*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 754798 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:23:15 μμ »
γιατί στους φιλολογους  για παράδειγμα νομίζεις πως δεν υπαρχουν ανάγκες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:32:26 μμ »
βρε παιδια συγνωμη, αλλα χωρις να θελω να φανω κακια, ειναι δυνατον αυτες τις μερες με τα τοσα που γινονται στην παιδεια να συζητατε για προσληψεις? εδω προσπαθουν να απολυσουν απο παντου και θα προσλαβουν νεους?

Άλλα απασχολούν το "παλιό" και άλλα το "νέο" , άλλα τον μόνιμο και άλλα τον αναπληρωτή-ωρομίσθιο-...                 :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:40:09 μμ »
έτσι...καμία επικοινωνία και ενσυναίσθηση...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:44:11 μμ »
βρε παιδια συγνωμη, αλλα χωρις να θελω να φανω κακια, ειναι δυνατον αυτες τις μερες με τα τοσα που γινονται στην παιδεια να συζητατε για προσληψεις? εδω προσπαθουν να απολυσουν απο παντου και θα προσλαβουν νεους?

Άλλα απασχολούν το "παλιό" και άλλα το "νέο" , άλλα τον μόνιμο και άλλα τον αναπληρωτή-ωρομίσθιο-...                 :) :) :) :) :)
Σωστές και οι δύο απόψεις!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:02 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #452 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:49:34 μμ »
βρε παιδια συγνωμη, αλλα χωρις να θελω να φανω κακια, ειναι δυνατον αυτες τις μερες με τα τοσα που γινονται στην παιδεια να συζητατε για προσληψεις? εδω προσπαθουν να απολυσουν απο παντου και θα προσλαβουν νεους?
μα οχι βεβαια.... για προσληψεις θα μιλαμε τωρα?
Απλα σε λιγα χρονια δε θα υπαρχει εκπαιδευτικος κατω απο 40...... απλα πραγματα!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #453 στις: Αύγουστος 30, 2013, 05:54:07 μμ »
Αλλο οι πραγματικές ανάγκες και αλλο τα πλεονασματα που εμφανίζουν για να νομιμοποιήσουν καταστάσεις. Τα πραγματικα κενα μπορουν να καλυφθούν με πολλούς τρόπους και ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων. Ενα απο αυτα ειναι και η υπερωριακη αναθεση μεχρι και 30 ωρες (δεν πρόσεξα αν αναφέρεται κατι στο νεο ΝΣ για τις υπερωρίες), αυστηρή τήρηση των τμημάτων 27+ μαθητών και πολλα αλλα. Ολα αυτα καθορίζονται απο τον προϋπολογισμό και το μεσοπρόθεσμο οπως προαναφέρθηκε. Το θεμα ειναι τι κάνουμε εμεις, τι κανει ο κοσμος. Αν δηλαδη θέσουν όριο ας πουμε το 180 παιδια για να υπαρχει ενα γυμνασιο εμεις θα το δεχθούμε??
Το θεμα ειναι οτι η πολιτικη λιτότητας με έμφαση στις περικοπές στη παιδεία εφαρμόζεται σε ολες τις "υπερχρεωμενες" χωρες. Και δηλαδη ειναι παράλογο εκτος απο το να μην απολυθουμε το να ζητάμε και διορισμούς εφοσον υπαρχουν πραγματικές ανάγκες? δεν πρεπει να αποδεχθούμε την ελαστικοποίηση των εργασιακών σχέσεων γιατι προς τα κει .οδεύουμε. Και τα αριθμητικά δεδομενα τι λενε, εχουμε 150.000 εκπαιδευτικούς και το βλέπει η τροικα και λεει βρείτε τροπο να μειωθούν 10-15-20%. Και οι δικοι μας ψάχνουν τρόπους. Αυτα ειναι τα πλεονασματα.  Ο προκαθορισμένες αριθμος πριν καν δουν τις πραγματικές αναγκες
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2013, 05:58:10 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #454 στις: Αύγουστος 30, 2013, 06:02:58 μμ »
βρε παιδια συγνωμη, αλλα χωρις να θελω να φανω κακια, ειναι δυνατον αυτες τις μερες με τα τοσα που γινονται στην παιδεια να συζητατε για προσληψεις? εδω προσπαθουν να απολυσουν απο παντου και θα προσλαβουν νεους?

