*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 754720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:27:03 μμ »
να σε ρωτήσω από τα ξέρεις; και επιπλέον πως θα διοριστούν τα φεκ με το νόμο 3848; γιατί πέρυσι το υπουργείο διόρισε και επιλαχόντες από ΑΣΕΠ ενώ άλλα υπουργεία δε διοριζούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 11:56:12 μμ »
Ποια πικρια βγαζει ο typos72;Τι 24μηνιτης και κουραφεξαλα.Ασεπιτης ειναι.Τον διαβαζω καιρο.Και τι ψυχρος και παραμυθια..Τι πρεπει να κανει; Να σπασει το πληκτρολογιο;Κι εγω ψυχραιμια εχω μετα απο 3 χρονια χλαπατσας και απατηλων υποσχεσεων.Η θα μου πειτε οτι ειμαι κι εγω απο τους βολεμενους;Απλα ο ανθρωπος αναγνωριζει ποια ειναι τα περιθωρια κινησεων,τι μπορει να αποδωσει μετα απο 3 χρονια εμπειριας και ταλαιπωριας.Αναλυτικη-συνθετικη σκεψη.
Συνάδελφε,ευχαριστώ για την κατανόηση.Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες.Τώρα ερχόμενος στην αποφάση για τα 24μηνα των φιλολόγων,το Διοικητικό εφετειό Αθηνών σε ακυρωτικό σχηματισμό χαρακτηρίζει αντισυνταγματικό τον συγκεκριμένο τρόπο διορισμού και γι αυτό αρνήθηκε το αίτημα των συναδέλφων.Προσωπικά θεωρώ την απόφαση αναμενόμενη.Στο τόπικ για δημιουργία συλλόγου διορισμένων ασεπιτών,είχα πεί ξεκάθαρα πως μετά το 2001 μόνο ο διορισμός με φεκ του ασεπ είναι νόμιμος.Κάποιοι συνάδελφοι μου επιτέθηκαν γιατί θεώρησαν πως στρέφομαι εναντίον τους.Το καταννοώ γιατί δεν με γνωρίζουν και απο σεβασμό προς αυτούς δεν το επανέλαβα.Σήμερα τους διαβεβαιώνω πως η θέση μου ήταν απολύτως επιστημονική και δεν είχε καμία προσωπική αιχμή.Θα επαναλάβω αυτό που έχω πει πολλές φορές:αν κάποιος συνάδελφος μου βρεί ευχάριστο τρόπο να πω δυσάρεστα πράγματα,υπόσχομαι πως θα τον ακολουθήσω.Καλό μήνα σε όλους!

Έννοια σου, γράφε με όποιο επιστημονικό τρόπο θέλεις. Άσε τους άλλους που δεν ξέρουν...
Απλά θα σου πω ότι το σεβασμό τον κερδίζει κάποιος με αυτά που γράφει και ως νομικός θα έπρεπε να γνωρίζεις καλά τι σημαίνει η λέξη "παράνομος".
Καλό μήνα και σε σένα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:01:11 μμ »
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το αρμόδιο για τους μόνιμους διορισμούς τμήμα του Υπουργείου, έμαθα τα εξής:
(1) Κάθε έτος το Υπουργείο Παιδείας στέλνει ποιοτική και ποσοτική πρόταση διορισμών στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης, το οποίο τελικά αποφασίζει για το πόσοι θα διοριστούν από κάθε ειδικότητα και πιστώνει τα ανάλογα χρήματα στο Υπουργείο Παιδειάς. Η διαδικασία συνήθως ολοκληρώνεται εντός του Αυγούστου.
(2) Έχει ήδη σταλεί (από τις αρχές καλοκαιριού) η πρόταση του Υπουργείου Παιδείας, πλην όμως το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης δεν έχει εισέτι εγκρίνει/πιστώσει τα χρήματα. Λεπτομέρειες για το περιεχόμενο της πρότασης δεν μου γνωστοποιηθηκαν παρά την επιμονή μου.
(3) Από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρύθμισης δεν έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο να γίνουν και μηδενικοί (ή σχεδόν) διορισμοί, ανεξάρτητα με την πρόταση του Υπουργείου Παιδείας.
(4) Το Υπουργείο Παιδείας θεωρεί πιθανό οι όποιοι διορισμοί να γίνουν μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου.

