*

Αποστολέας Θέμα: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας  (Αναγνώστηκε 23091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:15:37 μμ »
Καλησπέρα!! να ρωτησω κι εγώ κάτι που αφορά την παράλληλη στηριξη;
 Σε παιδί με αυτισμό αλλά με χρέωση των γονιών.

Ξερω οτι χρειαζεται βιογραφικό, ποινικό μητρώο.

Σχετικά με το μισθό αν ο γονιός τα δίνει ''μαυρα'', ενδεχεται να προκύψει προβλημα με εφορια κτλ;
Γενικά αν εχει κάποιος εμπειρία θα με βοηθούσε αναφορικά με το κομματι της πληρωμης;

Η πρόσληψη γίνεται με επίσημες διαδικασίες.
Δεν μπορείς να δώσεις "μαύρα". Θα φαίνεται στα χαρτιά του σχολείου και της περιφέρειας ότι υπάρχει παράλληλη στήριξη ιδιωτική στα τάδε παιδί που πραγματοποιείται από τον τάδε άνθρωπο.

Περισσότερες λεπτομέρειες από την περιφερειακή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:34 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:22:06 μμ »
βρήκα και αυτό http://dipe-dytik.att.sch.gr/docum/parallhlh_sthrixh.pdf
που μπορεί να φανεί χρήσιμο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 21, 2013, 04:40:12 μμ »
 DROSERH μου βλέπεις όμως πως είναι στην πραγματικότητα τα πράγματα και για το ΒΠ
 
Οι υποψήφιοι ΒΠ στις περισσότερες περιφέρειες είναι πάρα πολλοί. Μετράει και η προϋπηρεσία, οπότε, όπως καταλαβαίνετε, οι πιο παλιοί μπορούν να δουλέψουν πιο εύκολα.
Επίσης, οι διορισμοί γίνονται πάρα πολύ αργά στη χρονιά (πέρυσι στη δική μου περιφέρεια πήρα ΒΠ τέλη Απριλίου) και διορίστηκαν 3 ή 4 άτομα μόνο
οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι δεν είναι λύση και το ΙΕΚ. Σε παιδικούς σταθμούς με μικρότερα παιδιά δεν βρίσκεις δουλειά; Δεν λέω σε Νηπιαγωγεία ως νηπιαγωγός αυτό ξέρω οτι είναι δύσκολο αλλά αν πχ ένας παιδικός ζητάει βρεφονηπιοκόμο και πας και ζητήσεις εργασία; Μια άλλη επιλογή είναι να κάνεις σεμινάρια (πχ παραμύθι, μουσική κτλ) και να βρεις δουλεία σαν εμψυχώτρια σε διάφορες εκδηλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:20:36 μμ »
Η πρόσληψη γίνεται με επίσημες διαδικασίες.
Δεν μπορείς να δώσεις "μαύρα". Θα φαίνεται στα χαρτιά του σχολείου και της περιφέρειας ότι υπάρχει παράλληλη στήριξη ιδιωτική στα τάδε παιδί που πραγματοποιείται από τον τάδε άνθρωπο.

Περισσότερες λεπτομέρειες από την περιφερειακή

αυτή την απορία έχω και εγώ που είμαι σε ιδιωτική παράλληλη εδώ και ένα μήνα. έχω την αίσθηση ότι τα λεφτά είναι νόμιμα μαύρα.  :o . αν πρέπει να δηλωθούν θα πρέπει και κάποιος να μου κολλήσει και ένσημα όπως και να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου., πράγμα που δεν συμβαίνει φυσικά αφού δεν έχω υπογράψει κάτι. απλά έδωσα στα κεδδυ τα χαρτιά μου και απλά εγκρίθηκε η παράλληλη. όσο για τα καθήκοντα.. έχει τύχει να κάνω μάθημα και σε όλα τα παιδιά της τάξης, εγώ και η κοπέλα από το ειδικό βοηθητικό προσωπικό.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:34 »

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:33:10 μμ »
georgia-georgia
η κοπελα που λεσ οτι δουλευει ως βπ απο τα ιεκ μπηκε?που εκανε τα χαρτια της??

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:37:35 μμ »
μου είπε ότι είναι από ιεκ και ότι την πήραν από την περιφέρεια από την αρχή της χρονιάς. ενώ πέρσυ λέει τους είχε πάρει μόνο για δυο μήνες.. δεν καταλαβαίνω και πολλά. την ρωτούσα αλλά κάπως τα μασούσε. πολλοί δεν θέλουν να πουν πως μπήκαν ;)
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:40:51 μμ »
αυτή την απορία έχω και εγώ που είμαι σε ιδιωτική παράλληλη εδώ και ένα μήνα. έχω την αίσθηση ότι τα λεφτά είναι νόμιμα μαύρα.  :o . αν πρέπει να δηλωθούν θα πρέπει και κάποιος να μου κολλήσει και ένσημα όπως και να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου., πράγμα που δεν συμβαίνει φυσικά αφού δεν έχω υπογράψει κάτι. απλά έδωσα στα κεδδυ τα χαρτιά μου και απλά εγκρίθηκε η παράλληλη. όσο για τα καθήκοντα.. έχει τύχει να κάνω μάθημα και σε όλα τα παιδιά της τάξης, εγώ και η κοπέλα από το ειδικό βοηθητικό προσωπικό.

