*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 258522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #238 στις: Μάρτιος 11, 2015, 11:22:00 μμ »
Τότε όμως δεν ήταν αναγνωρισμένα και ο κόσμος ήταν διστακτικός..

γεια σου Σοφια.
το ελληνοφωνο imba καθε ποτε εχει εξεταστικη?????
δινεις ολα τα μαθήματα κορμου σε μια εξεταστική ή τα δίνεις λίγα λίγα???
γενικά το επίπεδο δυσκολίας των μαθημάτων πως ειναι???????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:02 »

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #239 στις: Μάρτιος 13, 2015, 12:07:39 πμ »
ακόμα δεν ολοκληρωσαν οι πρώτοι φοιτητες

Εμένα αυτό μου είπαν στο τηλέφωνο γιατί με ενδιαφέρει.
Ας πάρει τηλέφωνο και κανείς άλλος μήπως βγάλουμε άκρη..

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #240 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:33:55 πμ »
Εμένα αυτό μου είπαν στο τηλέφωνο γιατί με ενδιαφέρει.
Ας πάρει τηλέφωνο και κανείς άλλος μήπως βγάλουμε άκρη..
από το ΜΒΑ οι πρωτοι βγήκαν τον περασμενο Δεκεμβριο΄. Από την εκπαιδευτική ηγεσία οι πρώτοι θα βγουν Μαιο

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #241 στις: Μάρτιος 28, 2015, 12:55:28 πμ »
από το ΜΒΑ οι πρωτοι βγήκαν τον περασμενο Δεκεμβριο΄. Από την εκπαιδευτική ηγεσία οι πρώτοι θα βγουν Μαιο

οι αποφοιτοι του ΜΒΑ ξερουμε εαν εχουνε καταθεσει τα χαρτια για αναγνωριση στο ΔΟΑΤΑΠ?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:22:02 »

Αποσυνδεδεμένος jimpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #242 στις: Μάρτιος 30, 2015, 11:06:54 μμ »
Καλησπέρα,μήπως μπορεί κάποιος που έχει τελιώσει κάποιο μεταπτυχιακό απο το Marconi και ξέρει τα πράγματα απο μέσα να μας δώσει κάποιες πληροφορίες-λεπτομέριες σχετικά με την αναγνωρισιμότητα του μεταπτυχιακού στην Ελλάδα(Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) και γενικότερα πληροφορίες σχέτικα με το κύρος του συγγκεκριμένου πανεπιστημίου.Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος mhtsos90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #243 στις: Απρίλιος 08, 2015, 05:06:46 μμ »
Ξερει κανεις στο ΙΜΒΑ στα ελληνικα τι ερωτησεις περιπου βαζουν στην εξεταση των πρωτων 8 μαθηματων;Βασει των σημειωσεων που μας εδωσαν δε μπορω να καταλαβω τι θα μπορουσαν να ρωτησουν...Η ποιοτητα των μαθηματων από άθλια έως ανύπαρκτη...Κόβουν εύξκολα στην εξεταστική;

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #244 στις: Απρίλιος 09, 2015, 01:18:54 μμ »
Η ποιοτητα των μαθηματων από άθλια έως ανύπαρκτη...

Ααααα τόσο καλά??Γι' αυτο δεν μιλά κανένας δημόσια στο φορουμ για τη διαδικασία των μαθημάτων και των εξετάσεων??