Αν οι παραπάνω ανεπίσημες πληροφορίες είναι ακριβείς (δεν μπορώ να το εγγυηθώ), η "μπάλα" βρίσκεται στο γήπεδο του Υπουργείου Διοικητικής Μεταρύθμισης. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι πριν την έλευση της τρόικας (15/9), διορισμοί αποκλείεται να γίνουν. Επίσης, με δεδομένο τον κανόνα 1 πρόσληψη για 10 αποχωρήσεις, την ευρεία ερμηνεία του (συνολική εφαρμογή και όχι εφαρμογή κατ' ειδικότητα και βαθμίδα εκπαίδευσης) και τις προσλήψεις στην τριτοβάθμια που ήδη έγιναν, θεωρώ ότι φέτος οι διορισμοί σε πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια, αν βέβαια γίνουν, θα είναι πολύ περιορισμένοι...

Κάθε άλλη πληροφορία επί του θέματος, καλοδεχούμενη. 

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:07:09 μμ »
Επιβεβαιωνω και εγω την πληροφορια για το (2)...
Μαλιστα εμενα μου ανεφεραν οτι απο το Μαιο εχουν στειλει την προταση τους για διορισμους.... και κυριως για εναπομειναντες (αγνωστο ποσοι) 60-40.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:04 »

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:30:44 μμ »
Κάτι που δεν μου κάθεται καλά:
Μέσω της ιστοσελίδας http://e-aitisi.sch.gr/ μπορεί κανείς να πληροφορηθεί λεπτομερώς (ονόματα, μόρια, στοιχεία κλπ) για κάθε είδους πίνακα κατάταξης που έχει θεσπιστεί (αναπληρωτές, 30μηνα, εννιαίος κλπ). Μάλιστα, οι πίνακες ενημερώνονται σχετικά τακτικά και ανανεώνονται στην αρχή κάθε σχολικού έτους. Όμως, δεν υπάρχει πίνακας διοριστέων ΑΣΕΠ που να απεικονίζει αντίστοιχες πληροφορίες για όσους διοριστέους ΑΣΕΠ δεν έχουν διοριστεί ακόμα. Επιπλέον, ο εννιαίος πίνακας διορισμών δεν περιέχει όλους τους διοριστέους ΑΣΕΠ (το λέω γιατί δεν περιέχει εμένα). Το ερώτημα: Πως ενημερώνεται κάοποις για τη σχετική θέση του στον πίνακα διοριστέων ΑΣΕΠ (πόσοι προηγούνται, πόσοι έπονται κλπ); Γιατί δεν υφίσταται ενημερωμένος αντίστοιχος πίνακας στο  http://e-aitisi.sch.gr/ ;
Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:43:05 μμ »
Το Υπουργείο έχει βγάλει επίσημο έγγραφο με τον αριθμό των υπόλοιπων διοριστέων του ΑΣΕΠ που έχουν μείνει αδιόριστοι.Γνωρίζει πολύ καλά και τον αριθμό και τα ονόματα.
Πάντως με όσα γράφετε αρχίζω να ελπίζω ότι έστω και λίγοι διορισμοί, έστω και μετά τις 15/9 θα γίνουν!Μακάρι για όλους μας!!!!!!!!!!!!!!Μακάρι το Υπουργείο να μας αιφνιδιάσει ευχάριστα έστω και αργά!!!!!!!
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί το ΥΠ.ΔΙΟΚ.ΜΕΤ. καθυστερεί τόοοοοοσο πολύ να απαντήσει και να εγκρίνει τις οποιεσδήποτε πιστώσεις για την Παιδεία?????????? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:14:15 μμ »
Επειδη το Αφεντικο ερχεται στην Ελλαδα στις 15 του μηνα. Δεν πρεπει το υπουργειο διοικητικης μεταρρυθμισης να παρει την αδεια Του πρωτα;;;;   :P
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:31:35 μμ »
Κάτι που δεν μου κάθεται καλά:
Μέσω της ιστοσελίδας http://e-aitisi.sch.gr/ μπορεί κανείς να πληροφορηθεί λεπτομερώς (ονόματα, μόρια, στοιχεία κλπ) για κάθε είδους πίνακα κατάταξης που έχει θεσπιστεί (αναπληρωτές, 30μηνα, εννιαίος κλπ). Μάλιστα, οι πίνακες ενημερώνονται σχετικά τακτικά και ανανεώνονται στην αρχή κάθε σχολικού έτους. Όμως, δεν υπάρχει πίνακας διοριστέων ΑΣΕΠ που να απεικονίζει αντίστοιχες πληροφορίες για όσους διοριστέους ΑΣΕΠ δεν έχουν διοριστεί ακόμα. Επιπλέον, ο ενιαίος πίνακας διορισμών δεν περιέχει όλους τους διοριστέους ΑΣΕΠ (το λέω γιατί δεν περιέχει εμένα). Το ερώτημα: Πως ενημερώνεται κάποιoς για τη σχετική θέση του στον πίνακα διοριστέων ΑΣΕΠ (πόσοι προηγούνται, πόσοι έπονται κλπ); Γιατί δεν υφίσταται ενημερωμένος αντίστοιχος πίνακας στο  http://e-aitisi.sch.gr/ ;
Γνωρίζει κανείς;
Ποτέ δεν υπήρχε ο πίνακας διοριστέων του ΑΣΕΠ στο http://e-aitisi.sch.gr
Αν είσαι διοριστέος του ΑΣΕΠ παρακολουθώντας τους διορισμούς από το 2009 ως τώρα ξέρεις τι σειρά έχεις.
Εγώ αυτό έχω κάνει για την ειδικότητά μου για να μπορώ να έχω εικόνα.

