*

Αποστολέας Θέμα: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;  (Αναγνώστηκε 14264 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:02:29 μμ »
Μα δεν είναι παράνομο να πάρει το μάθημα εκπαιδευτικός που δεν είχε κάνει καν αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:18 »

Αποσυνδεδεμένος tryforthebest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Tomorrow's getting harder make no mistake
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:05:48 μμ »
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Σήμερα μου ανάθεσαν ένα μάθημα με περισσότερες ώρες σε ένα τρίτο ΙΕΚ και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Να πάρω τηλ στο 2ο ΙΕΚ και να τους ενημερώσω?

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:08:34 μμ »
Victoroula και γω αυτό ψάχνω τώρα, προσπαθώ να δω πως μπορώ να είμαι καλυμμένη και νόμιμη, θα τηλεφωνήσω ξανά στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ να διευκρινίσω πως μπορώ και αν βέβαια γίνεται να είμαι σε πάνω από 2 ΔΙΕΚ. Πάντως πιστεύω ότι είναι λίγο άδικο να υπάρχει αυτός ο περιορισμός από την στιγμή που σε ορισμένες ειδικότητες οι ώρες είναι συγκεκριμένες ενώ άλλες ειδικότητες έχουν δυνατότητα ακόμα και 5ώρου/εβδομάδα οπότε το θεωρώ άνισο για αυτούς που η ειδικότητά τους δίνει μόνο 2ώρες/εβδομάδα. Δεν ξέρω σε τι θα καταλήξω τελικά, αν έχω κάποιο νεώτερο από ΙΝΕΔΙΒΙΜ που να ξεκαθαρίζει το θολό τοπίο θα ενημερώσω. Από το forum δεν υπάρχει κάποιος που να είναι σε 3 ΔΙΕΚ; Πληροφοριακά ρωτώ για να μας ενημερώσει για τη διαδικασία που ακολούθησε για να το επιτύχει αυτό νόμιμα.

Τώρα σχετικά με αυτό που λες και γω έχω ακούσει διάφορα αλλά δεν τα πιστεύω και όλα, το θέμα είναι ότι ακόμα σε ορισμένα ΔΙΕΚ δεν αναρτούν τον πίνακα με τους εκπαιδευτές που επέλεξαν τελικά οπότε το σύστημα ακόμα έχει τρύπες, η μοριοδότηση περνάει από τα χέρια των διευθυντών και έχω δει πίνακες όπου ο εκπαιδευτής δήλωσε 20 μόρια και το ΔΙΕΚ του αναγνώρισε 45, οπότε τι να λέμε τώρα, κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Το μέσο δεν καταργήθηκε ακόμα αλλά το παλεύουμε που θα πάει..

tryforthebest εγώ ενημέρωσα το 3ο ΔΙΕΚ και μου είπαν μπορείς να πάρεις το μάθημα με δική σου ευθύνη αλλά δεν διευκρίνισαν τι ακριβώς εννοούσαν με αυτό. Μέσα από τις λέξεις κατάλαβα ότι έλεγχος ακόμα δεν γίνεται αυστηρός, το σύστημα είναι σε δοκιμαστική φάση, πιθανά για να δούμε πόσοι θα συμμορφωθούν στη νέα εντολή κτλ.

