*

Αποστολέας Θέμα: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 51236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:14:38 μμ »
Αντώνη υπάρχει ανακοίνωση που λέει πως ολοκληρώθηκε η έγκριση από τον ΔΟΑΤΑΠ. Για να φτάσει στον ΔΟΑΤΑΠ σημαίνει ότι πέρασε από τα απαιτούμενα στάδια έγκρισης στη χώρα του. Τελοσπάντων. Ένα μεταπτυχιακό είναι καλό είτε αναγνωρίζεται είτε όχι. Άλλωστε δημόσιος τομέας στην Ελλάδα δεν υπάρχει για μελλοντικές βλέψεις. Εμένα πάντως η εικόνα που μου έχουν δώσει είναι θετικότατη! Όσο για τα ECTS αυτά αναγράφονται και στον οδηγό σπουδών. Ένα μεταπτυχιακό κυμαίνεται στα 90-120 ECTS. Και το συγκεκριμένο που θα παρακολουθήσω ξέρω εξ αρχής πως συμπληρώνει τα 90.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 04:53:21 μμ »
Alexiam εγώ προσωπικά κάνω μεταπτυχιακό σε αυτή τη φάση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό ένα μεταπτυχιακό σήμερα. Το μόνο που σου δίνει είναι γνώσεις χωρίς όμως αυτές να αξιοποιούνται και να βρίσκουν εφαρμογή στην αγορά εργασίας πολλές φορές. Τελοσπάντων επειδή γνωρίζω ότι το πανεπιστήμιο έχει πάρει έγκριση και από τον δοαταπ αυτό για μένα δε λέει κάτι από τη στιγμή που πτυχίο της αδερφής μου απορρίφθηκε στην ίδια τη χώρα του. Έχει περάσει τα απαιτούμενα στάδια έγκρισης στη χώρα του αλλά ακόμη δημιουργούνται προβλήματα.  Για να λυθούν όμως όλες σου οι απορίες ως αύριο ευελπιστώ να έχω και σε ηλεκτρονική μορφή την απορριπτική απάντηση του ΚΥΣΑΤΣ για να στη στείλω με e mail. Επίσης θέλω να σου αναφέρω ότι η αδερφή μου έχει πάρει ισοτιμία και αντιστοιχία από τον ΔΟΑΤΑΠ. Χωρίς φυσικά να θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε κανένα θα τη στείλω και στον ΔΟΑΤΑΠ για να λήξει το θέμα και να δουν το τι ακριβώς συμβαίνει με το πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 08:43:31 μμ »
Τελικά τα δίδακτρα είναι 5700?
Γιατί εγώ τα υπολογίζω σε 7220
760χ8=6080
διπλ=1140
6080+1140=7220

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 10:26:52 μμ »
Κάποιος που να ξέρει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος andreas.cyp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:47:18 μμ »
Ioanna-2012,

είναι 6 μαθήματα (6χ760€) και η πτυχιακή (1140€) σύνολο 5700€


Τελικά τα δίδακτρα είναι 5700?
Γιατί εγώ τα υπολογίζω σε 7220
760χ8=6080
διπλ=1140
6080+1140=7220

Αποσυνδεδεμένος dimigr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 01:50:24 μμ »
Καλησπέρα σας. Κάποιος από εσάς ήδη έχει ολοκληρώσει το πρώτο 4μηνο των μεταπτυχιακών του σπουδών στο Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου εξ ' αποστάσεως; Ας μας πει πως του φάνηκε.

Αποσυνδεδεμένος iliostalaxti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:05:43 μμ »
Γεια σας και απο έμενα. Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Αν μπορούσε κάποιος να ενημερώσει για την εμπειρία του απο τις σπουδές του εως τώρα θα ήταν πολύ βοηθητικό γιατί οι προθεσμίες τρέχουν και είμαι πραγματικά αναποφάσιστη. Βασικά έχω ζαλιστεί απο την τεράστια προσφορά μεταπτυχιακών που δεν ξέρω πλέον τι να πιστέψω !

Αποσυνδεδεμένος Helena_Trueno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 17, 2014, 06:23:48 μμ »
Καλησπέρα σας!
Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό Ειδικής (Ενιαίας) Αγωγής. Μπορεί να μου δώσει πληροφορίες κάποιος για την περίοδο υποβολής αιτήσεων και τη διάρκεια του μεταπτυχιακού; Επίσης, τα δίδακτρα είναι  5700?

