*

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 7464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« στις: Απρίλιος 09, 2013, 06:25:50 μμ »
Ειμαστε μηχανικοι ασφαλισμενοι στο ΤΣΜΕΔΕ και πληρωνομαστε με ΑΠΥ (ΤΠΥ πλεον). Τι ακριβως κανατε για να προσθεσετε τον ΚΑΔ που σας ζητηθηκε απο τα ΙΕΚ?
Χρειαστηκατε απαλλαγη απο ΟΑΕΕ? Πληρωνουμε κατι στον ΟΑΕΕ (εστω και για την εγγραφη)? Αν σταματησουμε τα μαθηματα ΙΕΚ και θελουμε να διαγραψουμε τον ΚΑΔ που προσθεσαμε γι'αυτο, τοτε τι γινεται με τον ΟΑΕΕ (πως "διαγραφομαστε")?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:39 »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2013, 06:59:31 μμ »
Αυτό έλειπε να πληρώνουμε και δυο ταμεία..μόνο ΤΣΜΕΔΕ και με ΟΑΕΕ καμία σχέση (απλά η εφορία δεν γνωρίζει την συνάφεια του επαγγέλματος και σου λέει φέρε και αυτό από τον ΟΑΕΕ με τον οποίο ουδεμία σχέση έχουμε καθότι η εκπαίδευση δεν είναι εμπόρευμα)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2013, 08:04:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2013, 11:23:53 μμ »
Μόνο ΤΣΜΕΔΕ και εγω καμία σχέση με ΟΑΕΕ πήγα στην εφορία με φορολογική ενημερότητα πήρα τον κωδικό που αντιστοιχεί σε εκπαιδευτικες υπηρεσίες, το δήλωσα σε ένα γραφείο που μου ειπανε που δηλώνω τους ΚΑΔ, η υπάλληλος δεν με ρώτησε τίποτα και τέλος, κράτησα το χαρτί της επέκταση φωτοτυπία και το δίνω σε κάθε ιέκ που μου το ζητάει και αν μου το ζητάνε και σε επόμενο εξάμηνο τους λεώ αφου το έχετε βγάλτε το μια φωτοτυπία ....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2013, 02:03:58 πμ από senior_ »

Αποσυνδεδεμένος michanikosiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2013, 01:35:42 μμ »
Καλημέρα σας συνάδελφοι. Είμαι και εγώ δυστυχώς μηχανικός με απυ σε κάποιο ιεκ. Λέω δυστυχώς γιατι τη γραφειοκρατια που έχω αντιμετωπίσει δεν την εύχομαι ούτε στον εχθρό μου. Από που να πρωτοξεκινήσω.....????

1) όταν πρώτη φορά πρωσελήφθη στο ιεκ, κανεις δεν με είχε ενημερώσει ότι απαιτείται επέκταση δραστηριοτήτων στην εφορία μου. όταν με ενημέρωσαν τελευταία στιγμή από το ιεκ, πήγα στην εφορία για να κάνω την επέκταση και αυτά που μου είπαν ήταν για γέλια...!!!!

Πρώτον μου είχαν ζητήσει απαλλαγή από ΟΑΕΕ.....!!!!! πήγα στον ΟΑΕΕ και μου είπαν πως δεν μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση απαλλαγής γιατί δεν ήμουν ποτέ γραμμένος εκεί....!!!

επίσης μου ζητησαν τη σύμβαση από το ιεκ..... τη σύμβαση όμως σου τη δίνει το ιεκ μετά από κάποιους μηνές, συχνά όταν τελειώσει το εξάμηνο.....!!!! όταν τελικά πήγα με τη συμβαση στην εφορία μου κάναν την επέκταση (αφου περίμενα 2 ημέρες στην ουρα στο τμήμα μητρώου από τις 6 το πρωι για να πιάσω σειρα...) αλλά ταυτόχρονα μου βάλαν και πρόστιμο 40 ευρώ για εκπρόθεσμη επέκταση δραστηριοτήτων.....!!!!!

η εφορία θέλει η επεκταση να γίνει όταν ξεκινάς να εργάζεσαι στο ιεκ, αρχές Οκτωβρίου, το γεγονός ότι εγώ τη σύμβαση την πήρα στα χέρια μου τον φεβρουάριο αλλά και η φασαρία που έγινε στην εφορία δεν άλλαξε τίποτα......!!!!!!

2) το να κάνεις την επέκταση δραστηριοτήτων μία κουβέντα είναι..... όποιον ρώτησα στο ΙΕΚ δεν ήξερε ποιος είναι ο κωδικός που πρέπει να δηλωθεί στην εφορία.....!!! ρώτησα 3-4 λογιστές και κανένας δεν ήξερε τίποτα....!!!

