*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο  (Αναγνώστηκε 56192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:34:15 πμ »
 
     Καλημέρα συνάδερφοι! 8)
  Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την άδεια για οικοδιδασκαλείο. Κατά τον Φεβρουάριο έκανα τις απαραίτητες ενέργειες μέσω της Δευτεροβάθμιας για να μου δώσουν την άδεια οικοδιδασκάλου, η οποία εκδόθηκε τέλη Φεβρουαρίου μόλις πήγα να την πάρω μου είπαν ότι δεν ισχύει για φέτος και ότι θα στείλουν τα χαρτιά μου στον Εοππεπ δίοτι εκείνος αναλαμβάνει από 01/05. Μου δώσαν έναν αριθμό πρωτοκόλλου. Το θέμα είναι ότι επικοινώνησα με τον συγκεκριμένο οργανισμό μέσω μαιλ (τους ρώτησα μόνο πόσο καιρό θέλει για να βγει η άδεια κ.α)και έγινε μάλλον παρεξήγηση ή δεν κατάλαβε ο συγκεκριμένος υπάλληλος τι ακριβώς ζητούσα και μου είπε ότι η Δευτεροβάθμια όφειλε να μου δώσει την άδεια. :-[  Ξανα πήγα στη Δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι και εξαρχής. Το θέμα είναι ότι κανένας δεν μου είπε το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να μου στείλει ο Εοππεπ την άδεια αφότου λάβει τα χαρτιά μέσω της Δευτεροβάθμιας!
  Μήπως έχει κανένας σας κάποια ενημέρωση σχετικά με αυτό..? Δηλαδή όπως και εγώ να έκανε την ανάλογη διαδικασία και να του είπαν χρόνο διεκπεραίωσης.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:21 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2013, 11:59:01 πμ »
Eπειδή με ενδιαφέρει, τι ακριβώς εννοούμε οικοδιδασκαλείο?? Εξήγησε μου σε παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:20:50 μμ »

  Βασικά η άδεια που σου δίνεται  είναι άδεια οικοδιδασκάλου. :) Η συγκεκριμένη άδεια σου δίνει τη δυνατότητα: α) Να διδάσκεις στο σπίτι των παιδιών β) Να διδάσκεις στο σπίτι σου γ) Να διδάσκεις σε κάποιο διαμέρισμα που δεν είναι απαραίτητο να είναι το σπίτι σου.
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος vicky79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:18:03 μμ »
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδρυση οικοδιδασκαλείου, σου είπαν από τον ΕΟΠΠΕΠ τι ισχύει με τον αριθμό των μαθητών που μπορείς να έχεις καθώς από ότι ξέρω υπάρχει κάποιος περιορισμός στα 10 άτομα ανά εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:18:21 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:53:02 μμ »
Για ποιά παιδιά προορίζεται το οικοδιδασκαλείο? Στην Αγγλία μπορείς αν θες το παιδί σου να μην το στείλεις σε σχολείο αλλά γίνονται μικρά γκρουπάκια ή και μεμονωμένα άτομα με οικοδιδάσκαλο. Ισχύει αυτό και εδώ???? Αν εγώ θέλω να διδάσκω παιδιά στα σπίτια τους είναι σαν να τους κάνω ιδιαίτερο μόνο που έχω άδεια?? Αυτό εννοούμε?? Για τι ηλικίες προορίζεται???Έίμαι άσχετη.... :-[

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:03:43 μμ »
 
  Δεν με ενημέρωσαν για αριθμό μαθητών...Δεν το ρώτησα... :-\ Ζήτησα χρόνο διεκπεραίωσης για την άδεια μόνον αυτό...Από όσα ξέρω νομίζω ανά τμήμα μπορείς να έχεις έως 5 άτομα... :-[
  Για τα ιδιαίτερα κανονικά θέλει άδεια οικοδιδασκάλου...Αλλά αυτή η άδεια σ δίνει και τη δυνατότητα  να διδάσκεις στο σπίτι σου (ή σε κάποιο άλλο διαμέρισμα) μαθήματα μαθηματικών,αγγλικών κτλ... (Φυσικά θέλει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία κτλ)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 29, 2013, 05:16:33 μμ »
και το οικοδιδασκαλείο θελει εγγραφή στην εφορία και στον οαεε

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2013, 06:56:00 πμ »

