*

Αποστολέας Θέμα: κατατακτήριες νομικής  (Αναγνώστηκε 16178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mairy12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κατατακτήριες νομικής
« στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 03:41:24 μμ »
Ειναι πολύ δυσκολο να περασει κανείς με κατατακτήριες νομική αθηνών?υπάρχει καποιος που να γνωρίζει εμπειρικά?ειναι απαραίτητο το φροντιστήριο η μπορώ να κάνω μόνη μου προετοιμασια?Είμαι αναμεσα στην νομική και την ψυχολογία,απλώς πιστεύω πως η νομική θα ειναι τρομέρα δυσκολη στις εισαγωγικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 07:09:11 μμ »
Ως γενική πληροφορία μπορώ να σου πω ότι στις κατατακτήριες εξετάζονται μαθήματα που διδάσκονται στο α΄ ή και β΄εξάμηνο!Αν, λοιπόν έχεις χρόνο μπορείς να παρακολουθήσεις τα αντίστοιχα μαθήματα στη σχολή και να εφοδιαστείς με το που δίνουν βαρύτητα οι διδάσκοντες.Με αυτόν τον τρόπο δε χρειάζεται να πας φροντιστήριο.
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Ispania1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:36:55 μμ »
Καλημερα και απο μενα!
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το διλημμα μου..Ειμαι πτυχιουχος του τμηματος φιλολογιας και αρκετα ευχαριστημενη απο την επιλογη μου αυτη.Οταν ειχα κανει τοτε το μηχανογραφικο μου πληρη συνειδησει επελεξα το φιλολογικο.
Κατα την διαρκεια των σπουδων μου ξεκινησα μαθηματα ισπανικων και ενθουσιαστηκα απο τη γλωσσα αυτη!!Ετσι τωρα,εχω κανει τα χαρτια μου για να ξαναδωσω πανελληνιες για την Ισπανικη Φιλολογια.Ομως ξεπροβαλλει δειλα δειλα και η νομικη στο πλανο μου, γιατι σκεφτομαι οτι αφου θα περασω αλλα 4 τουλαχιστον χρονια φοιτητικα,ας εχω στο τελος ενα πιο "αναγνωρισιμο" χαρτι...αυτο που θελω να πω ειναι οτι το πτυχιο νομικης μηπως μου φανει πιο χρησιμο απο αυτο της ισπανικης..

Αποσυνδεδεμένος παιδεία13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2013, 03:16:25 μμ »
Ispania1989,

η νομική από την ισπανική φιλολογία, έχει μεγάλη διαφορά. Το ζήτημα είναι τί σε ενδιαφέρει, τί σου αρέσει να διαβάζεις. Δεν είναι θέμα "αναγνωρισμένου" και μη πτυχίου. Εγώ είμαι απόφοιτος νομικής και οι συνάδελφοί μου που δουλεύουν σε άσχετες δουλειές και δανείζονται χρήματα για να πληρώνουν τις ασφαλιστικές τους εισφορές δεν είναι λίγοι την εποχή που ζούμε. "Αναγνωρισμένο" κάνεις εσύ το πτυχίο σου, με τη δουλειά που καταβάλεις μετά την ολοκλήρωση των σπουδών σου. Δεν είναι θέμα αναπαραγωγής κοινωνικού στερεότυπου ("γιατρός ή δικηγόρος") η επαγγελματική μας σταδιοδρομία, αλλά θέμα πολύ προσωπικό που θέλει πολύ προσωπικό ψάξιμο, προκειμένου να φανεί καθαρά η κατεύθυνση που μας ταιριάζει. Εμένα η γνώμη μου είναι να πάρεις το χρόνο σου και να μη βιαστείς να επιλέξεις τον δρόμο σου από εδώ και πέρα. Συνάντησε όσο πιο πολύ κόσμο μπορείς από τη μία επιστήμη και από την άλλη, πήγαινε στα σχετικά επιστημονικά συνέδρια, πάρε μια καλή γεύση και μετά αποφασίζεις χωρίς αμφιταλαντεύσεις.