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 25, 2014, 06:18:56 μμ »
Συνάδελφοι, υπάρχει κανείς που να παρακολουθεί μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στις Επιστήμες Αγωγής από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου;
Να μας πει εντυπώσεις και κάποιες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος mar8th7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 05:42:18 μμ »
καλησπερα ! ειμαι νεα στη παρεα και τυχαια επεσα πανω σε αυτη τη συζητηση. εγω εστειλα αιτηση και εγινα δεκτη στο ευρωπαικο πανεπιστημι κυπρου γιατι μου φανηκε πιο οργανωμενο σε σχεση με της Λευκωσιας, στο οποιο αν και ειχα πολυ καλη ενημερωση μου φανηκαν οτι το εχουν κανει επιχειρηση και οχι εκπαιδευση! εαν ειναι καποιος το παρακολουθει ή γνωριζει κατι παραπανω ας μας δωσει πληροφοριες, αλλιως σε λιγο καιρο θα σας πω εγω!

Αποσυνδεδεμένος μαρια παπεπετρου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 11, 2016, 01:35:16 μμ »
Καλησπέρα
Είμαι αποφοιτη μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής  του Ευρωπαϊκου Πανεπιστημίου Κύπρου .Αν και καθυστερημένα απαντώ σε κάποιες ερωτήσεις που νομίζω θα είναι χρήσιμες για τους επόμενους αναγνώστες. Το Ευρωπαϊκό της Κύπρου είναι ενα πολύ ακριβό μεταπτυχιακό κ το κόστος ξεπερνάει τα 5700 που αρχικά συζητάνε. Υπάρχει επιπλέον κόστος για εγγραφή, αιτήσεις πτυχίου, υπογραφές Χάγης και δε βαζω τα μεταφορικά για την πλησιέστερη πολη εξετάσεων, ξενοδοχεία κτλ .Πάντως πιστευω οτι πρέπει να υπολογίζεται περιπου 7500 ευρω με τα έξοδα αναγνώρισης 180ευρώ. Δε σας βάζω τη περίπτωση που δεν υπάρχει κανείς να σας βοηθησει για τις εργασίες και αναγκάζεσαι να τις δώσεις σε γραφείο με τεράστιο κόστος. Προσωπικά δεν ήθελα να δώσω καμιά εργασία σε γραφείο νόμιζα οτι θα τα καταφερω μονη μου αλλά τελικά οι καθηγητές δεν ενδιαφέρονται ουσιαστικά.
 Οι καθηγητές, εκτος ενας δυο, είναι άπειροι και ασυνεπείς. Να φανταστείτε οτι η επιβλέπουσα για τη πτυχιακή μου πολλές φορές έκανε να μου απαντήσει ενα μήνα! !!! Πέρα απο αυτό όμως ηταν απειρη με αποτέλεσμα να κάνουμε τραγικά λαθη στη δομή της εργασίας κ να μη γνωρίζει να τα διορθώσει κ αυτο με καθηστερησε 3 μήνες με αποτέλεσμα να μη προλαβω την αναγνώριση και το δοαταπ.Σε αυτή τη φάση η απάντηση της Διεύθυνσης ήταν τυπική και αδιάφορη καθότι είχα ηδη πληρώσει τα πάντα. Είναι δήθεν τυπικοί αλλά οι καθηγητές τους τρομερά ασυνεπείς. Τις ίδιες εντυπώσεις έχουν και οι υπόλοιποι συμφοιτητές μου.
Πρέπει να το σκεφτείτε καλά πριν πάρετε αυτή την απόφαση

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 28, 2019, 01:20:03 μμ »
Αφου  από την τελευταία ανάρτηση πέρασαν πάρα πολλά χρόνια θα ήθελα κάποιος ο οποίος έχει τελειώσει μεταπτυχιακό στο ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να μας πει τις εντυπώσεις του
αν κάποιος είναι φοιτητής τώρα του μεταπτυχιακού θα ήθελα να μας αναφέρει την τιμή του και την διάρκεια του
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2019, 12:29:19 πμ από baxalakis »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 12:29:35 πμ »
Κανενας;

Αποσυνδεδεμένος pevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 07:00:23 μμ »
Καλησπέρα.
Εγώ ρώτησα για το ΠΜΣ της Συμβουλευτικής και το κόστος είναι υψηλό θεωρώ. Εάν τα υπολόγισα σωστά με μια έκπτωση για το εαρινό του 2020 μιλάμε για 8,800 ευρώ.
Από εκεί και πέρα, εάν ισχύουν όλες οι παραπάνω πληροφορίες σαφώς δεν αξίζει όχι τόσα χρήματα, αλλά ούτε ένα ευρώ.
Για προπτυχιακό δε το κόστος είναι 23,700 ευρώ ( τετραετής φοίτηση).
Οπότε, μήπως η επιλογή κάποιου εγχώριου προγράμματος είναι περισσότερο ελκυστική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.