Σε όλη την τάξη πώς έκανες μάθημα; με ποια ιδιότητα; ο εκπαιδευτικός της τάξης πού ήταν;

Εσένα θα σου κάνει σύμβαση ( ή όπως αλλιώς λέγεται) η οικογένεια του παιδιού που εχεις ΠΣ. Εννοείται ότι θα σου πληρώνει ενσημα.


Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:52:56 μμ »
οι νηπιαγωγοί έχουν πολλές δουλειές.  :P και τα αφήνουν πολλές φορές σε εμάς. και εγώ από το να μην έχει πρόγραμμα το δικό μου και να τρελαίνεται και να αποσυντονίζεται τους έκανα δραστηριότητα. την πρώτη βδομάδα και 2 φορές σε μία μέρα! μετά κάτι άλλαξε και ίσως άρχισαν να νοιάζονται επειδή ερχόντουσαν συχνά και από τα κεδδυ και ρωτούσαν για το παιδί. αλλά η κοπέλα από το βοηθητικό μου είπε ότι αυτή τα έχει πολλές ώρες. βέβαια σήμερα μας ήρθε μία νηπαγωγός που έλειπε με άδεια κάποιους μήνες και φαίνεται πολύ καλή. όσο για τη σύμβαση, είμαι μια βδομάδα στο σχολείο, πήγα τα χαρτιά μου όπως μου ζήτησαν και είπαν ότι θα ετοιμάσουν το επίσημο χαρτί. εγώ δεν έχω υπογράψει πουθενά και από τα κεδδυ μου είπαν ότι δεν αναγνωρίζεται αυτή η προϋπηρεσία. πουθενά δεν υπάρχει πρόσληψη. είναι η επίσημη μαύρη εργασία του Υπουργείου. ξέρεις κάποια άλλη περίπτωση? που να ρωτήσω άλλου? να πάρω την πρωτοβάθμια?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 05:33:00 μμ »
οι νηπιαγωγοί έχουν πολλές δουλειές.  :P και τα αφήνουν πολλές φορές σε εμάς. και εγώ από το να μην έχει πρόγραμμα το δικό μου και να τρελαίνεται και να αποσυντονίζεται τους έκανα δραστηριότητα. την πρώτη βδομάδα και 2 φορές σε μία μέρα! μετά κάτι άλλαξε και ίσως άρχισαν να νοιάζονται επειδή ερχόντουσαν συχνά και από τα κεδδυ και ρωτούσαν για το παιδί. αλλά η κοπέλα από το βοηθητικό μου είπε ότι αυτή τα έχει πολλές ώρες. βέβαια σήμερα μας ήρθε μία νηπαγωγός που έλειπε με άδεια κάποιους μήνες και φαίνεται πολύ καλή. όσο για τη σύμβαση, είμαι μια βδομάδα στο σχολείο, πήγα τα χαρτιά μου όπως μου ζήτησαν και είπαν ότι θα ετοιμάσουν το επίσημο χαρτί. εγώ δεν έχω υπογράψει πουθενά και από τα κεδδυ μου είπαν ότι δεν αναγνωρίζεται αυτή η προϋπηρεσία. πουθενά δεν υπάρχει πρόσληψη. είναι η επίσημη μαύρη εργασία του Υπουργείου. ξέρεις κάποια άλλη περίπτωση? που να ρωτήσω άλλου? να πάρω την πρωτοβάθμια?e

Προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται. Αυτό είναι σίγουρο.

Από εκεί και πέρα θα το κανονισεις με τους γονείς του παιδιού. Δεν εμπλέκεται ούτε η πρωτοβάθμια ούτε το ΚΕΔΔΥ στην πρόσληψή σου.

Όσο για τα παιδιά που κρατας μόνη σου.....αν συμβεί κάποιο ατύχημα τι γίνεται; Ποιος έχει ευθύνη;
Εννοείται οτι αν έρθει ενα παιδί και σου πει κυρία πώς το κάνω αυτό, θα το βοηθησεις, η θα οργανωσεις μια δραστηριοτητα σε συνεργαδια με την εκπαιδευτικο, αλλά όχι να κάνεις μάθημα σε όλα και η νηπιαγωγός να είναι εκτός τάξης......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ απο ΙΕΚ βρεφονηπιοκομίας
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:46:54 μμ »
και που με προσέλαβαν και βγήκα από την ανεργία λέω και ευχαριστώ! με το ζόρι με πληρώνουν, που να περισσέψουν για ένσημα.. δεν πειράζει λίγοι μήνες είναι.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.