Maria,
επειδή προετοιμάζω παιδιά για κατατακτήριες, έχω να σου πω ότι μπορείς και μόνη σου να περάσεις, αρκεί να είσαι σταθερή στο διάβασμά σου και να έχεις κάποιον να συζητάς τα δύσβατα σημεία, εφόσον σου προκύψουν (εξαρτάται από τί σπουδές έχεις ολοκληρώσει κλπ). Η συμβουλή του παραπάνω μέλους για παρακολούθηση μαθημάτων στη σχολή είναι αυτή που θα σου έδινα και εγώ. Πρέπει να πηγαίνεις, να παίρνεις σημειώσεις και ενημερώνεσαι για τα "αγαπημένα" θέματα των καθηγητών κλπ! Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:02 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2013, 03:34:25 μμ »
Ispania1989 θα πρέπει, ίσως, να διαβάσεις και τι προβλέπει το σχέδιο "Αθηνά" (αν τελικά εφαρμοστεί πλήρως), που μεταξύ άλλων προβλέπει την ενοποίηση όλων των τμημάτων ξένων φιλολογιών σε ένα τμήμα! Οπότε, αν γίνει αυτό, δεν θα υπάρχει ξεχωριστό τμήμα ισπανικής φιλολογίας που σε ενδιαφέρει (αναφέρομαι στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ).



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 06:07:46 μμ από newseditor »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2013, 07:15:05 μμ »
Τα ξενόγλωσσα δεν θα συγχωνευτούν τελικά.

Αποσυνδεδεμένος Ispania1989

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2013, 01:24:08 μμ »
Πληροφορηθηκα και εγω για την ματαιωση της συγχωνευσης των ξενογλωσσων..
Τελικα αποφασισα να παρακολουθησω μαθηματα και στα 2 τμηματα που με ενδιαφερουν για να δω που θα καταληξω τελικα.. Βλεπετε,προερχομαι απο οικογενεια νομικων,και λογω ολης της καταστασης που επικρατει,σκεφτομαι οτι δεν πρεπει "γυρισω την πλατη" στην ετοιμη δουλεια..
Επομενως επ ουδενι δεν με αγγιζει το πρεστιζ που (ταχα) περιβαλλει το επαγγελμα του δικηγορου μιας κ τα βλεπω καθημερινα στο σπιτι μου και ουτε και θελω να αναπαραγω το στερεοτυπο του γιατρου και του δικηγορου.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2013, 01:29:42 μμ »
Ispania1989, συμφωνώ. Εχουμε πολύ δουλειά να κάνουμε μέσα μας σε αντιλήψεις και στερεότυπα.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 11:53:47 μμ »
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για τη νομική αθηνών. Είμαι φιλόλογος και σκέφτομαι την επιλογή των πανελληνίων μιας και διδασκω τα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα. Σκεφτομαι ομως μηπως οι κατατακτηριες ειναι ενας πιο ευκολος δρομος λογω  πιθανοτητων. Συνυπολογίζοντας βεβαια και το γεγονος οτι η καταταξη γινεται στο Γ εξαμηνο. Ποια ειναι η αποψη σας στο διλημμα πανελληνιες ή κατατακτηριες; Και επίσης, κρινεται απαραιτητη η παρακολουθηση φροντιστηριου αν καταληξω σε κατατακτηριες εν τελει;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:16:34 πμ »
Νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο να δώσεις κατακτηριες από ότι πανελλήνιες. Προτείνω πανελλήνιες. Α) διότι έχεις γνώσεις εφόσον διδάσκεις τα μαθήματα, Β) διότι πρέπει να  εμβαθυνεις στα δικαικα που είναι δύσκολο και θέλει μελέτη και ίσως φροντιστηριακη υποστήριξη. Λυπάμαι αλλά εγώ είχα δει φροντιστήρια για νομική. Φυσικά εσύ επιλέγεις.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:20:50 πμ »
Χμμ. Απλως θεωρω οτι οι πανελληνιες ειναι λιγο πιο ασταθμητος παραγοντας λογω περισσοτερης παπαγαλιας κλπ. Ωστοσο σε ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:25:11 πμ »
Τότε άρχισε και τα δύο με βάση πρώτα στις κατατακτηριες και με σταδιακο διάβασμα για πανελλήνιες. Μόλις κάτι δεν επιτευχθεί θα στραφείς στη δεύτερη επιλογή. Δεν χάνεις κάτι. Χρόνο σίγουρα αλλά αυτό μπορεί ούτως ή άλλως να συμβεί. Εγώ προσανατολιζομαι στη ψυχολογία αλλά θα προτιμήσω τις πανελλήνιες και θα αρχίσω σταδιακά το διάβασμα. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κατατακτήριες νομικής
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 12:30:27 πμ »
Ειναι κι αυτη μια λυση. Σε ευχαριστω κι ανταποδιδω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.