*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 126774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eri13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 03:01:16 μμ »
Καλησπέρα,

φάνηκαν και σε άλλον τα θέματα του 572 μη αναμενόμενα; Ρωτώ γιατί εκνευρίστηκα αρκετά. Θυμώνω πολύ όταν μου πετάνε το διάβασμα στα σκουπίδια και με τσουβαλιάζουν ενώ έχω χάσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι διαβάζοντας.
Αν κρίνω πάντως από τις απορίες των συναδέλφων στην αίθουσα τότε μάλλον δεν είμαι εγώ τρελή. Όσο για τις διευκρινίσεις που έδωσε ο καθηγητής δε μπορώ να πω κάτι. Μας είπε ότι τα έχουμε κάνει όλα σε δραστηριότητες. Αλήθεια υπάρχει κάποιος που είχε κατασκευάσει εργαλείο ή είχε ασχοληθεί με τις θεωρίες διοίκησης; Απλώς αναρωτιέμαι... >:(
Σε εμας που τώρα παίρνουμε το 572 δώσε μας μια ιδέα για τα θέματα που έπεσαν. Αληθεύει ότι είναι λίγο περίεργος ο καθηγητής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 07:00:54 μμ »
Παράθεση
Σε εμας που τώρα παίρνουμε το 572 δώσε μας μια ιδέα για τα θέματα που έπεσαν. Αληθεύει ότι είναι λίγο περίεργος ο καθηγητής;

Δε μπορώ να πω ότι είναι κακός. Απλά μου φάνηκε αψυχολόγητος. Δε μας έδωσε καμία πληροφορία για το τι περίπου θα έβαζε στις εξετάσεις και αυτό μας έκανε να πάμε να δώσουμε ελαφρώς χαμένοι. Τα θέματα νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς τα βρήκαμε λίγο άσχετα από αυτό που περιμέναμε. Ας πούμε ενώ φανταζόμασταν ότι θα βάλει παρατήρηση και αξιολόγηση μιας διδασκαλίας μέσα από μια μελέτη περίπτωσης, προτίμησε να βάλει θεωρητικά και επιμένω μη αναμενόμενα θέματα. Τα θέματα είχαν να κάνουν περίπου με τα εξής:

1. Γιατί είναι απαραίτητο να γνωρίζει ο παρατηρητής και ο παρατηρούμενος την προσωπική θεωρία ο ένας του άλλου προκειμένου να βελτιωθεί η ποιότητα διδασκαλίας
2. Θεωρίες διοίκησης, θεωρίες κινήτρων και προσεγγίσεις παρατήρησης σε συνδυασμό
3. Κατασκευή ενός εργαλείου παρατήρησης διδασκαλίας που να αφορά την εξατομικευμένη διδασκαλία

(Συγνώμη αλλά δεν τα θυμάμαι και ακριβώς. Προσπαθώ να τα ξεχάσω...)


Αποσυνδεδεμένος M.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 05:31:40 μμ »
Καλησπέρα,

φάνηκαν και σε άλλον τα θέματα του 572 μη αναμενόμενα; Ρωτώ γιατί εκνευρίστηκα αρκετά. Θυμώνω πολύ όταν μου πετάνε το διάβασμα στα σκουπίδια και με τσουβαλιάζουν ενώ έχω χάσει ένα ολόκληρο καλοκαίρι διαβάζοντας.
Αν κρίνω πάντως από τις απορίες των συναδέλφων στην αίθουσα τότε μάλλον δεν είμαι εγώ τρελή. Όσο για τις διευκρινίσεις που έδωσε ο καθηγητής δε μπορώ να πω κάτι. Μας είπε ότι τα έχουμε κάνει όλα σε δραστηριότητες. Αλήθεια υπάρχει κάποιος που είχε κατασκευάσει εργαλείο ή είχε ασχοληθεί με τις θεωρίες διοίκησης; Απλώς αναρωτιέμαι... >:(


Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα θέματα ήταν τόσο γενικά που κανείς δεν είναι σίγουρος ότι έγραψε αυτό που έπρεπε να γράψει.

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 09:46:43 μμ »
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει περάσει το 576 με τον Κοϊζή; Είναι καλός; Ρωτώ γιατί δεν έχει δώσει καθόλου σημεία ζωής και ανησυχούμε. Τι ακριβώς περιμένει από εμάς; Άγνωστο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος M.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 06:13:49 μμ »
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει περάσει το 576 με τον Κοϊζή; Είναι καλός; Ρωτώ γιατί δεν έχει δώσει καθόλου σημεία ζωής και ανησυχούμε. Τι ακριβώς περιμένει από εμάς; Άγνωστο...