Δεν έχω καταλήξει τι θα κάνω, ψάχνω κάποιον που να είναι στη θέση μου και να έχει επιλέξει και τα 3 ΔΙΕΚ ώστε να δω τι ρίσκαρε και αν αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:40:38 μμ »
Yπάρχει ένας νόμος του 1992 που αναφέρει οτι ο διευθυντής μπορεί να κάνει ανάθεση σε όποιον θέλει. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν. Και εγώ τους είπα ότι καλό θα ήταν να αναγράφεται κάπου στην προκήρυξη. Θεωρώ εξαιρετικά άδικο να έχω επικυρώσει τόσα χαρτιά και να προσπαθώ με τις ώρες να καταθέσω ηλεκτρονικά τις αιτήσεις και ο διευθυντής να βολεύει γνωστούς του, που έχω και μια μικρή αμφιβολία αν εχουν τον απαιτούμενο τίτλο σπουδών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 10:47:19 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:18 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:41:21 μμ »
Κοριτσια (και αγορια), Καλησπερα κι απο εμενα! Βρισκομαι στην ιδια θεση, εργαζομαι σε 2 ΙΕΚ κ με πηραν κ απο ενα τριτο για να μου αναθεσουν το μαθημα των αγγλικων. Πιο πριν εκανα μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ κ διαβασα οτι σε περιπτωση που υπογραψω ψευδως την υπευθυνη δηλωση θα υπαρχει κυρωση κ αποκλεισμος απο τις προκηρυξεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τα επομενα 2 ή 4 χρονια... Πηγα ομως στο 3ο ΙΕΚ (ανυποψίαστη και καλα) για να κανω τα χαρτια μου κ οταν μου εδωσαν την υπευθυνη δηλωση τους ειπα οτι ειμαι σε αλλα 2 ΙΕΚ αλλου νομου...και μου ειπαν οτι δεν επιτρεπεται, θα πρεπει να διαλεξω... ΤΙ ΑΔΙΚΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟΟ...
Τοσα χρονια ολοι δουλευαν σε ποσα ΙΕΚ κ επαιρναν απειρη προυπηρεσια κ τωρα που ηρθε η σειρα μας παλι τα φτερα μας κοβουν! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 10:49:10 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:49:26 μμ »
IFIGENEIA_THESS ό,τι και να κάνεις ΜΗΝ υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση με ψευδή στοιχεία, με τέτοια φόρα που χει πάρει το κράτος να πατάξει την ανομία δεν ξέρεις τι μπορεί να μας βρει!! Μόνο σε μένα μου έχουν πει ότι πολλοί εκπαιδευτές είναι σε 3 ΔΙΕΚ; Τι γίνεται;
Εγώ στο ένα από τα 2 ΔΙΕΚ που είμαι μου έδωσαν την υπεύθυνη και δεν την υπέγραψα, μέχρι στιγμής δεν είχα αντίδραση, θα δείξει. Στο άλλο ΔΙΕΚ δεν μου έδωσαν τέτοια δήλωση εκτός αν την φυλάνε για έκπληξη. Συνάδελφοι προτείνω να το ψάξουμε με τηλέφωνα στον ΙΝΕΔΙΒΙΜ κτλ να δούμε τι γίνεται, και ας ρωτήσουμε και τους διευθυντές μας (άτυπα εώς φιλικά πάντα) να μας πουν την προσωπική τους άποψη και ας καταθέσουμε τις απόψεις μας ανώνυμα εδώ να δούμε αν θα βγάλουμε κάποια άκρη..

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:59:02 μμ »
Δεν έχει δοθεί καμία εντολή στα ΔΙΕΚ να σας βάζει να υπογράψετε υπεύθυνη δήλωση ότι ήσαστε σε δύο ΙΕΚ...όσοι διευθυντες το κάνουν αυτό να ξέρετε παρανομούν!!! Μην το βάζετε κάτω πάρτε όσα μαθήματα σας δώσουν γιατί στον ΙΝΕΔΙΒΙΜ ξέρουν ότι είναι μη νόμιμος ο όρος που βάλανε για δύο ΙΕΚ. Εγώ έχω κάνει ένσταση επι αυτού και έχω δύο διευθυντές με το μέρος μου. Η νομοθεσία λέει ότι έπρεπε να μπει όριο ωρών και όχι όριο ΙΕΚ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 11:07:30 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 04, 2013, 11:02:29 μμ »
senior_ πού είσαι τόσες ώρες συνάδελφε; Και γω ακριβώς αυτήν την άποψη έχω, ότι είναι παράνομος ο όρος και απλά υπάρχει για να ψαρώσουμε ώστε κάποια στιγμή να τον περάσουν και με κάποια απόφαση. Μπορείς να με ενημερώσεις αν δε σου κάνει κόπο τη διαδικασία της ένστασης; Είναι η πρώτη μου φορά!!
Επίσης αν δεν είμαι πολύ αδιάκριτη, είσαι σε πάνω από 2 ΔΙΕΚ αυτό το εξάμηνο; Να το τολμήσουμε και μεις οι αναποφάσιστες;