Οι πίνακες στο e-aitisi είναι πίνακες προτεραιότητας σύμφωνα με την προϋπηρεσία, δεν είναι πίνακες διοριστέων.
Οι πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ υπάρχουν στο www.asep.gr με ονόματα βαθμό ΑΣΕΠ και τις σχετικές προσαυξήσεις.
Οι μεταβολές σε αυτούς τους πίνακες αφορούν μόνο στους διορισμούς που έχουν γίνει, ενώ οι πίνακες του e-aitisi μεταβάλλονται από την απόκτηση παιδαγωγικής επάρκειας ή της πολυτεκνικής ιδιότητας, την τακτοποίηση των στρατιωτικών υποχρεώσεων και το αν ανήκει κάποιος σε ειδική κατηγορία.

Ο ενιαίος πίνακας διορισμού δεν είναι απαραίτητο να περιλαμβάνει τους διοριστέους του ΑΣΕΠ, αν δεν έχουν καθόλου διδακτική προϋπηρεσία στο υπουργείο παιδείας. Για αυτό δε βλέπεις το όνομά σου στον ενιαίο πίνακα.
Δεν μας είπες ποια είναι η ειδικότητά σου. Αν δεν ανήκεις σε ειδικότητα με πολλούς διοριστέους είναι ευκολότερο να βγάλεις άκρη βλέποντας τον αρχικό πίνακα στο asep.gr και αφαιρώντας αυτούς που διορίστηκαν ως τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:45:54 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:33:44 μμ »
τα δικα μου νεα δεν ειναι ελπιδοφορα δυστυχως............ κ τα γραφω οχι γιατι θελω να μας κοψω την ελπιδα αλλα για να εχουμε κ την αλλη αποψη( την κακιαααααααααα) . πηρα τηλ στη ΔΟΕ για το θεμα του επιδοματος ( θεση ευθυνης) κ μιλησα με τον Παλιγιαννη.στο τελος τον ρωτησα πως εκτιμα την κατασταση με το θεμα των διορισμων κ μου απαντησε οτι το μινιστρι θα αναγκαστει να διορισει γιατι δεν εχει αλλη επιλογη απο τα τοσα κενα αλλα οχι φετος........... βεβαια μου συμπληρωνει στο τελος ( το κερασακι) στην ελλαδα ζουμε ολα ειναι πιθανα...........  μου ηρθε να του πω " δι" ευχων, των αγιων, πατερων ημων".......  ΤΙ ΝΑ ΠΩ......... το μονο που ευχομαι πλεον ειναι να γινει απεργια διαρκειας μπας κ δειξουμε οτι ειμαστε ακομα ζωντανοι..........

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:37:07 μμ »
Πολλές πληροφορίες μαζεμένες και μπερδεύτηκα....