 Το πέρασα στο θερινό εξάμηνο. Ο Κοϊζής ήταν πολύ καλός και συνεργάσιμος. Το μόνο κακό ήταν πως στις εξετάσεις έβαλε πολλά θέματα ανάπτυξης (συνολικά 8 ερωτήματα και υποερωτήματα), όμως ήταν επιεικής στη βαθμολόγηση των γραπτών. 
 

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 10:07:21 μμ »
Παράθεση
Το πέρασα στο θερινό εξάμηνο. Ο Κοϊζής ήταν πολύ καλός και συνεργάσιμος. Το μόνο κακό ήταν πως στις εξετάσεις έβαλε πολλά θέματα ανάπτυξης (συνολικά 8 ερωτήματα και υποερωτήματα), όμως ήταν επιεικής στη βαθμολόγηση των γραπτών. 

Σ'ευχαριστώ πολύ marily. Μήπως μπορείς να μου πεις και πώς βαθμολογεί τις εργασίες; Είναι πολύ απαιτητικός;

Αποσυνδεδεμένος M.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:52:20 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ marily. Μήπως μπορείς να μου πεις και πώς βαθμολογεί τις εργασίες; Είναι πολύ απαιτητικός;
Τα θέματα των εργασιών  του είναι βατά  και βάζει αρκετά καλούς βαθμούς. Επιπλέον η δεύτερη εργασία μπορεί να γίνει και ομαδικά.

Αποσυνδεδεμένος saloniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 05:51:46 μμ »
Το πέρασα στο θερινό εξάμηνο. Ο Κοϊζής ήταν πολύ καλός και συνεργάσιμος. Το μόνο κακό ήταν πως στις εξετάσεις έβαλε πολλά θέματα ανάπτυξης (συνολικά 8 ερωτήματα και υποερωτήματα), όμως ήταν επιεικής στη βαθμολόγηση των γραπτών.

Marily, θυμάσαι περίπου τα θέματα ων εξετάσεων;

Αποσυνδεδεμένος M.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 11:07:08 πμ »
Marily, θυμάσαι περίπου τα θέματα ων εξετάσεων;

Κάποια από τα θέματα των εξετάσεων που θυμάμαι είναι: το νόημα της διαγνωστικής αξιολόγησης, η λογική του ανανεωμένου σχολείου σε σχέση με την αυτοαξιολόγηση, αντίρροπες δυνάμεις, σχολική μανθάνουσα κοινότητα, γράφημα gantt, καλές πρακτικές αυτοαξιολόγησης. Στα περισσότερα θέματα  ζητούσε και παραδείγματα.

Μήπως ξέρει κανείς θέματα που βάζει  ο Μάγος στο 504;

Αποσυνδεδεμένος ekpaideusi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 05:06:45 μμ »
Μπορεί κάποιος-α να μας πει γαι το 671 και το 575 αν τα θέματα ήταν βατά και πως βαθμολόγησαν αντίστοιχα οι καθηγήτριες?Γιατί προσωπικά το 671 εκπαιδευτική πολιτική μου φαινέται βουνο!Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 06:06:16 μμ »
Παράθεση
Μπορεί κάποιος-α να μας πει γαι το 671 και το 575 αν τα θέματα ήταν βατά και πως βαθμολόγησαν αντίστοιχα οι καθηγήτριες?Γιατί προσωπικά το 671 εκπαιδευτική πολιτική μου φαινέται βουνο!Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για το 575 δεν έχω άποψη. Το έχω πάρει σε αυτό το τετράμηνο. Για το 671 δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Αν έχεις καλές εργασίες και προσέξεις πολύ καλά τι λέει στις τηλεδιασκέψεις τότε είναι σίγουρο ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ διάβασα μόνο ότι έλεγε στις τηλεδιασκέψεις και έγραψα 100/100 στο τέλος. Η κ. Διερωνίτου είναι απλώς καταπληκτική καθηγήτρια.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 10:32:18 μμ »
Δημιουργήθηκε νέο θέμα σχετικά με το πρόβλημα αναγνώρισης των μάστερ από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Παρακαλούμε η συζήτηση να συνεχιστεί εκεί.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος M.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα".
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 07:18:35 μμ »
Καλησπέρα,
μήπως θυμάται κάποιος θέματα εξετάσεων για το 504 Συγκριτική Παιδαγωγική (Μάγος);
Από το εξάμηνο αυτό θα εξετάζεται με κλειστά βιβλία και έχω άγχος.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος john1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:27:37 μμ »
Καλησπέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει επιλέξει να κάνει μεταπτυχιακή εργασία κι όχι να δώσει 2 μαθήματα αντί αυτής...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159602
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.