  Καλημέρα  8)
Ναι είναι επιχείρηση... Οπότε μπλέκεις με το σύστημα!  :-[ Από ότι ξέρω δεν έχει ακριβώς την ίδια φορολογία με ένα φροντιστήριο!!!  :o Λεπτομέρειες σε λογιστή!!! Για το τι Φπα πληρώνεις κτλ!!! (Να μου πεις εδώ δεν με έχουν ενημερώσει για το πότε βγαίνει η άδεια... ::) Άλλο τους ρωτάς άλλο σου λένε και μετά μπλέκεις  >:(  Λεπτομέρειες... :'( )
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2013, 10:23:18 πμ »
φπα οι υπηρεσιες εκπαιδευσης δεν εχουν, ολα τα αλλα, λογιστες, 650 ευρω φορος επιτηδευματια καθε χρονο, περαιωσεις, οαεε........πρεπει να πληρωθουν :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2013, 06:46:22 πμ »

  Καλημέρα και καλό μήνα  8) Δεν έχουν φπα; Δεν το γνώριζα...Κάτι είναι και αυτό! ;) Αλλά και όλα τα άλλα μανίκι!!! Δύσκολο να ξεκινήσεις κάτι, αλλά και δύσκολο να μην κάνεις τπτ!!! :-[ Για την ώρα θα περιμένω λίγο με την άδεια!!! Μετά βλέπουμε...Είναι καλή περίπτωση το οικοδιδασκαλείο...Αλλά πλέον κάτι είδα ότι ψήφισαν και δεν μπορείς να συστεγαστείς με άλλον...Με την έννοια ότι πχ. ανοίγω εγώ ένα οικοδιδ. μαθηματικών και συνεργάζομαι και συστεγάζομαι με έναν φυσικό κτλ. Αυτό νομίζω πλέον ότι απαγορεύεται... :o
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2013, 10:02:59 πμ »

  Καλημέρα και καλό μήνα  8) Δεν έχουν φπα; Δεν το γνώριζα...Κάτι είναι και αυτό! ;) Αλλά και όλα τα άλλα μανίκι!!! Δύσκολο να ξεκινήσεις κάτι, αλλά και δύσκολο να μην κάνεις τπτ!!! :-[ Για την ώρα θα περιμένω λίγο με την άδεια!!! Μετά βλέπουμε...Είναι καλή περίπτωση το οικοδιδασκαλείο...Αλλά πλέον κάτι είδα ότι ψήφισαν και δεν μπορείς να συστεγαστείς με άλλον...Με την έννοια ότι πχ. ανοίγω εγώ ένα οικοδιδ. μαθηματικών και συνεργάζομαι και συστεγάζομαι με έναν φυσικό κτλ. Αυτό νομίζω πλέον ότι απαγορεύεται... :o
ψαξε να δεις εαν υπαρχει και περιορισμος στον αριθμό των ατόμων που παρακολουθούν μαθηματα στο οικοδiδασκαλείο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2013, 10:10:23 πμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 02, 2013, 10:46:19 πμ »

  Καλημέρα δεν βρήκα κάτι σχετικό με περιορισμό όσον αφορά τον αριθμό των μαθητών...  :( Λες να ρωτήσω τον Εοππεπ...Αχ θα το προσπαθήσω! :-[ Μετά από το μπέρδεμα με την άδεια δεν έχω κουράγιο! Άλλο τους ρωτούσα άλλο κατάλαβαν...Μπέρδεμα!  :-[
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2013, 01:41:48 μμ »
Με το που ανοίξεις οικοδιδασκαλείο και το δηλώσεις στην εφορία τι ασφάλιση πληρώνεις στον οαεε;Πόσα χρήματα το μήνα; Είναι στην ουσία οι εισφορές που πληρωναν οι ελεύθεροι επαγγελματίες στο τεβε;

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2013, 01:43:42 μμ »
Και μια άλλη ερώτηση για να βγάλω άδεια να κάνω ιδιαίτερα καταθέτω τα δικαιολογητικά στον εοππεπ. Η άδεια αυτή πλεον είναι μία αδεια ασκήσεως και μας καλύπτει είτε θέλουμε να κάνουμε ιδιαίτερα είτε να ανοίξουμε οικοδιδασκαλείο;Γιατί έτσι είχα ακούσει πριν τις αλλάγές...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.