*

Αποστολέας Θέμα: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;  (Αναγνώστηκε 14190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« στις: Μάρτιος 04, 2013, 08:19:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς, είμαι και εγώ εκπαιδεύτρια σε ΔΙΕΚ, είμαι ήδη σε 2 και σήμερα με ειδοποίησαν και από ένα τρίτο. Σύμφωνα με την προκήρυξη δεν επιτρέπεται, αλλά αυτό γνωρίζετε που βασίζεται; (σε κάποια απόφαση, νόμο κτλ;) Επίσης αν αποδεχτώ το τρίτο ΔΙΕΚ τι επιπτώσεις θα έχω; Ρωτάω σε ΔΙΕΚ αλλά ο καθένας μου λέει και κάτι διαφορετικό, ο ΙΝΕΔΙΒΙΜ με στέλνει από τηλέφωνο σε τηλέφωνο.
Διαβάζω τα θέματά σας καιρό τώρα, για αυτό το κομμάτι κανένας δεν αναρωτιέται; Δηλαδή που βασίζεται αυτή η νέα απαγόρευση και ποιος μας ελέγχει αν θα πάμε σε παραπάνω ΔΙΕΚ;
Από στόμα σε στόμα ξέρω ότι αρκετοί συνάδελφοι είναι ήδη σε 3 ή 4 ΔΙΕΚ και ελπίζω μέσα από αυτή την ανάρτηση να έρθουμε σε επαφή να οργανώσουμε μια ομαδική ένσταση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το παράλογο και αβάσιστο της απαγόρευσης.
Αν έχω κάπου λάθος διορθώστε με, ενδιαφέρομαι να ακούσω τις απόψεις σας ώστε να καταλήξω και εγώ σε μια απόφαση, να πάρω και τρίτο ΔΙΕΚ ή όχι;
Είμαι άνεργη και το μόνο μου εισόδημα είναι από τα ΔΙΕΚ και αυτός ο περιορισμός αν και καταλαβαίνω τον λόγο που υπάρχει δεν μπορώ να αποδεχτώ πως ξεφύτρωσε έτσι ξαφνικά στην τελευταία προκήρυξη (στις οδηγίες της μοριοδότησης βασικά).
Περιμένω σχόλια να οργανωθούμε να δούμε τι γίνεται!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2013, 08:54:09 μμ »
Υπάρχουν περιπτώσεις ατόμων που δουλεύουν σε τρία ΙΕΚ επειδή είχε εξαντληθεί ο πίνακας των υποψηφίων και δεν είχαν άλλες αιτήσεις. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να σου γίνει ανάθεση απο τον διευθυντή του ΙΕΚ που θα πρέπει να την εγκρίνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Μιλάω τις τελευταίες μέρες με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και αυτά μου έχουν πει πάνω κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 08:57:10 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2013, 08:55:03 μμ »
christina_ καλωσήρθες στο pde.

Ένας παρόμοιος περιορισμός υπάρχει τα δύο τελευταία χρόνια στην προκήρυξη του ΟΑΕΔ, η οποία δεν επιτρέπει να δηλώσουμε πάνω ένα νομούς στη χώρα. Δε στηρίζεται πουθενά, πιθανώς είναι και αντισυνταγματικός αλλά δεν μπορούμε να τον αγνοήσουμε.

Οποιαδήποτε κίνηση γίνει για να μπορεί κάποιος επίσημα να εργάζεται σε περισσότερα από δύο ΔΙΕΚ θα έχει αποτέλεσμα αργότερα κι όχι άμεσα φέτος. Ποιος θα μπει, όμως, στη διαδικασία να το διεκδικήσει νομικά;
Φυσικά και να οργανώσετε από το φόρουμ...αλλά όσοι δουλέψουν παράλληλα σε πάνω από 2 ΔΙΕΚ μπορεί να βρεθούν εκτεθειμένοι. Άσε που ικανούς τους έχω (αν δεν το ανακαλύψουν έγκαιρα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ) να μην πληρώσουν τις ώρες που δίδαξε κάποιος στο τρίτο ή και τέταρτο ΔΙΕΚ που έκανε ανάληψη ωρών!