αν δεν υπηρχε αυτη η σταση ,του "αναμενομενου" ισως να υπηρχε κ η αγωνιστικη διαθεση απο περισσοτερους ,η οποια θα επρεπε να ειναι αναμενομενη...............

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #455 στις: Αύγουστος 30, 2013, 06:05:10 μμ »
Για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν , πολλοί εδώ μέσα που αυτή τη στιγμή είναι έξω συμπάσχουν με αυτούς που έχασαν τη δουλειά τους ή με αυτούς που αν δε γίνουν έγκαιρα οι αποσπάσεις θα ζημιωθούν οικονομικά (χωρίς λόγο ουσιαστικά) ή αν δε γίνουν καθόλου θα διαλυθούν οικογένειες και και ... .
Οι αλλαγές στη παιδεία επηρεάζουν επίσης τους απ' έξω , δραματική μείωση των αναπληρωτών, αύξηση της ωρομισθίας πιθανόν, δυσοίωνο μέλλον και και ... ,
Αν κρίνω από τη στάση της ΟΛΜΕ τόσα χρόνια τέτοια συμπαράσταση... , δε ξέρω.
Ίσως οι από μέσα, λόγο δικών τους προβλημάτων φυσικά, δε στηρίζουν τους απέξω, στη πραγματικότητα ελάχιστα ασχολούνται (ίσως λίγη συμπάθεια) .
Καθείς στο κόσμο του λοιπόν και τα άτομα που περιμένουν το διορισμό τους έχουν τη δική μου τουλάχιστον συμπαράσταση (Δεν ανήκω  σε αυτούς που περιμένουν διορισμό με οποιοδήποτε τρόπο)

 :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #456 στις: Αύγουστος 30, 2013, 06:16:35 μμ »
 μια αξιοπρεπης τοποθετηση...........

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #457 στις: Αύγουστος 30, 2013, 07:26:08 μμ »
Για να το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν , πολλοί εδώ μέσα που αυτή τη στιγμή είναι έξω συμπάσχουν με αυτούς που έχασαν τη δουλειά τους ή με αυτούς που αν δε γίνουν έγκαιρα οι αποσπάσεις θα ζημιωθούν οικονομικά (χωρίς λόγο ουσιαστικά) ή αν δε γίνουν καθόλου θα διαλυθούν οικογένειες και και ... .
Οι αλλαγές στη παιδεία επηρεάζουν επίσης τους απ' έξω , δραματική μείωση των αναπληρωτών, αύξηση της ωρομισθίας πιθανόν, δυσοίωνο μέλλον και και ... ,
Αν κρίνω από τη στάση της ΟΛΜΕ τόσα χρόνια τέτοια συμπαράσταση... , δε ξέρω.
Ίσως οι από μέσα, λόγο δικών τους προβλημάτων φυσικά, δε στηρίζουν τους απέξω, στη πραγματικότητα ελάχιστα ασχολούνται (ίσως λίγη συμπάθεια) .
Καθείς στο κόσμο του λοιπόν και τα άτομα που περιμένουν το διορισμό τους έχουν τη δική μου τουλάχιστον συμπαράσταση (Δεν ανήκω  σε αυτούς που περιμένουν διορισμό με οποιοδήποτε τρόπο)

 :) :) :) :) :)
Mια κατασταλαγμενη αποψη που καλυπτει μια μικρη απογοητευση....
Αλλά ετσι ειναι Φιλε μου η πραγματικοτητα σ'αυτο το χωρο ,οπως τα περιγραφεις  :) :) ::) ::)

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #458 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:25:06 μμ »
Ποια πικρια βγαζει ο typos72;Τι 24μηνιτης και κουραφεξαλα.Ασεπιτης ειναι.Τον διαβαζω καιρο.Και τι ψυχρος και παραμυθια..Τι πρεπει να κανει; Να σπασει το πληκτρολογιο;Κι εγω ψυχραιμια εχω μετα απο 3 χρονια χλαπατσας και απατηλων υποσχεσεων.Η θα μου πειτε οτι ειμαι κι εγω απο τους βολεμενους;Απλα ο ανθρωπος αναγνωριζει ποια ειναι τα περιθωρια κινησεων,τι μπορει να αποδωσει μετα απο 3 χρονια εμπειριας και ταλαιπωριας.Αναλυτικη-συνθετικη σκεψη.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #459 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:35:50 μμ »
troktiko,ναι σημερα πληροφορηθηκα την αποφαση για τους φιλολογους και μαλλον και για τουςυπολοιπους το ιδιο θα'ναι.(μην νομιζεις  ,ανηκω και εγω εκει)

