς δεν διαθέτουμε.  Αν έχεις κάποια ιδέα για κανένα σχετικά εύκολο μάθημα σε παρακαλώ ενημέρωσε μας γιατί έχουμε ήδη κουραστεί αρκετά και δεν ξέρω πώς θα τα βγάλουμε πέρα ως το τέλος. Με την προϋπόθεση ότι θα καταφέρουμε να περάσουμε τα μαθήματα του θερινού τετραμήνου θα πρέπει να πάρουμε μόνο δύο μαθήματα επιλογής για να τελειώσουμε.

Αλήθεια αν έχεις τελειώσει, τι γίνεται με την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ; Ξέρεις εσύ ή κάποιος γνωστός σου;

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

ekat2210

Τα δυο μαθήματα επιλογής που επέλεξα εγώ και μου φάνηκαν εύκολα(αυτό βέβαια είναι σχετικό για τον καθένα) ήταν το 574 και 576. Σχετικά με την αναγνώριση, υπάρχει ήδη αντίστοιχο τόπικ που μπορεί να σε βοηθήσει http://www.pde.gr/index.php?topic=30073.0.
Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 07:50:48 πμ από fzappa »
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
elks σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Επειδή έχουμε ήδη τελειώσει την 8η εβδομάδα αναρωτιέμαι αν θα μάθουμε να κατασκευάζουμε εργαλεία μέτρησης ή θα είναι κάτι το οποίο θα μας ζητηθεί πρώτη φορά να κάνουμε στις εξετάσεις. Τέλος πάντων προς το παρόν έχουμε να ξεκινήσουμε την εργασία που σημαίνει αρκετή δουλειά πριν φτάσουμε στο σημείο να αγχωθούμε για τις εξετάσεις. Αλήθεια εσύ τι κάνεις έχεις τελειώσει; Κοντεύεις; Μήπως μπορείς να μας δώσεις καμιά ιδέα για μαθήματα επιλογής; Προς το παρόν έχουμε πάρει το 671 "Εκπαιδευτική Πολιτική". Η καθηγήτρια είναι πολύ καλή αλλά το μάθημα είναι δυσνόητο. Απαιτεί μάλλον κοινωνιολογικό υπόβαθρο το οποίο εμείς δεν διαθέτουμε.  Αν έχεις κάποια ιδέα για κανένα σχετικά εύκολο μάθημα σε παρακαλώ ενημέρωσε μας γιατί έχουμε ήδη κουραστεί αρκετά και δεν ξέρω πώς θα τα βγάλουμε πέρα ως το τέλος. Με την προϋπόθεση ότι θα καταφέρουμε να περάσουμε τα μαθήματα του θερινού τετραμήνου θα πρέπει να πάρουμε μόνο δύο μαθήματα επιλογής για να τελειώσουμε.Αλήθεια αν έχεις τελειώσει, τι γίνεται με την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ; Ξέρεις εσύ ή κάποιος γνωστός σου;

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση

ekat2210
Έχω τελειώσει και έχω πάρει και την αναγνώριση  από τον ΔΟΑΤΑΠ.
 Τα εργαλεία μέτρησης τα φτιάχνουμε μόνοι μας. Εμείς έπρεπε να αξιολογήσουμε μια διδασκαλία ως προς την χρήση του εποικοδομητικού μοντέλου, μας έδινε όλα τα χαρακτηριστικά του εποικοδομητισμού και βάσει αυτών επιλέγαμε τα δέκα κριτήρια και αν θέλαμε βάζαμε και υποκριτήρια. Εγώ επέλεξα να κατασκευάσω εργαλείο της μορφής της  διαβαθμισμένης κλίμακας του Danielson. Γενικά, δεν ήταν κάτι δύσκολο.
Αναφορικά με τα μαθήματα επιλογής, πήρα τα 576, 575, 579 και όλα πήγαν καλά. Πιο εύκολο τότε ήταν το 576. Τα άλλα είχαν τεράστια ύλη.
Καλή επιτυχία και κοίταξε να ξεκουραστείς και λίγο μέσα στο καλοκαιρί...


Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Τα δυο μαθήματα επιλογής που επέλεξα εγώ και μου φάνηκαν εύκολα(αυτό βέβαια είναι σχετικό για τον καθένα) ήταν το 574 και 576. Σχετικά με την αναγνώριση, υπάρχει ήδη αντίστοιχο τόπικ που μπορεί να σε βοηθήσει http://www.pde.gr/index.php?topic=30073.0.
Καλή συνέχεια!

fzappa σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.


Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Έχω τελειώσει και έχω πάρει και την αναγνώριση  από τον ΔΟΑΤΑΠ.
 Τα εργαλεία μέτρησης τα φτιάχνουμε μόνοι μας. Εμείς έπρεπε να αξιολογήσουμε μια διδασκαλία ως προς την χρήση του εποικοδομητικού μοντέλου, μας έδινε όλα τα χαρακτηριστικά του εποικοδομητισμού και βάσει αυτών επιλέγαμε τα δέκα κριτήρια και αν θέλαμε βάζαμε και υποκριτήρια. Εγώ επέλεξα να κατασκευάσω εργαλείο της μορφής της  διαβαθμισμένης κλίμακας του Danielson. Γενικά, δεν ήταν κάτι δύσκολο.
Αναφορικά με τα μαθήματα επιλογής, πήρα τα 576, 575, 579 και όλα πήγαν καλά. Πιο εύκολο τότε ήταν το 576. Τα άλλα είχαν τεράστια ύλη.
Καλή επιτυχία και κοίταξε να ξεκουραστείς και λίγο μέσα στο καλοκαιρί...

elks πάρα πολύ σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν χρειαστώ κάτι άλλο μπορεί να σας ξαναενοχλήσω.
Απ' ότι κατάλαβα από τη συζήτηση στο forum θα μας βγάλουν την ψυχή για την αναγνώριση. Εξάλλου φαίνεται και από το τηλέφωνο η διάθεσή τους να βοηθήσουν. Ούτε τηλέφωνο δε σηκώνουν.
Και πάλι ευχαριστώ για όλα.

Αποσυνδεδεμένος metos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:31:29 μμ »
μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα από τα παρακάτω μαθήματα του α' κύκλου?πάω για δεύτερο εξάμηνο. 511,512,610 ή 612?και ένα από β' κύκλο. ανάμεσα από 500,501 και 504.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:58:36 μμ »
Παράθεση
μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα από τα παρακάτω μαθήματα του α' κύκλου?πάω για δεύτερο εξάμηνο. 511,512,610 ή 612?και ένα από β' κύκλο. ανάμεσα από 500,501 και 504.

512 Παπαϊερωνύμου (αν την προλάβεις) απλώς καταπληκτική. Ό,τι καλύτερο έχω δει ως τώρα.
501 Στυλιανού πάρα πολύ καλή. Μην πάρεις το βιβλίο. Εντελώς άχρηστο. Αφιέρωσε χρόνο να ψάξεις και να κατανοήσεις απόλυτα τις σημειώσεις. Θα πας περίφημα.

Αποσυνδεδεμένος metos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 08, 2014, 08:54:09 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος eri13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 13, 2014, 06:24:33 μμ »
μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα από τα παρακάτω μαθήματα του α' κύκλου?πάω για δεύτερο εξάμηνο. 511,512,610 ή 612?και ένα από β' κύκλο. ανάμεσα από 500,501 και 504.
Καλησπέρα κι απο μένα!
Το 511 ειναι αρκετά εύκολο, αν και έχει 4 εργασίες να παραδώσεις και αρκετή ενασχόληση καθ' όλη τη διάρκεια του εξαμήνου. Μόνο το βιβλίο είναι δυσνόητο, αλλά γενικά είναι βατό μάθημα.
Το 610 είναι αρκετά εύκολο, η Παπαναστασίου πάρα πολύ καλή και το μάθημα έχει 75 πολλαπλής στις εξετάσεις.
Το 500 είναι αρκετά απαιτητικό κατά τη διάρκεια του εξαμήνου. Εβδομαδιαία ενασχόληση μαζί του αρκετές ώρες και πολύ διάβασμα. Είναι αρκετά ενδιαφέρον αν σου αρέσει η φιλοσοφία και οι εξετάσεις είναι ευκολότατες.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα κι εγώ.
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος eri13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 13, 2014, 07:05:36 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Μήπως κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά με πιθανά θέματα που μπαίνουν στις εξετάσεις του 570 και 571; Επίσης, είναι και τα δύο με ανοιχτές σημειώσεις;
Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.