*

Αποστολέας Θέμα: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;  (Αναγνώστηκε 14244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 05, 2013, 12:30:42 πμ »
οκ Ioannis00, αλλά όσοι είναι σε παραπάνω ΔΙΕΚ θα έχουν κάποια κύρωση ή πάλι οι νόμιμοι συνάδελφοι θα είναι οι ριγμένοι;
Έτσι κ αλλιώς δεν μπορείς να πάρεις πάνω από 2 μαθήματα σε κάθε ΔΙΕΚ, και νομίζω ότι η περσινή διαδικασία με όριο ωρών εβδομάδας ήταν πιο δίκαιη. Οπότε λέτε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι; Στην εποχή που ζούμε οριακά θα αρχίσουμε να ακυρώνουμε δουλειές στα ΔΙΕΚ; μάλισταααααα
Αν μάθω κάτι διαφορετικό θα ενημερώσω την ανάρτηση, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 05, 2013, 10:58:21 πμ »
Εμένα μου είπαν ότι ήδη στο σύστημα και από το ΙΕΚ και από κάτω βλέπουν σε ποια ΙΕΚ σου έγινε ανάθεση οπότε δε μπορείς να το κρύψεις.Φαίνεται και από τα ΙΕΚ και από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 05, 2013, 12:51:49 μμ »
Καλημέρα και από μένα! Αυτός ο περιορισμός φέτος με πείραξε κι εμένα διότι έμεινα εκτός σχολείου και είμαι άνεργη. Με καλέσανε από 6 ΙΕΚ...παρ'όλα αυτά όσο και να ήθελα δεν μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία. Όταν με καλούσανε τους ενημέρωνα ότι με έχουν ήδη πάρει σε 2 και μου λέγανε τότε δεν μπορείτε.
Επίσης, εφ'όσον υπάρχει και άλλος συνάδελφος πιο κάτω καλό είναι να δουλέψουν από λίγο όλοι. Προσωπικά δεν μπορώ να ζω με το άγχος για το πως θα εμφανίσω τις προυπηρεσίες μετά, τι θα γίνει άμα με καταλάβουν κτλπ... Και τέλος είναι στον άνθρωπο...όσοι έπραξαν πονηρά και εις βάρος άλλων (σύμφωνα με τις ιστορίες που διαβάζω εδώ) θα κριθούν στο μέλλον.Εγώ δεν θα γίνω ίδια με αυτούς ;)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 05, 2013, 02:05:23 μμ »
Κλεοπάτρα πολύ μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου.

Πραγματικά συγχαρητήρια για το ήθος που διακρίνω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 05, 2013, 06:39:06 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Lasid που συμφωνούμε :) :) ;)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος dmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:51:21 μμ »
Μπράβο Κλεοπάτρα,αλλά για ποιο ήθος μιλάμε; Το ήθος αυτών που μας οδήγησαν στο σημείο να ακυρώνουμε δουλειές όταν χρωστάμε στην εφορία,στις ΔΕΚΟ και να ψωνίζουμε με πιστωτική; Το μεταπτυχιακό μου ακόμα το ξεχρεώνω..

Κοινωφελή ιδρύματα είναι τα Ι.Ε.Κ. ή τόπος εκπαίδευσης και μάθησης;

Πρέπει να διδάσκει ο πιο κατάλληλος και άρτια εκπαιδευμένος ή ο άνεργος; Για ποιο λόγο σπουδάζαμε, δουλεύαμε, τρέχαμε τόσα χρόνια; Ας μην μπερδεύουμε την κοινωνική με την εκπαιδευτική πολιτική!

Είναι δυνατόν να περνούν τέτοιες νόρμες κάτω από το τραπέζι και να είμαστε τόσο μεγαλόκαρδοι και ανοιχτοχέρηδες που να το δεχόμαστε; (προφανώς και είναι δυνατόν,για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε...)