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #245 στις: Απρίλιος 09, 2015, 01:33:02 μμ »
Kανείς δεν έχει πάρει αναγνώριση από τον δοαταπ  ακόμη στην εκπαιδευτικη ηγεσία.( αν και έχουν ξεκινήσει φοιτητές από το 2013.) Κάποια στιγμή θα μάθουμε στην πράξη αν αναγνωρίζεται επίσημα από τον Δοαταπ.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος gime

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #246 στις: Απρίλιος 19, 2015, 02:40:07 μμ »
Γεια σας. Γνωρίζει κανείς τι χρεώνουν στο Marconi όταν κανείς ξεπεράσει και τους έξι μήνες παράτασης που δίνουν μετά το έτος ; Δεν νομίζω ότι μπορώ να τελειώσω σε 12 + 6 μήνες. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για μια μικρή επιβάρυνση ή πρέπει να πληρώσει εξ αρχής ;
Επίσης , παρότι είμαι γραμμένος στο πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ εδώ και έξι μήνες δεν έχω δώσει εξετάσεις. Οι σημειώσεις είναι αυτές που συνοδεύουν τις διαλέξεις ; Υπάρχουν άλλες ; Εγώ νομίζω επίσης ότι οι διαλέξεις πολλές φορές παρότι στα Ελληνικά είναι δυσνόητες. Συμφωνείτε ;

Αποσυνδεδεμένος dimitsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #247 στις: Απρίλιος 25, 2015, 07:50:26 μμ »
Καλησπέρα σας.


Είμαι 25 χρονών, ενδιαφέρομαι να σπουδάσω εξ αποστάσεως σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού και τυχαία βρήκα ένα εξ αποστάσεως προπτυχιακό πρόγραμμα από το Ιταλικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο Μαρκόνι.

Ενδιαφέρομαι για το αγγλόφωνο πτυχίο στις Πολιτικές Επιστήμες.

Θα ήθελα καταρχήν να σας γνωστοποιήσω ότι το πτυχίο το θέλω μόνο για μένα, για την προσωπική μου ικανοποίηση, και ότι δεν πρόκειται να δουλέψω ποτέ στη ζωή μου, αφού στην πορεία, προέκυψε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με την υγεία μου, ψυχολογικής φύσεως, το οποίο με καθιστά ανίκανο για κάθε εργασία.

Πάσχω από μη καθορισμένη μη οργανική ψύχωση, βαριά αγχώδη διαταραχή και βαριάς μορφής κατάθλιψη, έχασα πρόσφατα μέλος της οικογένειάς μου (οπότε είμαι και από μονογονεϊκή οικογένεια), είμαι άνεργος και όλη αυτή η κατάσταση μου έχει δημιουργήσει μία σχετική δυσκινησία, μιας μορφής κάτι σαν δυσλεξία (αυτά δηλαδή που σκέφτομαι, δυσκολεύομαι να τα γράψω στο χαρτί) και ταυτόχρονα, μία σχετική δυσκολία στην ομιλία μου.


Σκέφτηκα να κάνω χρήση του 5%, χωρίς δηλαδή να δώσω καθόλου εξετάσεις, αλλά δυστυχώς αφενός δεν συμπεριλαμβάνονται οι ψυχικές παθήσεις σε αυτή την κατηγορία και αφετέρου, ακόμα και να περνούσα στο Καποδιστριακό, δεν δύναμαι να μετακινηθώ καθόλου για να παρακολουθήσω τα μαθήματα σε ένα συμβατικό ΑΕΙ..

Το μόνο που πρόλαβα και κατάφερα να κάνω είναι να πάρω το δίπλωμα πληροφορικής Keycert καθώς και το δίπλωμα αγγλικών C2 του ΤΙΕ.


Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω τα εξής, αν γνωρίζετε κι εσείς από τη δική σας εμπειρία, όσον αφορά το πανεπιστήμιο Μαρκόνι:
Καταρχήν, για να εγγραφεί κάποιος σε αυτό, θα πρέπει να έχει επισημειωμένη τη σφραγίδα της Χάγης (το λεγόμενο APOSTILLE) στο απολυτήριο λυκείου, ώστε να του χορηγηθεί η Dichiarazione di Valore (Βεβαίωση Ισοτιμίας) από το Ιταλικό Προξενείο??


Κατά δεύτερον και πιο σημαντικό για εμένα, αφού εγγραφεί κάποιος εκεί, πώς πραγματοποιείται το διάβασμα στο κάθε μάθημα??