τελικα έβαλα τον κωδικο "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ", αφού βρήκα κάποιες πληροφορίες στο διαδικτυο. Πέρσι πληρώθηκα κανονικα με αυτόν τον κωδικο χωρίς πρόβλημα. Φέτος από τα κεντρικά βγάλαν ανακοίνωση σύμφωνα με την οποία πρέπει να αλλάξουμε τον κωδικό στην εφορία και να προσθέσουμε τον 85411000 - "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΜΗ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εννοείται πως δεν πρόκειται να μπω σε μία νέα διαδικασία ταλαιπωρίας, αν και κάπου διάβασα πως ίσως και ο κωδικος "ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ" μπορεί τελικά να γίνει αποδεκτός. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει σχετικά επί αυτού ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:46:39 »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2013, 04:52:55 μμ »
Την αλλαγη του ΚΑΔ την επιβεβαιωνω κι εγω.
Σε μερικες εφοριες δεν ζητανε απαλλαγη απο ΟΑΕΕ (κακως) και σε αλλες ζητανε. Το θεμα ειναι οτι σε καθε περιπτωση τα χρηματα που ειναι να εισπραξει το κρατος θα τα εισπραξει. Δεν ξερω γιατι αυτη η ταλαιπωρια που μας βαζουν να περασουμε. Εννοω οτι ασφαλιση εχουμε, ΤΠΥ θα κοψουμε, άρα καλως.
Εγω να ρωτησω και το αλλο και κυριως τους comba και senior: Εσας ρε παιδια δεν σας ζητησανε τη βεβαιωση απο την εφορια οπου φαινονται ο νεος κωδικος ΚΑΔ? Στο δικο μας ΙΕΚ παντως μας ζαλισανε και περιττο να σας πω οτι ουδεις εβγαλε αχνα, περα απο εμενα...

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2013, 05:01:33 μμ »
michanikosiek, σε ποια εφορια υπαγεσαι? Φοβερα αυστηρη μιλαμε!
Παντως η αλλαγη ΚΑΔ ειναι υποχρεωτικη. Το λεω για να μην ξαναεχεις προστιμο. Τωρα το "υποχρεωτικη" σχετικο ειναι. Επειδη το λεει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε σημαινει οτι εισαι υποχρεωμενος να το κανεις.
Στο ΙΕΚ ή ΙΝΕΔΙΒΙΜ το ανεφερες το θεμα με το προστιμο λογω δικης τους καθυστερησης για τη συμβαση? Δηλαδη, 3 ωρες στα ΙΕΚ τις εκανες για την αποπληρωμη του προστιμου.

Αποσυνδεδεμένος michanikosiek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2013, 08:10:19 μμ »
Υπάγομαι στη ΔΟΥ Νεάπολης - Θεσσαλονίκη. Από το ΙΕΚ το μόνο που μου είπαν είναι πως οι συμβάσεις έρχονται από τα κεντρικά στην Αθήνα, και δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Τις συμβάσεις για το τρέχον εξάμηνο δεν τις έχουμε πάρει ακόμα.... προβλέπω τον Ιούνιο να έρθουν.....!!!! Εγώ κωδικό νέο δεν προσθέτω..... εάν θέλουν ας προσπαθήσουν να μην πληρώσουν.

Εγώ ακόμα δεν έχω πληρωθεί για το προηγούμενο εξάμηνο, ισχύει ότι κάνουν 20% παρακράτηση ακόμα και αν έχουμε κόψει ξεχωριστές αποδείξεις με την κάθε μία μικρότερη από 300 Ευρώ.....??????

Σε περίπτωση που ισχύσει αυτό θα έχουμε τα εξής προβλήματα:

α) θα δηλωθούν τα εισοδήματα στο 2012 ή στο 2013  ????

β) οι αποδείξεις έχουν κοπεί για το 2012 και δεν αναφέρουν ποσά παρακράτησης.....!!!!

γ) πότε θα αποδώσει το ιεκ την παρακράτηση στο κράτος......????

γ) οι βεβαιώσεις παρακράτησης φόρου πότε θα έρθουν στα χέρια μας.....?????

δ) σε περίπτωση που γίνει έλεγχος στα βιβλία και στις δηλώσεις μας από εφορία τι θα πούμε στον εφοριακό....??? έτσι μας είπαν από το ΙΕΚ.....??????

