*

Αποστολέας Θέμα: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 75869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 10, 2013, 01:36:10 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν στη δωδεκαετία θα συνυπολογίζονται και τα τρία χρόνια υπηρεσίας που θα αφαιρεθούν από τους κλάδους ΠΕ17, ΠΕ18 και ΠΕ20 σύμφωνα με τη σχετική γνωμοδότηση του ΝΣΚ;
τι σχέση έχει αυτό με τη 12ετη διδακτική προϋπηρεσία. αν έχεις 12 χρόνια διδασκαλίας,  έχεις 12 χρόνια προϋπηρεσία, όχι 9 ούτε 15. Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω. Τα Μ.Κ και οι βαθμοί και η μείωση ωραρίου είναι άλλο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 10, 2013, 02:21:36 μμ »
Από τη μια καταργείται η παλαιότητα ως βασικό κριτήριο για τη διεκδίκηση θέσεων ευθύνης και από την άλλη αποτελεί διαβατήριο μη μετακίνησης....Θα τρελλαθούμε ομαδικώς σ΄αυτή τη χώρα.Για άλλη μια φορά οι παλαιότεροι με μισθούς 1100 συν που διορίστηκαν ....περιμένοντας τη σειρά τους ή κάποιοι που διορίστηκαν με μοναδικό κριτήριο τη .....γονιμότητα δε συμμετέχουν στα δεινά του κλάδου.Αυτά αφήνονται στους νεότερους που κατά κύριο λόγο διορίστηκαν μέσω  γραπτής αξιολόγησης (ΑΣΕΠ) και οι μισθοί τους είναι στα Τάρταρα.....ή σε όσους δεν είχαν την τύχη να αποκτήσουν παιδιά.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 10, 2013, 02:38:26 μμ »
Συγγνώμη ρε παιδιά τι δεν καταλαβαίνετε δηλαδή
Πολύτεκνος = 6 ψηφοι (αν όχι τώρα μελλοντικά), ανύπαντρος ή εγγαμος χωρίς παιδιά = 1 ή 2 ψήφοι.
Οσο για τον ΑΣΕΠ χαχαχαχα για κάθε έναν του ΑΣΕΠ εμπαιναν 40 από το παράθυρο. Συγγνώμη σε ποια χώρα ζείτε εσείς.
Μάλιστα οι πιο μάγκες γίνονταν σύμβουλοι στο Υπουργείο και έπαιρναν σε 2 χρονάκια αυτά που θα πάρουν αυτοί του ΑΣΕΠ σε 30 χρόνια...

@silkcut

Δες εδώ http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/proedriko-diatagma-ypoxreotikes-metatheseis-ekpaideytikon Αρθρο 2 αν λέει για 12ετια ή όχι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 02:40:09 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 10, 2013, 02:54:54 μμ »
Προφανώς, ο όρος της δωδεκαετούς προϋπηρεσίας καταπέφτει για πλάκα στα δικαστήρια ως αντισυνταγματικός.
Με το ίδιο σκεπτικό, θα μπορούσε να αναφέρεται σε όσους έχουν πάνω από είκοσι έτη υπηρεσίας.
Θα μας αναλύσει ο Υπουργός το αιτιολογικό(σκεπτικό) του συγκεκριμένου κριτηρίου;
Στο non paper έγραφε πάλι για δωδεκαετή προυπηρεσία.
Οι κύριοι της ΟΛΜΕ είχαν ενημερωθεί σχετικά στην συνάντηση με τον Υπουργό; Ναι ή όχι;;
Γιατί αρχικώς η διαρροή του ΠΔ έλεγε 75%(αντί 60%) και δεν ανέφερε έτη υπηρεσίας;
Από αυτό το σημείο και μόνο ξεβρακώνεται και ο Υπουργός και η ΟΛΜΕδες.
Μπορεί  το ΣΤΕ να απορρίψει τον εν λόγω όρο; Έχει το δικαίωμα ή χρειάζεται προσφυγή;

ΥΓ Αυτούς τους Παπαχρήστους και Κοτσιφάκηδες που τους βρήκαμε; Αυτοί δε ξέρουν να ανοίξουν το στόμα τους, όχι να μας υπερασπιστούν κιόλας. Στείλτε τους άμεσα στο σπίτι τους. Νέα πρόσωπα στην ΟΛΜΕ με εικοσαετή υπηρεσία το πολύ(να βάλω κι εγώ ένα κριτήριο, ε; γιατί έτσι μου αρέσει...)
Αφήστε την ΟΛΜΕ. Από εδώ και πέρα πρέπει να μιλάμε μόνο με δικηγόρους-αγωγές-μηνύσεις εναντίον του Υπουργείου και οιοδήποτε άλλου μας λασπολογεί!!
Ποιός θα κάνει μια αγωγή στο Γεωργιάδη, ε;;;Παρότι βουλευτής έχει αστική ευθύνη.Ας ζητήσει η ΟΛΜΕ 1.000.000 αποζημίωση για συκοφάντηση και ηθική βλάβη. Ποιός έχει τα κότσια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:07:00 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 10, 2013, 03:06:04 μμ »
@boldboy

Η δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη; ακόμα και αν είναι ανεξάρτητη είναι υπεράνω των νόμων που ψηφίζει η πλειοψηφία της Βουλής;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 10, 2013, 07:42:14 μμ »
Η 12ετία γιατί ενοχλεί, ρε παιδιά;

Έτσι κι αλλιώς στη λίστα για μετακίνηση, πιθανότατα τελευταίοι  θα ήταν όσοι είχαν συμπληρώσει 12ετία.