Μήπως με την ανάληψη σε κάθε ΔΙΕΚ σας βάζουν να υπογράψετε αν εργάζεστε σε άλλο ΔΙΕΚ ή ότι δεν εργάζεστε σε πάνω από δύο ΔΙΕΚ; Αν γίνεται αυτό το νομικό μπλέξιμο μπορεί να είναι μεγάλο αργότερα. Για να μην πω ότι για ψευδή δήλωση μπορεί να αποκλειστεί κάποιος από τις επόμενες προκηρύξεις. Προσοχή λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2013, 08:58:41 μμ »
Σε κάθε ΙΕΚ μας δινουν υπεύθυνη δήλωση για να δηλώσουμε σε πόσα ΙΕΚ εργαζόμαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 09:00:03 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:01:52 μμ »
Άρα όταν πας στο τρίτο ΙΕΚ θα δηλώσεις ότι εργάζεσαι ήδη σε δύο ΙΕΚ.
Αν πας για ανάληψη ωρών στο τέταρτο ΙΕΚ θα δηλώσεις ότι εργάζεσαι ήδη σε τρία ΙΕΚ.

Δεν μπορείς να το κρύψεις λοιπόν και αν το αποκρύψεις κατηγορείσαι για ψευδή δήλωση!!!

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:07:21 μμ »
Καλώς σας βρήκα, καιρό έψαχνα ένα ενεργό forum εκπαιδευτικών!!
Μου ζήτησαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι σε 2 ΔΙΕΚ και αρνήθηκα, λέγοντας ότι δεν αναγνωρίζω τον περιορισμό από την στιγμή που δεν έχει κοινοποιηθεί σε τι βασίζεται. (Δεν υπέγραψα και ούτε πρόκειται, μην ξεκαθαρίζω και τα βασικά, σαφώς και ποτέ δε θα δήλωνα ψευδή στοιχεία.) Με κοίταζαν απλά και δεν απαίτησαν κάτι παραπάνω, μάλλον θα κάνουν κάποια τηλέφωνα για να δουν και αυτοί τι θα μου απαντήσουν.
Σε προσωπικές κουβέντες αρκετοί μου λένε να αποδεχτώ όσα ΔΙΕΚ μου κάνουν πρόταση (αρκετοί το έχουν κάνει και ΟΧΙ επειδή εξαντλήθηκαν οι υποψήφιοι). Απλά θέλω να ξέρω από τη στιγμή που ΔΕΝ υπογράφω υπεύθυνη δήλωση (και γιατί να την υπογράψω; για κάποιο αστεράκι το οποίο δεν βασίζεται σε κάποια επίσημη απόφαση;) τι επιπτώσεις μπορεί να έχω; Υπάρχει πχ περίπτωση να μου πουν δεν σε προσλαμβάνουμε γιατί δεν υπογράφεις τη συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση; Επίσης κάποιοι πρότειναν να αποδεχτώ τα 3 ΔΙΕΚ και απλά να κάνω μια ένσταση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι δεν αναγνωρίζω τον περιορισμό κτλ, σε τηλέφωνο μου είπαν να πάρω από Τετάρτη γιατί η υπεύθυνη λείπει στις Βρυξέλλες.. Ακούω γνώμες, ξέρετε κάποιον προσωπικά που να είναι σε πάνω από 2 ΔΙΕΚ και τον τρόπο που το χειρίστηκε;

Επίσης ετοιμάζω με συνάδελφο αίτημα για κατάθεση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το απαράδεκτο του θέματος, όποιος ενδιαφέρεται να μας στηρίξει και να υπογράψει μαζί μας ας μου στείλει ένα pm
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 09:12:01 μμ από christina_ »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:16:37 μμ »
Ναι, πιστεύω ότι μπορούν να ισχυριστούν ότι δε σε προσλαμβάνουν επειδή δεν υπογράφεις τη δήλωση.
Έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να επικαλεστείς ότι δεν αναγνωρίζεις τον περιορισμό των δυο ΔΙΕΚ μόνο, γιατί κάνοντας αίτηση για την προκήρυξη που δημοσιεύτηκε τον αποδέχεσαι αυτόματα. Νομικά θα μπορούσαν να σου πούνε ότι αν δεν αναγνωρίζεις την προκήρυξη ας μην έκανες αίτηση ή δεν είναι αποδεκτή η αίτησή σου!