Πρέπει να μάθουμε όλη την ύλη απ'έξω, από τα ηλεκτρονικά βιβλία και τις διαλέξεις??
Ή δίνουμε περισσότερο έμφαση σε ορισμένα σημεία??

Πώς γίνεται η δια ζώσης τελική εξέταση?? Υπάρχουν 3 ερωτήσεις ανάπτυξης και διαρκεί 90 λεπτά??

Επειδή εγώ δεν μπορώ να μετακινηθώ, γίνεται να γίνει μία εξαίρεση και να δώσω αποκλειστικά online εξετάσεις ή αυτές δεν αναγνωρίζονται καθόλου από το ΔΟΑΤΑΠ, οπότε και θα πρέπει να δώσω δια ζώσης εξετάσεις??
Υπάρχει τέτοια ρύθμιση για άτομα με ειδικές περιπτώσεις προβλημάτων υγείας??

Θα μπορούσα να δώσω τουλάχιστον, με ένα χαρτί γιατρού από ένα ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ενηλίκων, να δώσω προφορικές εξετάσεις σε κάθε μάθημα ή να υπάρξει κάποια επιπλέον βοήθεια για μένα??


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mhtsos90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #248 στις: Μάιος 12, 2015, 09:45:53 μμ »
Αγαπητε Δημήτρη,δε γνωριζω τι πρεπει να κανεις,αλλα πιστευω πως πρεπει να επικοινωνησεις με την ελληνικη γραμματεια στην Ιταλια στο Marconi.Στειλε ενα e-mail εκει. Εδω δε θα βγαλεις ακρη. Εγω εχω ρωτησει 3 φορες αν καποιος εχει καποια εμπειρια να μοιραστει σχετικα με την εξεταστικη του ΙΜΒΑ και μονο ενα ατομο φιλοτιμηθηκε στους 7 μηνες να μου πει κατι.Ερχετε εξεταστικη και δεν ξερουμε τι να περιμενουμε σε σχεση με το τι θα πεσει. Οποιος γνωριζει ας μας διαφωτισει...Ας αρχιζουμε να επικοινωνουμε ως συμφοιτητες και οχι ως ανταγωνιστες.Σε περιπτωση που καποιος χρειαστει κατι θα προσπαθησω να τον βοηθησω.

Αποσυνδεδεμένος sofia1988

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #249 στις: Μάιος 12, 2015, 10:17:54 μμ »
Καλησπέρα. Παρακολουθώ το μεταπτυχιακο human resources management. Αν θέλει κάποιος κάποια πληροφορία καο μπορώ να βοηθήσω πείτε μου.

Αποσυνδεδεμένος Protagoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #250 στις: Μάιος 17, 2015, 11:01:34 πμ »
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (ναι, ναι!  :) ) σου έστειλα μήνυμα για να συντονίσουμε τις ενέργειές μας!

Αποσυνδεδεμένος Protagoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #251 στις: Μάιος 19, 2015, 12:28:08 πμ »
Γεια σας, ενδιαφερομαι για το αγγλόφωνο master σε Αρχαία Ιστορία (ναι, κι όμως ;D) και έχω κάποιες απορίες για τη διπλωματική και το οικονομικό . Μετά το πέρας του ενός έτους ετοιμάζουμε τη διπλωματική? Η παρουσίαση γίνεται προφορικά στο μέρος που δίνουμε συνήθως εξετάσεις? Τα χρήματα τα δίνουμε όλα μαζί ή με δόσεις? Επίσης, απ'ότι κατάλαβα απ'οσα λέει στη σελίδα όλα τα προγράμματα αναγνωρίζονται. Κάνω λάθος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον-α βοηθήσει!  :)
Υπάρχει ενδιαφερόμενος για το μεταπτυχιακό στην Αρχαία Ιστορία για να συντονίσουμε τις ενέργειές μας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.