Δεν καταλαβαίνω όμως κάτι στην εφαρμογή.Αν κάποιος με συμπληρωμένη 12ετία είναι υπεράριθμος αλλά δεν μπαίνει στη λίστα προς μετακίνηση  λόγω 12ετίας. Στη συνέχεια,ο Περιφερειακός Διευθυντής επανακαθορίζει τα κενά για κάθε περιοχή μετάθεσης τα οποία διεκδικούν όσοι βρίσκονται στη λίστα των υπεράριθμων.

Η ερώτηση είναι:Ο έχων συμπληρωμένη 12ετία ,δεν μπορεί να διεκδικήσει το κενό εάν το επιθυμεί;

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 10, 2013, 07:47:04 μμ »
@MHXMHX

αυτό με την 12ετία είναι σαν τα μηνύματα πίσω από τα μηνύματα.
Με λίγα λόγια λέω κάτι στο κοινό μου για να μην έχει άγχος...πως διπλοτσεκάρεις τα μάτια της κουζίνας όταν φεύγεις από το σπίτι...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 10, 2013, 07:48:55 μμ »
εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί ο όποιος υπεράριθμος ( που προφανώς πρέπει να δουλέψει ένα συγκεκριμένο ωράριο ώστε να δικαιολογεί και τον μισθό του ) δεν καλύπτεται με μετακίνηση - απόσπαση όπως προβλέπει ο 3848 και πρέπει ντε και καλά να μετατεθεί κιόλας!
αν το σκεπτικό σου ως υπουργείο ειναι να καλύψεις τα όποια κενά σου , αυτό το πετυχαίνεις μια χαρά με απόσπαση. Η μετάθεση -που ειναι μόνιμη υπηρεσιακή αλλαγή - σε τι ακριβώς εξυπηρετεί ο ε ο ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 10, 2013, 07:51:14 μμ »
Να φοβηθείς και να παρεις κανένα τηλέφωνο για καμιά αποσπασούλα;;;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 10, 2013, 07:51:26 μμ »
Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω κάποιος με περισσότερα από 12 χρόνια που δε σταυρώνει ώρα, τι θα κάνει ακριβώς;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 10, 2013, 07:53:03 μμ »
εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί ο όποιος υπεράριθμος ( που προφανώς πρέπει να δουλέψει ένα συγκεκριμένο ωράριο ώστε να δικαιολογεί και τον μισθό του ) δεν καλύπτεται με μετακίνηση - απόσπαση όπως προβλέπει ο 3848 και πρέπει ντε και καλά να μετατεθεί κιόλας!
αν το σκεπτικό σου ως υπουργείο ειναι να καλύψεις τα όποια κενά σου , αυτό το πετυχαίνεις μια χαρά με απόσπαση. Η μετάθεση -που ειναι μόνιμη υπηρεσιακή αλλαγή - σε τι ακριβώς εξυπηρετεί ο ε ο ;

Μήπως εξυπηρετεί στο να τεθεί εν παρόδω στον "τυχερό" το ερώτημα: μετάθεση ή απόλυση;;;
Μακάρι να πέφτω έξω...
Έχει ο Θεός.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 10, 2013, 07:56:02 μμ »
@gio66

στα συμπεράσματα σας να βάλετε και ως δεδομένα τα β αναθέσεις και νέο σχολείο...με λίγα λόγια λείπουν κομμάτια από το παζλ...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 10, 2013, 07:59:25 μμ »
Να φοβηθείς και να παρεις κανένα τηλέφωνο για καμιά αποσπασούλα;;;

να μη δουλέψουν ο ΟΤΕ και οι εταιρειες κινητής τηλεφωνίας; Δαιμόνιο!! κοίτα τι σκέφτονται!!

Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω κάποιος με περισσότερα από 12 χρόνια που δε σταυρώνει ώρα, τι θα κάνει ακριβώς;

θα αποσπασθει σε βουλευτή!!


Μήπως εξυπηρετεί στο να τεθεί εν παρόδω στον "τυχερό" το ερώτημα: μετάθεση ή απόλυση;;;
Μακάρι να πέφτω έξω...

αποκέντρωση τώρα δηλαδή!! Ρε αιναι πολύ μπροστά εκεί στο Μαρούσι λέμε!!!

ήμαρτον Παρασκευιάτικα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 10, 2013, 08:09:57 μμ »
Και εγώ ακριβώς την ίδια απορία έχω γιατί όχι υποχρεωτική απόσπαση αλλά μετάθεση. Μήπως δεν ξέρουν τη διαφορά. Ή έτσι δείχνουν πιο αποφασιστικοί!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159661
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.