1)Με βάση την απόφαση του Διοικητικού Εφετείου για το 24μηνο, μπορεί το Υπουργείο Παιδείας να ζητήσει αναδρομική εφαρμογή της  και άρα απόλυση των όσων διορίστηκαν με το αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο;;;
2)Αν υποθέσουμε ότι το Υπουργείο αποφασίσει να διορίσει φιλολόγους, τι μπορεί να ισχύσει εφόσον δεν υπάρχει το 60-40 και το 24μηνο;Τι μπορεί να εφεύρουν;Να θεωρηθεί ως 60 όποιος έχει δώσει ΑΣΕΠ και είναι ψηλά στον πίνακα και ως 40 όποιος δεν έχει δώσει και είναι επίσης ψηλά στον πίνακα;Ή να διορίσει ειδικές κατηγορίες;

Αν κάποιος έχει έγκυρες πληροφορίες, παρακαλώ να τις μοιραστεί μαζί μας....

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:45:50 μμ »
Πολλές πληροφορίες μαζεμένες και μπερδεύτηκα....

1)Με βάση την απόφαση του Διοικητικού Εφετείου για το 24μηνο, μπορεί το Υπουργείο Παιδείας να ζητήσει αναδρομική εφαρμογή της  και άρα απόλυση των όσων διορίστηκαν με το αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο;;;
2)Αν υποθέσουμε ότι το Υπουργείο αποφασίσει να διορίσει φιλολόγους, τι μπορεί να ισχύσει εφόσον δεν υπάρχει το 60-40 και το 24μηνο;Τι μπορεί να εφεύρουν;Να θεωρηθεί ως 60 όποιος έχει δώσει ΑΣΕΠ και είναι ψηλά στον πίνακα και ως 40 όποιος δεν έχει δώσει και είναι επίσης ψηλά στον πίνακα;Ή να διορίσει ειδικές κατηγορίες;

Αν κάποιος έχει έγκυρες πληροφορίες, παρακαλώ να τις μοιραστεί μαζί μας....
το λογικό είναι αν π.χ. εχει 10 πιστωσεις και παραλληλα 10 κενά π.χ. Θεολογων και αλλα 10 κενά Φιλολογων... να διορίσει και να εξαντλησει τους εναπομειναντες 10 Θεολογους του 60-40 & να παρει τους 10 φιλολογους ως αναπληρωτες.

Προσωπικη αποψη παντα.....

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 05:25:11 μμ »
 Επειδή δεν έχω σχετική ενημέρωση μπορείτε να μου εξηγήσετε τι έγινε με το 24μηνο των φιλολόγων; Σας ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 05:39:00 μμ »
Πολλές πληροφορίες μαζεμένες και μπερδεύτηκα....

1)Με βάση την απόφαση του Διοικητικού Εφετείου για το 24μηνο, μπορεί το Υπουργείο Παιδείας να ζητήσει αναδρομική εφαρμογή της  και άρα απόλυση των όσων διορίστηκαν με το αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο;;;
2)Αν υποθέσουμε ότι το Υπουργείο αποφασίσει να διορίσει φιλολόγους, τι μπορεί να ισχύσει εφόσον δεν υπάρχει το 60-40 και το 24μηνο;Τι μπορεί να εφεύρουν;Να θεωρηθεί ως 60 όποιος έχει δώσει ΑΣΕΠ και είναι ψηλά στον πίνακα και ως 40 όποιος δεν έχει δώσει και είναι επίσης ψηλά στον πίνακα;Ή να διορίσει ειδικές κατηγορίες;

Αν κάποιος έχει έγκυρες πληροφορίες, παρακαλώ να τις μοιραστεί μαζί μας....
το λογικό είναι αν π.χ. εχει 10 πιστωσεις και παραλληλα 10 κενά π.χ. Θεολογων και αλλα 10 κενά Φιλολογων... να διορίσει και να εξαντλησει τους εναπομειναντες 10 Θεολογους του 60-40 & να παρει τους 10 φιλολογους ως αναπληρωτες.

Προσωπικη αποψη παντα.....
Θα ήταν λογικό στο παράδειγμά σου να διοριστούν οι θεολόγοι αν υπήρχε έλειμα θεολόγων(ή οποιασδήποτε άλλης ειδικότητας) αν δεν πλεόναζαν...

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 05:49:03 μμ »
Υπάρχει κάποια εξέλιξη για το 24μηνο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.