Γνωρίζω περίπτωση "εκπαιδεύτριας" με ελλιπή προσόντα, πολλή προϋπηρεσία, πλήθος γνωστών και ελάχιστο ήθος, που σαν το κοράκι μαζεύει τις ώρες αυτών που παραιτούνται-με τις πλάτες του συστήματος φυσικά..

Ο φόβος φυλάει τα έρμα.

Και αυτό έχουμε εκπαιδευτεί να είμαστε.Έρμα και καημένα...

Σημειωτέον, παρ'όλο που τα γράφω όλα αυτά, υπακούω ως πρόβατο στον άγραφο "νόμο" του ιδιωτικού φορέα που κάνει κουμάντο στο δημόσιο , κι ενώ με έχουν καλέσει σε 6 ΙΕΚ, έχω παραιτηθεί από τα 4 και διδάσκω 4 ώρες την εβδομάδα!

Σκανδαλώδες, δεν βρίσκετε; :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2013, 08:51:01 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:17:13 μμ »
dmm- , νομίζω πως οι δύο φίλοι μας παραπάνω μιλάν για το ήθος του ατόμου που αρνείται να διαβρωθεί από όλο το σύστημα που περιγράφεις. Αν ακολουθούσαμε όλοι τους κανόνες, όπως η Κλεοπάτρα, δίκαιοι ή άδικοι δεν παύουν να είναι κανόνες, δεν θα ήταν τα πράγματα τόσο χάλια. Το πρόβλημα δυστυχώς είναι πως κάθε ένας μας τελικά ερμηνεύει τους κανονισμούς όπως τον βολεύει και ό,τι δεν του αρέσει απλά το αψηφά....

Συγχαρητήρια και από μένα Κλεοπάτρα, γιατί επιδεικνύεις κάτι που έχουν ανάγκη μεγάλη οι μαθητές-σπουδαστές μας, έμπρακτο ήθος και όχι ηθικολογία :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2013, 08:51:57 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:26:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, νομίζω ότι μπλέξαμε το ήθος με κάτι άλλο σε αυτή τη χώρα. Οι κανόνες δεν υπάρχουν για να τους υπακούμε τυφλά χωρίς κριτική σκέψη, οι κανόνες υπάρχουν για να τους κριτικάρουμε και να τους διαμορφώνουμε για το καλό του συνόλου. Όσο ξέρω κανένας νομοθέτης δεν πέρασε από την εργατική τάξη ώστε να δει τις ανάγκες και τις τρύπες του συστήματος, οπότε να υπακούσω κάποιον που λέει τι; Από την άνεση της μονιμοτήτας του μου ορίζει εμένα ένα πρωινό, σε εμένα την ανασφάλιστη, να δουλεύω μόνο σε 2 ΔΙΕΚ; Ενώ πολύ καλά όλοι ξέρουμε, ας μην κρυβόμαστε πια πίσω από το δάχτυλό μας, δεν μας χωράει!! Όλοι ξέρουμε ότι σε αυτή τη χώρα όποιος έχει μέσο όχι μόνο σε 3 ΔΙΕΚ θα πάει, θα πάρει και από 2 μαθήματα στο καθένα. Θεωρώ άδικο έναν ανυπόστατο κανόνα, που δίνει το δικαίωμα σε εκπαιδευτικούς προσχολικής να φτάνουν τις 20 ώρες ανά βδομάδα μόνο με τις πρακτικές ενώ όλοι οι υπόλοιποι μάξιμουμ 8 ώρες. Τι σας λέει συνάδελφοι αυτός ο κανόνας; Να τον υπακούσουμε τυφλά χωρίς αντίδραση και σκέψη, παρότι επηρεάζει τη ζωή μας και ορισμένων το βιωτικό τους επίπεδο; Συγγνώμη για το έντονο του ύφους αλλά έχω ακούσει αυτές τις μέρες τόσα και τόσα και κάπου ο άνθρωπος αρχίζει να χάνει και την υπομονή του.