Οι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για να μας διώξουν από τα ΙΕΚ......!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2013, 11:51:46 μμ »
1.  Το συγκεκριμένο ΚΑΔ για εκπαιδευτικές δραστηριότητες, πρέπει να το αφαιρέσουμε με τη λήξη της σύμβασης των ΙΕΚ, δηλαδη τέλη Ιούνη, ή το αφήνουμε να πιάσει Σεπτέμβρης, με την έναρξη του νέου 6μήνου?
2.  Τι γίνεται με την πληρωμή μας στα ΙΕΚ το τρέχον 6μηνο με ΤΠΥ?  Μου είπαν να μην κόψω ακόμα τίποτα, διότι δεν έχουν ενημέρωση.  Αν υπο8έσουμε πως πουν το οκ, τον Ιούνη, τότε 8α κόβουμε για κά8ε μήνα χωριστά τις ώρες ή όλες μαζί τον Ιούνη.  Γιατί στην πρώτη περίπτωση δεν 8α υπάρχει παρακράτηση 20%.  Τα λέω καλά?

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2013, 03:46:50 μμ »
Τώρα που τελειώνει το 6μηνο στο ΙΕΚ, υπάρχει κάποιος με την καλοσύνη να απαντήσει στο προαναφερθέν ερώτημα:

1.  Το συγκεκριμένο ΚΑΔ για εκπαιδευτικές δραστηριότητες, πρέπει να το αφαιρέσουμε με τη λήξη της σύμβασης των ΙΕΚ, δηλαδη τέλη Ιούνη, ή το αφήνουμε να πιάσει Σεπτέμβρης, με την έναρξη του νέου 6μήνου?

-  Εγώ είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος το Φλεβάρη με αφορμή αποκλειστικά και μόνο τα ΙΕΚ.  Οπότε τώρα που τελειώνουν και δεν έχω άλλη απασχόληση να το διακόψω ή δεν υπάρχει καμία κύρωση?

-  Επίσης, στο ΤΠΥ που έκοβα ανά μήνα, είχα βάλει διαφορετικές ημερομηνίες για κά8ε μήνα.  Με ενημέρωσε όμως η λογίστρια στο ΙΕΚ, πως πρόκειται να δώσουν όλα μαζί τα ΤΠΥ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, οπότε 8α λογιστούν πως κόπηκαν στην ίδια ημερομηνία.  Γιατί να χάσουμε το 20%, το οποίο έτσι παρακρατείται?  Το Ελληνικό κράτος με ποιο δικαίωμα σου παίρνει αυτό το 20%?

Ευχαριστώ!
Ένας συνάδελφος μηχανικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 07:19:16 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2013, 01:09:21 μμ »
Τώρα που τελειώνει το 6μηνο στο ΙΕΚ, υπάρχει κάποιος με την καλοσύνη να απαντήσει στο προαναφερθέν ερώτημα:

1.  Το συγκεκριμένο ΚΑΔ για εκπαιδευτικές δραστηριότητες, πρέπει να το αφαιρέσουμε με τη λήξη της σύμβασης των ΙΕΚ, δηλαδη τέλη Ιούνη, ή το αφήνουμε να πιάσει Σεπτέμβρης, με την έναρξη του νέου 6μήνου?

-  Εγώ είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος το Φλεβάρη με αφορμή αποκλειστικά και μόνο τα ΙΕΚ.  Οπότε τώρα που τελειώνουν και δεν έχω άλλη απασχόληση να το διακόψω ή δεν υπάρχει καμία κύρωση?

-  Επίσης, στο ΤΠΥ που έκοβα ανά μήνα, είχα βάλει διαφορετικές ημερομηνίες για κά8ε μήνα.  Με ενημέρωσε όμως η λογίστρια στο ΙΕΚ, πως πρόκειται να δώσουν όλα μαζί τα ΤΠΥ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, οπότε 8α λογιστούν πως κόπηκαν στην ίδια ημερομηνία.  Γιατί να χάσουμε το 20%, το οποίο έτσι παρακρατείται?  Το Ελληνικό κράτος με ποιο δικαίωμα σου παίρνει αυτό το 20%?

Ευχαριστώ!
Ένας συνάδελφος μηχανικός.

Το ΚΑΔ μπορεις να το κρατησεις εαν σχεδιαζεις να κανεις παλι μαθηματα στο ΙΕΚ απο Οκτωβρη.
Τα ΤΠΥ τα εκοβες ανα μηνα? Εγω ρωτησα εαν μπορουμε να κοψουμε ξεχωριστα ωστε να γλιτωσουμε την παρακρατηση 20%, αλλά μου ειπανε το ιδιο, ότι θα λογιστουν "ως ενα", οποτε θα παρακρατηθει ο φορος...