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:19:40 μμ »
Lasid ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις αλλά αν θυμάμαι καλά δεν ήταν στην προκήρυξη αυτός ο περιορισμός, θα το ξανακοιτάξω τώρα να μην λέω και ανοησίες, αλλά αν δεν με απατά η μνήμη μου ήταν στο έγγραφο της μοριοδότησης, στην τελευταία σελίδα με ένα αστεράκι. Και αυτό η αλήθεια είναι ότι το είδα πολύ μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών μου.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:25:06 μμ »
Στη μοριοδότηση αναγράφεται ο περιορισμός

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:26:53 μμ »
Παρακαλώ christina_

Το έγγραφο της μοριοδότησης δεν επέχει θέση εγκυκλίου ή διευκρίνισης της προκήρυξης;

Δεν είναι εύκολο να το διεκδικήσεις νομικά ακόμα κι αν βρεις κι άλλους που ενδιαφέρονται.
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα έχει φροντίσει να κατοχυρώσει τη θέση του για όσα δημοσιεύει στα έγγραφά του.
Επίσης το γεγονός ότι το ωρομίσθιο προσωπικό των ΔΙΕΚ αλλάζει κάθε εξάμηνο, καθιστά δυσκολότερη τη διεκδίκηση.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:33:32 μμ »
Victoroula έχεις δίκιο το τσέκαρα, επίσης στην προκήρυξη δεν αναφέρει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε την συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση αλλά:

Κατόπιν της επιλογής τους οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτές οφείλουν :
1. Να υπογράψουν σχετική σύμβαση μίσθωσης έργου στην οποία θα καθορίζονται τα μαθήματα τα οποία τους ανατέθηκαν οι ώρες απασχόλησης, η ωριαία αντιμισθία και οι λοιπές υποχρεώσεις.
2. Να συμπληρώσουν Υπεύθυνη δήλωση Ατομικών Στοιχείων που θα τους δοθεί από το Ι.Ε.Κ.
3. Να υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86: α) για το εάν εργάζονται σε φορέα του στενότερου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα και σε ποιον, β) για τις συνολικές τακτικές και πρόσθετες, αμοιβές από τον ευρύτερο δημόσιο τομέα και γ) ότι οι συνολικές αποδοχές τους δεν υπερβαίνουν τα εκ του Ν. 1326/83 (άρθρα 4, 5), Ν. 2303/95, Ν.2470/97 , Ν.3833/2010 και 4024/2011 ανώτατα επιτρεπόμενα όρια κατά μήνα.


Είμαι μπερδεμένη ειλικρινά, εσείς θα αποδεχόσασταν 3ο ΔΙΕΚ ή δε θα το διακινδυνεύατε;

Lasid τώρα για το έγγραφο της μοριοδότησης δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται επίσημο ή απλά διευκρινιστικό, και από τη στιγμή που διευκρινίζει αυτό τον περιορισμό δεν θα έπρεπε να αναφέρει γιατί, ποιος το αποφάσισε κτλ; Ή απλά το αναφέρει και εμείς το δεχόμαστε χωρίς αντίρρηση γιατί έχει και κάποια παραπάνω ισχύ από μια απλή διευκρίνηση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:43:52 μμ »
Όσα υπαγορεύει ο φορέας που εκδίδει την προκήρυξη δεν μπορούμε να τα αμφισβητούμε.
Ακόμα και η διευκρίνιση δεν είναι μικρότερης αξίας. Επεξηγεί την αρχική προκήρυξη και θεωρείται προσθήκη.
Όπως και μια εγκύκλιος μπορεί να είναι διευκρινιστική, αλλά έχει την ίδια ισχύ και αξία με την προκήρυξη!

Το τρίτο σημείο στις υποχρεώσεις των εκπαιδευτών που επιλέγονται λέει: "Να υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86: α) για το εάν εργάζονται σε φορέα του στενότερου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα και σε ποιον". Δεν περιλαμβάνει αυτή η ευρεία διατύπωση και τα ΔΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:53:05 μμ »
Lasid Ναι ίσως έχεις δίκιο, σωστή παρατήρηση, αλλά αυτό το είχα συνδέσει με τους μόνιμους εκπαιδευτικούς ή τους αναπληρωτές και δεν θεώρησα ότι συνδέεται με τα ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:54:07 μμ »
Βρίσκομαι στην ίδια θέση. Μου είπαν ότι μου έγινε απευθείας ανάθεση το μάθημα, πήγα την πρώτη εβδομάδα και ζήτησα να δω τη σχετική ανάθεση και γραπτά. Έπειτα απο τρεις ημέρες με ενημέρωσαν οτι δεν αποδέχονται την αίτηση του διευθυντή για να αναλάβω το μάθημα. Το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα οτι ο διευθυντής δε μου είχε κανει καν ανάθεση. Βολεύτηκε την πρώτη εβδομάδα και μετά έδωσε το τμήμα σε γνωστή του που δεν είχε κανει καν αίτηση. Προσωπικά χωρίς έγκριση απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε θα πήγαινα σε τρίτο ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 10:01:42 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.