Αποσυνδεδεμένος dmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:01:43 μμ »
Εγώ να ρωτήσω το εξής:

- είναι όντως κανόνες;Υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή υπουργική απόφαση για το πρωτοφανές των 2 ΙΕΚ; ή μια προταση στριμωγμένη αυθαίρετα από τον ιδιωτικό φορέα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ;

- πού ακριβώς ορίζει ο νομοθέτης-ΙΝΕΔΙΒΙΜ οτι εγώ οφείλω να παραιτηθώ;

- Θεωρείτε λογικό και δίκαιο με αυτή τη νέα σολομώντεια (λύση δεν θα το πω) κίνηση, άλλοι να κάνουν 75 ώρες το εξάμηνο, και άλλοι 28;
 Έως και τώρα, υπήρχε περιορισμός στις πόσες ώρες την εβδομάδα μπορούσε να πάρει ο εκπαιδευτής.Τώρα,δεν ξέρω τι ισχύει.

Σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση οτι δεν υπάρχει καμία επίσημη οδηγία από τον ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το πώς θα χειριστούν τα ΔΙΕΚ το όλο θέμα; Δεν είναι προφανές οτι ή έκαναν γκάφα, ή δεν ξέρουν τι κάνουν ή δοκιμάζουν τα νερά για να δουν έως πού μπορούν να φτάσουν;

αλλά ίσως θα πρέπει απλώς να συνεχίσουμε να ακολουθούμε τους κανόνες.

Είτε υπάρχουν είτε όχι.
Είτε στέκουν είτε όχι.
Είτε αγνοούν τους νόμους είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 05, 2013, 11:22:35 μμ »
dmm και Christina το να δέχεσαι παθητικά αυτά που συμβαίνουν γύρω σου είναι άλλο θέμα και δεν νομίζω να συμφωνεί κανένας με αυτό τον τρόπο σκέψης (τουλάχιστον θεωρητικά ;) ;)) Εγώ π.χ. αυτό που μπορούσα να κάνω το έκανα, έκανα ένσταση, τηλέφωνα, πήγα εκεί κτλπ. ..Από εκεί και πέρα, τουλάχιστον γι'αυτό το εξάμηνο, θεωρώ ότι είμαστε ανήμποροι να εισακουστούμε και να αλλάξει κάτι και γι' αυτό απλά κάνεις υπομονή "υπακούοντας" σε αυτό το νέο σκάρφισμα. Δεν θα πάω σε πέμπτο ΙΕΚ να διδάξω και να κάνω την ανήξερη μέχρι να με καταλάβουν ας πούμε :o

Σε αυτό που διαφωνώ είναι η παράθεση όλων αυτών των ανθρώπων και των ιστοριών τους για το πως κατάφεραν να ανελιχθούν ή να συρθούν μάλλον ;) ;) Όπου γυρίζω αυτά ακούω και βλέπω, με απολυτήριο λυκείου και κουνώντας την σημαιούλα του κόμματος ο μπαμπάς διορίζει την κόρη του σε δικαστήριο, την γυναίκα του σε νοσοκομείο και άλλα πολλά :o :o :o  Εεεεε ωραία και τι να κάνουμε :( Δεν λέω ότι κι εγώ δεν απογοητεύομαι και δεν εύχομαι ώρες ώρες να ήμουνα έτσι αλλά δεν μπορεί να τους παρουσιάζουμε ως παραδείγματα και να είναι γνώμονάς μας τέτοιοι άνθρωποι.

Και συμφωνώ επίσης με την tosodula..ότι το πρόβλημα της χώρας ολόκληρης είναι ότι ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει αδιαφορώντας για τον άλλον! Και τι δεν είδαμε εξάλλου αυτό τον καιρό, επιδόματα τυφλών, επιδοτήσεις αγροτών κτλπππ αλλά όλα κι όλα :o :o στην φωνή και στις βρισιές όλοι πρώτοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2013, 11:46:59 μμ από Lasid »
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 06, 2013, 06:24:13 πμ »
Ξαναγράφω- δίκαιοι ή άδικοι κανόνες.
Δεν ισχυρίζομαι πως ο κανόνας των 2 ΙΕΚ είναι δίκαιος.
Δεν μίλησε κανείς για παθητικότητα.