Αυτο το θεμα αποτελει τη 2η μεγαλη φορολογικη παρανομια του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Η 1η να υπενθυμισω ειναι με τις βεβαιωσεις παρακρατησης που αφορουν ΑΠΥ-ΤΠΥ με ημερομηνιες του 2012 (για το 2012Β'), που πληρωθηκανε το 2013 και δεν μας τις δινουν για τις φετινες δηλωσεις.


Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 06:05:44 μμ »
-  Είχα πάει αρχές Νοεμβρίου 13 να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ επαγγέλματος μηχανικού και να βάλω το σχετικό ΚΑΔ για ΙΕΚ.  Αφού μάζεψα όλα τα σχετικά έγγραφα, και υπέστη τη σχετική ταλαιπωρία - ορθοστασία - από όροφο σε όροφο, τελικά έφαγα άκυρο, διότι δεν τους κατέθεσα τη σχετική σύμβαση απο τα ΙΕΚ.  Τους εξήγησα πως δεν μου την έχουν δώσει ακόμα, αλλά εκείνοι επέμεναν πως 8α πρέπει να τους την καταθέσω και μετά 8α μου κάνουν την έναρξη. 

-  Τώρα από τα ΙΕΚ μου ζητάνε την έναρξη και επέκταση, αλλιώς λένε δεν πρόκειται να πληρωθώ...  Τι να κάνω?

Φαντάσου να μου βάλουν και πρόστιμο...  Σας παρακαλώ, έχει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 11:15:46 μμ »
Βάλε τις δύο υπηρεσίες να μιλήσουν μεταξύ τους, για να βρούνε τη λύση! ;)

Το θέμα είναι ποιος θα κάνει την αρχή να πάρει τηλέφωνο, το ΙΕΚ ή η ΔΟΥ;

Αποσυνδεδεμένος jsidir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2014, 01:22:41 μμ »
-  Είχα πάει αρχές Νοεμβρίου 13 να κάνω έναρξη στη ΔΟΥ επαγγέλματος μηχανικού και να βάλω το σχετικό ΚΑΔ για ΙΕΚ.  Αφού μάζεψα όλα τα σχετικά έγγραφα, και υπέστη τη σχετική ταλαιπωρία - ορθοστασία - από όροφο σε όροφο, τελικά έφαγα άκυρο, διότι δεν τους κατέθεσα τη σχετική σύμβαση απο τα ΙΕΚ.  Τους εξήγησα πως δεν μου την έχουν δώσει ακόμα, αλλά εκείνοι επέμεναν πως 8α πρέπει να τους την καταθέσω και μετά 8α μου κάνουν την έναρξη. 

-  Τώρα από τα ΙΕΚ μου ζητάνε την έναρξη και επέκταση, αλλιώς λένε δεν πρόκειται να πληρωθώ...  Τι να κάνω?

Φαντάσου να μου βάλουν και πρόστιμο...  Σας παρακαλώ, έχει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Δεν χρειάζεται να έχεις τη σύμβαση από το ΙΕΚ.
Δηλαδή αν πας και κάνεις επέκταση σε ΚΑΔ δικούς μας των μηχανικών θα σου πουν για κάθε κωδικό φέρε μας και σύμβαση για την όποια δουλειά θα κάνεις;
Εσύ κάνεις την επέκταση κι ελπίζεις να δουλέψεις.
Εγώ την έκανα τέλη του 13, έφαγα αρκετές μέρες, χαρτιά από ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ, απαλλαγή από ΟΑΕΕ και μετά η επέκταση.
Και ΠΡΟΣΟΧΗ ότι πρέπει να ανανεώνεις την απαλλαγή στον ΟΑΕΕ αλλιώς οι καραγκιόζηδες θα μας βάλουν να πληρώσουμε κι εκεί εισφορές.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικοι με ΤΠΥ και ΙΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2014, 12:15:51 μμ »
Εγώ δεν είμαι μηχανικός αλλά έκανα επέκταση δραστηριοτήτων για τον ΚΑΔ που θέλουν τα ΙΕΚ, και με την ευκαιρία δήλωσα και για Υπηρεσίες Εκπαίδευσης Σεμιναρίων Ενηλίκων. Εννοείται ότι δε μου ζήτησαν καμία σύμβαση από τα ΙΕΚ. Υποτίθεται ότι εσύ ανοίγεις μια δραστηριότητα με την ελπίδα να δουλέψεις ως ελεύθερος επαγγελματίας κι επίσης υποτίθεται ότι πρώτα έχεις κάνει έναρξη δραστηριοτήτων κι ύστερα αρχίζεις να υπογράφεις συμβάσεις. Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί υπάρχουν εφορίες που ζητούν συμβάσεις με τα ΙΕΚ. Θεωρητικά ένας ΚΑΔ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες συναφείς δραστηριότητες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.