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #460 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:40:06 μμ »
Ποια πικρια βγαζει ο typos72;Τι 24μηνιτης και κουραφεξαλα.Ασεπιτης ειναι.Τον διαβαζω καιρο.Και τι ψυχρος και παραμυθια..Τι πρεπει να κανει; Να σπασει το πληκτρολογιο;Κι εγω ψυχραιμια εχω μετα απο 3 χρονια χλαπατσας και απατηλων υποσχεσεων.Η θα μου πειτε οτι ειμαι κι εγω απο τους βολεμενους;Απλα ο ανθρωπος αναγνωριζει ποια ειναι τα περιθωρια κινησεων,τι μπορει να αποδωσει μετα απο 3 χρονια εμπειριας και ταλαιπωριας.Αναλυτικη-συνθετικη σκεψη.
Συνάδελφε,ευχαριστώ για την κατανόηση.Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες.Τώρα ερχόμενος στην αποφάση για τα 24μηνα των φιλολόγων,το Διοικητικό εφετειό Αθηνών σε ακυρωτικό σχηματισμό χαρακτηρίζει αντισυνταγματικό τον συγκεκριμένο τρόπο διορισμού και γι αυτό αρνήθηκε το αίτημα των συναδέλφων.Προσωπικά θεωρώ την απόφαση αναμενόμενη.Στο τόπικ για δημιουργία συλλόγου διορισμένων ασεπιτών,είχα πεί ξεκάθαρα πως μετά το 2001 μόνο ο διορισμός με φεκ του ασεπ είναι νόμιμος.Κάποιοι συνάδελφοι μου επιτέθηκαν γιατί θεώρησαν πως στρέφομαι εναντίον τους.Το καταννοώ γιατί δεν με γνωρίζουν και απο σεβασμό προς αυτούς δεν το επανέλαβα.Σήμερα τους διαβεβαιώνω πως η θέση μου ήταν απολύτως επιστημονική και δεν είχε καμία προσωπική αιχμή.Θα επαναλάβω αυτό που έχω πει πολλές φορές:αν κάποιος συνάδελφος μου βρεί ευχάριστο τρόπο να πω δυσάρεστα πράγματα,υπόσχομαι πως θα τον ακολουθήσω.Καλό μήνα σε όλους!
 

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #461 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:56:25 μμ »
Συνάδελφοι,θα επαναλάβω τα όσα λέω,μήπως δεν γίνομαι κατανοητός:για φέτος δεν θα γίνουν προσλήψεις μονίμων.Το υπουργείο δήλωσε στο διοικητικής μεταρρύθμισης πως εμφανίζει σε όλες τις ειδικότητες πλεονάσματα μετά την αύξηση του ωραρίου και δεν έχει ανάγκη να κάνει διορισμούς.Στην ουσία η μεταβατική τελείωσε απο την στιγμή που δεν υπάρχουν ανάγκες.Δεν μίλησα για νέο ασεπ ή για νέες λίστες,όταν λέμε τέλος,εννοούμε τέλος για όλους και για όλα.
Τα φεκ των ασεπίτων θα φύγουν με μετατάξεις μέσω του 1 προς 1.
Διορισμοί στην εκπαίδευση θα γίνουν μετά απο το 2015 και είναι παντελώς άγνωστο τι θα γίνει τότε.
Το σίγουρο είναι πως το υπουργείο με διορισμούς μονίμων δεν ασχολείται!!!

Μια ερώτηση μόνο: όταν λες ότι τα ΦΕΚ θα φύγουν με μετατάξεις εννοείς σε άλλες υπηρεσίες? σε Αθμια (εμείς οι ΠΕ07 πχ που προοριζόμασταν για Βθμια)? Αν μπορείς να εξηγήσεις θα ήθελα να μάθω. Ευχαριστώ
Για ξενόγλωσσους έχει έντονα ακουστεί η προώθηση τους σε μουσεία,στο υπουργείο πολιτισμού.Η προεργασία έχει γίνει απο πριν,τότε που παιδείας και πολιτισμού ήταν ενιαίο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158564
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.161 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.