Όσο για τη νομιμότητα, δεν είμαι σίγουρη,αλλά ούτε και δικηγόρος για να το τεκμηριώσω.

Από εκεί και πέρα ξαναλέμε:
Σε ένα κράτος, με νόμους, κανόνες και υποτυπώδη δομή προβλέπονται σειρά δράσεων με τις οποίες
αντιδράς αν κάπου διαφωνείς- πετυχημένα ή όχι.
Το να αψηφάς όμως και να εφαρμόζεις μόνο οτι σε βολεύει είναι ανομία .

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 06, 2013, 09:55:53 μμ »
Aχ πραγματικα συμφωνω με ολους σας..προχτες ανοιγω που λετε το απουσιολογιο κ βλεπω οτι ο καθε εκπαιδευτης πρακτικης κ οχι απαραιτητα αποφοιτος ΑΕΙ - ΤΕΙ εχει 7ωρο μαθημα (θεωρια+εργαστηριο)...σε εκεινα τα μαθηματα γιατι δε μοιραζουν τις ωρες ωστε να δουλεψει κ αλλος ενας ανεργος?????ε?
Έχει γινει πολυ αδικη η κατασταση πλεον στα ΙΕΚ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2013, 10:51:38 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 06, 2013, 10:10:49 μμ »
Αν και γνωρίζω και έχω μάθει ότι υπάρχουν συνάδελφοι που διδάσκουν σε περισσότερα των 2 ΔΙΕΚ θεωρώ ότι αυτό θα αποβεί σε βάρος των συναδέλφων διότι:

- Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει τη δυνατότητα να δει ποιος εργάζεται πού..
- Αν και όλα τα ΔΙΕΚ δεν απαιτούν υπεύθυνη δήλωση για το πού εργάζεται κάποιος, σε όσα το απαιτούν είναι νομικά κολάσιμο να υπογράψει κανείς ψευδή υπεύθυνη δήλωση.
- Το πιθανότερο είναι ότι όσοι συνάδελφοι εργάζονται σε περισσότερα των 2 ΔΙΕΚ δε θα πληρωθούν τουλάχιστον για τα επιπλέον των δύο...

Αφού είπα τα παραπάνω να πω για μια ακόμα φορά (και το έχω πει και σε άλλα θέματα) ότι προφανώς είναι άδικο και ανόητο να υπάρχει ένας  τέτοιος περιορισμός, άλλο ο περιορισμός ωρών και άλλο ο περιορισμός μαθημάτων. Έμαθα ότι έχει προβληματιστεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μάλλον θα αλλάξει αυτός ο περιορισμός από το επόμενο εξάμηνο.
Και κάτι προσωπικό, εγώ είμαι σε τρία ΔΙΕΚ, αλλά εκμεταλλεύτηκα το μόνο νομότυπο παραθυράκι που υπάρχει, το τρίτο είναι η Σιβιτανίδειος, που δεν υπάγεται στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2013, 10:54:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος tryforthebest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Tomorrow's getting harder make no mistake
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:33:27 πμ »
Εμένα με πληροφόρησαν ότι αρκετοί συνάδελφοι  δουλεύουν σε τρια και παραπάνω ΙΕΚ και επίσης ότι δεν υπάρχει πλέον κάποια βάση δεδομένων στην οποία να φαίνονται οι εκπαιδευτές σε πόσα και σε ποιά ΙΕΚ δουλεύουν. Επίσης μου είπαν απέξω απέξω να μην αφήσω το τρίτο ΙΕΚ εφόσον με έχουν καλέσει.
Προσωπικά είμαι άνεργη εδώ και δύο χρόνια και δεν έχω κανένα εισόδημα....αλλά και πάλι δεν θέλω να "παρανομήσω" άρα θα παραιτηθώ απο τις ώρες που μου έδωσαν στο τρίτο ΙΕΚ και ας είναι άδικο για εμένα...(12 ώρες μου έχουν δώσει σύνολο απο τα ΙΕΚ, όχι την εβδομάδα, όλο το 6μηνο)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.