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 04, 2013, 11:34:46 μμ »
Να τα βαλουμε σε μια σειρα; Μεχρι στιγμης καμμια οδηγια δεν αναφερεται σε υπευθυνη δηλωση για τον αριθμο ΙΕΚ, ομως στο πληροφοριακο συστημα δηλωσης ωρων διδασκαλιας που ελεγχεται κεντρικα, υπαρχει η καρτελα ΙΕΚ συμβαλλομενου , οποτε εκει φαινεται σε ποσα ΙΕΚ εργαζεται καποιος και αυτο θα φανει με την εκτυπωση συμβασεων...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2013, 12:08:04 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 04, 2013, 11:39:03 μμ »
Ότι θα φανεί θα φανεί από κάπου, δεν αντιλέγω. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως πάρθηκε αυτή η απόφαση και κατά πόσο εμάς μας δεσμεύει, επειδή δεν είναι καν στην προκήρυξη και είναι απλά μια υποσημείωση στο pdf της μοριοδότησης χωρίς να ξεκαθαρίζεται ποιος και γιατί και πως αποφάσισε αυτό που γράφεται. Το θέμα είναι για μένα:
αν πάω σε 3 ΔΙΕΚ, δεν υπογράψω σε κανένα δήλωση (ότι είμαι μόνο σε 2) τι επιπτώσεις θα έχω, πχ είναι πιθανό όταν το σύστημα με εντοπίσει να μου ακυρώσουν κάποιο; να μη με πληρώσουν; να πάω φυλακή; να μη με καλέσουν ποτέ ξανά; τι γίνεται ρε παιδιά; Γνωρίζετε κάποιον που να είναι σε πάνω από 2;

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 04, 2013, 11:59:38 μμ »
Το πιθανοτερο ειναι να μην πληρωθεις, αφορμη ψαχνουν και αν εχεις υπογραψει και αναλογη δηλωση να βρεις και μπελα. Οσο για το οτι η οδηγια ειναι μια υποσημειωση, αυτο δεν την κανει ανισχυρη, αφου το ΙΝΕΔΙΒΙΜ καθοριζει και τους ορους των προσληψεων κατα παραχωρηση της ΓΓΔΒΜ. Εξαλλου ησουν υποχρεωμενη να το γνωριζεις, αφου εκανες αιτηση και διαβασες και τους ορους μοριοδοτησης. Η γνωμη μου ειλικρινα; Κανεις δεν θα το παρει ειδηση, αλλα θα το ρισκαρεις; Οσο για την υπευθυνη δηλωση που αναφερεις ας σου δειξουν που αναφερεται, αν εχουν οδηγια κλπ. Αν και ο διευθυντης μπορει, νομιζοντας οτι θα ζητησουν και τετοια δηλωση να σου ζητησει... Πρεπει να ξερεις οτι με αυτο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν εισαι σιγουρος για τιποτα. Μπορει να ζητησουν τετοια δηλωση στο τελος του εξαμηνου και τοτε τι κανεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2013, 12:11:15 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 05, 2013, 12:08:21 πμ »
Έχεις δίκιο. Προσωπικά δεν έχω υπογράψει υπεύθυνη δήλωση, αν και μου ζητήθηκε, βέβαια ακόμα είμαι σε 2 ΔΙΕΚ αλλά το καθυστερώ μέχρι να δω τι γίνεται. Απλά το θεωρώ πολύ ρευστό το όλο θέμα και αναρωτιέμαι γιατί το δεχόμαστε έτσι αβίαστα, δεν μας επηρεάζει αρνητικά αυτός ο περιορισμός; δεν πρέπει κάπως να το αντιμετωπίσουμε; Ή οκ το δεχόμαστε γιατί το λέει το αστεράκι στη μοριοδότηση και απλά εγώ είμαι υπερβολική και διυλίζω το κουνούπι;

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 05, 2013, 12:15:50 πμ »
Προφανως αυτο εγινε για να μην υπαρξει το φαινομενο εκπαιδευτης να ζητησει 6ωρο μαθημα σε 20 ιεκ πχ και αφου ηταν πρωτος θα τα επαιρνε ολα  .καλυτερα ομως να εμπαινε οριο ΩΡΩΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ πχ μεχρι 8 συνολικα ανεξαρτητα απο αριθμο ΙΕΚ οπως γινοταν παλια με ορια για ΔΥ και ιδιωτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2013, 12:20:12 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 05, 2013, 12:22:02 πμ »
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως πάρθηκε αυτή η απόφαση και κατά πόσο εμάς μας δεσμεύει, επειδή δεν είναι καν στην προκήρυξη και είναι απλά μια υποσημείωση στο pdf της μοριοδότησης χωρίς να ξεκαθαρίζεται ποιος και γιατί και πως αποφάσισε αυτό που γράφεται.

Η απόφαση αυτή είναι απόφαση της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης και το έγγραφο της μοριοδότησης αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της Πρόσκλησης, όπως αναφέρεται με σαφήνεια στην τελευταία (σελ. 3): "Η επιλογή των ωρομισθίων εκπαιδευτών θα γίνει σύμφωνα με την μοριοδότηση της Γενικής Γραμματέως Δια Βίου Μάθησης (Αρ. Πρωτ. 1091/14-12-2012) η οποία επισυνάπτεται στην παρούσα και αποτελεί αναπόστατο τμήμα αυτής".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.